Argument Date | Case Number | Case Name | Panel | Counsel |
3/05/2024 | 23-1094 | Tillman Infrastructure LLC v. Board of Supervisors of Culpeper County, Virginia | Albert Diaz, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Michael Lockaby, Bethany Fogerty |
3/05/2024 | 22-4680 | US v. Guy Bowman | Albert Diaz, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | James Theuer, Jonathan Jones |
3/05/2024 | 23-4040 | US v. Rudolph Miffin, Jr. | Albert Diaz, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | I. Scott Pickus, Timothy McCormick, Stephen Anthony |
2/15/2024 | 24-1095 | Rodney Pierce v. North Carolina State Board of Elections | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allison J. Rushing | Elisabeth Theodore, Phillip Strach |
1/26/2024 | 23-1365 | Anthony Vines v. Mountaire Farms, Inc. | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Barbara Milano Keenan | Clermont Ripley, Elizabeth Dorminey |
1/26/2024 | 21-7231 | Donald Stout v. Preston County Sheriff's Department | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Madeleine Hoss, Jeffrey Zurbuch, Benjamin Price |
1/26/2024 | 22-1271 | Wall Recycling, LLC v. 3TEK Global, LLC | Albert Diaz, Robert B. King, Toby J. Heytens | Keith Anthony, Ryan McComber |
1/26/2024 | 23-1034 | Angelo Jackson v. Michael Carin | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Stephen Norman, Kathryn Lloyd |
1/26/2024 | 23-1431 | Demetric Simon v. Keith Gladstone | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Michael Wein, James Corley |
1/26/2024 | 23-1696 | West Virginia Highlands Conservancy v. ERP Environmental Fund, Inc | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Barbara Milano Keenan | Christopher Hunter I, Elizabeth Bower |
1/26/2024 | 23-4222 | US v. Jerod Askew | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Robert Wagner, Jacqueline Bechara |
1/26/2024 | 23-4273 | US v. Keith Mahatha | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Barbara Milano Keenan | Peter Zellmer, Julie Niemeier |
1/26/2024 | 23-6044 | Ronald Cox v. Ronald Weber | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Daniel Wright, Jer Welter |
1/26/2024 | 23-6246 | Andrew Fields, III v. Federal Bureau of Prisons | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Daniel Zemel, Krista Frith |
1/26/2024 | 23-6544 | US v. Abdi Osman | Albert Diaz, Robert B. King, Toby J. Heytens | Joseph Attias, Lawrence Woodward Jr. |
1/26/2024 | 22-2162 | Tracie Beard v. John Hiester Chevrolet, LLC | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Jacob Phillips, Matthew Leerberg |
1/25/2024 | 22-2256 | CCWB Asset Investments, LLC v. Gregory Milligan | Robert B. King, DeAndrea Gist Benjamin, Barbara Milano Keenan | Monica Miller, Rachel Clattenburg, Daniel Solomon |
1/25/2024 | 22-7371 | Alan Dorrbecker v. Ely Infante | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Robert Feldmeier, Martin Holmes Jr. |
1/25/2024 | 21-4578 | US v. Daniel Mathis | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Erin Trodden, Laura Taylor |
1/25/2024 | 22-1703 | Ryan Carter v. US | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Christopher Casciano, Lowell Sturgill Jr. |
1/25/2024 | 22-1819 | City of Huntington, West Virginia v. Amerisourcebergen Drug Corporation | Robert B. King, DeAndrea Gist Benjamin, Barbara Milano Keenan | David Frederick, Paul Schmidt, Enu Mainigi, Robert Nicholas |
1/25/2024 | 22-2190 | Catherine Antunes v. Xavier Becerra | Robert B. King, DeAndrea Gist Benjamin, Barbara Milano Keenan | Edward Lloyd, Frederick Eberstadt, Sean Janda |
1/25/2024 | 22-4726 | US v. Valentino Darosa | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn | Samuel Winthrop, Amy Ray |
1/25/2024 | 22-6313 | Daniel Phoenix v. Mark Amonette | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Toby J. Heytens | Libby Baird, Rosalie Fessier |
1/25/2024 | 23-1821 | Mark Zaid v. Department of Justice | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Toby J. Heytens | Bradley Moss, Tarra Deshields-Minnis |
1/25/2024 | 23-1052 | US v. Enrique Lizano | Robert B. King, DeAndrea Gist Benjamin, Barbara Milano Keenan | Louis Bograd, Daniel Halainen, John McGahren |
1/25/2024 | 22-2187 | Taylor Quinn v. Christopher Zerkle | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Toby J. Heytens | William Forbes, Sylvester Hill Jr., Michael Mullins |
1/25/2024 | 23-4330 | In re: Search Warrants | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Elliot Abrams, John Gibbons |
1/25/2024 | 23-1718 | United Therapeutics Corporation v. Commissioner of Internal Revenue | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Thomas Dupree Jr., Sherra Wong |
1/25/2024 | 23-1571 | Bethney Lovo v. Loren Miller | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn | Charles Seidell, James Wen |
1/25/2024 | 23-6179 | Kenneth Kelley v. William Bohrer | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Andrew DiMiceli, Mary Davis |
1/25/2024 | 23-1453 | Donna Buettner-Hartsoe v. Baltimore Lutheran High School Association | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Gregg Viola, Joshua Richards, Howard Bashman, Sean Ouellette |
1/25/2024 | 23-1339 | Peter Protopapas v. Travelers Casualty and Surety Company | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn | Harry Lee, David Salmons |
1/25/2024 | 23-1119 | Elizabeth Sines v. Michael Hill | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn | Bryan Jones, David Mills, Raymond Tolentino, James Kolenich |
1/24/2024 | 22-1930 | Virginia Garcia Cortes v. Merrick Garland | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Zindzi Baugh Corbett, Andrea Gevas |
1/24/2024 | 22-4617 | US v. Terry George, Jr. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Eric Brignac, Lucy Brown |
1/24/2024 | 22-2022 | Mitchell Evans v. US | Roger L. Gregory, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Walton Lupton, Sharon Wilson, Madison Dunbar |
1/24/2024 | 22-2103 | Elsy Diaz-Hernandez v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Jake Shatzer, Colin Tucker |
1/24/2024 | 22-2265 | John Harrell v. Douglas Deluca | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Thomas Lynch, Michael Coughlin |
1/24/2024 | 22-2280 | Isai Dubon v. Ur Jaddou | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Bradley Banias, Brandon Zeller |
1/24/2024 | 22-4194 | US v. Makel Elboghdady | Roger L. Gregory, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Edward Robinson, Jennifer Herrald |
1/24/2024 | 22-4322 | US v. Michael Hoover | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, John A. Gibney Jr. | David Burgess, Anthony Enright |
1/24/2024 | 22-2013 | Jill Jinks v. Sea Pines Resort LLC | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Elizabeth Campbell, Robert Widener, John Linton Jr., Mark Goddard, Ainsley Tillman |
1/24/2024 | 22-4499 | US v. David Whitehead | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Rudolph Ashton III, Julie Childress |
1/24/2024 | 22-6272 | Donald Herrington v. Chadwick Dotson | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Madeline Killen, Craig Stallard, Nikolai Morse |
1/24/2024 | 22-7279 | Angel Cartagena v. Allie Lovell | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Jennifer Wedekind, Kevin Gallagher |
1/24/2024 | 23-1150 | TBL Licensing, LLC v. Katherine Vidal | Roger L. Gregory, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Elizabeth Ferrill, Christina Hieber |
1/24/2024 | 23-1328 | Mark Jones v. MSPB | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Tillman Finley, Stephen Fung |
1/24/2024 | 23-1457 | Vanda Pharmaceuticals, Inc. v. Centers for Medicare & Medicaid Services | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz | Paul Hughes III, David Peters |
1/24/2024 | 23-4179 | US v. Darryl Frazer | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Steven Klepper, Adam Ake |
1/24/2024 | 22-4407 | US v. Dashawn Garrett | Roger L. Gregory, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Nathan Wilson, Kristine Fritz |
1/23/2024 | 23-1238 | Carlos Gomez-Ruotolo v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Daniel Melo, Tim Ramnitz |
1/23/2024 | 23-1163 | Parker Wideman v. Innovative Fibers LLC | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Bert Utsey III, Hamlet Mabry III |
1/23/2024 | 21-1247 | G.M. v. Michael Martirano | J. Harvie Wilkinson III, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | E.P., Andrew Nussbaum |
1/23/2024 | 21-1414 | The Wall Guy, Inc. v. FDIC | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Steven Cook, John Guarisco |
1/23/2024 | 21-4231 | US v. Martin Hunt | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Diana Gribbon Motz | Rhonda Quagliana, Kimberly Albro, Jenny Thoma, Brian Samuels |
1/23/2024 | 22-1287 | Peter Massaro v. Fairfax County | J. Harvie Wilkinson III, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Daniel Crowley, Emily Blake |
1/23/2024 | 22-2075 | Angela Singleton v. Maryland Technology and Development Corporation | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Thomas Eiler, Joshua Chazen |
1/23/2024 | 23-1282 | Nathaniel Nolan v. Laboratory Corporation of America Holdings | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Robert Finkel, Scott Bayzle |
1/23/2024 | 23-6334 | Ricky Pendleton v. Betsy Jividen | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Diana Gribbon Motz | Helen White, Spencer Davenport |
1/23/2024 | 23-1313 | Universal Life Insurance Company v. Greg Lindberg | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Diana Gribbon Motz | William Whitehill, Christopher Browning Jr. |
1/23/2024 | 23-1281 | David Annor v. Merrick Garland | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Diana Gribbon Motz | Benjamin Winograd, Robert Stalzer |
1/23/2024 | 23-1344 | Leslie Atkinson v. Brent Godfrey | J. Harvie Wilkinson III, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Brian Castro, Russell Thompson IV |
1/23/2024 | 23-1400 | Tonya Anderson v. Diamondback Investment Group, LLC | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Wilson Fong, Natasha Durkee, Geoffrey Marcus |
1/23/2024 | 23-1472 | 360 Virtual Drone Services LLC v. Andrew Ritter | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Samuel Gedge, Douglas Hanna |
1/23/2024 | 23-1476 | Center for Environmental Health v. Michael Regan | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, John A. Gibney Jr. | Robert Sussman I, Michelle Melton |
1/23/2024 | 22-2010 | Loretta Marshall v. Georgetown Memorial Hospital | Robert B. King, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Thomas Bright, Shelby Leighton |
12/08/2023 | 22-4595 | US v. Jason Kokinda | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | David Frame, Sarah Wagner |
12/08/2023 | 21-1043 | Planned Parenthood South Atlantic v. Robert Kerr | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | John Bursch, Avi Kupfer |
12/08/2023 | 22-1766 | Wilson Yachts, LLC v. James Atsriku | Robert B. King, Pamela A. Harris, Rossie David Alston Jr. | Arnold Berschler, Todd Lochner, Margaret Ward |
12/08/2023 | 22-2253 | Vein & Wellness Group, LLC v. Xavier Becerra | Robert B. King, Pamela A. Harris, Rossie David Alston Jr. | James Pistorino, Anna Stapleton |
12/08/2023 | 22-2294 | Lisa Kim v. Board of Education of Howard County | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Roderick Charles Young | Michael Smith, Amy Marshak |
12/08/2023 | 22-4447 | US v. Jerada Henderson | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Erin Trodden, Jonathan Jones |
12/08/2023 | 22-4564 | US v. Anthony Brown, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Amy Austin, Stephen Anthony |
12/08/2023 | 22-4656 | US v. Moises Zelaya-Veliz | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Joseph King, Maureen Cain |
12/08/2023 | 22-4696 | US v. Jose Navarro-Cervellon | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Toby J. Heytens | Brent Newton, Thomas Booth |
12/08/2023 | 22-7188 | James Rosemond v. Richard Hudgins | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Michael Rayfield, Michael Rotker |
12/08/2023 | 23-1351 | Maryland Shall Issue, Inc. v. Anne Arundel County Maryland | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Toby J. Heytens | Mark Pennak, William Havemann |
12/08/2023 | 22-4489 | US v. Okello Chatrie | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Michael Price, Nathan Judish |
12/07/2023 | 22-2145 | Kenneth Sellman v. Safeco Insurance Company of America | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, Rossie David Alston Jr. | James Bordas III, William Harter |
12/07/2023 | 22-2110 | Courthouse News Service v. Jacqueline Smith | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Roger Myers, Erika Maley, John Altmiller Jr. |
12/07/2023 | 21-7325 | US v. Antonio Davis | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Rachel Chung, Aidan Grano-Mickelsen |
12/07/2023 | 22-1643 | Carla Kappel v. LL Flooring, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Toby J. Heytens | Kenneth Anspach, Halli Cohn |
12/07/2023 | 22-1678 | Estate of Arturo Giron Alvarez v. Rockefeller Foundation | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Henry E. Hudson | Paul Bekman, Michael McGinley, Floyd Jenkins |
12/07/2023 | 21-4357 | US v. Ricky Johnson | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Charles Cochran, Elle Klein |
12/07/2023 | 22-2142 | David Duvall v. Novant Health, Inc. | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Stephen Cox, S. Luke Largess |
12/07/2023 | 22-2227 | Elaine Neidig v. Valley Health System | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Anthony Majestro, Jonathan Mayhew |
12/07/2023 | 22-2268 | Joann Ford v. Sandhills Medical Foundation, Inc. | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Kevin Kennedy, John Yanchunis, Matthew Freedus |
12/07/2023 | 22-2271 | Scott Sonda v. West Virginia Oil & Gas Conservation Commission | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, Rossie David Alston Jr. | Jonathan Ritchie, James Edmond Jr. |
12/07/2023 | 22-2281 | Timothy Caraway v. City of Pineville | Albert Diaz, Paul V. Niemeyer, Rossie David Alston Jr. | Micheal Littlejohn Jr., Scott MacLatchie |
12/07/2023 | 23-1011 | Estate of Eleusipa Van Emburgh v. US | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Benjamin Beliles, Daniel Shean |
12/07/2023 | 23-1151 | Jane Doe v. Cenk Sidar | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Toby J. Heytens | Walter Steimel Jr., Mariam Tadros |
12/07/2023 | 23-1309 | Percival Partners Limited v. Paa Nduom | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Shomik Ghosh, Robert Andalman |
12/07/2023 | 22-1660 | Jose Reyes v. Waples Mobile Home Park Limited Partnership | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Toby J. Heytens | Nicholas DiCarlo, Jonathan Ellis |
12/07/2023 | 22-2175 | Raymond Azumah v. USCIS | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Benjamin Winograd, Carolyn Wesnousky |
12/06/2023 | 21-1284 | Nagla Abdelhalim v. Aaron Lewis | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens | Nicholas Hantzes, Philip Krone, Douglas Kay |
12/06/2023 | 22-2082 | Anne Arundel County Maryland v. BP P.L.C. | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens | Kannon Shanmugam, Victor Sher |
12/06/2023 | 22-1871 | Xactware Solutions, Inc. v. Buildxact Software Limited | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Henry F. Floyd | James Dabney, Ashly Boesche, Daniel Tenny |
12/06/2023 | 22-1740 | American Energy, LLC v. DOWCP | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | John Sigmond, Brad Austin |
12/06/2023 | 22-1690 | SAS Associates 1, LLC v. City Council for the City of Chesapeake, Virginia | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Robert McFarland, Ellen Bergren |
12/06/2023 | 22-1400 | Krishna Poudel v. Mid Atlantic Professionals, Inc. | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Mariusz Kurzyna, Cynthia Robertson |
12/06/2023 | 21-2010 | Saleh Shaiban v. Mark Koumans | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Henry F. Floyd | Eric Hisey, Alexander Halaska |
12/06/2023 | 22-2120 | Tina Ray v. Michael Roane | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Henry F. Floyd | John Shoreman, Carlene Johnson |
12/06/2023 | 21-2107 | Gilfredo Lopez-Sorto v. Merrick Garland | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Benjamin Osorio, Brendan Hogan |
12/06/2023 | 22-4261 | US v. Eunice Nkongho | Albert Diaz, Robert B. King, Allison J. Rushing | Megan Coleman, Adam Ake |
12/06/2023 | 22-4405 | US v. George Underwood | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Clarence Wise, Sonja Ralston |
12/06/2023 | 22-4442 | US v. Anthony Gross | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Melissa Baldwin, Anthony Enright |
12/06/2023 | 22-4609 | US v. Randy Price | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens | William Glaser, Lex Coleman |
12/06/2023 | 22-4738 | US v. As-Samad Haynes | Albert Diaz, Robert B. King, Allison J. Rushing | Fernando Groene, David Coleman |
12/06/2023 | 22-6748 | US v. Nathaniel Richardson, Jr. | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Henry F. Floyd | Frances Pratt, Joseph Attias |
12/06/2023 | 22-7365 | Edgardo Vasquez Castaneda v. Paul Perry | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Ian Rose, Matthew Mezger |
12/06/2023 | 22-2211 | Simply Wireless, Inc v. T-Mobile US, Inc | Albert Diaz, Robert B. King, Allison J. Rushing | Robert Litowitz, Joseph Mueller |
12/06/2023 | 22-1994 | Medical Mutual Ins. Co. of North Carolina v. Cathy Gnik | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Patrick Thronson, Danny Howell |
12/05/2023 | 22-2114 | Sintia Nivar Santana v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Hans Linnartz, Gregory Kelch |
12/05/2023 | 22-2095 | Jerome Johnson v. Baltimore Police Department | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Kobie Flowers, Michael Redmond |
12/05/2023 | 22-1940 | Carra Penegar v. Liberty Mutual Insurance Company | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Vernon Sumwalt, Mihaela Cabulea |
12/05/2023 | 22-1406 | Teresa Nixon v. Kysela Pere Et Fils, LTD | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | John Cook, Sarah Conkright |
12/05/2023 | 22-1114 | Southeastern Public Safety Group, Inc. v. Randy Munn | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Cynthia Everson, James Doggett |
12/05/2023 | 21-1157 | Stanford Weaver v. USPS | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, William B. Traxler Jr. | Jonathan Marshall, Michael Weaver |
12/05/2023 | 20-1961 | Dorothy Seabrook v. John Whitley | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Dennis Friedman, Rudy Renfer |
12/05/2023 | 22-6263 | US v. Christopher Zoukis | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Jillian Lesley, Elizabeth Greenough |
12/05/2023 | 15-4548 | US v. Paul Chance | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Justin Eisele, Patricia McLane |
12/05/2023 | 22-2276 | Beatriz Nunez-Gonzalez v. Merrick Garland | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Alexandra Ribe, Tomas Arango, Christina Greer |
12/05/2023 | 22-2285 | Robert Mestanek v. Ur Jaddou | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Bradley Banias, Julian Kurz |
12/05/2023 | 22-4340 | US v. Reymundo Camero-Castaneda | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Nardine Guirguis, John Gibbons |
12/05/2023 | 23-1890 | Tamer Mahmoud v. Monifa McKnight | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., DeAndrea Gist Benjamin | Eric Baxter, Alan Schoenfeld |
12/05/2023 | 22-4588 | US v. Ricky Robinson | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, William B. Traxler Jr. | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
12/05/2023 | 22-2252 | Dedre Feyijinmi v. State of Maryland Central Collection Unit | Albert Diaz, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Marie Pharaoh, Susan Scanlon |
12/05/2023 | 22-7305 | Earl Johnson, Jr. v. Richard Robinette | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, William B. Traxler Jr. | Cynthia Robertson, Robert Goodis |
12/05/2023 | 22-4519 | US v. Zavien Canada | Albert Diaz, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Cullen Macbeth, Louis Lang, Kathleen Stoughton |
10/31/2023 | 22-4536 | US v. Reshod Everett | Albert Diaz, Robert B. King, James Andrew Wynn | Paul Sun Jr., Javier Sinha |
10/31/2023 | 22-4516 | US v. James McDonald | Albert Diaz, Robert B. King, James Andrew Wynn | Ira Knight, Lindsey Freeman |
10/31/2023 | 21-7239 | Jordan Jones v. George Solomon | Albert Diaz, Robert B. King, James Andrew Wynn | Harry Graver, Orlando Rodriguez |
10/27/2023 | 21-4684 | US v. Adonis Perry | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, DeAndrea Gist Benjamin | Patricia Rene, Daniel Honold |
10/27/2023 | 22-1931 | Tijuana Decoster v. Xavier Becerra | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, DeAndrea Gist Benjamin | Eden Brown Gaines, Matthew Haven |
10/27/2023 | 19-4865 | US v. Darrius King | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, Robert S. Ballou | Bradley Kirkland, Elizabeth Major |
10/27/2023 | 20-4482 | US v. Robert Barnes | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Dana Cormier, Jennifer Bockhorst |
10/27/2023 | 21-4181 | US v. Rodriquies Evans | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Alan Yamamoto, Carly Nogay |
10/27/2023 | 21-4312 | US v. Joshua Roy | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, Robert S. Ballou | Edmund Rollo, Stephen Warner |
10/27/2023 | 21-4504 | US v. Alvin Johnson | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, DeAndrea Gist Benjamin | Daniel McIntyre III, John Gibbons |
10/27/2023 | 22-1825 | Laura Tartaro-McGowan v. Inova Home Health, LLC | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Tamara Slater, Andrew Wolf |
10/27/2023 | 19-4761 | US v. Joel Smithers | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, DeAndrea Gist Benjamin | Beau Brindley, S. Cagle Juhan |
10/27/2023 | 22-4166 | US v. Gregory Brantley | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, Robert S. Ballou | Jenna Blue, David Bragdon |
10/27/2023 | 22-4178 | US v. Everett Maynard | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, Robert S. Ballou | Jonathan Byrne, Barbara Schwabauer |
10/27/2023 | 23-1078 | B.P.J. v. West Virginia State Board of Education | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Joshua Block, Lindsay See, Roberta Green |
10/27/2023 | 23-1418 | State of West Virginia v. EPA | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael Williams, Alex Hardee |
10/27/2023 | 22-1441 | Alyssa Reid v. James Madison University | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gregory Dolin, Erika Maley |
10/26/2023 | 22-1546 | Lilian Escobar-Hernandez v. Merrick Garland | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Payman Habib, Andrew Insenga |
10/26/2023 | 20-1888 | Island Creek Coal Company v. Daniel Looney | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Robert S. Ballou | William Mattingly, Brad Austin, William Bush |
10/26/2023 | 20-4534 | US v. Kenneth Hart | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Charles Burnham, Jason Medinger |
10/26/2023 | 21-2284 | Scratch Golf, LLC v. Beaufort County | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Jeffrey Tibbals, William Cox III |
10/26/2023 | 21-4235 | US v. Eric Henderson | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Robert S. Ballou | Chiege Okwara, Anthony Enright |
10/26/2023 | 22-1402 | Alexis Guerrero v. Ollie's Bargain Outlet, Inc. | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, DeAndrea Gist Benjamin | Robin Cockey, Timothy Hurley |
10/26/2023 | 22-1403 | Metropolitan Development Group at Cool Spring, LLC v. Cool Spring Road LLC | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Nicholas DePalma, Steven Allen |
10/26/2023 | 22-1420 | M.D. Russell Construction, Inc. v. Consolidated Staffing, Inc. | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Robert S. Ballou | Matthew Buckmiller, Philip Hinson |
10/26/2023 | 23-1526 | Samuel Orlando v. Donald Smith | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, DeAndrea Gist Benjamin | Zachary Lawrence, Rosalie Fessier |
10/26/2023 | 22-1619 | Marco Fernandez v. RentGrow, Inc. | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Maura Monaghan, Matthew Wessler |
10/26/2023 | 22-1621 | Jeremy Schulman v. Axis Surplus Insurance Company, Inc. | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, DeAndrea Gist Benjamin | Jillian Raines, Charles Lemley, Marc Kamin |
10/26/2023 | 22-1707 | Luis Ayala-Osegueda v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | James Brousseau, Remi da Rocha-Afodu |
10/26/2023 | 22-1720 | Tracy Penland v. Metropolitan Life Insurance Company | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, DeAndrea Gist Benjamin | M. Leila Louzri, James Quattlebaum |
10/26/2023 | 22-1788 | Kewon English v. Joseph Clarke | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens | James Bradshaw, Andrew Lindemann |
10/26/2023 | 22-1584 | Juana Rueda v. Janet Yellen | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Andrea Senteno, Ellen DelSole |
10/26/2023 | 22-4159 | US v. Kevlin Jackson | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens | Jonathan Byrne, Joseph Adams |
10/25/2023 | 22-1785 | Currituck County, North Carolina v. Elizabeth LeTendre | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Julie R. Rubin | Georg Herman, Scott Bayzle, George Currin |
10/25/2023 | 22-1762 | Yasuko Yagi v. Lee Hilgartner | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Kenneth D. Bell | James DeVita, Alfredo Acin |
10/25/2023 | 20-4565 | US v. Dricko Huskey | Allison J. Rushing, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Kelly Dagger, William Trivette, Erin Trodden, William Heroy, Amy Ray |
10/25/2023 | 22-1554 | Norfolk Southern Railway Company v. Zayo Group, LLC | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Kenneth D. Bell | William Hurd, Tobias Loss-Eaton |
10/25/2023 | 22-1617 | Remy Holdings International, LLC v. Fisher Auto Parts, Inc | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | David Hearn, Matthew Fitzgerald |
10/25/2023 | 22-1340 | Bardon, Inc. v. NLRB | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Julie R. Rubin | Terrence Miglio, Brady Francisco-FitzMaurice |
10/25/2023 | 21-2193 | Daniella Easterbrook v. Kilolo Kijakazi | Robert B. King, Roger L. Gregory, Joseph R. Goodwin | Clifford Farrell, Matthew Mezger |
10/25/2023 | 22-1827 | Stephanie Walker v. Petsense, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Quintin Byrd, Jefferson Whisenant |
10/25/2023 | 22-1253 | Smartsky Networks, LLC v. DAG Wireless, LTD. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Julie R. Rubin | Kenneth Kyre Jr., Mark VanderBroek |
10/25/2023 | 22-6437 | William Kimble v. Gregory Swink | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Julie R. Rubin | Clare Magee, Schuyler Pruis, Alex Williams |
10/25/2023 | 22-1837 | Zayo Group, LLC v. Norfolk Southern Railway Company | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Kenneth D. Bell | William Hurd, Tobias Loss-Eaton |
10/25/2023 | 22-1368 | Hussein Mouns v. Merrick Garland | Robert B. King, Roger L. Gregory, Joseph R. Goodwin | Daniel Diskin, Jessica Burns |
10/25/2023 | 22-6285 | US v. Carlos Kinard | Allison J. Rushing, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Eric Brignac, Anthony Enright |
10/25/2023 | 22-6118 | US v. James Vandivere | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Jeffrey Young, Rudy Renfer |
10/25/2023 | 22-4381 | US v. Victor Berry | Robert B. King, Roger L. Gregory, Joseph R. Goodwin | Paul Sun Jr., Tyler Lee |
10/25/2023 | 22-4309 | US v. Robert McCabe | Robert B. King, Roger L. Gregory, Joseph R. Goodwin | Laura Tayman, Richard Cooke |
10/25/2023 | 22-4291 | US v. Richard Lewis | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Joseph Camden, Jacqueline Bechara |
10/25/2023 | 22-4147 | US v. Malek Lassiter | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Paul Beers, Richard Cooke |
10/25/2023 | 22-2106 | Susan Carpenter v. William Douglas Management Inc | Allison J. Rushing, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Lucy Inman, Philip Oliss, Jeffrey Kuykendal |
10/25/2023 | 22-1877 | Sara Zito v. Strata Equity Group, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, DeAndrea Gist Benjamin | Frederick Quinn IV, Jonathan Reich |
10/24/2023 | 20-6767 | US v. Cesar Castillo | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
10/24/2023 | 22-1815 | Gabrielle Barbour v. Merrick Garland | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Carolin Guentert, Meghan Loftus |
10/24/2023 | 21-2021 | Larry Philpot v. Independent Journal Review | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Stacy Cole, Manuel Cordovez |
10/24/2023 | 21-2060 | Frank Morgan v. J. Tincher | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Kerry Nessel, Drannon Adkins |
10/24/2023 | 21-2214 | Anila Daulatzai v. State of Maryland | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Tonya Bana, Jonathan Stern |
10/24/2023 | 21-7257 | US v. Dearnta Thomas | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Frances Pratt, Richard Cooke |
10/24/2023 | 22-1542 | Susan Harriman v. Associated Industries Insurance Company, Inc. | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Elizabeth W. Hanes | Oana Johnson, Catherine Hanna |
10/24/2023 | 22-1793 | Zion Williamson v. Prime Sports Marketing, LLC | Albert Diaz, William B. Traxler Jr., Jamar Kentrell Walker | Douglas Eaton, Zachary Tripp |
10/24/2023 | 22-1808 | Jose Lopez-Benitez v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Ivan Yacub, Allison Frayer |
10/24/2023 | 20-2303 | Eddah Gachuma v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Henry Griffin, Dana Camilleri |
10/24/2023 | 22-6607 | US v. Angel Centeno-Morales | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Andrea Harris, Jonathan Jones |
10/24/2023 | 22-1954 | Yagoub Mohamed v. Bank of America, N.A. | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Elizabeth W. Hanes | Jessica Garland, Lauren Gorodetsky, William Jay |
10/24/2023 | 22-1964 | Ronald Morgan v. Daniel Bruton | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Elizabeth W. Hanes | Joshua Bennett, Daniel Bruton, Robert Price |
10/24/2023 | 22-1999 | Kieran Bhattacharya v. James Murray, Jr. | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Michael Lockerby, Frederick Eberstadt |
10/24/2023 | 22-2000 | Conflict Kinetics, Inc. v. Bagira Systems, LTD. | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Milton Johns, Mark Churchill |
10/24/2023 | 22-4088 | US v. Curtis Davis | Albert Diaz, William B. Traxler Jr., Jamar Kentrell Walker | Robert Stone Jr., Eleanor Hurney |
10/24/2023 | 22-4343 | US v. Kevin Forrest | Albert Diaz, William B. Traxler Jr., Jamar Kentrell Walker | Vincent Jankoski, Jason Medinger |
10/24/2023 | 22-4360 | US v. Thuy Luong | Toby J. Heytens, DeAndrea Gist Benjamin, Elizabeth W. Hanes | William Terpening, Amy Ray |
10/24/2023 | 22-6338 | Gerald Timms v. U. S. Attorney General | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Erica Hashimoto, Katharine O'Hale |
10/24/2023 | 22-1945 | Advanced Training Group Worldwide, Inc. v. Pro-Active Technologies, Inc. | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Joseph Whitcomb, Jeffrey Poretz |
9/22/2023 | 22-0004 | Steven Bixby v. Bryan Stirling | Albert Diaz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | David Weiss, William Maye |
9/22/2023 | 21-4563 | US v. Claudio Rodriguez | Albert Diaz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Patrick Bryant, Joseph Attias |
9/22/2023 | 21-4471 | US v. Treadway Manning | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, DeAndrea Gist Benjamin | James Brown Jr., Brook Andrews |
9/22/2023 | 21-4442 | US v. Richard Carter | James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Andrew DeSimone, John Gibbons |
9/22/2023 | 21-4018 | US v. Martrey Newby | James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Eric Brignac, Kevin Barber |
9/22/2023 | 21-1960 | Bikachi Amisi v. Lakeyta Brooks | Albert Diaz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Carlene Johnson, Alexander Francuzenko, Daniel Zemel |
9/22/2023 | 23-4283 | US v. Ali Amin | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allison J. Rushing | Jessica Carmichael, Thomas Traxler Jr. |
9/22/2023 | 18-4907 | US v. Jamaal Curtis | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Patricia Tolliver Giles | Christopher Edwards, David Bragdon |
9/22/2023 | 22-1878 | Abrar Omeish v. J Patrick | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, DeAndrea Gist Benjamin | Justin Sadowsky, Dawn Boyce |
9/22/2023 | 20-4604 | US v. Glenda Taylor-Sanders | James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | David Burgess, Julia Wood |
9/22/2023 | 22-1936 | Abrar Omeish v. Stacey Kincaid | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, DeAndrea Gist Benjamin | Gadeir Abbas, Philip Krone |
9/22/2023 | 22-1981 | Patricia Blair v. Bestwall, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allison J. Rushing | Natalia Talbot, C. Kevin Marshall |
9/22/2023 | 22-4072 | US v. Jorge Sanchez-Garcia | Albert Diaz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Mireille Clough, Margaret Reece |
9/22/2023 | 22-4128 | US v. Laura Gallagher | James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Courtney Forrest, Hani Bashour, Raizza Ty |
9/22/2023 | 22-4426 | US v. Jahsir Claybrooks | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Patricia Tolliver Giles | Aaron Wellman, Julie Niemeier |
9/22/2023 | 22-4544 | US v. Brent Brewbaker | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Patricia Tolliver Giles | Elliot Abrams, Peter Bozzo |
9/22/2023 | 23-0001 | US v. James Roane, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allison J. Rushing | Julia Welsh, Richard Cooke |
9/22/2023 | 22-1826 | Abrar Omeish v. Stacey Kincaid | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, DeAndrea Gist Benjamin | Philip Krone, Hannah Mullen |
9/22/2023 | 22-0005 | US v. Richard Tipton | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allison J. Rushing | Gerald King Jr., Richard Cooke |
9/21/2023 | 22-1927 | Christopher Fain v. William Crouch | Diaz, Wilkinson, Niemeyer, King, Gregory, Agee, Wynn, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing, Heytens, Benjamin | Michael Williams, Caleb David, Tara Borelli, Anna Prakash |
9/21/2023 | 22-1721 | Maxwell Kadel v. Dale Folwell | Diaz, Wilkinson, Niemeyer, King, Gregory, Agee, Wynn, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing, Heytens, Benjamin | John Knepper, Tara Borelli |
9/20/2023 | 22-1440 | Lonnie Billard v. Charlotte Catholic High School | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Luke Goodrich, Joshua Block |
9/20/2023 | 20-7345 | Quentin Freeman v. Daniel Deas | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, DeAndrea Gist Benjamin | Loro Schreiner, Lisa Taylor |
9/20/2023 | 20-7579 | US v. Antonio McDaniel | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Ann Hester, Elizabeth Greenough |
9/20/2023 | 21-2261 | Gregory Kelly v. Town of Abingdon | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz | Monica Mroz, Cameron Bell |
9/20/2023 | 21-4434 | US v. Martin Hamilton | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Kathleen Gleason, Craig Principe |
9/20/2023 | 21-7447 | US v. Antonio Lightfoot | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, DeAndrea Gist Benjamin | Paresh Patel, Jefferson Gray |
9/20/2023 | 22-1428 | Sean Rambert, Sr. v. City of Greenville | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Gary Parsons, Catharine Edwards |
9/20/2023 | 22-4452 | US v. Re'Shaun Wilborne | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, DeAndrea Gist Benjamin | Rachel Zimarowski, Monica Coleman |
9/20/2023 | 22-1757 | Matthew Gibson v. Louise Goldston | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz | Jennifer Tully, Patrick Jaicomo |
9/20/2023 | 22-1853 | Elegant Massage, LLC v. State Farm Mutual Automobile Insurance Company | Albert Diaz, James Andrew Wynn, Barbara Milano Keenan | Christina Sarchio, Melissa Yeates |
9/20/2023 | 23-6359 | Robert Frazier v. Prince George's County, Maryland | Julius N. Richardson, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Ellora Israni, Andrew Murray |
9/20/2023 | 22-2275 | Chamber of Commerce of the United States v. Brooke Lierman | Julius N. Richardson, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Michael Kimberly, Julia Bernhardt |
9/20/2023 | 22-2115 | Cameron Lewis v. Kevin Caraballo | Albert Diaz, James Andrew Wynn, Barbara Milano Keenan | Phillip Pickus, Charles Seidell |
9/20/2023 | 22-6401 | Aaron Ellis v. Daniel I. Werfel | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Rosalind Dillon, Nicholas Crown |
9/20/2023 | 22-7138 | US v. Theodore Carrington, Jr. | Julius N. Richardson, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Mark Jones, Julie Niemeier |
9/20/2023 | 23-1068 | Association for Education Fairness v. Montgomery County Board of Education | Julius N. Richardson, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Michael Skocpol, Christopher Kieser, Nathaniel Zelinsky |
9/19/2023 | 21-2275 | Kristin Cosby v. South Carolina Probation, Parole & Pardon Services | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Courtney Atkinson, Richard Morgan |
9/19/2023 | 21-1859 | Sharon Delesline-Meggett v. Commissioner of Social Security | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Robertson Wendt Jr., Erica Adams |
9/19/2023 | 21-1617 | Diana Roesinger v. Pohanka of Salisbury, Inc. | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Robin Cockey, Luke Rommel |
9/19/2023 | 21-1459 | David Thurston v. Kevin Frye | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Sean Perrin, James Field |
9/19/2023 | 21-1396 | Charles Short v. J. Hartman | Roger L. Gregory, Toby J. Heytens, Deborah Lynn Boardman | William Boyle, James Morgan Jr. |
9/19/2023 | 20-6603 | Therl Taylor v. Levern Cohen | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, DeAndrea Gist Benjamin | Carmen Ganjehsani, Gabrielle Sulpizio |
9/19/2023 | 19-4325 | US v. Keith Long | Robert B. King, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Kimberly Albro, Kathleen Stoughton |
9/19/2023 | 21-4185 | US v. Daniel Kemp, Sr. | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Daniel McIntyre III, Thomas Booth |
9/19/2023 | 16-4844 | US v. Juan Ortiz-Orellana | Robert B. King, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Manuel Retureta, Carmen Hernandez, Sangita Rao |
9/19/2023 | 21-4447 | US v. Jonathan Jenkins | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, DeAndrea Gist Benjamin | Joseph Gilbert, Lucy Brown |
9/19/2023 | 19-1001 | Calvin Hoagland v. David Bennett | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Taylor Smith IV, Hugh Buyck |
9/19/2023 | 22-1129 | Erie Insurance Property & Casualty Company v. James Cooper | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Matthew Perry, Jill Rice, R. Chad Duffield |
9/19/2023 | 23-1058 | John Doe v. Jane Doe | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Kara Gorycki, Kelly Dagger |
9/19/2023 | 21-4269 | US v. Quotez Pair | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, DeAndrea Gist Benjamin | Miriam Airington-Fisher, Jacqueline Bechara |
9/19/2023 | 22-1857 | Angelia James v. City of Monroe | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Bo Caudill, Robert Hagemann |
9/19/2023 | 22-1027 | Siobhan James v. RPS Holdings, LLC | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Luke Lirot, Gilda Hernandez |
9/19/2023 | 22-1014 | Elvi Lopez-Reyes v. Merrick Garland | Robert B. King, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Anahita Avestaei, Virginia Lum |
9/19/2023 | 21-7459 | Brennen Smith v. J. Streeval | Roger L. Gregory, Toby J. Heytens, Deborah Lynn Boardman | Ryan Proctor, S. Cagle Juhan |
9/19/2023 | 21-4458 | US v. Maurice Wiley, Jr. | Albert Diaz, J. Harvie Wilkinson III, DeAndrea Gist Benjamin | Mark Foster Jr., John Bryson, Graham Green |
9/19/2023 | 21-4281 | US v. Reggie Pettus | Roger L. Gregory, Toby J. Heytens, Deborah Lynn Boardman | Jared Martin, Amy Ray |
9/19/2023 | 22-4689 | US v. Diana Toebbe | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Jessica Carmichael, Danielle Tarin |
7/27/2023 | 23-1384 | Appalachian Voices v. United States Department of the Interior | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Kevin McArdle, Donald Verrilli Jr., Kimberley Hunter, Derek Teaney |
6/06/2023 | 23-1059 | South Carolina State Ports Authority v. NLRB | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Diana Gribbon Motz | Carter Phillips, William Spelman, Heather Beard, John Sheridan |
5/05/2023 | 21-4457 | US v. Deonte Curry | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Henry E. Hudson | Melissa Baldwin, Julia Wood |
5/05/2023 | 19-1498 | Westfield Insurance Company v. Selective Insurance Company | Allison J. Rushing, DeAndrea Gist Benjamin, Barbara Milano Keenan | Matthew Abee, Morgan Templeton, Michael Medford |
5/05/2023 | 21-1242 | Addie Thweatt v. Ronald Rhodes | Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens, Max O. Cogburn Jr. | James Thorsen, Randy Sparks Jr., Melissa York |
5/05/2023 | 21-4299 | US v. Austin Lee | Allison J. Rushing, DeAndrea Gist Benjamin, Barbara Milano Keenan | Nicholas Giles, Lucy Brown |
5/05/2023 | 22-1591 | Blair Coleman v. Frank Kendall | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Henry E. Hudson | Alexandra Lawson, Caroline McLean, John Harris, |
5/05/2023 | 22-4284 | US v. Patrick Mitchell | Allison J. Rushing, DeAndrea Gist Benjamin, Barbara Milano Keenan | Andrew DeSimone, Katherine Englander |
5/05/2023 | 22-4221 | US v. Jong Kim | G. Steven Agee, William B. Traxler Jr., Henry E. Hudson | Michelle Liguori, Andrew Kasper |
5/05/2023 | 21-4634 | US v. Xavier Howell | Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens, Max O. Cogburn Jr. | Jonathan Sheldon, Amanda Cheney |
5/04/2023 | 21-4367 | US v. Montes Miller | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Allison J. Rushing | Sarah Powell, Margaret Reece |
5/04/2023 | 17-4487 | US v. Donovan Letrell Hall | Roger L. Gregory, Robert B. King, Diana Gribbon Motz | Jaclyn Tarlton, David Bragdon |
5/04/2023 | 20-1509 | Todd Kashdan v. George Mason University | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Allison J. Rushing | Kara Gorycki, Andrew Ferguson |
5/04/2023 | 20-4338 | US v. Ramon Davila | Roger L. Gregory, Robert B. King, Diana Gribbon Motz | Sandra Barrett, John Gibbons |
5/04/2023 | 20-6957 | US v. Garfield Redd | James Andrew Wynn, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Paresh Patel, Jason Medinger |
5/04/2023 | 21-2368 | Anthony Mathis v. Terra Renewal Services, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Peter Burke, David Ventura, Robert King, III, Jeffrey Kuykendal |
5/04/2023 | 21-7171 | US v. Michael Draven | Roger L. Gregory, Robert B. King, Diana Gribbon Motz | James Theuer, Richard Cooke |
5/04/2023 | 22-1328 | Joseph Bledsoe, III v. Cheryl Cook | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Joseph Bledsoe III, Richard Cook |
5/04/2023 | 22-1491 | US v. Walgreen Co. | James Andrew Wynn, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Martin Totaro, Jonathan Phillips, M. Jordan Minot |
5/04/2023 | 22-1499 | Marvin Amaya Guardado v. Merrick Garland | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Eric Suarez, Robert Coleman III |
5/04/2023 | 22-1519 | Kevin Geiger v. Zurich American Insurance Company | James Andrew Wynn, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Nathaniel Bax, Irma Reboso Solares |
5/04/2023 | 22-1750 | Gary Nestler v. Bishop of Charleston | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Allison J. Rushing | David Lietz, Richard Dukes Jr. |
5/04/2023 | 22-1907 | Moises Cruz Cruz v. Merrick Garland | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Paulina Vera, Cornelia Waugh, William Minick |
5/04/2023 | 22-1248 | Mark Guthrie v. PHH Mortgage Corporation | James Andrew Wynn, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Matthew Buckmiller, John Lynch |
5/04/2023 | 21-2051 | Justin Adkins v. CSX Transportation, Inc. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Allison J. Rushing | Jeff Dingwall, Gregory Paul, Brian Schmalzbach |
5/03/2023 | 22-1221 | Jose Martinez v. Merrick Garland | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Michael Ward, Robert Tennyson Jr. |
5/03/2023 | 22-1066 | US v. Ilana Bangiyeva | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Anna Bangiyev, Aidan Grano-Mickelsen |
5/03/2023 | 21-7752 | US v. Kelvin Brown | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Brandon Brown, Joseph Attias |
5/03/2023 | 21-6829 | US v. Danny Smith | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Robert Wagner, Daniel Honold |
5/03/2023 | 21-1608 | Clayton Hulbert v. Brian Pope | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | James Lewis, Cary Hansel III |
5/03/2023 | 20-7540 | Joseph Mays v. T. Smith | James Andrew Wynn, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Devin Redding, Marie Mekosh |
5/03/2023 | 22-1748 | Ahaji Amos v. Amazon Logistics, INC. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Jesse Rigsby IV, Diana Breaux |
5/03/2023 | 20-0001 | US v. Brandon Council | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Barry Fisher, Ann Adams |
5/03/2023 | 22-1480 | Lastephen Rogers v. Tug Hill Operating, LLC | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Richard Burch, John Bollman, Christian Antkowiak |
5/03/2023 | 22-1498 | Hannah P. v. Avril Haines | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Timothy Bosson, Caroline Lopez |
5/03/2023 | 22-4209 | US v. Trezith Smart | James Andrew Wynn, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | James Theuer, Jacqueline Bechara |
5/03/2023 | 22-1744 | Peter Maldini v. Accenture LLP | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Matthew Hellman, Devin Anderson, Amy Keller |
5/03/2023 | 22-1622 | Dewberry Engineers Inc. v. Dewberry Group, Inc. | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gail Podolsky, Elbert Lin |
5/03/2023 | 22-2078 | FTC v. Kristy Ross | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Robert Greenspoon, Matthew Hoffman |
5/03/2023 | 22-2320 | Minna-Marie Brandt v. Damian Caracciolo | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | William Fox, Steven Ockerman |
5/03/2023 | 22-1320 | John Massey, Jr. v. Virginia Polytechnic Institute | James Andrew Wynn, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Thomas Strelka, Annie Chiang |
4/13/2023 | 22-1971 | Jacob Doe v. Virginia Polytechnic Institute and State Universit | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Benjamin North, Nathan Schnetzler |
4/13/2023 | 22-1820 | Diana Mey v. Judson Phillips | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Paul Harris, Benjamin Hogan |
4/13/2023 | 22-4134 | US v. Maurice Bailey | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Thomas Maher, Craig Principe |
3/22/2023 | 22-4054 | US v. Jacob Ross | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Geoffrey Willis, Anthony Enright |
3/22/2023 | 22-1026 | Shaker Ullah v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Benjamin Winograd, Robert Stalzer |
3/22/2023 | 22-4084 | US v. James Podbielski | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Ann Hester, Anthony Enright |
3/10/2023 | 21-1850 | Hugo De La O v. Merrick Garland | Robert B. King, James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Ronald Richey, Kathryn McKinney |
3/10/2023 | 21-4687 | US v. Alexander Treisman | Robert B. King, James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Daniel Blau, Graham Green |
3/10/2023 | 19-4151 | US v. George Hadden | Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Brian Bernhardt, Ross Goldman |
3/10/2023 | 21-2017 | Maryland Shall Issue, Incorporated v. Wes Moore | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | Marc Nardone, Ryan Dietrich |
3/10/2023 | 21-4253 | US v. Rico Brown | Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
3/10/2023 | 21-4438 | US v. Christopher Robertson | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | Fernando Groene, Jacqueline Bechara |
3/10/2023 | 21-4556 | US v. Nathan Glover | Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Andrew DeSimone, Andrew Noll |
3/10/2023 | 22-1381 | Brian Pepper v. Commissioner of Social Security Administration | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | George Piemonte, William Feldman |
3/10/2023 | 22-1463 | Christian Santos Garcia v. Merrick Garland | Robert B. King, James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jessica Wagner, Katie Rourke |
3/10/2023 | 22-1684 | Darryl Howard v. City of Durham | Robert B. King, James Andrew Wynn, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Anna Benvenutti Hoffmann, J. Nicholas Ellis, Reginald Gillespie Jr., Henry Sappenfield |
3/10/2023 | 22-4162 | US v. Windsor Kessler, III | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Julie Reamy, P. Michael Cunningham |
3/10/2023 | 22-4237 | US v. Rodney Coby | Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens, Henry F. Floyd | Megan Coleman, Elizabeth Wright |
3/10/2023 | 22-4258 | US v. Jeffrey Reed | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | David Bungard, Erik Goes |
3/10/2023 | 22-1189 | Mario Amaya v. DGS Construction, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Christopher Dahl, Steven Pavsner |
3/09/2023 | 16-4489 | US v. Lokheim Jeralle Campbell | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | William Nettles IV, Cate Cardinale |
3/09/2023 | 21-7352 | Larone Elijah v. Richard Dunbar | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Sophia Evans, Andrew de Holl, Holl Chaisson |
3/09/2023 | 22-2034 | John and Jane Parents 1 v. Montgomery County Board of Education | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Frederick Claybrook Jr., Alan Schoenfeld |
3/09/2023 | 21-2018 | Maile Hardcastle v. Mary Hardcastle | Robert B. King, Julius N. Richardson, Joseph Dawson III | Jason Ohana, William Chappell |
3/09/2023 | 21-1947 | Barbara Smith v. Commissioners of St. Mary's County, Maryland | Robert B. King, Julius N. Richardson, Joseph Dawson III | Thomas Gagliardo, Kevin Karpinski, Carl Zacarias |
3/09/2023 | 21-1571 | Selwyn Karp v. First Connecticut Bancorp, Inc. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Juan Monteverde, Robert Long IV |
3/09/2023 | 19-7748 | US v. Elliott Graham | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Emily Harrill, William Watkins Jr. |
3/09/2023 | 22-1032 | Anthony Whyte v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Amber Qureshi, Victoria Neilson, Jeffrey Hartman |
3/09/2023 | 20-0159 | In re: Randolph McNeill | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Nathaniel Reisinger, Rudy Renfer |
3/09/2023 | 22-1268 | Advantage Veterans Services of Walterboro LLC v. United Steel Paper and Forestry Rubber | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Lewis Duffie, Keren Wheeler |
3/09/2023 | 22-1279 | Carlton & Harris Chiropractic, Inc. v. PDR Network, LLC | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Glenn Hara, Kwaku Akowuah |
3/09/2023 | 22-1290 | Martin Walsh v. Medical Staffing of America, LLC | Robert B. King, Julius N. Richardson, Joseph Dawson III | Abram Pafford, Anne King |
3/09/2023 | 22-1382 | Jeffrey Israelitt v. Enterprise Services LLC | Robert B. King, Julius N. Richardson, Joseph Dawson III | Levi Zaslow, James Driscoll-MacEachron, Heather Crow |
3/09/2023 | 22-1824 | Paul Canady, II v. James Holder | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | David Rudolf, Jason Benton |
3/09/2023 | 22-1912 | Dawn Polk v. Amtrak National Railroad Passenger Corporation | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Denise Clark, Alison Davis |
3/09/2023 | 22-1049 | Jose Trejo Tepas v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Ronald Richey, Andrew O'Malley |
3/09/2023 | 21-6447 | Jonathan Torres v. Nathan Ball | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Zachary Sanders, Michael Ingersoll, Sophie Spears |
3/08/2023 | 22-1797 | Barbara Rush v. Kilolo Kijakazi | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Diana Gribbon Motz | Mahesha Subbaraman, Anna Stapleton |
3/08/2023 | 20-1730 | Annakutty Joseph v. Target Stores, Inc. | Robert B. King, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Kevin Leach, John McGavin |
3/08/2023 | 21-4411 | US v. Emilio Moran | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Deborrah Newton, David Bragdon |
3/08/2023 | 22-1023 | Brown Goldstein Levy LLP v. Federal Insurance Company | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Barbara Milano Keenan | John Richards Jr., Katherine Wellington |
3/08/2023 | 21-2396 | Towers Watson & Co. v. National Union Fire Insurance Company | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Joseph Dawson III | Jonathan Hacker, Robin Cohen |
3/08/2023 | 21-2161 | Carole Sawyer v. Tidelands Health ASC, LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Marybeth Mullaney, Thomas Bright |
3/08/2023 | 21-1897 | Faustino Carrera v. E.M.D. Sales Inc. | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Eduardo Garcia, Omar Melehy |
3/08/2023 | 20-1766 | Donte Parrish v. US | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Rachel Martin, Jordan Palmer, Andrew Nell |
3/08/2023 | 21-1596 | Z. W. v. Horry County School District | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Mary Willis, Kevin Hall |
3/08/2023 | 22-1082 | Adam Armstrong v. Bryan Hutcheson | Robert B. King, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Wyatt Durrette Jr., Brittany Shipley |
3/08/2023 | 22-1629 | Margaret Chambers v. North Carolina Department of Justice | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Bert Miano, Tamika Henderson |
3/08/2023 | 22-6901 | Darius Vitkus v. Antony Blinken | Robert B. King, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Fairuze Sofia, Rebecca Haciski |
3/08/2023 | 22-6704 | Johnnie Wills v. Karen Pszczolkowski | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Joseph Dawson III | Jeremy Cooper, Lindsay See |
3/08/2023 | 22-4131 | US v. Troy Skinner | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Laura Koenig, Jacqueline Bechara |
3/08/2023 | 22-1910 | Jamie Luskin v. University of Maryland College Park, Maryland | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Diana Gribbon Motz | Rignal Baldwin V, Kathryn Bradley |
3/08/2023 | 22-1812 | Synopsys, Inc. v. Risk Based Security, Inc. | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Joseph Dawson III | Andrew Samuels, Catherine Stetson |
3/08/2023 | 22-1738 | Federal Trade Commission v. Yu Lin | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Diana Gribbon Motz | Kyle Singhal, Imad Abyad |
3/07/2023 | 22-1373 | Moses Enterprises, LLC v. Lexington Insurance Company | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Joseph Dawson III | Robert Massie, William Mundy |
3/07/2023 | 22-1322 | Tiger Cela v. Merrick Garland | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Benjamin Winograd, Michelle Slack |
3/07/2023 | 20-6778 | Melodie Shuler v. Orangeburg County Sheriff's Department | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Albert Diaz | David Parker, Andrew Lindemann |
3/07/2023 | 20-7102 | Shelly Stevens v. Dawn Holler | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Joseph Dawson III | Lauren McLarney, Daniel Griffith |
3/07/2023 | 21-0009 | Anthony Juniper v. Melvin Davis | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Albert Diaz | Arianna Zoghi, Kevin Gallagher |
3/07/2023 | 21-1864 | Williams Rodriguez Salgado v. Merrick Garland | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Arnedo Valera, Jesse Lorenz |
3/07/2023 | 21-4076 | US v. Yakotus Odum | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | Melissa Baldwin, Anthony Enright |
3/07/2023 | 20-4433 | US v. Quintin Davis | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Jeremy Thompson, Justin Holloway |
3/07/2023 | 22-1927 | Christopher Fain v. William Crouch | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | Caleb David, Tara Borelli, Anna Prakash |
3/07/2023 | 22-1216 | Roee Kiviti v. Naveen Bhatt | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | Maurice VerStandig, Justin Fasano |
3/07/2023 | 22-2045 | Erin Osmon v. US | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Joseph Dawson III | Jonathan Corbett, Daniel Aguilar |
3/07/2023 | 19-7638 | Calvin Currica v. Richard Miller | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Albert Diaz | Ashley Stewart, Andrew DiMiceli |
3/07/2023 | 22-1659 | Bacardi and Company Limited v. United States Patent & Trademark Office | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | David Zionts, Nicholas Crown |
3/07/2023 | 22-1573 | Clary Hood, Inc. v. Commissioner of Internal Revenue | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Raboteau Wilder II, Robert Branman |
3/07/2023 | 22-1497 | Michael Klein v. Stanley Campbell | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | James Kinsel, Harold Walter |
3/07/2023 | 22-1478 | Charlotte-Mecklenburg County Board of Education v. Aleah Brady | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Joseph Dawson III | Christopher Campbell, Stacey Gahagan |
3/07/2023 | 22-1447 | Summer Lashley v. Spartanburg Methodist College | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | David Rothstein, Todd Flippin |
1/27/2023 | 21-7737 | Chad Langford v. Hector Joyner | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Louis Lang, Kathleen Stoughton |
1/27/2023 | 20-7725 | US v. David Troy, III | Pamela A. Harris, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Jeremy Thompson, Amy Bower |
1/27/2023 | 21-1085 | State of South Carolina v. United States Army Corps of Engineers | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Albert Diaz | Michael Gray, Chad Johnston, David Moore |
1/27/2023 | 21-4242 | US v. Shannon Drake | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens | Claire Rauscher, Gregory Knapp |
1/27/2023 | 21-4322 | US v. Bruce Sturtz | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Albert Diaz | Cullen Macbeth, Leah Grossi |
1/27/2023 | 21-4468 | US v. Jacquez Hill | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Albert Diaz | Joseph Gilbert, Kristine Fritz |
1/27/2023 | 21-6206 | Edward Nellson v. John Doe | Pamela A. Harris, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | John Shoreman, Maximillian Nogay |
1/27/2023 | 20-4537 | US v. Christopher Tucker | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens | Eric Brignac, Julie Niemeier |
1/27/2023 | 22-6410 | David King v. Timothy Riley | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Elizabeth Franklin-Best, Claude Hardin Jr., Daniel Plyler, David DeMasters |
1/27/2023 | 22-1459 | Ramaco Resources, LLC v. Federal Insurance Company | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Elbert Lin, Jonathan Hacker |
1/27/2023 | 22-1465 | Industrial Services Group, Inc. v. Josh Dobson | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens | Stacey Phipps, Travis Vance |
1/27/2023 | 22-1712 | Stephen Porter v. Board of Trustees of N. C. State University | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Samantha Harris, Eric David |
1/27/2023 | 22-4049 | US v. Nedeltcho Vladimirov | Pamela A. Harris, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Richard Weston, Erik Goes |
1/27/2023 | 22-4187 | US v. Jose Colon | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Sicilia Englert, Fernando Groene, Richard Cooke |
1/27/2023 | 22-4307 | US v. Casey Evans | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Jeffrey Gillette, Anthony Enright |
1/27/2023 | 22-1339 | Nathaniel Hicks v. Gerald Ferreyra | Pamela A. Harris, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Edward Parent, Yiyang Wu |
1/27/2023 | 22-4397 | US v. Darrin Miller | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Jennifer Herrald, Wesley Page |
1/26/2023 | 21-1835 | Devin Maravel v. Kilolo Kijakazi | Robert B. King, Julius N. Richardson, Diana Gribbon Motz | David Paletta, David Somers III |
1/26/2023 | 21-1797 | Greatwide Dedicated Transport II, LLC v. United States Department of Labor | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Renee Bowen, Stephanie MacInnes, Christopher Staiti |
1/26/2023 | 19-7240 | US v. Thomas Waters | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | Paresh Patel, Benjamin Garner |
1/26/2023 | 21-1371 | Zuowei Chen v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Tamara Jezic, Brett Kinney |
1/26/2023 | 21-1647 | Jay Hannah v. UPS | Paul V. Niemeyer, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Hoyt Glazer, Richard Wallace |
1/26/2023 | 20-7131 | US v. Joseph Williams | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Geremy Kamens, Richard Cooke |
1/26/2023 | 21-1919 | Neuhtah Opiotennione v. Bozzuto Management Company | Paul V. Niemeyer, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Jonathan Taylor, Michael Kenneally |
1/26/2023 | 20-6508 | US v. Jermaine Wood | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Catherine C. Eagles | Frances Pratt, Daniel Honold |
1/26/2023 | 21-2390 | Eva Palmer v. Liberty University, Incorporated | Robert B. King, Julius N. Richardson, Diana Gribbon Motz | Richard Hawkins III, King Tower |
1/26/2023 | 21-7161 | Thomas Torrence v. Scott Lewis | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | Allison Elder, Matthew Buchanan |
1/26/2023 | 22-1048 | Hind Bouabid v. Charlotte-Mecklenburg Schools Board of Education | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | Kelli Espaillat, Ashley Leonard |
1/26/2023 | 22-1106 | William Bulger v. Hugh Hurwitz | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Catherine C. Eagles | Jay McCamic, Martin Totaro |
1/26/2023 | 22-1472 | Ashley Albert v. Global TelLink Corp. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Catherine C. Eagles | George Farah, Jason Scherr |
1/26/2023 | 22-1537 | Stephen Pond v. US | Robert B. King, Julius N. Richardson, Diana Gribbon Motz | James Adams II, Robert Wille Jr. |
1/26/2023 | 22-1674 | Norma Winffel v. Montgomery Mall Owner, LLC | Paul V. Niemeyer, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Jack Gold, Brian Gallagher, Heather Bardot |
1/26/2023 | 22-4282 | US v. Ronald Gordon, Jr. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Catherine C. Eagles | Patrick Bryant, Alexander Blanchard |
1/26/2023 | 21-2182 | Adnet, Inc. v. Rohit Soni | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | James Boland, Palak Patel |
1/26/2023 | 21-0278 | In re: Weldon Stewart, Jr. | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Ciara Barone, Melody Brown, Walker Fortenberry |
1/25/2023 | 22-1505 | Halscott Megaro, P.A. v. Henry McCollum | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Jaime Halscott, Matthew Higgins |
1/25/2023 | 21-1756 | Damian Stinnie v. Richard Holcomb | Gregory, Niemeyer, King, Agee, Wynn, Diaz, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Tennille Checkovich, Trevor Cox |
1/25/2023 | 21-2003 | Cheri Miller v. Charlotte-Mecklenburg Schools | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Andrew Cuddy, Kristopher Caudle |
1/25/2023 | 21-2013 | Mario Sierra-Rivera v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Ronald Richey, Jessica Strokus |
1/25/2023 | 21-2134 | Sheet Metal Workers' Health & Welfare Fund of NC v. Stromberg Metal Works, Inc. | Robert B. King, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Douglas Pierce, Karla Campbell |
1/25/2023 | 22-1362 | AFSCME Maryland Council 3 v. State of Maryland | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | David Wright, Ryan Dietrich |
1/25/2023 | 22-1721 | Maxwell Kadel v. Dale Folwell | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | John Knepper, Tara Borelli |
1/25/2023 | 22-4252 | US v. Bijan Rafiekian | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, James K. Bredar | Aidan Grano-Mickelsen, James Tysse |
1/25/2023 | 21-2421 | Renard Oakes v. Kilolo Kijakazi | Robert B. King, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Karl Osterhout, Natasha McKay |
1/24/2023 | 21-2344 | Beatrice Anagho v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Elsy Ramos Velasquez, Sanya Sarich Kerksiek |
1/24/2023 | 21-2273 | Lucinda Larios-Vargas v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Alaina Taylor, Anthony Nardi |
1/24/2023 | 20-0221 | In re: Kenneth Graham | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Paresh Patel, Jonathan Tsuei |
1/24/2023 | 20-2129 | Chris Hill v. Certex USA, Inc. | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Andrew Schwaba, Luke Sbarra |
1/24/2023 | 21-1348 | Hilda Sanchez-Diaz v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Abdoul Konare, Abigail Leach |
1/24/2023 | 21-2078 | Faith Dennis v. Kilolo Kijakazi | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Max O. Cogburn Jr. | Richard Cuthbert, Jonathan Lucier |
1/24/2023 | 16-7168 | US v. Andra Green | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Caleb Grant, Joseph Attias |
1/24/2023 | 21-2328 | Ashley Noonan v. Consolidated Shoe Company, Inc. | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Johneal White, Monica Monday |
1/24/2023 | 22-6495 | Webster Williams, III v. Michael Carvajal | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Max O. Cogburn Jr. | Jennifer Wedekind, Holly Pratesi |
1/24/2023 | 22-1121 | Eddie Lane v. New Gencoat, Inc. | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Hannah Metcalfe, Scottie Lee |
1/24/2023 | 22-1304 | Reba Myers v. Alejandro Mayorkas | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Shane Waller, Laura Taylor |
1/24/2023 | 22-1360 | Dillard Putman v. Quentin Harris | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Max O. Cogburn Jr. | Julian Harf, Andrew Lucchetti |
1/24/2023 | 22-1399 | Judith Shears v. Ethicon, Inc. | Robert B. King, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Jason Foster, Amy Pepke |
1/24/2023 | 22-4063 | US v. Daniel Critchfield | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Linn Walker, Sarah Wagner |
1/24/2023 | 22-4193 | US v. Omar Alas | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Max O. Cogburn Jr. | Joseph Camden, Joseph Attias |
1/24/2023 | 21-1402 | Vir2us, Inc. v. Sophos Inc. | Robert B. King, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Kevin Martin, Adam Charnes |
1/24/2023 | 21-2425 | Sierra Club v. State Water Control Board | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Derek Teaney, Erika Maley, George Sibley III |
1/11/2023 | 22-4369 | US v. Kenneth Ravenell | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens | David Zornow, Leo Wise |
12/09/2022 | 19-4178 | US v. George Fowler | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | William Watkins Sr., Andrew de Holl |
12/09/2022 | 19-4725 | US v. Jason Dix | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Kimberly Albro, Lamar Fyall |
12/09/2022 | 20-1910 | Andrew Allen v. Atlas Box and Crating Co., Inc. | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Jonathan Ellis, Mary McCudden |
12/09/2022 | 20-2279 | Maria Gonzalez-Lemus v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Melody Busey, Arthur Rabin |
12/09/2022 | 21-4559 | US v. Eugene Linville | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Kathleen Gleason, Julie Niemeier |
12/09/2022 | 18-4296 | US v. Demarcus Ivey | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | James McLoughlin Jr., Amy Ray |
12/09/2022 | 21-4605 | US v. Cassity Jones | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Amy Ray, Joshua Carpenter |
12/09/2022 | 21-4654 | US v. Joel Covington | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Andrew DeSimone, David Bragdon |
12/09/2022 | 22-1041 | Interprofession du Gruyere v. U.S. Dairy Export Council | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Richard Lehv, Nicole Saharsky |
12/09/2022 | 22-1103 | No Mid-Currituck Bridge-Concerned Citizens v. North Carolina Department of Transportation | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Kimberley Hunter, Sommer Engels, Colin Justice |
12/09/2022 | 22-1119 | Career Counseling, Inc. v. Amerifactors Financial Group, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Glenn Hara, Lauri Mazzuchetti |
12/09/2022 | 21-2207 | Jody Rose v. PSA Airlines, Inc. | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Norris Adams II, Edward Meehan, Brian Boone |
12/09/2022 | 21-1713 | Epcon Homestead, LLC v. Town of Chapel Hill | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Jeffrey Roether, Dan Hartzog Jr. |
12/08/2022 | 21-2031 | JTH Tax, LLC v. Bablu Shahabuddin | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Henry F. Floyd | Amy Saharia, James Harvey III |
12/08/2022 | 21-1823 | The Prudential Insurance Company of America v. Shenzhen Stone Network Information Ltd. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Henry F. Floyd | Benjamin Barlow, Mark Partridge |
12/08/2022 | 21-1771 | Jane Doe-2 v. Sheriff of Richland County | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Patricia T. Giles | Scott Evans, Andrew Lindemann |
12/08/2022 | 21-1721 | Dmarcian, Inc. v. Dmarcian Europe BV | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Henry E. Hudson | Samuel Hartzell, Pamela Duffy, David Dorey |
12/08/2022 | 21-1691 | Berkeley County School District v. HUB International Limited | Roger L. Gregory, Robert B. King, Allison J. Rushing | Michael Pattillo Jr., Phillip Barber |
12/08/2022 | 21-1661 | Chuncheng Ren v. USCIS | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Geoffrey Forney, Anna McKenzie |
12/08/2022 | 20-7250 | Kevin Pitts v. State of South Carolina | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Patricia T. Giles | Kathryn Wynbrandt, Erin Ashwell |
12/08/2022 | 20-6906 | US v. Germaine Cannady | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Henry F. Floyd | Parker Rider-Longmaid, Brandon Moore |
12/08/2022 | 21-4351 | US v. Christopher Singletary | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Patricia T. Giles | Jennifer Leisten, David Bragdon |
12/08/2022 | 20-7083 | Christopher Coleman v. Harold Clarke | Roger L. Gregory, Robert B. King, Allison J. Rushing | Jonathan Sheldon, Victoria Johnson |
12/08/2022 | 22-1168 | Patti Menders v. Loudoun County School Board | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Daniel Suhr, Andrew Selman |
12/08/2022 | 22-1187 | L.N.P. v. Kilolo Kijakazi | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Cameron Argetsinger II, Hugham Chan |
12/08/2022 | 22-1059 | Martin Conway v. Smith Development, Inc. | Roger L. Gregory, Robert B. King, Allison J. Rushing | Danny Howell, John Lopatto III |
12/08/2022 | 21-4612 | US v. Marshall Cohen | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Henry E. Hudson | Jeremy Thompson, Elliott Daniels |
12/08/2022 | 21-2406 | Kathy Hayes v. Prudential Insurance Company of America | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Henry E. Hudson | M. Leila Louzri, Ian Morrison |
12/08/2022 | 21-4257 | US v. Emmanuel Blount | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Ann Hester, Amy Ray |
12/08/2022 | 22-1495 | Wudi Industrial (Shanghai) Co., Ltd. v. Wai Wong | Roger L. Gregory, Robert B. King, Allison J. Rushing | Gaspare Bono, Craig Reilly |
12/08/2022 | 21-2309 | San Antonio Fire & Police Pension Fund v. Syneos Health Inc. | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, Patricia T. Giles | Douglas Wilens, Brian Frawley |
12/08/2022 | 21-2171 | Kristen Decina v. Horry County Police Department | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Henry E. Hudson | James Moore III, J. W. Nelson Chandler |
12/07/2022 | 21-4413 | US v. Christopher Sueiro | Robert B. King, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | Eugene Gorokhov, Richard Cooke |
12/07/2022 | 21-4283 | US v. William Ebert | G. Steven Agee, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Samuel Winthrop, Amy Ray |
12/07/2022 | 20-2117 | Osman Jalloh v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Zindzi Baugh Corbett, Stephanie Groff |
12/07/2022 | 21-1979 | Amanda Mingo v. City of Durham | Robert B. King, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | Brian Church, William Acton Jr., Fred DeVore III |
12/07/2022 | 21-2144 | Brady O'Leary v. TrustedID, Inc. | G. Steven Agee, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David Maxfield, Ashley Parrish |
12/07/2022 | 21-2223 | Azucena Zamorano Aleman v. City of Charlotte | Robert B. King, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | S. Luke Largess, Lori Keeton, Roger McCalman |
12/07/2022 | 21-2267 | Benjamin Reetz v. Aon Hewitt Investment Consulting, Inc. | Robert B. King, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | Matthew Wessler, Brian Boyle |
12/07/2022 | 21-2385 | Andreas Alberti v. Rector and Visitors of the University of Virginia | G. Steven Agee, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Ellen Renaud, Amy Hensley |
12/07/2022 | 22-1198 | Don Blankenship v. NBCUniversal, LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Patricia T. Giles | Eric Early, Kevin Baine |
12/07/2022 | 21-2418 | Julio Sosa Uvalle v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Jay Marks, Amber Arthur |
12/07/2022 | 22-1326 | Don Blankenship v. Boston Globe Media Partners, LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Patricia T. Giles | Eric Early, Jonathan Albano |
12/07/2022 | 20-1680 | James Schoonover v. Clay County Sheriff's Dept. | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Patricia T. Giles | John-Mark Atkinson, Drannon Adkins |
12/07/2022 | 22-1175 | Bishop of Charleston v. Marcia Adams | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Daniel Suhr, William Lambert, Thomas Hydrick |
12/07/2022 | 22-1157 | SEC v. Christopher Clark | G. Steven Agee, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David Lisitza, Mark Cummings |
12/07/2022 | 22-1110 | US v. Southern Coal Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Robert Fowler, David Frankel |
12/07/2022 | 22-1104 | Colorado Bankers Life Insurance Company v. Academy Financial Assets, LLC | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Matthew Leerberg, Lauren Fussell |
12/07/2022 | 21-6658 | US v. Carlos McClammy | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Laura Koenig, Jacqueline Bechara |
12/06/2022 | 21-2357 | Keralink International, Inc. v. Geri-Care Pharmaceuticals Corporation | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Danielle Giroux, Kelly Lippincott, John Bourgeois |
12/06/2022 | 21-1255 | Dominic Bianchi v. Brian Frosh | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Peter Patterson, Robert Scott |
12/06/2022 | 21-1978 | Bioiberica Nebraska, Inc. v. Nutramax Manufacturing, Inc. | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Lawrence Gebhardt, Jeffrey Patterson |
12/06/2022 | 21-2074 | Oneil Kerr v. Merrick Garland | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Peter Alfredson, Liza Murcia |
12/06/2022 | 21-2165 | Malcolm Wiener v. AXA Equitable Life Insurance Company | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, John A. Gibney Jr. | Ross Fulton, Matthew Sawchak |
12/06/2022 | 21-2238 | Employees' Retirement System of the City of Baton v. Macrogenics, Inc. | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, John A. Gibney Jr. | William Fredericks, Nina Locker |
12/06/2022 | 21-2313 | J. Gilliam v. Leroy Allen | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Scott MacLatchie, Catherine Stetson, Adam Peoples |
12/06/2022 | 21-1207 | Karthikeyan Sakthivel v. Ur Jaddou | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry E. Hudson | Bradley Banias, Vanessa Molina |
12/06/2022 | 22-1844 | Juliette Grimmett v. Nancy Freeman | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Michael Dreeben, Joseph Zeszotarski Jr. |
12/06/2022 | 21-2402 | Deborah Franklin v. City of Charlotte | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, John A. Gibney Jr. | S. Luke Largess, Lori Keeton, Roger McCalman |
12/06/2022 | 21-4419 | US v. Joseph Castellano | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Andrew Grindrod, Aidan Grano-Mickelsen |
12/06/2022 | 21-4577 | US v. Roger Locklear | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, John A. Gibney Jr. | Jennifer Leisten, Kristine Fritz |
12/06/2022 | 22-1020 | Kimberly Burns-Fisher v. Anna Romero-Lehrer | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Norwood Blanchard III, Bruce Berger |
12/06/2022 | 22-1127 | Bestwall LLC v. Official Committee of Asbestos Claimants | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry E. Hudson | Natalie Ramsey, Edwin Harron, Noel Francisco |
12/06/2022 | 22-1147 | Cesar Solis-Flores v. Merrick Garland | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Benjamin Winograd, Sarah Pergolizzi |
12/06/2022 | 21-2377 | Jesus Ponce-Flores v. Merrick Garland | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Gabriela Kahrl, Sherease Pratt |
12/06/2022 | 22-1264 | Shanette Rogers v. Kilolo Kijakazi | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry E. Hudson | George Piemonte, David Mervis |
10/28/2022 | 21-1887 | Duncan Giles v. National Railroad Passenger Corporation | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Geraldine Sumter, Stephen Dellinger |
10/28/2022 | 21-1826 | R.S. v. Board of Directors of Woods Charter School Company | Robert B. King, Pamela A. Harris, Michael Stefan Nachmanoff | Steven Bader, Keith Howard |
10/28/2022 | 21-1565 | Tammy Bandy v. City of Salem, Virginia | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Terry Grimes, Jeremy Carroll |
10/28/2022 | 21-1441 | Manuel Orellana Alvarado v. Merrick Garland | James Andrew Wynn, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | Daniel Thomann, Jessica Strokus |
10/28/2022 | 21-1317 | PEM Entities LLC v. County of Franklin | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Lydia Kay Griggsby | Keith Nichols, James Sheedy |
10/28/2022 | 20-6598 | Lamont McKoy v. Erik Hooks | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr. | Jamie Lau, Kimberly Callahan |
10/28/2022 | 20-2306 | Azucena Lazo-Gavidia v. Merrick Garland | James Andrew Wynn, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | Herbert Fogle Jr., Brendan Hogan |
10/28/2022 | 19-7368 | US v. Larry Reed | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Maya Eckstein, Richard Cooke |
10/28/2022 | 21-1967 | Jose Salazar v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Benjamin Winograd, Robbin Blaya |
10/28/2022 | 19-2009 | Stoneledge at Lake Keowee v. Cincinnati Insurance Company | James Andrew Wynn, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | John Murphy, Robert Lyles Jr. |
10/28/2022 | 21-4449 | US v. Starsha Limbaugh | Robert B. King, Pamela A. Harris, Michael Stefan Nachmanoff | Emily Harrill, William Watkins Jr. |
10/28/2022 | 21-2116 | Lula Williams v. Matt Martorello | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Bernard Given II, Matthew Wessler |
10/28/2022 | 21-7362 | Matthew Griffin v. Nadine Bryant | Robert B. King, Pamela A. Harris, Michael Stefan Nachmanoff | Benjamin Gunning, Stephanie Brennan, Jennifer Maldonado |
10/28/2022 | 21-4191 | US v. Sonny Mack | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Lydia Kay Griggsby | Kimberly Albro, Howard Anderson III, Derek Shoemake, Kathleen Stoughton |
10/28/2022 | 21-4086 | US v. Teresa Miller | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Jenny Thoma, Zelda Wesley |
10/28/2022 | 21-2286 | G.T. v. The Board of Education of the County of Kanawha | James Andrew Wynn, Allison J. Rushing, Diana Gribbon Motz | Richard Boothby, Samir Deger-Sen |
10/28/2022 | 21-2220 | US v. Fabio Alicea | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr. | Pooja Boisture, William Brewer Jr. |
10/28/2022 | 21-2211 | Aldo De Leon Resendiz v. Exxon Mobil Corporation | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Thomas Saenz, Elbert Lin |
10/28/2022 | 21-2185 | North Carolina Insurance Guaranty Association v. Xavier Becerra | Stephanie D. Thacker, Toby J. Heytens, Lydia Kay Griggsby | Christopher Blake, Neal Fowler |
10/28/2022 | 21-2375 | Neil Basta v. Novant Health Incorporated | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr. | David Hommel Jr., Noah Bokat-Lindell, David Stevens |
10/27/2022 | 20-7185 | Emmanuel Shaw v. T. Foreman | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Daniel Severson, Lucas Croslow |
10/27/2022 | 21-1827 | Dijon Sharpe v. Winterville Police Department | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Michael Stefan Nachmanoff | Joseph McGuinness, Dan Hartzog Jr., Andrew Tutt |
10/27/2022 | 21-1753 | Chandra Balderson v. Lincare Inc. | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Michael Stefan Nachmanoff | David Goroff, Andrew Robey |
10/27/2022 | 21-1636 | Lancaster Hospital Corporation v. Xavier Becerra | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Diana Gribbon Motz | Mark Polston, Caroline Lopez |
10/27/2022 | 21-1615 | Michael Adjei v. Alejandro Mayorkas | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Diana Gribbon Motz | Annigje Buwalda, Catherine Yang |
10/27/2022 | 21-1508 | Dustin Dyer v. Shirrellia Smith | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | John O'Herron, Catherine Padhi, Jonathan Corbett |
10/27/2022 | 21-4487 | US v. Gerald Johnson | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Roderick Charles Young | Paul Enzinna, Peter Martinez |
10/27/2022 | 20-9505 | In re: Jason Rheinstein | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jason Rheinstein, Lydia Lawless |
10/27/2022 | 21-1855 | Kenneth Robinson v. Priority Automotive Huntersville, Inc. | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Michael Stefan Nachmanoff | Alesha Brown, King Tower |
10/27/2022 | 21-2044 | T.H.E. Insurance Company v. Melyndia Davis | Robert B. King, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | L. Steven Emmert, Louis Kozloff |
10/27/2022 | 21-1169 | Yuriy Mikhaylov v. Dept. of Homeland Security | Robert B. King, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Morris Fischer, Kelly Krystyniak |
10/27/2022 | 21-2317 | Richard Alvarez v. Xavier Becerra | Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson, Michael Stefan Nachmanoff | Christopher Bonk, Joshua Salzman |
10/27/2022 | 21-4091 | US v. Shamauri Shivers | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Lydia Kay Griggsby | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
10/27/2022 | 21-1980 | E.R.L. v. Adoption Advocacy, Inc. | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Lydia Kay Griggsby | Robert Butcher, Steven Parker |
10/27/2022 | 21-2351 | James Boykin v. K12, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Toby J. Heytens, Diana Gribbon Motz | Jeremy Lieberman, Peter Wald |
10/27/2022 | 21-2218 | Blue Flame Medical LLC v. Chain Bridge Bank, N.A. | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Lydia Kay Griggsby | Eric Citron, Alan Schoenfeld, Gary Orseck |
10/27/2022 | 21-2170 | Just Puppies, Inc. v. Brian Frosh | Robert B. King, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Meagan Borgerson, Ryan Dietrich |
10/27/2022 | 21-2151 | Shawn Curran v. Axon Enterprise, Inc. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Elliott Buckner, Pamela Petersen, Brian Casey |
10/27/2022 | 21-2059 | Danielle Washington v. Housing Authority of the City of Columbia | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Richard Hricik, Charles Turner Jr. |
10/27/2022 | 21-2042 | Shelley Cannon v. Commissioner of Social Security Administration | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Robertson Wendt Jr., Maija DiDomenico |
10/26/2022 | 21-1839 | Wild Virginia v. Council on Environmental Quality | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Diana Gribbon Motz | Kimberley Hunter, Allen Brabender, Michael Kimberly |
10/26/2022 | 21-2392 | Alive Church of the Nazarene, Inc. v. Prince William County, Virginia | Robert B. King, Toby J. Heytens, Sherri A. Lydon | Benjamin Sisney, Alan Smith |
10/26/2022 | 20-2052 | Westfield Insurance Company v. Sistersville Tank Works, Inc. | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Diana Gribbon Motz | Brent Kesner, Ryan Orth, David Lunsford, Zachary Pyers |
10/26/2022 | 21-1181 | Trinette Coleman v. John Whitley | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Paula Potoczak, Sarah Marquardt |
10/26/2022 | 21-1697 | Jerry Davidson v. United Auto Credit Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Jennifer Bennett, Anna Mohan, Stacy Blank |
10/26/2022 | 21-1779 | Rebecca Snoeyenbos v. Marcia Curtis | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Andrew Bodoh, Justin Criner |
10/26/2022 | 18-0006 | Sammie Stokes v. Bryan Stirling | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Paul Mezzina, Melody Brown |
10/26/2022 | 19-7246 | US v. Marcus Taylor | Robert B. King, Toby J. Heytens, Sherri A. Lydon | Gerald Ruter, Patrick Selwood |
10/26/2022 | 21-2048 | Camille Brooks v. Kilolo Kijakazi | Robert B. King, Toby J. Heytens, Sherri A. Lydon | David Chermol, Joshua Salzman, Garry Hartlieb |
10/26/2022 | 21-2245 | Jemie Sanchez v. Arlington County School Board | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Douglas Tyrka, John Cafferky |
10/26/2022 | 21-4436 | US v. Maurice Rakestraw | Robert B. King, Toby J. Heytens, Sherri A. Lydon | Eric Bach, Anthony Enright |
10/26/2022 | 21-6602 | US v. Rayco Bethea | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Diana Gribbon Motz | Sean McClelland, Andrew de Holl |
10/26/2022 | 21-6733 | US v. Dwayne Ferguson | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Ann Reardon, Richard Cooke |
10/26/2022 | 21-7039 | US v. Darwyn Payne | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Jessica Matsuda, Jacqueline Bechara, Brian Warren |
10/26/2022 | 21-2172 | Martin Smiley v. Anshu Bhatnagar | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Thomas Costello, Tamar Wise |
10/26/2022 | 21-1848 | Elizabeth Polak v. Virginia Department of Environmental Quality | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Tim Schulte, Brian Muse |
10/25/2022 | 19-7354 | US v. Roderick Williams | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Jeffrey Brandt, Elizabeth Greenough |
10/25/2022 | 21-2061 | Speech First, Inc. v. Timothy Sands | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Diana Gribbon Motz | James Hasson, William Hurd |
10/25/2022 | 21-1858 | Truck Insurance Exchange v. Kaiser Gypsum Company, Inc. | Robert B. King, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Allyson Ho, C. Kevin Marshall, Kevin Maclay, Edwin Harron |
10/25/2022 | 21-1632 | U. S. Trustee v. Darren Delafield | Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr., M. Hannah Lauck | Darren Delafield, Sumi Sakata |
10/25/2022 | 20-7593 | US v. Gloria Taylor | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Stephen Mercer, Christopher Sarma |
10/25/2022 | 19-7795 | US v. John Jackson | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Sherri A. Lydon | Jonathan Byrne, Negar Kordestani |
10/25/2022 | 21-2166 | Carolina Youth Action Project v. Alan Wilson | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | James Smith Jr., Sarah Hinger |
10/25/2022 | 20-1927 | Walmart Real Estate Business v. Quarterfield Partners LLC | Robert B. King, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Rignal Baldwin V, Tillman Breckenridge |
10/25/2022 | 22-1008 | Sierra Club v. West Virginia DEP | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Derek Teaney, Lindsay See, George Sibley III |
10/25/2022 | 21-2184 | North Carolina Coastal Fisheries Reform Group v. Capt. Gaston LLC | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Sherri A. Lydon | James Conner II, Brian Schmalzbach |
10/25/2022 | 21-4059 | US v. Escovio Rios | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Diana Gribbon Motz | Leslie Rawls, Anthony Enright |
10/25/2022 | 21-6109 | Raymond Tate v. D. J. Harmon | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Daniel Harawa, Krista Frith |
10/25/2022 | 21-6422 | Kevin Younger v. Tyrone Crowder | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Sherri A. Lydon | Robert Scott, Allen Honick |
10/25/2022 | 21-7066 | US v. Keanan Bond | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Diana Gribbon Motz | Jorgelina Araneda, Kristine Fritz |
10/25/2022 | 21-7092 | US v. Jose Gutierrez | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Toby J. Heytens | Justin Eisele, Jason Medinger |
10/25/2022 | 21-2130 | Deborah Bygum v. The City of Montgomery | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Sherri A. Lydon | Michael Taylor, Stephen New |
10/25/2022 | 21-2077 | Avail Vapor, LLC v. FDA | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Diana Gribbon Motz | Eric Heyer, Antonia Konkoly |
9/16/2022 | 21-1555 | Jacob Pfaller v. Mark Amonette | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Albert Diaz | Andrew Ferguson, Erika Maley, John Shoreman |
9/16/2022 | 21-1381 | Odalis Chicas-Machado v. Merrick Garland | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Daniel Thomann, Kevin Conway |
9/16/2022 | 21-1196 | Timothy Capps v. Newmark Southern Region, LLC | Julius N. Richardson, Henry F. Floyd, Bruce H. Hendricks | Troy Shelton, David Paul |
9/16/2022 | 20-4514 | US v. Enil Montoya Velasquez | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Anne Hayes, William Winn |
9/16/2022 | 20-1834 | K.I. v. Durham Public Schools Board | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Stacey Gahagan, Stephen Rawson, Tiffany Lucas |
9/16/2022 | 20-1305 | Maria Morales v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Albert Diaz | Ronald Richey, Jennifer Singer |
9/16/2022 | 21-1715 | Gerald Corder v. Antero Resources Corporation | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker | Elbert Lin, Marvin Masters |
9/16/2022 | 19-4707 | US v. Kacey Hicks | Robert B. King, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Geoffrey Willis, Daniel Bubar |
9/16/2022 | 21-1764 | Brian Bowen, II v. Adidas America Inc. | Robert B. King, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | William Wilkins, William Taft V |
9/16/2022 | 21-4190 | US v. Aminta Smith | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker | Melissa Baldwin, Amy Ray |
9/16/2022 | 22-1280 | Coalition for TJ v. Fairfax County School Board | Robert B. King, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Donald Verrilli Jr., Sydney Foster, Erin Wilcox, Andrew Ferguson |
9/16/2022 | 21-4175 | US v. Ervin Leggette | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Henry F. Floyd | Ames Chamberlin, Margaret Reece |
9/16/2022 | 21-4121 | US v. Terrick Robinson | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Albert Diaz | Matthew Delligatti, Brandon Flower |
9/16/2022 | 21-2391 | Katrina Reeves v. Howard Meddings | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Perry Oxley, Hoyt Glazer |
9/16/2022 | 21-2104 | Blenheim Capital Holdings Ltd. v. Lockheed Martin Corporation | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker | Hamish Hume, Marc Greenwald, Brian McLaughlin |
9/16/2022 | 21-2102 | Tammie Thompson v. Ciox Health, LLC | Robert B. King, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | James Bradley, Gilad Bendheim |
9/16/2022 | 21-1918 | Michele Williams v. Morgan State University | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Albert Diaz | Daniel Kenney, Ann Sheridan |
9/15/2022 | 20-2330 | United States ex rel. Deborah Sheldon v. Allergan Sales, LLC | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Wynn, Diaz, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing, Heytens | Joshua Dos Santos, Joseph Callow Jr., John Elwood |
9/14/2022 | 19-2406 | Madison Mechanical, Inc. v. Twin City Fire Insurance Co. | Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Danielle Vranian, Charles Lemley, Gary Jones |
9/14/2022 | 20-6812 | US v. Martin Manley | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jacob Smith, Jacqueline Bechara, Holly Chaisson |
9/14/2022 | 19-1643 | Sallie Zeigler v. Eastman Chemical Company | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Barbara Milano Keenan | Louis Bograd, Allen Bogan, Keith Munson |
9/14/2022 | 20-0014 | US v. James Roane, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Gerald King Jr., Joanne Heisey, Richard Cooke |
9/14/2022 | 20-1510 | Anita Tekmen v. Reliance Standard Life Ins. | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Barbara Milano Keenan | Joshua Bachrach, Glenn Kantor |
9/14/2022 | 20-2153 | Olivia Neal v. East Carolina University | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Glenn Barfield, Vanessa Totten |
9/14/2022 | 20-6712 | Arthur Sanford v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Daniel Harawa, Leanna Minix |
9/14/2022 | 22-4095 | US v. Patrick Groves | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Jenny Thoma, Sarah Wagner |
9/14/2022 | 21-1244 | Bristol Metals, LLC v. Messer, LLC | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Barbara Milano Keenan | Joseph Rainsbury, Harold Johnson |
9/14/2022 | 21-1322 | Cities4Life, Inc. v. City of Charlotte | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Daniel Peterson, Stephen Crampton |
9/14/2022 | 21-1499 | Farm Labor Organizing Committee v. Joshua Stein | Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Kristi Graunke, Matthew Tulchin |
9/14/2022 | 21-1930 | Paul Tarashuk v. Jamie Givens | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Andrew Lindemann, Jordan Calloway |
9/14/2022 | 21-1998 | Justin Brown v. Sherry Bratton | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Ashton Zylstra, Jason Levine |
9/14/2022 | 22-6464 | US v. Nathaniel Williams | Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Jennifer Leisten, Genna Petre |
9/14/2022 | 21-1230 | Blazine Monaco v. WV Parkways Authority | Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Patrick Perotti, Stuart McMillan |
9/13/2022 | 20-2072 | Maira Madrid-Montoya v. Merrick Garland | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Aaron Caruso, Dawn Conrad |
9/13/2022 | 20-2056 | Joseph Blackburn, Jr. v. Dare County | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Lloyd Smith Jr., Brian Castro, Lloyd Smith III |
9/13/2022 | 19-9512 | In re: Rhetta Daniel | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Rhetta Daniel, Elizabeth Shoenfeld |
9/13/2022 | 19-1059 | Phillip Alig v. Rocket Mortgage, LLC | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | William Jay, Deepak Gupta |
9/13/2022 | 20-2215 | Federal Trade Commission v. Andris Pukke | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Neil Koslowe, Theodore (Jack) Metzler, Gary Caris |
9/13/2022 | 16-7671 | US v. Cecil Davis | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Laura Herzog, Aidan Grano-Mickelsen |
9/13/2022 | 20-6396 | US v. Donzell McKinney | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Ann Hester, Anthony Enright |
9/13/2022 | 18-2496 | Sothon Song v. Merrick Garland | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Eli Echols, Neelam Ihsanullah |
9/13/2022 | 21-6507 | David Richardson v. Harold Clarke | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Oren Nimni, Kevin Gallagher |
9/13/2022 | 20-2319 | Bethany Boardwalk Group LLC v. Everest Security Insurance Co. | Roger L. Gregory, Robert B. King, Pamela A. Harris | Lawrence Gebhardt, Peter Jenkins |
9/13/2022 | 20-7912 | US v. Michael Mangarella | Roger L. Gregory, Robert B. King, Pamela A. Harris | John Tagert, Ross Goldman |
9/13/2022 | 21-1496 | Ana Santos-De Jimenez v. Merrick Garland | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Christopher Fernandez, Susan Green |
9/13/2022 | 21-1766 | Marie Laurent-Workman v. Christine Wormuth | Roger L. Gregory, Robert B. King, Pamela A. Harris | Paula Potoczak, Peter Baumhart |
9/13/2022 | 21-2101 | Tiffany Bass v. Weinstein Management Co., Inc. | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Edward Maginnis, Mark Henriques |
9/13/2022 | 21-6242 | US v. Lonnie Malone | Roger L. Gregory, Robert B. King, Pamela A. Harris | Arin Brenner, Laura Taylor |
9/13/2022 | 20-2270 | Ruby Lowe v. Cerner Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Mikhael Charnoff, David Dwerlkotte |
5/05/2022 | 21-1517 | Naturaland Trust v. Dakota Finance LLC | Diana Gribbon Motz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Michael Martinez, Elizabeth Partlow |
5/05/2022 | 20-4280 | US v. Demetrice Devine | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Rudolph Ashton III, Eugene Lester III, Kristine Fritz |
5/05/2022 | 20-2250 | Redstone International, Inc. v. Liberty Mutual Fire Insurance | Diana Gribbon Motz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Michael Jacks, Anthony Sunseri |
5/05/2022 | 19-2343 | Robert Zachariasiewicz, Jr. v. DOJ | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Andrea Butler, Laura Taylor |
5/05/2022 | 20-4396 | US v. Andrew Powers | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | William Drake, Joseph Attias |
5/05/2022 | 20-7320 | US v. Leroy Goodwin | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Maya Eckstein, Finnuala Tessier |
5/05/2022 | 21-1163 | Edwin Garcia Rogel v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Benjamin Winograd, Tim Ramnitz |
5/05/2022 | 19-4887 | US v. Chandler Gist-Davis | Robert B. King, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | William Trivette, Randall Galyon |
5/05/2022 | 21-4064 | US v. Thomas Combs | Diana Gribbon Motz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Cullen Macbeth, Matthew Phelps |
5/05/2022 | 21-4554 | US v. Tracy Brown | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Donald Pender, Jennifer Bockhorst |
5/05/2022 | 21-4473 | US v. David Orozco | Robert B. King, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | Richard Croutharmel, Natasha Harnwell-Davis |
5/05/2022 | 21-4445 | US v. Ronnie Montgomery | Diana Gribbon Motz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Toby J. Heytens | Eric Placke, Veronica Edmisten |
5/05/2022 | 21-4250 | US v. Keith Nelson | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Stephen van Stempvoort, Andrew Isabell |
5/05/2022 | 21-4196 | US v. Nikia Tull | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Lawrence Woodward Jr., Daniel Shean |
5/05/2022 | 21-4085 | US v. Ricky Runner | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Robert McCoid, Lynette DeMasi-Lemon |
5/05/2022 | 21-4082 | US v. Dewan Garris | Robert B. King, Julius N. Richardson, Barbara Milano Keenan | Megan Hoffman, Samir Doshi |
5/04/2022 | 21-1549 | Senderra RX Partners, LLC v. Blue Cross and Blue Shield of North Carolina | Robert B. King, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Adam Pierson, Adam Charnes |
5/04/2022 | 20-7702 | US v. Derick Fallin | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn | Shawn Hogbin, Jonathan Tsuei |
5/04/2022 | 19-2004 | Susan Weber v. Department of Veterans Affairs | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Charles Day Jr., Nathanael Yale |
5/04/2022 | 19-4123 | US v. Montana Barronette | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Steven Klepper, Alfred Guillaume III, Jason Medinger |
5/04/2022 | 20-1590 | Lawrence Wiebusch v. SSA | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn | Dana Duncan, Shannon Petty |
5/04/2022 | 20-2048 | Rodolfo Tinoco Acevedo v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn | Benjamin Winograd, Kathleen Volkert |
5/04/2022 | 20-2251 | US v. Dereck McClellan | J. Harvie Wilkinson III, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Adrianne Turner, Robert Johnson, Carrie Sherard |
5/04/2022 | 20-4061 | US v. Bonifacio Sanchez | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn | Laura Taylor, Erin Trodden |
5/04/2022 | 18-4819 | US v. Antwan Heyward | Robert B. King, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Emily Harrill, Kathleen Stoughton |
5/04/2022 | 21-1932 | Jacoby Garrett v. Harold Clarke | J. Harvie Wilkinson III, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Graham Bryant, Robert Allen |
5/04/2022 | 22-1094 | Eli Lilly and Company v. Novartis Pharma AG | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Katherine Helm, William Jay |
5/04/2022 | 21-1280 | Diana Houck v. LifeStore Bank | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | M. Shane Perry, Ryan Gaylord |
5/04/2022 | 21-2323 | Siobhan Morrow v. Navy Federal Credit Union | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Sophia Gold, Michael Gottlieb |
5/04/2022 | 21-1756 | Damian Stinnie v. Richard Holcomb | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Tennille Checkovich, Trevor Cox |
5/04/2022 | 21-1711 | SEC v. Mark Johnson | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | William Heyman, Daniel Staroselsky |
5/04/2022 | 21-1656 | Summer Sowash v. Marshalls of MA, Inc. | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Terry Grimes, Raymond Baldwin |
5/04/2022 | 21-1623 | Edd Potter Coal Company, Inc. v. DOWCP | J. Harvie Wilkinson III, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Mark Solomons, Jeffrey Goldberg, Brad Austin |
5/04/2022 | 21-1416 | US Methanol, LLC v. CDI Corporation | Robert B. King, G. Steven Agee, Toby J. Heytens | Kenneth Webb Jr., Peter Raupp |
5/03/2022 | 20-4095 | US v. David Miller | Robert B. King, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Andrew Levetown, Samantha Bateman |
5/03/2022 | 21-6448 | US v. Lance Whitaker | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Eric Brignac, Joshua Rogers |
5/03/2022 | 20-1253 | Saudia Scott v. Old Navy, LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Martina Evans, Christopher Dunn |
5/03/2022 | 20-1762 | Zoila Sorto-Guzman v. Merrick Garland | Robert B. King, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Jeremy McKinney, Paul Fiorino |
5/03/2022 | 18-2180 | Teresa Lavis v. Reverse Mortgage Solutions Inc | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jason Manning, Sarah Brown |
5/03/2022 | 20-2202 | Kasey Roberts v. Gestamp West Virginia, LLC | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Richard Walters, Eddie Ramey |
5/03/2022 | 20-2370 | NCO Financial Systems, Inc. v. Montgomery Park, LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Stephen Nichols, Howard Goldberg |
5/03/2022 | 19-1759 | Dianna Nidy v. U.S. Bancorp | Albert Diaz, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | John Skaggs, Paul Chronis |
5/03/2022 | 20-7144 | US v. Brooks Lesane | Robert B. King, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Jaclyn Tarlton, Lauren Golden |
5/03/2022 | 21-1478 | William Garey v. James S. Farrin, P.C. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | J. David Stradley, Matthew Leerberg, Amanda Mundell |
5/03/2022 | 21-1678 | Tyrone Henderson, Sr. v. The Source for Public Data, L. | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jennifer Bennett, Kyle Highful, Theodore (Jack) Metzler, Misha Tseytlin |
5/03/2022 | 21-2205 | Justice 360 v. Bryan Stirling | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Lindsey Ruff, Kevin Hall |
5/03/2022 | 21-6553 | Gary Wall v. E. Rasnick | Robert B. King, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Joshua Marcin, Margaret O'Shea |
5/03/2022 | 22-1251 | Madison Cawthorn v. Barbara Lynn Amalfi | James Andrew Wynn, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Pressly Millen, James Bopp Jr. |
5/03/2022 | 21-1972 | R.A. v. Brady Johnson | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Sarah Saint, Stacey Gahagan |
5/03/2022 | 20-6351 | Berman Justus, Jr. v. Harold Clarke | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Kelly Warlich, Rohiniyurie Tashima |
3/11/2022 | 21-2030 | Kesha Williams v. Stacey Kincaid | Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Erlich, Philip Krone |
3/11/2022 | 20-2200 | Thomas Harwood, III v. American Airlines, Inc. | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Adam Carter, Jason Zarrow |
3/11/2022 | 20-4414 | US v. Alexander Smith | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Toby J. Heytens | James Kilbourne Jr., Allie Hallmark, Amy Ray |
3/11/2022 | 21-4088 | US v. Charles Walker, Jr. | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Thomas Maher, Kristine Fritz |
3/11/2022 | 21-4332 | US v. Shelby Petties | Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jennifer Leisten, Lucy Brown |
3/11/2022 | 21-6290 | Marc Cason, Sr. v. Maryland Division of Corrections | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Samuel Weiss, Lisa Arnquist |
3/11/2022 | 21-6852 | Terrence Hyman v. Casandra Hoekstra | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Nicholaos Vlahos, Kristen Todd |
3/11/2022 | 20-4389 | US v. Jonathan Morehouse | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Donna Biderman, Peter Osyf |
3/10/2022 | 21-1352 | US v. 8.929 Acres of Land in Arlington County, Virginia | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | James Auslander, Allen Brabender |
3/10/2022 | 20-1162 | Jose Orellana-Torres v. Merrick Garland | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Helen Mun, Robert Tennyson Jr. |
3/10/2022 | 21-1981 | Cantwell-Cleary, Co., Inc. v. Cleary Packaging, LLC | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Justin Fasano, Robert Branman, Paul Sweeney |
3/10/2022 | 20-1633 | Rachan Reddy v. Rashid Buttar | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | George Thomas, Joel Bondurant Jr. |
3/10/2022 | 20-0009 | US v. Richard Jackson | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Andrew Childers, Anthony Enright |
3/10/2022 | 20-1661 | United States ex rel. Taylor v. Michael Boyko | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Richard Monahan, Brian Roark, Robert Williams |
3/10/2022 | 20-2098 | Teresa Speaks v. U. S. Tobacco Cooperative | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gary Shipman, Lee Whitman |
3/10/2022 | 21-1044 | Daniel Bittle-Lindsey v. Seegars Fence Company, Inc. | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Craig Hensel, Katie Hartzog |
3/10/2022 | 21-1290 | US ex rel. Haile Nicholson v. Medcom Carolinas, Inc. | James Andrew Wynn, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Volney Brand, Jeffrey Whitley |
3/10/2022 | 21-1301 | Air Evac EMS, Inc. v. James Dodrill | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael Williams, Charlotte Taylor |
3/10/2022 | 21-1920 | Estate of Najee Ali Baker v. Wake Forest University | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jonathon Fazzola, Robert King III |
3/10/2022 | 21-1504 | Accident Insurance Company, Inc. v. US Bank National Association | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Jordan Calloway, Michael Krauss |
3/10/2022 | 21-1994 | Winston Hencely v. Fluor Corporation | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Robert Snyder Jr., Daniel Russell Jr. |
3/10/2022 | 21-1802 | Construction Laborers Pension Trust Southern CA v. Marriott International, Inc. | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Carol Villegas, Jason Mendro |
3/10/2022 | 21-1684 | Steven Recht v. Patrick Morrisey | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Lindsay See, Elbert Lin, Robert Peck |
3/10/2022 | 21-1642 | Sinai Hospital of Baltimore, Inc. v. NLRB | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | J. Eric Paltell, Eric Weitz, Ashley Macaysa |
3/10/2022 | 21-1607 | Sing Fuels Pte Ltd. v. M/V LILA SHANGHAI (IMO 9541318) | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Briton Sparkman, Dustin Paul |
3/10/2022 | 21-1602 | Dorothy Garner v. Central States, Southeast and Southwest Areas | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Francis Carey, M. Leila Louzri |
3/10/2022 | 21-1543 | Terri Cowgill v. First Data Technologies, Inc. | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Edward McDermott Sr., Charles Jellinek |
3/10/2022 | 21-1838 | Gordon Beckhart, Jr. v. Newrez, LLC | G. Steven Agee, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Ciara Rogers, Richard Chastain |
3/09/2022 | 21-1217 | Pamela Whitaker v. Monroe Staffing Services, LLC | Julius N. Richardson, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Jonathan Pressment, Grover Wilson |
3/09/2022 | 21-1215 | Medical Mutual Insurance Co NC v. Rebecca Littaua | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Danny Howell, Edward McNew |
3/09/2022 | 19-4489 | US v. Dennis Rice | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Megan Hoffman, Anthony Enright |
3/09/2022 | 20-1701 | Genesis HealthCare, Inc. v. Xavier Becerra | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | James Griffin, Brian Springer |
3/09/2022 | 20-6710 | US v. Jose Nunez-Garcia | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Erin Trodden, Samuel Juhan |
3/09/2022 | 20-7111 | US v. Cornelius Jackson | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Sapna Mirchandani, Dwight Draughon Jr. |
3/09/2022 | 21-1079 | Eden, LLC v. Jim Justice; and 21-1102 AJE Enterprise LLC v. James Justice | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Martin Sheehan, Paul Harris, Benjamin Hogan, Ryan Simonton |
3/09/2022 | 21-6167 | US v. Mitchell Swain | Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Eric Brignac, Joshua Rogers |
3/09/2022 | 21-1353 | Felipe Perez v. Ur Jaddou | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Geoffrey Forney, Sheetul Wall |
3/09/2022 | 21-1536 | Robert F. Anderson v. Morgan Keegan & Company, Inc. | Julius N. Richardson, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Robert Humphrey II, Valerie Sanders |
3/09/2022 | 21-1868 | Jonathan R. v. Jim Justice | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Marcia Lowry, Philip Peisch |
3/09/2022 | 21-1906 | B-21 Wines, Inc. v. Hank Bauer | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | James Tanford, Ryan Park |
3/09/2022 | 21-2001 | Equity Investment Associates, LLC v. US | Julius N. Richardson, Toby J. Heytens, Barbara Milano Keenan | Jeffrey Luechtefeld, Kathleen Lyon |
3/09/2022 | 21-1168 | Sony Music Entertainment v. Cox Communications, Incorporated | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | E. Joshua Rosenkranz, Catherine Stetson |
3/08/2022 | 21-1160 | Elliot Dickson v. Fidelity and Deposit Company | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Henry F. Floyd | C. Thomas Brown, Dominick Weinkam |
3/08/2022 | 21-1041 | Cathy Walton v. Thomas Harker | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Henry F. Floyd | Timothy Lewis, William Jordan |
3/08/2022 | 20-6448 | Demmerick Brown v. Karen Brown | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Chelsey Phelps, Jacqueline Winters, Kevin Gallagher |
3/08/2022 | 20-4557 | US v. Augustin Arce | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Henry F. Floyd | James Theuer, Daniel Shean |
3/08/2022 | 20-1648 | Vitaly Baturin v. Commissioner, Internal Revenue | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Barbara Milano Keenan | Ivan Dale, Aaron Roper, Vitaly Baturin |
3/08/2022 | 19-6636 | Cameron Crockett v. Harold Clarke | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Lauren Bateman, Victoria Johnson |
3/08/2022 | 18-6926 | US v. Sebastian Morris | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Barbara Milano Keenan | Melissa Martinez, Anthony Enright |
3/08/2022 | 21-4043 | US v. Bryan Ogle | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Paul Stroebel, Jeremy Wolfe |
3/08/2022 | 21-1527 | Derek Harvey v. CNN | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Steven Biss, Gregory Lipper, Thomas Hentoff |
3/08/2022 | 19-4385 | US v. Kevin Mallory | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Geremy Kamens, Jennifer Gellie |
3/08/2022 | 21-1545 | Regina Webster v. Chesterfield County School Board | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Richard Hawkins III, Emily Russell |
3/08/2022 | 21-1621 | Chris Brusznicki v. Prince George's County | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Henry F. Floyd | N. Tucker Meneely, Justin Fine |
3/08/2022 | 21-1668 | Church Mutual Insurance Company v. Lake Pointe Assisted Living, Inc. | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Barbara Milano Keenan | Christian Preus, David Coats |
3/08/2022 | 21-1812 | Charles Bellon v. The PPG Employee Life and Other Benefits Plan | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Maureen Davidson-Welling, Joseph Torres |
3/08/2022 | 21-7209 | US v. Richard Moon | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Christopher Adams, William Watkins Jr. |
3/08/2022 | 21-2180 | Paul Goldman v. Robert Brink | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Andrew Ferguson, Paul Goldman |
3/08/2022 | 21-2022 | Nathan Mowery v. National Geospatial Intelligence Agency | Robert B. King, James Andrew Wynn, Allison J. Rushing | Christina Jump, Rebecca Levenson |
3/08/2022 | 21-6122 | US v. Yonathan Melaku | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Barbara Milano Keenan | Jeremy Gordon, Aidan Grano-Mickelsen |
3/08/2022 | 21-1533 | Latasha Holloway v. City of Virginia Beach | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Richard Raile, Erika Maley, Christopher Lamar |
3/02/2022 | 21-1346 | Jane Roe v. US | Mary Beck Briscoe, Ronald Lee Gilman, Michael J. Melloy | Jeannie Gersen, H. Thomas Byron III, Shannon Spainhour |
1/31/2022 | 21-1346 | Jane Roe v. US | Mary Beck Briscoe, Ronald Lee Gilman, Michael J. Melloy | Jeannie Gersen, H. Thomas Byron III |
1/28/2022 | 20-1620 | JoAnn Britt v. Louis DeJoy | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Wynn, Diaz, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing, Heytens | Daniel Cox, Elizabeth Adler, Rebecca Koch |
1/27/2022 | 21-1177 | Evens Julmice v. Merrick Garland | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Jennifer Varughese, Spencer Shucard |
1/27/2022 | 20-2348 | Deborah Laufer v. Naranda Hotels, LLC | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Thomas Bacon, Steven Parrott |
1/27/2022 | 17-4277 | US v. Vaxima, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Linda Sheffield, Nathan Williams |
1/27/2022 | 19-2186 | Byron Martz v. Day Development Company, L.C. | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Bruce Marcus, Leslie Powell |
1/27/2022 | 19-4557 | US v. Keith Barnett | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Richard Croutharmel, Anthony Enright |
1/27/2022 | 19-7071 | US v. John Proctor | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn | Jason Neal, Jonathan Tsuei |
1/27/2022 | 20-1846 | Claudio De Simone v. VSL Pharmaceuticals, Inc. | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Robert Brennen, Turner Broughton, Jeremy Schulman |
1/27/2022 | 20-2334 | Jonathan Starbuck v. Williamsburg James City County | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn | Benjamin Lerman, Jeremy Capps, Jacob Larson |
1/27/2022 | 21-1498 | Edward Gelin v. Kyle Shuman | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Lee Rauch, Lauren Marini |
1/27/2022 | 20-7382 | Deaullandy Coleman v. Sergeant Jones | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Barrett Anderson, Justin Criner, Timothy Shriver |
1/27/2022 | 20-6234 | US v. Jerrell Thomas | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James Andrew Wynn | Frances Pratt, Richard Cooke |
1/27/2022 | 21-1369 | Planned Parenthood South Atlan v. Alan Wilson | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Christopher Mills, Julie Murray |
1/27/2022 | 21-1411 | Guardian Tax SC, LLC v. Ralph Day | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Matthew Abee, Julie Avetta |
1/27/2022 | 21-1415 | David Holbrook v. Tennessee Valley Authority | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Martin Bienstock, Maria Gillen, Cameron Bell |
1/27/2022 | 20-6068 | Malcolm Muhammad v. L. Fleming | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | S. Blake Davis, Rohiniyurie Tashima |
1/26/2022 | 20-2197 | Jeremiah Henderson v. Austin McClain | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gary Bowman, Timothy Spencer |
1/26/2022 | 19-2252 | Jane Doe v. Dr. Scott Syverud | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Jeffrey Fogel, Alice Lloyd, Marc Peritz |
1/26/2022 | 20-1406 | Saadiq Long v. David Pekoske | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Justin Sadowsky, Joshua Waldman |
1/26/2022 | 20-1690 | James Warfield v. ICON Advisers, Inc | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Christopher Edwards, Jonathan Yarbrough |
1/26/2022 | 20-1832 | Barbara Bowden v. Forest River, Inc. | Roger L. Gregory, Robert B. King, Toby J. Heytens | John Papageorge, Matthew Wessler |
1/26/2022 | 20-2036 | Diana Cantu-Guerrero v. Lumber Liquidators, Inc. | Roger L. Gregory, Robert B. King, Toby J. Heytens | N. Albert Bacharach Jr., Robert Clore, Steven Toll |
1/26/2022 | 20-2191 | Progressive Northern Insurance v. Y.E. | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | John Murphy, John Parker Jr. |
1/26/2022 | 21-4020 | US v. Francisco Palacios-Arias | Roger L. Gregory, Robert B. King, Toby J. Heytens | Laura Koenig, Joseph Attias |
1/26/2022 | 20-2181 | Board of Trustees v. Four-C-Aire, Inc. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Michael Avakian, Diana Bardes |
1/26/2022 | 21-6616 | Rodney Koon v. State of North Carolina | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Danielle Feuer, Alex Williams |
1/26/2022 | 20-2386 | Jeremiah Henderson v. City of Roanoke, Virginia | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gary Bowman, Timothy Spencer |
1/26/2022 | 21-1754 | Kinsale Insurance Company v. JDBC Holdings, Inc. | Roger L. Gregory, Robert B. King, Toby J. Heytens | Jack Reiter, Stuart McMillan |
1/26/2022 | 21-1655 | Svetlana Lokhova v. Stefan Halper | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Steven Biss, Terrance Reed |
1/26/2022 | 21-1643 | Robert Whitmire v. Southern Farm Bureau Life Insu | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Joseph Mattia, Aaron Pohlmann |
1/26/2022 | 21-1043 | Planned Parenthood South Atlan v. Robert Kerr | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | John Bursch, Nicole Saharsky |
1/26/2022 | 20-4297 | US v. Francisco Villa | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Henry F. Floyd | Ann Hester, Amy Ray |
1/25/2022 | 20-1856 | Dialungana Salomao v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Henry F. Floyd | Helen Parsonage, Aric Anderson |
1/25/2022 | 21-6423 | Kevin Younger v. Neil Dupree | Robert B. King, Allison J. Rushing, David J. Novak | Karl Pothier, Allen Honick |
1/25/2022 | 19-1644 | Mayor and City Council of Balt v. BP P.L.C. | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Henry F. Floyd | Kannon Shanmugam, Victor Sher |
1/25/2022 | 19-4031 | US v. Robert Cisson | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | Erica Soderdahl, Benjamin Garner |
1/25/2022 | 19-7855 | Jason Jordan v. T. Large | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Elaine McCafferty, Lucas Croslow |
1/25/2022 | 20-1163 | Johnny Timpson v. Anderson County Disabilities | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | Patricia Harrison, Patrick Frawley |
1/25/2022 | 20-1790 | Alkesh Tayal v. The Bank of New York Mellon | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | Christopher Brown, Donald Pocock, Robert Michael |
1/25/2022 | 20-1835 | Yurvin Morales-Lopez v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens | Theodore Murphy, Jonathan Ross |
1/25/2022 | 19-2173 | Keyes Law Firm, LLC v. Napoli Bern Ripka Shkolnik LLP | Robert B. King, Allison J. Rushing, David J. Novak | William Hurd, Harold Walter, Jean Lewis, David Shuster |
1/25/2022 | 20-2140 | NLRB v. Constellium Rolled Products | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gilbert Dickey, Gregoire Sauter, Dallas Kratzer III |
1/25/2022 | 20-2259 | Petrona Lopez v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens | Jeffery Lyons, Sheri Glaser |
1/25/2022 | 20-2382 | Thomas Cannon v. Calvin R. Peck, Jr. | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, James Andrew Wynn | Norwood Blanchard III, Samuel Potter |
1/25/2022 | 20-7539 | Patrick McGraw v. Theresa Gore | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David McDonald, Alex Williams |
1/25/2022 | 21-1714 | William Thorpe v. Harold Clarke | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Henry F. Floyd | Margaret O'Shea, Vishal Agraharkar, Andrei Popovici |
1/25/2022 | 21-4146 | US v. Darrell Gillespie | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens | John Tinney Jr., Monica Coleman |
1/25/2022 | 20-1868 | National Association of Immigr v. David Neal | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Toby J. Heytens | Ramya Krishnan, Jennifer Utrecht |
1/25/2022 | 21-4119 | US v. Karlos Poole | Robert B. King, Allison J. Rushing, David J. Novak | Peter Wood, David Bragdon |
12/10/2021 | 20-1001 | Bonnie Peltier v. Charter Day School, Inc. | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing, Heytens, Keenan | Aaron Streett, Galen Sherwin |
12/09/2021 | 20-2361 | Tonya Chapman v. Oakland Living Center, Inc. | Robert B. King, James Andrew Wynn, Barbara Milano Keenan | Kimberly Veklerov, Jeremy Horowitz, Jonathan Yarbrough, Gregory Eng |
12/09/2021 | 20-2344 | AirFacts, Inc. v. Diego De Amezaga | G. Steven Agee, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Nicholas Hantzes, Jerry Goldstein |
12/09/2021 | 20-1636 | Barbara Robinson v. John Williams | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | John Gresham, Laura McHenry |
12/09/2021 | 20-1576 | Miguel Ibarra Chevez v. Merrick Garland | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Maya Tsukazaki, Shahrzad Baghai, Jeremy Padow |
12/09/2021 | 20-4019 | US v. Lee Elbaz | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Eric Brignac, James Pearce |
12/09/2021 | 19-4812 | US v. Derrick Daniels, Jr. | Julius N. Richardson, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
12/09/2021 | 19-4419 | US v. Erick Hobbs | Robert B. King, James Andrew Wynn, Barbara Milano Keenan | Joshua Hoffman, Brandon Moore |
12/09/2021 | 21-7089 | US v. Mohamed Said | Robert B. King, James Andrew Wynn, Barbara Milano Keenan | Joseph Attias, Marisa Taney |
12/09/2021 | 20-4172 | US v. Omar Banks | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Paul Beers, Jonathan Jones |
12/09/2021 | 21-2070 | Disability Rights South Caroli v. Henry McMaster | Paul V. Niemeyer, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | William Lambert, John Freedman |
12/09/2021 | 21-1449 | Southern Power Company v. Cleveland County | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Christopher Smith, Grant Osborne |
12/09/2021 | 21-1248 | Michael Coffey, Jr. v. Norfolk Southern Railway Co. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Nicholas Thompson, Brett Spain |
12/09/2021 | 20-7709 | US v. Terrell Hargrove | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joseph Camden, Jacqueline Bechara |
12/09/2021 | 20-7028 | Yeison Ortiz v. Alejandro Mayorkas | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Timothy Davis, Nicole Grant |
12/09/2021 | 20-4262 | US v. Justice McDonald | G. Steven Agee, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Amos Tyndall, Julie Niemeier |
12/08/2021 | 20-2359 | Ashly Alexander v. Carrington Mortgage Services | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | Hassan Zavareei, Fredrick Levin |
12/08/2021 | 20-2044 | Kenneth Wilson v. UnitedHealthcare Insurance Co | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | M. Leila Louzri, Cavender Kimble |
12/08/2021 | 19-4904 | US v. Anthony Peters | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | Paul Gill, Stephen Anthony |
12/08/2021 | 20-1192 | Katherin Mejia-Velasquez v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Evelyn Smallwood, Rachel Browning |
12/08/2021 | 20-1588 | Robin Thomas v. Aetna Life Insurance Company | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | Benjamin Glass III, Brian Downey |
12/08/2021 | 20-1685 | Richard Cook v. US | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Richard Cook, Rachel Wollitzer |
12/08/2021 | 20-1801 | Jeffrey Jessup v. Barnes Group, Inc. | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | William Arnold, Thomas Bright |
12/08/2021 | 18-4831 | US v. Dominicus Sitton | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Kimberly Albro, Katherine Flynn |
12/08/2021 | 20-2310 | Laverne McIver v. Bridgestone Americas, Inc. | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Mark Hayes, Nicholas Sarokhanian |
12/08/2021 | 20-4303 | US v. Travis Skaggs | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Toby J. Heytens | Dana Cormier, Jennifer Bockhorst |
12/08/2021 | 20-4470 | US v. Greg Lindberg | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | Howard Rubin, Amy Ray |
12/08/2021 | 20-4475 | US v. Kendall Wysinger | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Barbara Milano Keenan | Paul Beers, Laura Rottenborn |
12/08/2021 | 21-1311 | Uncork and Create LLC v. The Cincinnati Insurance Compa | Pamela A. Harris, Allison J. Rushing, Barbara Milano Keenan | James Martin, Daniel Litchfield |
12/08/2021 | 21-1614 | Marcus Huey v. Equitable Production Company | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | David Dehoney, James Russell |
12/08/2021 | 21-4022 | US v. Robert Black | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | Howard Anderson III, Andrew de Holl |
12/08/2021 | 20-2174 | Wendell Tabb v. Bd of Ed Durham Pub Schools | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Quintin Byrd, Colin Shive |
12/07/2021 | 20-1854 | Damien Williams v. Merrick Garland | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Benjamin Winograd, Lindsay Dunn |
12/07/2021 | 20-1849 | Veronica Toledo-Vasquez v. Merrick Garland | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Devon Senges, Jessica Burns |
12/07/2021 | 19-7497 | David Firewalker-Fields v. Jack Lee | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Rossie David Alston Jr. | Ignacio Castellanos, Julian Harf, Hannah Comeau |
12/07/2021 | 19-7611 | James Moskos v. James Hardee | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Jason Burton, Sripriya Narasimhan |
12/07/2021 | 20-0013 | Thomas Porter v. Rick White | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Brian French, Matthew Dullaghan |
12/07/2021 | 20-1060 | Vance Caulkins v. Kilolo Kijakazi | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Rossie David Alston Jr. | Dana Duncan, LaNita McWilliams |
12/07/2021 | 20-1630 | 1988 Trust For Allen Children v. Banner Life Insurance Company | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Jeven Sloan, George Walker III, Timothy O'Driscoll |
12/07/2021 | 21-4101 | US v. Anthony Buster | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Toby J. Heytens | Caroline Platt, Aidan Grano-Mickelsen |
12/07/2021 | 21-4104 | US v. Jacques Duroseau | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Edward Gray, Vijay Shanker |
12/07/2021 | 20-4500 | US v. Donta Oliver | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Ann Hester, Anthony Enright |
12/07/2021 | 20-4584 | US v. Teresa Barringer | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Gerald Zerkin, Jennifer Bockhorst |
12/07/2021 | 20-6848 | Marc Hall v. US | Roger L. Gregory, Julius N. Richardson, Rossie David Alston Jr. | Blaec Croft, Erin Reisenweber |
12/07/2021 | 21-1209 | Kenneth Grabarczyk v. Joshua Stein | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Joseph Finarelli, Paul Dubbeling |
12/07/2021 | 20-1452 | United Financial Casualty Co. v. Greg Ball | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Stephen Farmer, Susan Snowden |
12/07/2021 | 20-2266 | Saqib Ali v. Lawrence Hogan, Jr. | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Gadeir Abbas, Adam Snyder |
10/29/2021 | 20-2275 | Systems Application & Tech v. US | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Craig Holman, Anne Murphy |
10/29/2021 | 20-2159 | Appalachian Voices v. US Department of the Interior | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Elizabeth Benson, Kevin McArdle, George Sibley III |
10/29/2021 | 20-2021 | K & R Contractors, LLC v. DOWCP | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Charity Barger, Amanda Mundell, Brad Austin |
10/29/2021 | 20-1074 | Brian McLane v. IRS | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Daniel Lader, Marion Erickson |
10/29/2021 | 20-0011 | John Wood v. Bryan Stirling | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Elizabeth Franklin-Best, Melody Brown |
10/29/2021 | 19-4888 | US v. Mikkel McKinnie | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Seth Neyhart, David Bragdon |
10/29/2021 | 20-4076 | US v. Delton Warren | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Mark Jones, Chad Rhoades |
10/29/2021 | 19-1854 | Robert Shupe v. Hartford Life & Accident Ins | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Glenn Kantor, Grace Murphy |
10/29/2021 | 19-7621 | Chawntel McCoy v. Correctional Officer Endicott | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Thomas T. Cullen | Kerry Nessel, William Murray |
10/29/2021 | 18-4883 | US v. Cory Boyd | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Daniel Leonardi, Leesa Washington |
10/29/2021 | 20-4285 | US v. Joffrey Perez | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Carnell Johnson, Erik Lindahl |
10/29/2021 | 20-4420 | US v. Soterio Hope | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Paresh Patel, Thomas Booth |
10/29/2021 | 21-1039 | Wild Virginia v. United States Forest Service | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker | Nathan Matthews, Brian Toth, Donald Verrilli Jr. |
10/29/2021 | 21-1051 | David S. Brown Enterprises v. Affiliated FM Insurance Co. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Thomas T. Cullen | C. Thomas Brown, Bryant Green |
10/29/2021 | 21-1147 | Rosa Ponce-De Ascencio v. Merrick Garland | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Benjamin Winograd, Rachel Berman-Vaporis |
10/29/2021 | 21-4026 | US v. Carlos Perez | Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Todd Smith, Randall Galyon |
10/29/2021 | 21-4067 | US v. Lenair Moses | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Thomas T. Cullen | Marshall Ellis, David Bragdon |
10/29/2021 | 20-4115 | US v. Donald Dodt | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Thomas T. Cullen | Robert Carpenter, Daniel Kane |
10/29/2021 | 20-2268 | In re: Application of Newbrook | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Donald Walsh, Amanda Finley |
10/28/2021 | 20-1906 | Angela Lawhon v. Alexander Mayes | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Mark Nanavati, Leslie Winneberger,John Conrad, Isaac McBeth |
10/28/2021 | 20-1656 | Micheall Lyons v. City of Alexandria | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Stephen Pershing, Ronda Esaw, Anna Baldwin |
10/28/2021 | 20-1582 | Junfei Ge v. US Citizenship and Immigration | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Allison J. Rushing | Trina Realmuto, Jonathan Hambrick |
10/28/2021 | 20-1483 | Old Dominion Electric v. PJM Interconnection, LLC | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Joseph Rainsbury, Lucas Walker |
10/28/2021 | 20-0012 | Marion Bowman, Jr. v. Bryan Stirling | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Allison J. Rushing | Teresa Norris, William Maye |
10/28/2021 | 19-4786 | US v. Joseph Aberant | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Richard Croutharmel, Lucy Brown |
10/28/2021 | 20-2001 | Western World Insurance Group v. Church Mutual Insurance Co. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Thomas T. Cullen | Ainsley Tillman, Bradish Waring, Kenyatta Gardner, Ian Ford |
10/28/2021 | 19-7471 | US v. Robert Benton, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Shari Derrow, Michael DeHart |
10/28/2021 | 21-1087 | Pia McAdams v. Nationstar Mortgage | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Thomas T. Cullen | Michael Houchin, Jonathan Tycko, Erik Kemp |
10/28/2021 | 20-2173 | New River Electrical Corp. v. OSHC | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Thomas T. Cullen | Keith Pryatel, Jin Chong |
10/28/2021 | 20-2243 | Melissa Knibbs v. Anthony Momphard, Jr. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Allison J. Rushing | Mark Melrose, Steven Bader |
10/28/2021 | 20-2253 | RLI Insurance Company v. Nexus Services, Inc. | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Carl Anderson, Vivian Katsantonis |
10/28/2021 | 20-2330 | United States ex rel. Deborah v. Allergan Sales, LLC | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Joshua Dos Santos, Joseph Callow Jr., John Elwood |
10/28/2021 | 21-1058 | William Lyons v. PNC Bank | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Daniel Tobin, Ellen Noble, Kevin Friedl |
10/28/2021 | 21-1260 | Richard Krueger, Jr. v. Michael Angelos | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Ashley Macaysa, Michael Collins |
10/28/2021 | 20-2080 | Plumbers & Pipefitters v. Nitro Construction Services | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Julius N. Richardson | Avrum Levicoff, R. Booth Goodwin II |
10/27/2021 | 20-1776 | PETA v. NC Farm Bureau | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Nicholas Brod, David Muraskin |
10/27/2021 | 20-1765 | Bruce Berg v. Kingdom of the Netherlands | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Michael F. Urbanski | Daniel Woofter, Samuel Hartzell, Sarah Andre |
10/27/2021 | 20-1651 | In re: Capitol Broadcasting Co | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Michael Tadych, Christopher Anderson, Hugh Stevens |
10/27/2021 | 20-1640 | DENC, LLC v. Philadelphia Indemnity Ins. | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | David Brown, Gregg McDougal |
10/27/2021 | 20-1828 | Marvin Miranda v. Merrick Garland | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Michael F. Urbanski | Courtney Moran, Carmen Iguina Gonzalez |
10/27/2021 | 19-2217 | Blissful Enterprises, Inc. v. Cincinnati Insurance Company | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Erik Lawson, Bryant Green |
10/27/2021 | 21-1141 | Harry Pennington, III v. Fluor Enterprises, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Jack Raisner, Charles Ercole, Charles Speth II, John Tighe |
10/27/2021 | 19-7634 | Brad Faver v. Harold Clarke | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Dallas LePierre, Laura Cahill |
10/27/2021 | 20-2124 | Riccy Funez-Munguia v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Pamela A. Harris | Bradley Banias, Robert Tennyson Jr. |
10/27/2021 | 20-2245 | Tracy Sempowich v. Tactile Systems Technology | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Kathryn Abernethy, Julie Gantz, Kristin Parker |
10/27/2021 | 20-7746 | US v. Dwight Jenkins | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Pamela A. Harris | Robin Earnest, Christina Hoffman |
10/27/2021 | 21-1134 | Jeffery Moore v. Equitrans, L.P. | Roger L. Gregory, James Andrew Wynn, Pamela A. Harris | Kenneth Webb Jr., David Hendrickson |
10/27/2021 | 21-1153 | Lighthouse Fellowship Church v. Ralph Northam | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Daniel Schmid, Michelle Kallen |
10/27/2021 | 21-1197 | Jeffery Stanton v. Cory Elliott | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Michael F. Urbanski | James McKowen, Michael Mullins |
10/27/2021 | 21-1300 | Haritha Nadendla v. WakeMed | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Michael F. Urbanski | John Taylor, Elizabeth Hedrick |
10/27/2021 | 20-7830 | US v. Ardit Ferizi | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Joseph Attias, Caroline Platt |
10/26/2021 | 20-0004 | James Bryant, III v. Michael Stephan | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Michael Ross, Lindsey Vann |
10/26/2021 | 19-4104 | US v. Precias Freeman | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Quattlebaum, Rushing | Hannah Metcalfe, William Watkins Jr. |
9/24/2021 | 20-1821 | Vicente Aleman-Medrano v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Pamela A. Harris | Abdoul Konare, Margaret O'Donnell |
9/24/2021 | 19-4494 | US v. Terrance Dennis | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Thomas DeFranco, Peter Osyf |
9/24/2021 | 19-4722 | US v. Richard McCormick | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Pamela A. Harris | Steven Hanna, Joshua Rogers |
9/24/2021 | 19-7276 | Lynel Witherspoon v. Donnie Stonebreaker | Robert B. King, Allison J. Rushing, John A. Gibney Jr. | Emily Washburn, Rohun Shah, Tommy Evans Jr. |
9/24/2021 | 19-7482 | Larry Slusser v. Acting Warden Vereen | Robert B. King, Allison J. Rushing, John A. Gibney Jr. | Reedy Swanson, Leesa Washington |
9/24/2021 | 20-4393 | US v. Kenneth Spirito | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Erin Harrigan, Brian Samuels |
9/24/2021 | 20-1793 | Janet Graham v. Sunil Dhar | Robert B. King, Allison J. Rushing, John A. Gibney Jr. | Andrew Byrd, W. E. Sam Fox II |
9/24/2021 | 20-4002 | US v. Bradley Williams | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Samuel Juhan, Nicholas Smith |
9/24/2021 | 20-4390 | US v. Chikosi Legins | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Charles Gavin, Christopher Wang |
9/24/2021 | 20-4093 | US v. Devon Coleman | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael Bragg, Jean Hudson |
9/24/2021 | 20-4106 | US v. Ryan Kibble | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Jonathan Byrne, Jennifer Herrald |
9/24/2021 | 20-4256 | US v. Trey Campbell | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Jenny Thoma, Timothy Helman |
9/24/2021 | 20-4290 | US v. Jabrell Smith | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Pamela A. Harris | J. Scott Coalter, John Alsup |
9/24/2021 | 20-4306 | US v. Arun Dhavamani | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Jonathan Byrne, Jennifer Herrald |
9/24/2021 | 20-4340 | US v. Travis Ball | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Patricia Rene, Richard Cooke |
9/24/2021 | 20-4032 | US v. Nahson Suggs | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | James Craven III, Lucy Brown |
9/24/2021 | 20-0005 | John Burr v. Denise Jackson | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Pamela A. Harris | James Cooney III, Kimberly Callahan |
9/23/2021 | 20-1683 | Brian Davison v. Deborah Rose | Roger L. Gregory, Robert B. King, Henry F. Floyd | Michael Bragg, Julia Judkins |
9/23/2021 | 20-1410 | John Callahan v. North Carolina Department of P | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | William Boyle, Tamika Henderson |
9/23/2021 | 20-1149 | Mutual Assurance Society of VA v. Federal Insurance Company | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Harold Johnson, Douglas Winegardner |
9/23/2021 | 19-7391 | John Walters v. Michael Martin | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Madison Mischik, Michael Williams |
9/23/2021 | 20-1718 | KBC Asset Management NV v. DXC Technology Company | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Gregg Levin, Jamie Wine |
9/23/2021 | 20-6075 | US v. Alejandro Garcia | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Sara Hubaishi, Amy Ray, Korbin Keller |
9/23/2021 | 19-7340 | Eric Moss v. Buddy Harwood | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Sarah Keller, Sierra Weingartner, Michael Ingersoll |
9/23/2021 | 20-2028 | Jose Canales Granados v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Samantha Hsieh, Allison Frayer |
9/23/2021 | 20-1819 | Stephanie Johnson v. Charlotte-Mecklenburg Schools | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Andrew Cuddy, Christopher Campbell, Kristopher Caudle |
9/23/2021 | 20-1879 | Dennis Fusaro v. Charlton T. Howard, III | Roger L. Gregory, Robert B. King, Henry F. Floyd | Stephen Klein, Andrea Trento |
9/23/2021 | 20-1951 | John Doe v. Gary Settle | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Kenton Welkener Jr., Michelle Kallen |
9/23/2021 | 20-1770 | Oscar Herrera-Alcala v. Merrick Garland | Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr., Barbara Milano Keenan | Christopher Boom, James Hurley |
9/23/2021 | 20-2302 | Michael Coady v. Nationwide Motor Sales Corp. | James Andrew Wynn, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | William Murphy, Brian Markovitz |
9/23/2021 | 21-4127 | US v. Seun Ojedokun | Roger L. Gregory, Robert B. King, Henry F. Floyd | Brent Newton, John Pellettieri |
9/22/2021 | 20-1418 | Fernando Smith v. Michael Travelpiece | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Lonnie Simmons, Michael Mullins |
9/22/2021 | 20-1252 | Marty Walsh v. Adam Vinoskey | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Lars Golumbic, Stephen Silverman |
9/22/2021 | 20-1201 | Adan Tomas-Ramos v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Michael Lieberman, Patricia Bruckner |
9/22/2021 | 20-1120 | Wendy Wellin v. Thomas Farace | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Badge Humphries, Robert Stepp |
9/22/2021 | 20-0006 | Quincy Allen v. Michael Stephan | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Aren Adjoian, Melody Brown |
9/22/2021 | 20-1620 | JoAnn Britt v. Louis DeJoy | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Daniel Cox, Rebecca Koch |
9/22/2021 | 19-1738 | Consolidation Coal Company v. Terri Shipley | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jeffrey Soukup, Sarah Hurley, Matthew Gribler |
9/22/2021 | 20-1654 | Carlos Escobar Gomez v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Nathan Bogart, Paul Fiorino |
9/22/2021 | 19-2012 | Sara Conner v. Cleveland County, NC | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Philip Gibbons Jr., Christopher Edwards |
9/22/2021 | 20-2185 | Canaan Christian Church v. Montgomery County, Maryland | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Roman Storzer, Howard Feldman |
9/22/2021 | 20-1549 | Skyline Restoration, Inc. v. Church Mutual Insurance | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | David Coats, Mihaela Cabulea |
9/22/2021 | 20-4618 | US v. Harold Hall, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, James Andrew Wynn, Henry F. Floyd | Louis Lang, Brook Andrews |
9/22/2021 | 20-2146 | East Coast Repair v. United States of America | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Dustin Paul, Michael DiLauro |
9/22/2021 | 20-2125 | The Redeemed Christian Church v. Prince George's County, Maryla | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Donald Rea, Meghan Casey |
9/22/2021 | 20-1767 | J.R. v. Walgreens Boots Alliance, Inc. | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Michael Moore, Robert Hochman |
9/22/2021 | 20-1759 | Constellium Rolled Products v. United Steel, Paper and Forest | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Ancil Ramey, Maneesh Sharma |
9/22/2021 | 20-1745 | Rogers Morgan v. Caliber Home Loans, Inc. | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Phillip Robinson, Matthew Fitzgerald |
9/22/2021 | 20-6330 | US v. Donald Blankenship | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | James Cagle, Thomas Booth |
9/21/2021 | 20-1958 | Charles Holloway v. State of Maryland | Diana Gribbon Motz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Jeremy Greenberg, Lisa Arnquist |
9/21/2021 | 20-1712 | West Virginia State University v. The Dow Chemical Company | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Kasdin Mitchell, Benjamin Hogan |
9/21/2021 | 17-4737 | US v. Melvin Thomas Lewis | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Frank W. Volk | Ann Hester, Anthony Enright |
9/21/2021 | 19-4841 | US v. Robert George | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Teresa Kwong, Joshua Carpenter |
9/21/2021 | 19-6524 | Gary Wall v. Jeffrey Kiser | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Lauren Bateman, Jessica Samuels |
9/21/2021 | 19-6849 | US v. William Slate | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | Benjamin Hazelwood, Richard Cooke |
9/21/2021 | 20-1423 | Walter Herrera-Martinez v. Merrick Garland | Diana Gribbon Motz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Krystal Swendsboe, Sarah Pergolizzi |
9/21/2021 | 20-1710 | White Coat Waste Project v. Greater Richmond Transit Co. | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Richard Hill Jr., Matthew Strugar |
9/21/2021 | 20-7024 | US v. Christopher Perkins | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Frank W. Volk | Jennifer Leisten, Genna Petre |
9/21/2021 | 20-1915 | ContraVest Inc. v. Mt. Hawley Insurance Company | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | Gregory Alford, Charles Brown |
9/21/2021 | 20-1924 | Javier Chavez Gonzalez v. Merrick Garland | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Benjamin Winograd, Sara Bayram |
9/21/2021 | 21-1005 | B.R. v. F.C.S.B. | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Elbert Lin, Tejinder Singh |
9/21/2021 | 20-1943 | Patricia Garcia Cabrera v. Merrick Garland | Diana Gribbon Motz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Melody Busey, Sherease Pratt |
9/21/2021 | 20-1937 | Jowite Limited Partnership v. Federal Insurance Company | A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing, Rossie David Alston Jr. | Ira Oring, Bryant Green |
9/21/2021 | 20-2015 | Ana Lidia Vasquez v. Merrick Garland | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Anser Ahmad, Gregory Pennington Jr. |
9/21/2021 | 20-1878 | Carol Clendening v. US | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Frank W. Volk | Nicholas Baker, Daniel Tenny |
9/17/2021 | 21-6217 | Clinton Folkes v. Warden Nelsen | G. Steven Agee, James Andrew Wynn, Frank W. Volk | Michael Ross, Jason Luck |
7/16/2021 | 19-4510 | US v. Seitu Kokayi | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Anthony Nourse, Mark Petrovich, Joseph Attias |
5/25/2021 | 17-0003 | US v. Dylann Roof | Duane Benton, Kent A. Jordan, Ronald Lee Gilman | Sapna Mirchandani, Alexandra Yates, Ann Adams, Bonnie Robin-Vergeer, Margaret Farrand |
5/07/2021 | 20-1940 | Peter Vlaming v. West Point School Board | Henry F. Floyd, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Edward Williams II, Tyson Langhofer |
5/07/2021 | 19-4850 | US v. Richa Narang | Henry F. Floyd, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | John Kiyonaga, Jack Hanly |
5/07/2021 | 20-4105 | US v. Maximo Gondres-Medrano | Henry F. Floyd, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Alfred Guillaume III, Jeffrey Hann |
5/07/2021 | 20-1860 | Dakota Nelson v. Mac Warner | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Lindsay See, Anthony Majestro |
5/07/2021 | 19-4466 | US v. Marysa Comer | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Megan Hoffman, Anthony Enright |
5/07/2021 | 20-4025 | US v. Rodrigo Martinez-Mendoza | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Caroline Platt, Daniel Young |
5/07/2021 | 20-4096 | US v. Robert Stencil | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Joseph Gilbert, Angela Miller |
5/07/2021 | 20-4120 | US v. Alan Williams | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Nicholas Compton, Kimberley Crockett |
5/07/2021 | 20-4054 | US v. Santario Boyd | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Jared Martin, Anthony Enright |
5/06/2021 | 20-1249 | Biejan Arvon v. Liberty Mutual Fire Insurance | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Jeffrey Kotz, James Mehigan |
5/06/2021 | 19-7447 | Mark Wright v. Harold Clark | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | J. Andrew Mackenzie, Victoria Johnson, Joshua Short |
5/06/2021 | 18-0006 | Sammie Stokes v. Bryan Stirling | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Paul Mezzina, Michael Ross |
5/06/2021 | 18-2213 | Lorenzo Pledger v. Loretta Lynch | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David Roberts, Maximillian Nogay, Christine Vaglienti |
5/06/2021 | 19-1685 | Amy Bryant v. Jim Woodall | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Michael Wood, Genevieve Scott |
5/06/2021 | 19-7346 | James Desper v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Minahil Khan, Michelle Kallen |
5/06/2021 | 20-7797 | US v. Gary Curbow | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, William B. Traxler Jr. | Jennifer Leisten, Genna Petre |
5/06/2021 | 20-1034 | German Nolasco v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Jasmin Tohidi, Stephen Finn |
5/06/2021 | 20-1584 | Mitch Yawn v. Dorchester County | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, William B. Traxler Jr. | J. David Breemer, Amanda Maybank |
5/06/2021 | 20-1655 | NC Department of Environmental v. FERC | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, William B. Traxler Jr. | David Moore, Asher Spiller, Susanna Chu |
5/06/2021 | 20-1871 | Drummond Coal Sales, Inc. v. Norfolk Southern Railway Co. | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Carter Phillips, Huey Wells III |
5/06/2021 | 20-2184 | Zetia (Ezetimibe) Antitrust v. Merck & Company, Inc. | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Theodore Boutrous Jr., Thomas Sobol |
5/06/2021 | 20-1246 | AmGuard Insurance Company v. SG Patel and Sons II LLC | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Crystal Maluchnik, Justin Bamberg |
5/05/2021 | 20-1583 | US ex rel. Stephen Gugenheim v. Meridian Senior Living, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Mark Sigmon, Jim Phillips Jr. |
5/05/2021 | 19-1209 | Carey Hixson v. Michael Moran | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Katherine Cantolina, Christopher Dadak |
5/05/2021 | 19-4019 | US v. Anthony Caldwell | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Chiege Okwara, Amy Ray |
5/05/2021 | 19-4801 | US v. Tekoa Glover | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jonathan Milling, Ezra Gantt |
5/05/2021 | 19-6412 | Charles Plymail v. Patrick Mirandy | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Mackenzie Herman, Henna Shah, John Korzen, Thomas Lampman |
5/05/2021 | 20-1035 | Felix Moreno-Osorio v. Merrick Garland | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Arnedo Valera, Allison Frayer |
5/05/2021 | 20-1334 | Christopher Lightfoot v. Georgia-Pacific Wood Products | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Sean Cox, Paul Sun Jr. |
5/05/2021 | 20-1530 | Chelsea Eline v. Town of Ocean City, Maryland | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Devon Jacob, Bruce Bright |
5/05/2021 | 20-1707 | Sharon Bauer v. Marc Elrich | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael Bekesha, Lindsey Powell, Catherine Carroll |
5/05/2021 | 20-1783 | State of North Carolina v. US | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Sarah Boyce, Robert Lundman |
5/05/2021 | 20-1845 | United States ex rel A. Fzco v. Supreme Foodservice, GMBH | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Michael Kohn, Robert Begleiter |
5/05/2021 | 20-1976 | American Federation Gov. Emp. v. Office of Special Counsel | J. Harvie Wilkinson III, Allison J. Rushing, William B. Traxler Jr. | Kyle Lyons-Burke, Jack Starcher |
5/05/2021 | 20-1377 | Tina Smith v. CSRA | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Erlich, Rebecca Levenson, Joseph Ward III |
5/04/2021 | 20-1329 | Fredric Eshelman v. Puma Biotechnology, Inc. | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Roman Martinez, Elizabeth Locke |
5/04/2021 | 19-2127 | Kyle Dawson v. Washington Gas Light Company | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Patricia Randle, Lincoln Bisbee |
5/04/2021 | 19-1693 | Ingrid Nolasco-Figueroa v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Rebekah Grafton, John Holt |
5/04/2021 | 19-2327 | Elvis Cardenas-Martinez v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Hyok Chang, Sara Bayram |
5/04/2021 | 19-4370 | US v. Marion Campbell | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Charles Cochran, Janet Henderson |
5/04/2021 | 20-1485 | Servando Galvan v. Merrick Garland | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | Abby Holland, Micah Engler |
5/04/2021 | 20-1568 | Timothy Edgar v. Avril Haines | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | Brett Kaufman, Daniel Winik |
5/04/2021 | 20-6163 | In re: Precious Oliphant | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Melissa Baldwin, Amy Ray |
5/04/2021 | 20-6194 | US v. Lexy Herrera-Pagoada | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Nardine Guirguis, Dennis Duffy |
5/04/2021 | 20-1408 | Michael Zito v. N.C. Coastal Resources Comm. | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | J. David Breemer, Ryan Park |
5/03/2021 | 19-4137 | US v. Allen Loughry, II | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Harris, Richardson, Quattlebaum | Elbert Lin, Richard McVey |
3/12/2021 | 20-4182 | US v. Gustavo Perez-Paz | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Joseph Camden, Aidan Grano |
3/12/2021 | 19-4857 | US v. Marcus Moody | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Trevor Robinson, Mark Bodner, Kristen Taylor |
3/12/2021 | 19-7861 | US v. Keyon Paylor | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Debra Loevy, Peter Martinez |
3/12/2021 | 20-1191 | Wikimedia Foundation v. NSA/CSS | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Patrick Toomey, Joseph Busa |
3/12/2021 | 20-4162 | US v. Amar Abed | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Christine Lee, Jonathan Jones |
3/12/2021 | 20-4199 | US v. Kelly Miltier | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Patrick Bryant, Jacqueline Bechara |
3/12/2021 | 20-4248 | US v. Gerald Boutcher | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Erin Paris, Daniel Young |
3/12/2021 | 20-6060 | US v. Samuel Kerr, II | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Eric Brignac, David Bragdon |
3/12/2021 | 20-6706 | US v. Jon Frank | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Cadence Mertz, Laura Grimes |
3/12/2021 | 20-4126 | US v. Christopher Hasson | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Cullen Macbeth, Thomas Windom |
3/11/2021 | 20-4129 | US v. Philip Friend | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Robert Wagner, Richard Cooke |
3/11/2021 | 20-1298 | Justin Fairfax v. CBS Corporation | Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Tillman Breckenridge, Jay Brown |
3/11/2021 | 19-1954 | Sonia Perez Vasquez v. Merrick Garland | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Jonathan Westreich, Margot Carter |
3/11/2021 | 19-1668 | Farhan Warfaa v. Yusuf Ali | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Joseph Drennan, Paul Schmitt |
3/11/2021 | 20-1001 | Bonnie Peltier v. Charter Day School, Inc. | Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Aaron Streett, Galen Sherwin |
3/11/2021 | 20-1265 | Columbia Insurance Company v. Christopher Waymer | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Kathleen Barnes, Bert Utsey III, Charles Brown |
3/11/2021 | 20-1342 | Jane DiCocco v. Merrick Garland | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Jay Levit, Jonathan Lucier |
3/11/2021 | 20-1393 | Douglas Leke v. Merrick Garland | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Danielle Beach-Oswald, Karen Melnik |
3/11/2021 | 20-1409 | Maxwell Kadel v. N.C. State Health Plan | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | John Knepper, Omar Gonzalez-Pagan |
3/11/2021 | 20-1411 | Andrea Sardis v. Overhead Door Corporation | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Sarah Virginia Price, L. Steven Emmert |
3/11/2021 | 20-2176 | Virginia Hospital & Healthcare v. Karen Kimsey | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Michael Kimberly, Michelle Kallen |
3/11/2021 | 20-1544 | Friends of the Capital C.T. v. United States Army Corps | Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | David Brown, Sommer Engels, Albert Ferlo Jr. |
3/10/2021 | 20-7350 | US v. Anthony High | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Allison J. Rushing | Elliot Abrams, Joshua Rogers |
3/10/2021 | 20-1368 | Svetlana Lokhova v. Stefan Halper | James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Steven Biss, Seth Berlin, Laura Handman, Terrance Reed |
3/10/2021 | 19-1546 | Stephanie Morris v. Lincoln National Life Ins. | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Benjamin Glass III, Byrne Decker |
3/10/2021 | 19-2384 | Robert Schmidt v. FCI Enterprises LLC | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Anand Ramana, Brad Weiss |
3/10/2021 | 19-4556 | US v. Timothy Hardin | James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
3/10/2021 | 20-1079 | Daniel Patrick v. Matthew Whitaker | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Daniel Woofter, Bradley Hinshelwood |
3/10/2021 | 20-1547 | Michael Walker v. B. Donahoe | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | John Bryan, Adam Strider |
3/10/2021 | 20-1552 | Michael Livingston v. SC Dept. of Social Services | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Allison J. Rushing | Ronald Richter Jr., Andrew Lindemann, Evan Gessner |
3/10/2021 | 20-4104 | US v. David Garcia | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Allison J. Rushing | Melissa Baldwin, Anthony Enright |
3/10/2021 | 20-4159 | US v. Marcio Santos-Portillo | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | James Todd Jr., Thomas Booth |
3/10/2021 | 20-6719 | Patrick Marlowe v. Warden, FCI Hazelton | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Allison J. Rushing | Jeremy Gordon, Jason Lee |
3/10/2021 | 20-1420 | Michael Billioni v. Bruce Bryant | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Beattie Butler, Christopher Johnson |
3/09/2021 | 20-1031 | County Board of Arlington Co. v. Express Scripts Pharmacy, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Adriana Riviere-Badell, R. Johan Conrod Jr. |
3/09/2021 | 18-6488 | James Richardson v. Joyce Kornegay | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Lide Paterno, Nicholaos Vlahos |
3/09/2021 | 19-0003 | Mikal Mahdi v. Bryan Stirling | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Ernest Grose Jr., Melody Brown |
3/09/2021 | 19-1015 | Darrell Connor v. Covil Corporation | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Lisa Shirley, Elbert Lin |
3/09/2021 | 19-2348 | W. S. v. Cassandra Daniels | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Andrew Lindemann, Robert Butcher |
3/09/2021 | 19-2415 | Kimberly Triplett v. Andrew Saul | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Clifford Farrell, Jonathan Lucier |
3/09/2021 | 19-7771 | US v. Cordarrell Johnson | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Geremy Kamens, Richard Cooke |
3/09/2021 | 20-1121 | Andrew Billups, III v. US | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Christopher Spinelli, Jonathan Lucier |
3/09/2021 | 20-1143 | Episcopal Church in SC v. Church Insurance Company of VT | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Thomas Tisdale Jr., Melinda Kollross |
3/09/2021 | 20-1290 | Courthouse News Service v. George Schaefer | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Michael Matheson, William Hibsher, Jennifer Nelson |
3/09/2021 | 20-1363 | Jean Pugin v. Robert Wilkinson | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Martha Hutton, Margot Kniffin |
3/09/2021 | 20-6571 | US v. Christopher Lancaster | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Eric Brignac, David Bragdon |
3/09/2021 | 19-7369 | US v. Marcus Crawley | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Jenifer Hartley, Aidan Grano, Christopher Collum |
3/08/2021 | 20-1495 | Leaders of Beautiful Struggle v. Baltimore Police Department | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Brett Kaufman, Andre Davis |
3/08/2021 | 19-1591 | Hernan Portillo-Flores v. Robert Wilkinson | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Paul Hughes III, Andrew MacLachlan |
1/29/2021 | 19-4755 | US v. Faruq Rose | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | William Auman, Scott Lemmon |
1/29/2021 | 19-2157 | Hannah Robertson v. Anderson Mill Elementary | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker | Eric Poston, Jasmine Drain, Thomas Barlow |
1/29/2021 | 15-4433 | US v. Hassan Ali | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker | Emily Gladden, Stephen Inman |
1/29/2021 | 19-2145 | Raymond Benitez v. Charlotte-Mecklenburg Hospital | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Eric Citron, James Cooney III |
1/29/2021 | 19-6560 | US v. David Mayhew | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Caitlin Augerson, Katherine Batchelor, David Bragdon |
1/29/2021 | 20-7009 | US v. Ryan Kibble | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jonathan Byrne, Jennifer Herrald |
1/29/2021 | 20-1049 | Old Republic National Title v. Shulman, Rogers, Gandal, Pordy | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Michael Marinello, Alvin Frederick |
1/29/2021 | 19-2094 | Janet Perdue v. Sanofi-Aventis U.S., LLC | G. Steven Agee, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | L. Michelle Gessner, Julie Gantz, Theresa Sprain |
1/29/2021 | 20-4028 | US v. Merrill Robertson, Jr. | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Dennis W. Shedd | Rowland Hill IV, Katherine Lee Martin |
1/29/2021 | 19-4796 | US v. Bryan Williams | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Daniel Leonardi, Katherine Flynn |
1/28/2021 | 19-2316 | Snyder's-Lance, Inc. v. Frito-Lay North America, Inc. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Paul Clement, William Barber |
1/28/2021 | 19-1719 | Cynthia Scott v. Harold Clarke | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Theodore Howard, Nathan Schnetzler |
1/28/2021 | 19-2383 | Laura Halperin v. Andrew Saul | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Evan Metaxatos, Robert Drum |
1/28/2021 | 19-2452 | Malcolm Sheppard v. Visitors of VSU | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Scott Crowley Sr., Michelle Kallen |
1/28/2021 | 19-4703 | US v. Richard Green | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Julie Reamy, Charles Austin |
1/28/2021 | 19-4898 | US v. Jamar Alston | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | John Sherrill III, Tanner Kroeger |
1/28/2021 | 19-6721 | US v. Chuck Collington | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Kimberly Albro, Lauren Hummel |
1/28/2021 | 20-1094 | Brandon Soderberg v. Audrey Carrion | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Nicolas Riley, Eugene Volokh, Steven Sullivan |
1/28/2021 | 20-4087 | US v. Jason Buzzard | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | David Bungard, Louie Hamner |
1/28/2021 | 20-6972 | John Ham, Jr. v. Warden M. Breckon | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Lisa Lorish, Jennifer Bockhorst, Kathryn Barber |
1/28/2021 | 19-4832 | US v. Joseph Ziegler | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Julius N. Richardson | David Schles, Monica Coleman |
1/28/2021 | 19-1674 | Combe Incorporated v. Dr. August Wolff GMBH & Co. KG | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Ross Panko, Douglas Rettew |
1/27/2021 | 20-1743 | Amazon.com, Inc. v. WDC Holdings LLC | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | George Calhoun V, Elizabeth Papez |
1/27/2021 | 19-2177 | Juanita Britt v. Andrew Saul | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | William Davis III, Jillian Quick |
1/27/2021 | 19-2433 | David Balch v. Oracle Corporation | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Jeffrey Schwaber, Stephen Kinnaird |
1/27/2021 | 19-2467 | Victor Jimenez-Rodriguez v. Jeffrey Rosen | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Bradley Banias, Robert Tennyson Jr. |
1/27/2021 | 19-2482 | Tammy Skidmore v. Norfolk Southern Railway Co | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Albert Diaz | Jason Foster, Raymond Atkins |
1/27/2021 | 20-1016 | France.com, Inc. v. The French Republic | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | John Griem Jr., Benjamin Barlow |
1/27/2021 | 20-1100 | Gregory Armento v. Asheville Buncombe Community | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Clermont Ripley, Jonathan Dunlap, Dale Curriden, Carol Brooke |
1/27/2021 | 20-4075 | US v. Jontavis Miller | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Chiege Okwara, Anthony Enright |
1/27/2021 | 20-4091 | US v. Timothy Cloud | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Albert Diaz | Megan Hoffman, Anthony Enright |
1/27/2021 | 20-1093 | Priscilla Everette-Oates v. Lolita Chapman | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Charles Bonner, Stephen Bergstein II, Brian Rabinovitz |
1/26/2021 | 19-4912 | US v. Tremayne Drakeford | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Ann Hester, Amy Ray |
1/26/2021 | 20-4035 | US v. Howard Davis | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Marvin Miller, Joshua Rogers |
1/26/2021 | 19-4740 | US v. Saul Guzman | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allison J. Rushing | Erin Trodden, Kathryn Rumsey |
1/26/2021 | 19-2419 | Glen Allen v. Heidi Beirich | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Glen Allen, Chad Bowman |
1/26/2021 | 20-1062 | George Hengle v. Sherry Treppa | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allison J. Rushing | Rakesh Kilaru, Matthew Price, Matthew Wessler |
1/26/2021 | 20-1971 | Mountain Valley Pipeline, LLC v. NC DEQ | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Catherine Stetson, Taylor Crabtree |
1/26/2021 | 19-7650 | US v. Guy Spruhan | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Lisa Lorish, Jean Hudson |
1/26/2021 | 20-1119 | Anas Elhady v. Charles Kable, IV | J. Harvie Wilkinson III, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Waldman, Gadeir Abbas |
1/25/2021 | 19-4528 | US v. William Soloff | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Joshua Howard, Kristine Fritz |
1/25/2021 | 19-1972 | Camille Sedar v. Reston Town Center Property | Robert B. King, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David Sensenig, David Hudgins |
1/25/2021 | 19-2285 | Reddy Annappareddy v. Catherine Pascale | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Joshua Greenberg, Steven Klepper, Brian Frey, Jodie Buchman, Wesley Wintermyer |
1/25/2021 | 20-0003 | Gary Terry v. Bryan Stirling | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Hannah Freedman, William Salter III |
1/25/2021 | 20-0004 | James Bryant, III v. Michael Stephan | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Michael Ross, Lindsey Vann |
1/25/2021 | 20-2167 | League of Women Voters of SC v. Marci Andino | Robert B. King, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | William Lambert, Kevin Hall, Julianne Marley |
1/25/2021 | 19-2203 | Jane Doe v. Fairfax County School Board | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Alexandra Brodsky, Stuart Raphael |
12/11/2020 | 19-4886 | US v. Terry White | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Mark Jones, Michael Joseph |
12/11/2020 | 19-4176 | US v. Wayne Burnley | Roger L. Gregory, Robert B. King, Albert Diaz | Neal Walters, Laura Rottenborn |
12/11/2020 | 17-6136 | US v. Christopher Goins, Jr. | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Jennifer Leisten, Kristine Fritz |
12/11/2020 | 19-1600 | Sabein Burgess v. Gerald Goldstein | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael Redmond, Jon Loevy |
12/11/2020 | 19-1751 | Beckley Oncology Associates v. Rami Abumasmah | Roger L. Gregory, Robert B. King, Albert Diaz | Justin Harrison, Omar Ahmad |
12/11/2020 | 19-4331 | US v. Kelvin Johnson | Roger L. Gregory, Robert B. King, Albert Diaz | Aaron Moss, Edward Kennedy, Timothy Helman |
12/11/2020 | 19-4560 | US v. Bobby Kobito | Roger L. Gregory, Robert B. King, Albert Diaz | Lisa Costner, Ashley Waid |
12/11/2020 | 19-4852 | US v. Paul Hamilton, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Kristen Leddy, Kimberley Crockett |
12/11/2020 | 19-7692 | US v. Kevin Shea | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Jaclyn Tarlton, Genna Petre |
12/11/2020 | 19-4803 | US v. Bijan Rafiekian | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Aidan Grano, James Tysse |
12/10/2020 | 19-2212 | US v. 269 Acres Located in Beaufort | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Jeffrey Beelaert, Paul Dominick |
12/10/2020 | 18-7315 | David Goodman v. Z. Diggs | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Priya Datta, Jeff Rosen |
12/10/2020 | 19-1215 | Chazz Roberts v. Glenn Industrial Group, Inc. | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Geraldine Sumter, Jeremy Horowitz, Frederick Thurman Jr. |
12/10/2020 | 19-1621 | Darek Kitlinski v. DOJ | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Gina M. Groh | Jackie White II, Kimere Kimball, Kevin Byrnes |
12/10/2020 | 18-6627 | US v. Travis Croft | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Anwar Graves, Kathleen Stoughton |
12/10/2020 | 19-1975 | Michael Jones v. Lowe's Companies, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Gina M. Groh | S. Luke Largess, Stuart Raphael |
12/10/2020 | 19-2146 | Anthony Sesay v. US | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Gina M. Groh | Parva Fattahi, Alan Lazerow |
12/10/2020 | 19-2265 | Public Interest Legal v. NC State Board of Elections | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | William Davis, Ryan Park |
12/10/2020 | 19-4496 | US v. Jules Bartow | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Richard Redmond, Daniel Young |
12/10/2020 | 19-6843 | Fred Halcomb, Jr. v. Tamarra Ravenell | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | J. W. Nelson Chandler, Cory Patterson |
12/10/2020 | 19-1978 | Maria Arita-Deras v. William Barr | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Samantha Hsieh, Amanda Berman, R. Trent McCotter |
12/10/2020 | 19-1977 | Western Star Hospital Auth. v. City of Richmond, Virginia | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Luke Hasskamp, Craig Merritt, Wirt Marks IV |
12/09/2020 | 19-2277 | Antonio Bilotta v. Andrew Saul | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | George Piemonte, David Mervis |
12/09/2020 | 19-1380 | Shawna Lemon v. Myers Bigel, P.A. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Steven Seymour, John Philbeck Sr., Kerry Shad, Isaac Linnartz |
12/09/2020 | 19-1524 | Ruth Akers v. Maryland State Education Assoc | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Jonathan Mitchell, Leon Dayan |
12/09/2020 | 19-1601 | Variety Stores, Inc v. Walmart Inc. | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Mark Puzella, W. Thad Adams III |
12/09/2020 | 19-2162 | LifeWise Family Financial v. Triangle Capital Corporation | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., A. Marvin Quattlebaum Jr. | Patrick Donovan, Ashley Parrish |
12/09/2020 | 19-4753 | US v. Juan Velasquez-Canales | Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Jennifer Leisten, David Bragdon |
12/09/2020 | 19-6222 | US v. James Pressley | Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Samuel Callahan, Banumathi Rangarajan |
12/09/2020 | 19-6655 | Vernon Earle v. Shreves | Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Olivia O'Hea, Erin Reisenweber |
12/09/2020 | 19-7736 | Jose Obando-Segura v. William Barr | Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Sean Mirski, Jonathan Robbins |
12/09/2020 | 20-1435 | National Veterans Legal v. DOD | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Matthew McGuire, Lauren Wetzler |
12/09/2020 | 19-2141 | Lakenisha Dowling v. Commissioner of SSA | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | William Mayes, Brittany Gigliotti |
12/08/2020 | 19-2147 | US v. Hunter Dent | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Sarah Cox, Jack Starcher |
12/08/2020 | 19-7145 | US v. Daniel Harris | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Steven Becker, Daniel Young |
12/08/2020 | 18-1811 | US, et.al v. Latonya Mallory | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | William Wilkins, Beattie Ashmore, Nekki Shutt, Benjamin Shultz |
12/08/2020 | 19-1276 | Arthur Hairston, Sr. v. Department of Veterans Affairs | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Gabriele Wohl, McKaye Neumeister |
12/08/2020 | 19-1700 | George Wingate v. Scott Fulford | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Victor Glasberg, Alexander Francuzenko |
12/08/2020 | 19-1904 | Miguel Arevalo-Quintero v. William Barr | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Susan Manning, Jenny Lee |
12/08/2020 | 19-2144 | Yasmin Reyazuddin v. Montgomery County, Maryland | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Kevin Docherty, Patricia Kane |
12/08/2020 | 19-2194 | Southern Appalachian Mountain v. Red River Coal Company, Inc. | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | John Becher, Dabney Carr |
12/08/2020 | 19-2240 | John P. Fitzgerald, III v. Alfred H. Siegel | Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Jeffrey Sandberg, Andrew Caine |
12/08/2020 | 20-6426 | Matthew Horner v. Jeffery Nines | Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Daniel Jawor, Pascal Naples III |
12/08/2020 | 19-4599 | US v. Dawn Bennett | Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Jaclyn Tarlton, Jennifer Wine |
12/08/2020 | 19-4190 | US v. Angel Vasquez Flores | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Erin Trodden, Jean Hudson |
12/08/2020 | 19-7668 | US v. Timothy McDonald | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Eric Brignac, Kristine Fritz |
12/08/2020 | 19-2151 | National Audubon Society v. US Army Corps of Engineers | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Julius N. Richardson | Leslie Griffith, Eric Grant, Todd Roessler |
12/07/2020 | 19-1974 | Legacy Data Access, Inc. v. Cadrillion, LLC | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Mark Hiller, John Buric |
12/07/2020 | 18-2148 | Jason Thomas v. City of Annapolis, Maryland | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Corlie McCormick Jr., Kerry Berger |
12/07/2020 | 19-2273 | NC NAACP State Conference v. Philip Berger | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Peter Patterson, Stephen Wirth, James Doggett |
12/07/2020 | 19-4498 | US v. Antonio McKoy | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, William B. Traxler Jr. | Rudolph Ashton III, David Bragdon |
12/07/2020 | 19-4770 | US v. Dennis Sturdivant | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Leslie Rawls, Amy Ray |
11/09/2020 | 20-2039 | Sierra Club v. U. S. Army Corps of Engineers | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Derek Teaney, Kevin McArdle, George Sibley III |
11/02/2020 | 19-4381 | US v. Christopher Singletary | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Jennifer Leisten, David Bragdon |
11/02/2020 | 19-4158 | US v. Frank Purpera, Jr. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Blair Westover, Laura Rottenborn |
11/02/2020 | 19-4149 | US v. Michael Young, Jr. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Jonathan Milling, Aimee Zmroczek, Brook Andrews |
10/30/2020 | 19-2250 | Tanner Hirschfeld v. ATF | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Elliott Harding, Thais-Lyn Trayer, Kirti Datla, Angela Ellis |
10/30/2020 | 19-4310 | US v. Michael Lester | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Richard Ernest Myers II | Jill HaLevi, William Watkins Jr. |
10/30/2020 | 18-4875 | US v. Antonio Simmons | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Teresa Wallbaum, Paul Beers, Laura Tayman |
10/30/2020 | 19-4104 | US v. Precias Freeman | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Hannah Metcalfe, William Watkins Jr. |
10/30/2020 | 19-4159 | US v. Robert Ellis | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Melissa Baldwin, Anthony Enright |
10/30/2020 | 19-4273 | US v. Craig Pulley | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Richard Ernest Myers II | Caroline Platt, Daniel Young |
10/30/2020 | 19-4403 | US v. Andres Ayon-Brito | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Richard Ernest Myers II | Geremy Kamens, Heather Call |
10/30/2020 | 19-4406 | US v. Christian Allmendinger | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | EJ Hurst II, Jessica Aber |
10/30/2020 | 19-4596 | US v. Ronald Collins | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Shawn Morgan, Louie Hamner |
10/30/2020 | 19-4618 | US v. Rayco Bethea | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Andrew Mackenzie, Andrew de Holl |
10/30/2020 | 19-4732 | US v. Justin Wilson | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Richard Ernest Myers II | Jonathan Byrne, Joseph Adams |
10/30/2020 | 19-4713 | US v. Jose Ramos Cabrera | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Lisa Costner, Michael Joseph |
10/30/2020 | 19-4318 | US v. Logan McCauley | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Christopher Amolsch, Alexander Berrang |
10/29/2020 | 19-1771 | Shelia Holmes v. General Dynamics Mission | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Richard Hawkins III, Michael Murphy |
10/29/2020 | 18-6067 | US v. Israel Palacios | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Mollie Fiero, Charles Austin |
10/29/2020 | 19-1292 | Michael Bracey v. Lancaster Foods LLC | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Arinderjit (AJ) Dhali, Julia Whitelock |
10/29/2020 | 19-7027 | Thomas Heyer v. US Bureau of Prisons | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Andrew Tutt, Mallory Storus |
10/29/2020 | 19-1731 | Claudio De Simone v. Alfasigma USA, Inc. | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Robert Brennen, Brian Schwalb, Liesel Schopler, Jeremy Schulman |
10/29/2020 | 19-1777 | J. Irvin Beatley v. Charles Ayers, Jr. | Roger L. Gregory, William B. Traxler Jr., Stephanie A. Gallagher | Stephen Faraci Sr., Norman Thomas |
10/29/2020 | 19-1862 | Juan Ayala v. US | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Mark Stevens, Elizabeth Spavins |
10/29/2020 | 19-2115 | Anita Argueta Diaz De Gomez v. William Barr | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Pamela Keenan, John Stanton |
10/29/2020 | 19-4077 | US v. Richard Haas | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | William Dinkin, Heather Mansfield |
10/29/2020 | 19-4137 | US v. Allen Loughry, II | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Elbert Lin, Richard McVey |
10/29/2020 | 19-4491 | US v. Kevin Seigler | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Stephanie A. Gallagher | John Davidson, Jean Hudson |
10/29/2020 | 19-6871 | Devion Gentry v. A. David Robinson | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Stephen Shaw, Laura Cahill |
10/29/2020 | 19-1953 | Hester Prynne v. Gary Settle | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Stephanie A. Gallagher | Timothy Bosson, Michelle Kallen |
10/29/2020 | 19-1636 | Claude Knight v. Boehringer Ingelheim | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Paul Schmidt, Darren Summerville |
10/28/2020 | 19-2041 | Saul Benjamin v. Nicholas Sparks | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Lawrence Pearson, Richard Pinto, Hayden Silver III |
10/28/2020 | 18-6916 | Charles Vandross v. Bryan Stirling | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | E. Charles Grose Jr., Michael Ross |
10/28/2020 | 19-1350 | Loren Varner v. Michael Roane | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Dallas LePierre, Carlene Johnson |
10/28/2020 | 19-1793 | Lawrence Mann v. US | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Joshua Gayfield, Douglas Rennie |
10/28/2020 | 19-1910 | John Doe 4 v. Shenandoah Valley Juvenile | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Theodore Howard, Jason Botkins |
10/28/2020 | 19-4277 | US v. Stephen McGrath | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Justin Eisele, Joseph Baldwin |
10/28/2020 | 19-6774 | Jason Krembel v. US | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Bruce Berger, Rudy Renfer, James Craven III |
10/28/2020 | 19-1871 | Michael Tinsley v. City of Charlotte | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Lori Keeton, Geraldine Sumter |
10/27/2020 | 19-1930 | Edier Rodriguez Bedoya v. William Barr | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Bradley Banias, Aliza Alyeshmerni |
10/27/2020 | 19-2390 | Fleet Feet, Inc. v. Nike, Inc. | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Stanley Panikowski, Corby Anderson |
10/27/2020 | 19-1059 | Phillip Alig v. Quicken Loans Inc. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Theodore Boutrous Jr., Deepak Gupta |
10/27/2020 | 19-1746 | JTH Tax, Incorporated v. Gregory Aime | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Amy Saharia, David Hartnett |
10/27/2020 | 19-1755 | Shean Emmons v. City of Chesapeake | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | James Theuer, Randy Sparks Jr. |
10/27/2020 | 19-1959 | Solomon Nuru v. William Barr | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Julius N. Richardson | James Roberts, Paul Perkins |
10/27/2020 | 20-1160 | HIAS, Inc. v. Donald Trump | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Amanda Mundell, Justin Cox |
10/27/2020 | 19-2102 | Clayland Farm Enterprises, LLC v. Talbot County, Maryland | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Mark Gabler, Victoria Shearer |
10/27/2020 | 19-1964 | Jeffery Mays v. Ronald Sprinkle | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Isaac McBeth, Christopher Dadak |
10/27/2020 | 19-1957 | Poly-Med, Inc. v. Novus Scientific Pte. Ltd. | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Stephen Brown, Jennifer Mallory |
10/26/2020 | 19-2064 | Christopher Doyle v. Lawrence Hogan, Jr. | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Mathew Staver, Kathleen Ellis |
10/26/2020 | 18-2183 | Belmora LLC v. Bayer Consumer Care AG | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Jessica Ekhoff, Lewis Yelin, Joel MacMull, Ronald Coleman |
10/26/2020 | 19-1782 | Jimmy Edwards v. CSX Transportation, Inc. | James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | William Cash III, April Ross |
10/26/2020 | 19-1962 | August Mack Environmental Inc. v. EPA | Robert B. King, Albert Diaz, Stephanie A. Gallagher | Philip Zimmerly, Katelin Shugart-Schmidt |
10/26/2020 | 19-2042 | Liubov Skibo v. Greer Laboratories, Inc. | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Louis Bograd, Michael Gass |
10/26/2020 | 19-2069 | William Lins v. US | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Emily Malarkey, Roann Nichols |
10/26/2020 | 19-2075 | William Carmack v. Commonwealth of Virginia | Robert B. King, Albert Diaz, Stephanie A. Gallagher | Terry Grimes, Ryan Hardy |
10/26/2020 | 19-2085 | Sandra Peters v. Aetna Incorporated | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | D. Brian Hufford, Earl Austin III, Brian Boone |
10/26/2020 | 19-6523 | Randy Burke v. Harold Clarke | Robert B. King, Albert Diaz, Stephanie A. Gallagher | Daniel Harawa, Jessica Samuels |
10/26/2020 | 19-7176 | William Young v. B. Antonelli | James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Emily Harrill, Robert Daley Jr. |
10/26/2020 | 19-1989 | Gary Kirk v. Commissioner of SSA | James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Thomas Pulham, Alexandra Stewart |
10/23/2020 | 19-1847 | Flexi-Van Leasing, Inc. v. The Travelers Indemnity Co. | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Stephanie A. Gallagher | Edward Pritchard III, William Davis I |
10/23/2020 | 19-1678 | Humane Society of the US v. US Fish and Wildlife Service | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Stephanie A. Gallagher | Neal Mollen, Catherine Yang |
10/16/2020 | 19-2129 | Receiver v. Banca Comerciala Victoriabank | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Mark Kinghorn, Kiran Mehta |
9/11/2020 | 19-1360 | Mokorya Wambura v. William Barr | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jeffrey Clair, Gregory Pennington Jr. |
9/11/2020 | 19-1451 | Robin Hinkle v. Safe-Guard Products Intl, LLC | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Jonathan Marshall, Jeffrey Van Volkenburg |
9/11/2020 | 19-1202 | Capital Finance, LLC v. Oscar Rosenberg | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Colin Dougherty, William Dorsey |
9/11/2020 | 19-1598 | Kofi Owusu-Boakye v. William Barr | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Steffanie Lewis, Dennis Barghaan Jr. |
9/11/2020 | 19-4307 | US v. Jeremy Hough | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Jaclyn Tarlton, Evan Rikhye |
9/11/2020 | 20-1092 | NC NAACP State Conference v. Ken Raymond | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Olga Vysotskaya de Brito, David Thompson, John Ulin |
9/11/2020 | 19-0443 | In re: Thomas Torrence | Robert B. King, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Joel Bondurant Jr., Matthew Buchanan |
9/11/2020 | 19-1461 | RXD Media, LLC v. IP Application Development LLC | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Cecil Key Jr., Dale Cendali |
9/10/2020 | 19-1237 | Miliyon Ethiopis v. William Barr | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | David Baluarte, Joseph Hardy Jr. |
9/10/2020 | 16-2185 | Carlton & Harris Chiropractic v. PDR Network, LLC | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Glenn Hara, Mark Stern, Kwaku Akowuah |
9/10/2020 | 18-2370 | Outdoor Amusement Business v. Dept of Homeland Security | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Robert Pierce, Kathryne Gray, Clermont Ripley, Leon Sequeira |
9/10/2020 | 19-1334 | Travis Young v. Equinor USA Onshore Properties | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Elbert Lin, Jeremy McGraw |
9/10/2020 | 19-1529 | Lisa Probst v. Andrew Saul | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Daniel Aguilar, Charlotte Hall |
9/10/2020 | 19-1710 | Aarow/IET LLC v. Hartford Fire Insurance | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Eli Robbins, Michael McNamara |
9/10/2020 | 19-4464 | US v. Rebecca Moriello | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | William Heroy, Anthony Enright |
9/10/2020 | 19-7616 | US v. Justin Taylor | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Frances Pratt, Richard Cooke |
9/10/2020 | 20-1495 | Leaders of Beautiful Struggle v. Baltimore Police Department | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Brett Kaufman, Rachel Simmonsen |
9/10/2020 | 20-6821 | US v. Thomas McCoy | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Joseph Attias, Jason Medinger, John Gleeson |
9/10/2020 | 19-1632 | Robert Harley v. William Barr | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Marvin Miller, Thais-Lyn Trayer |
9/10/2020 | 17-0005 | US v. David Runyon | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Helen Bales, Brian Samuels |
9/09/2020 | 18-7227 | Willie Dean, Jr. v. Johnnie Jones | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Jehanne McCullough, Mary Babb, Virginia Oat |
9/09/2020 | 18-1761 | Marta Alvarado Alvarado v. William Barr | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Briana Carlson, Deitz Lefort, Benjamin Osorio |
9/09/2020 | 18-2236 | Nelsa Hernandez-Cabrera v. William Barr | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Alexandra Saslaw, Christina Greer |
9/09/2020 | 18-2438 | Addax Energy SA v. M/V Yasa H. Mulla | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | James Power, Lauren Wilgus |
9/09/2020 | 18-4913 | US v. Daniel Ka | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Melissa Baldwin, Anthony Enright |
9/09/2020 | 18-7030 | Christopher Payne v. Jahal Taslimi | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gilbert Dickey, Christopher Quirk |
9/09/2020 | 19-1619 | Juan Amaya v. William Barr | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Abdoul Konare, John Stanton |
9/09/2020 | 18-6201 | US v. Akeem Al-Muwwakkil | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Yotam Barkai, Aidan Grano |
9/08/2020 | 19-1491 | Edward Odjaghian v. HHS Technology Group, LLC | Robert B. King, Henry F. Floyd, Thomas S. Kleeh | Jack Jarrett III, Peter Jaffe |
9/08/2020 | 19-1485 | U. S. Home Corporation v. Settlers Crossing, L.L.C. | Robert B. King, Henry F. Floyd, Thomas S. Kleeh | David Marroso, Colin Wrabley, Geoffrey Chepiga |
9/08/2020 | 19-1516 | CX Reinsurance Company Limited v. Devon Johnson | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Samuel Cowin, Edward Ruberry, Ellen Jenkins |
9/08/2020 | 19-1609 | Gary Adams v. American Optical Corporation | Robert B. King, Henry F. Floyd, Thomas S. Kleeh | Michael Martin, Milton Spurlock, Carol Browning |
9/08/2020 | 19-1613 | Foodbuy, LLC v. Gregory Packaging, Inc. | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., Thomas S. Kleeh | William Wood Jr., Thomas Ferguson III |
9/08/2020 | 19-6626 | Joseph Ward, III v. US | Robert B. King, Henry F. Floyd, Thomas S. Kleeh | Brian Mizer, Matthew Mezger |
9/08/2020 | 19-1585 | Paula Vasquez-Galdamez v. William Barr | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Minh Nguyen-Dang, Robert Tennyson Jr. |
9/08/2020 | 18-2509 | Wai Tom v. Hospitality Ventures LLC | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., Thomas S. Kleeh | Gilda Hernandez, John Hunt |
5/29/2020 | 18-7392 | Scott Tyree v. US | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | Jana Minich, Michael Bredenberg, Raymond Gans |
5/29/2020 | 17-4696 | US v. Mohamad Khweis | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | John Beal, Daniel Young |
5/29/2020 | 19-1397 | Steves and Sons, Inc. v. Jeld-Wen, Inc. | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Paul Clement, Benjamin Horwich, Taylor Owings |
5/29/2020 | 19-1077 | Interactive Brokers LLC v. Rohit Saroop | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | Samuel Edwards, William Hurd |
5/28/2020 | 19-1456 | Justin Driskell v. Summit Contracting Group, Inc. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, William B. Traxler Jr. | Reginald Belcher, Richard Speer, Nicole Haynes, Joshua Van Kampen |
5/28/2020 | 19-1452 | State of Kansas v. SourceAmerica | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, William B. Traxler Jr. | Peter Nolan, Craig Holman, Laura Myron |
5/28/2020 | 19-1394 | Kerrin Barrett v. PAE Government Services, Inc. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, William B. Traxler Jr. | Peter Cohen, Charles Elmer, Ara Tramblian |
5/27/2020 | 19-2273 | NC NAACP State Conference v. Philip Berger | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David Thompson, Paul Cox, Stephen Wirth |
5/27/2020 | 17-7080 | US v. Melvin Rumph | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Max O. Cogburn Jr. | Frances Pratt, Daniel Young |
5/27/2020 | 19-1281 | John Macsherry, Jr. v. Sparrows Point, LLC | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Max O. Cogburn Jr. | Joshua Gayfield, Megan McGinnis, Andrew O'Connell |
5/27/2020 | 19-1594 | Ann Finch v. Covil Corporation | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Max O. Cogburn Jr. | Allen Bogan, Lisa Shirley |
5/27/2020 | 19-1435 | Ansberto Gonzalez v. Kenneth Cuccinelli, II | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Bradley Banias, Lori Warlick |
5/26/2020 | 19-1952 | Gavin Grimm v. Gloucester County School Board | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | David Corrigan, Joshua Block |
5/26/2020 | 19-1297 | Eugene Baten v. Henry McMaster | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Jacob Rosen, Thomas Limehouse Jr. |
5/26/2020 | 19-1212 | Jeffrey Quatrone v. Gannett Company, Inc. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Gregory Porter, Eric Mattson |
5/18/2020 | 20-4017 | US v. Eric Brown | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Kenneth D. Bell | Andrew Grindrod, Emily Gantt |
5/18/2020 | 19-4427 | US v. Oscar Watkins | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Kenneth D. Bell | Elizabeth Gross, Belinda Haynie, Zelda Wesley |
5/18/2020 | 19-1379 | Rodney Harrell v. Freedom Mortgage Corporation | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Kenneth D. Bell | Rodney Harrell, Kevin Friedl, Kim Watterson |
5/18/2020 | 18-4069 | US v. Troy Allen Lucas | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Kenneth D. Bell | Mary Davis, Sandra Wilkinson |
5/13/2020 | 19-1159 | Harvey Taylor v. Shreeji Swami, Inc. | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Ralph Bryant Jr., William Pollock |
5/13/2020 | 19-1213 | Ballantyne Village Parking v. City of Charlotte | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | William Terpening, Thomas Powers III |
5/13/2020 | 19-1591 | Hernan Flores v. William Barr | Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Alexandra Williams, Benjamin Osorio, Sarah Pergolizzi |
5/08/2020 | 19-1044 | Kimberly Billups v. City of Charleston | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Russell Hines, Arif Panju, Eugene Volokh |
5/08/2020 | 19-2222 | Casa De Maryland, Incorporated v. Donald Trump | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Gerard Sinzdak, Jonathan Backer, Adam Grogg |
5/07/2020 | 19-1614 | Mayor and City Council of Balt v. Alex Azar, II | Gregory,Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Jaynie Lilley, Andrew Tutt |
5/07/2020 | 18-6980 | Ronnie Long v. Erik Hooks | Gregory,Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Jamie Lau, Phillip Rubin |
5/06/2020 | 19-1469 | Maryland Shall Issue, Inc. v. Lawrence Hogan | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Mark Pennak, John Sweeney, Robert Scott |
5/05/2020 | 19-1539 | Conroy Gordon v. William Barr | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Allison J. Rushing | Samantha Lee, Jenny Kim, Sabatino Leo |
4/30/2020 | 19-4356 | US v. Daryl Bank | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | James Broccoletti, Andrew Bosse |
4/30/2020 | 19-4324 | US v. Terrill Weatherspoon | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | George Crump III, Kyle Pousson |
4/30/2020 | 18-1994 | Robert Gary v. Facebook, Inc. | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Julie Fosbinder, Charles Johnson |
4/24/2020 | 18-7313 | Elbert Smith v. Dennis Collins | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Noah McCullough, Martine Cicconi |
4/24/2020 | 19-7754 | US v. Sean Wayda | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Ashley Cheung, Jaclyn DiLauro |
4/24/2020 | 19-1124 | UMG Recordings, Incorporated v. Tofig Kurbanov | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Ian Gershengorn, Evan Fray-Witzer |
4/20/2020 | 18-2253 | Thomas Miller v. MD Dept. of Natural Resources | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Leizer Goldsmith, Roger Wolfe Jr. |
4/15/2020 | 19-1080 | Helga Cohen v. US | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Henry E. Hudson | Badge Humphries, Jeffrey Sandberg |
4/07/2020 | 19-1341 | Navy Federal Credit Union v. LTD Financial Services, LP | Albert Diaz, Julius N. Richardson, Thomas E. Johnston | Michael Gottlieb, David Gutowski, Virginia Hoptman |
4/07/2020 | 18-4681 | US v. Yulian Villavicencio | Albert Diaz, Julius N. Richardson, Thomas E. Johnston | Kevin Marcilliat, Evan Rikhye |
3/31/2020 | 18-2009 | April Hill v. Employee Resource Group, LLC | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Rossie David Alston Jr. | Bradley Shafer, Patricia Kipnis |
3/18/2020 | 19-2130 | In re: Cigar Association | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Eric Gotting, Mark Raffman, Joshua Revesz, Jeffrey Dubner |
2/18/2020 | 18-4563 | US v. Christopher Mixell | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Astrid Cevallos, Jean Hudson |
1/31/2020 | 18-4455 | US v. Kendrick Brinkley | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | John Davis, Amy Ray |
1/31/2020 | 18-2234 | Antwon Gallmon, Jr. v. Robert Cooper | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | David Morrison, Grahame Holmes |
1/31/2020 | 18-2310 | Robert Polfliet v. Kenneth Cuccinelli, II | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Bradley Banias, Theo Nickerson |
1/31/2020 | 18-4796 | US v. Antonio Miller | Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Emily Harrill, Thomas Booth |
1/31/2020 | 18-4295 | US v. Terrance Brown, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Paul Beers, Juval Scott, Lawrence Woodward Jr., Thomas Booth |
1/31/2020 | 18-2033 | Thomas Harwood, III v. American Airlines, Inc. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Adam Carter, Anton Metlitsky |
1/31/2020 | 18-4723 | US v. Edward McCain | Robert B. King, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Cameron Blazer, Michael DeHart |
1/31/2020 | 19-1091 | Common Cause v. David Lewis | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Richard Raile, Elisabeth Theodore, Paul Cox |
1/31/2020 | 19-1290 | SAS Institute, Inc. v. World Programming Limited | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Jeffrey Lamken, Pressly Millen |
1/31/2020 | 19-1383 | Felicia Dean v. Stephen McKinney | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | James Logan Jr., Jordan Calloway |
1/31/2020 | 19-4550 | US v. Michael Miselis | Robert B. King, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Lisa Lorish, Laura Rottenborn |
1/31/2020 | 19-4609 | US v. Tredarius Keene | Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael Baudinet, Paul Beers |
1/31/2020 | 19-6852 | US v. Brandon Gravatt | Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Parks Small, Robert Daley Jr. |
1/31/2020 | 19-1019 | Joyce McKiver v. Murphy-Brown, LLC | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Stuart Raphael, Tillman Breckenridge |
1/31/2020 | 18-4175 | US v. Bakari McMillan | Robert B. King, Albert Diaz, Allison J. Rushing | Andrew Mackenzie, James Brown Jr., Derek Enderlin, Anna Baldwin |
1/30/2020 | 18-6833 | US v. Sherif Akande | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Joel Bondurant Jr., David Salem |
1/30/2020 | 18-1958 | Shannon Ashford v. PricewaterhouseCoopers LLP | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Helgi Walker, John Ormond Jr. |
1/30/2020 | 18-2376 | Affinity Living Group, LLC v. Starstone Specialty Insurance | Robert B. King, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Carl Salisbury, David Brown |
1/30/2020 | 18-4233 | US v. Billy Curry, Jr. | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Richard Cooke, Caroline Platt |
1/30/2020 | 18-4794 | US v. Dawn Cottman | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Erek Barron, Sean Delaney |
1/30/2020 | 19-1005 | Colette Wilcox v. Nathan Lyons | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Thomas Strelka, Henry Keuling-Stout |
1/30/2020 | 19-2076 | In re: John Moore | Robert B. King, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Melissa Baldwin, Anthony Enright |
1/30/2020 | 19-4588 | US v. Daryl Vandonk | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Erin Trodden, Laura Rottenborn |
1/30/2020 | 18-4606 | US v. Leroy Moore, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Peter Wood, Kristine Fritz |
1/29/2020 | 18-4442 | US v. Antoine Myles | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Cindy Popkin-Bradley, Phillip Rubin |
1/29/2020 | 18-2435 | Michael Musselwhite v. Mid-Atlantic Restaurant Corp. | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | James Hairston Jr., Christopher Edwards |
1/29/2020 | 18-1961 | Gary Day v. United Bank | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | David Wise, Richard Hagerty |
1/29/2020 | 18-2078 | Samuel Ballengee v. CBS Broadcasting, Incorporated | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Allison J. Rushing | James McQueen Jr., Michael Sullivan |
1/29/2020 | 18-2385 | Sanitary Brd of Charleston v. Andrew Wheeler | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Paul Nyffeler, Derek Teaney, Tamara Rountree |
1/29/2020 | 18-1575 | US ex rel. Citynet, LLC v. Jimmy Gianato | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Geoffrey Cullop, Benjamin Bailey |
1/29/2020 | 18-2474 | Maryland Shall Issue, Inc. v. Lawrence Hogan | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Mark Pennak, Adam Snyder |
1/29/2020 | 18-2497 | Justin Fessler v. IBM Corporation | Roger L. Gregory, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Mark Sigmon, Justin Barnes |
1/29/2020 | 19-1783 | Robert Johnston, III v. Linda Lamone | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Mark Davis, Andrea Trento |
1/29/2020 | 18-4696 | US v. Joey Brunson | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | David Betts, Thomas Booth |
1/29/2020 | 18-4744 | US v. Benjamin McMiller | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Allison J. Rushing | Ann Hester, Anthony Enright |
1/29/2020 | 18-4789 | US v. Jovon Medley | Roger L. Gregory, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Cullen Macbeth, Burden Walker |
1/29/2020 | 18-4837 | US v. Charles Williamson | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | David Frame, Robert McWilliams Jr. |
1/29/2020 | 19-0305 | In re: Emerson Stevens | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Jennifer Givens, Matthew Dullaghan |
1/29/2020 | 19-1024 | Patrick Baehr v. Creig Northrop Team, P.C. | Roger L. Gregory, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gregory Lawrence, Jay Varon |
1/29/2020 | 19-1034 | Richard Edwards, Jr. v. Cardinal Transport, Inc. | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Matthew Fitzgerald, Anthony Majestro |
1/29/2020 | 18-4547 | US v. Edward Wass | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Allison J. Rushing | Jacob Pugh, Eric Brignac |
1/29/2020 | 18-2351 | Diana Cantu-Guerrero v. Lumber Liquidators, Inc. | Roger L. Gregory, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Robert Clore, N. Albert Bacharach Jr., Steven Toll |
1/28/2020 | 18-2420 | Cybernet, LLC v. Jonathan David | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr. | Keith Anthony, William Brian Jr., Patrick Spaugh, James Doggett |
1/28/2020 | 18-2245 | ALPS Property & Casualty v. Ivan Higgerson, Sr. | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Gregory Larsen, Timothy Baird |
1/28/2020 | 18-2139 | Terence Williams v. Dimensions Health Corporation | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jon Gordon, Christian Kintigh |
1/28/2020 | 18-2008 | Stacy Saunders v. Metropolitan Property | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Terry Grimes, Monica Monday |
1/28/2020 | 18-1953 | Kerron Andrews v. Baltimore City Police Dept. | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr. | Henry Stichel, Rachel Simmonsen |
1/28/2020 | 18-1534 | Diana Mey v. DIRECTV, LLC | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Evan Tager, Ryan Donovan |
1/28/2020 | 18-4402 | US v. Michael Patterson | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Jared Martin, Amy Ray |
1/28/2020 | 18-1689 | Lorenzo Johnson, Jr. v. Old Dominion University | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Hannah Metcalfe, William Waddell |
1/28/2020 | 18-4539 | US v. Joseph Benson | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Jeffrey Brandt, Trey Kelleter, Andrew Sacks, Aidan Grano |
1/28/2020 | 19-1750 | Expo Properties, LLC v. Experient, Inc | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr. | Matthew Connolly, Christine Pham |
1/28/2020 | 19-1990 | Intl Refugee Assistance v. Donald Trump | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Joshua Waldman, Mark Mosier |
1/28/2020 | 19-6200 | Quentin Braswell v. Donna Smith | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jennifer Leisten, Evan Rikhye |
1/28/2020 | 19-6417 | Marion Campbell v. Chris Florian | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Charles Rollins, Christopher Kenney |
1/28/2020 | 19-7104 | US v. Brooks Chambers | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Joshua Carpenter, Amy Ray |
1/28/2020 | 18-4099 | US v. Charles Spivey, Jr. | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Eric Brignac, Phillip Rubin |
1/28/2020 | 18-2469 | Hector Lopez Ordonez v. William Barr | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr. | Samuel Hartzell, John Holt |
12/12/2019 | 18-2488 | District of Columbia v. Donald Trump | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Patrick Strawbridge, Leah Tulin |
12/12/2019 | 18-2486 | In re: Donald Trump | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Hashim Mooppan, Loren AliKhan |
12/11/2019 | 18-0008 | Freddie Owens v. Bryan Stirling | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Michael Williams, Melody Brown |
12/11/2019 | 18-1661 | Phillip Faulconer v. Centra Health, Inc. | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Terry Grimes, Joshua Treece |
12/11/2019 | 18-2437 | Ray Biggs v. NC Dept of Public Safety | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | John Philbeck Sr., Sripriya Narasimhan |
12/11/2019 | 18-2083 | Arlene Fry v. Rand Construction Corporation | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Adam Carter, James Tysse |
12/11/2019 | 17-4184 | US v. Olden Minnick | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Derek Webb, Zachary Stendig |
12/11/2019 | 18-2415 | Charles Janies v. Cempra, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Steven Hubachek, Michael Hines |
12/11/2019 | 18-2326 | FERC v. Powhatan Energy Fund, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | John Estes III, Anand Viswanathan |
12/11/2019 | 18-2030 | Anthony Fidrych v. Marriott International, Inc. | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Nathan Crystal, Paul Leary Jr. |
12/11/2019 | 18-4525 | US v. Jerome Collins | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Melissa Baldwin, Anthony Enright |
12/11/2019 | 18-4578 | US v. Michael Gary | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Kimberly Albro, Alyssa Richardson |
12/11/2019 | 18-4703 | US v. Jaison R. Feliciana | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Caroline Platt, Aidan Grano |
12/11/2019 | 18-4829 | US v. Ronald Boone, Sr. | Robert B. King, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Jon Babineau, Andrew Bosse |
12/11/2019 | 19-1220 | Robel Bing v. Brivo Systems, LLC | G. Steven Agee, A. Marvin Quattlebaum Jr., William B. Traxler Jr. | Dena Robinson, Edward Schenk III |
12/11/2019 | 19-1644 | Mayor and City Council of Balt v. BP P.L.C. | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Theodore Boutrous Jr., Victor Sher |
12/11/2019 | 19-4412 | US v. Clinton Rumley | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Lisa Lorish, Jean Hudson |
12/11/2019 | 18-4201 | US v. William Davis, Jr. | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Julius N. Richardson | Patricia Nagel, Javier Sinha |
12/10/2019 | 18-2366 | Gunvor SA v. Arman Kayablian | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | William Bennett III, William O'Brien |
12/10/2019 | 18-2312 | David Meyers v. Commissioner of SSA | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Lee Ann Anderson, Lowell Sturgill Jr., Martine Cicconi |
12/10/2019 | 18-2096 | Margaret Shinaberry v. Andrew Saul | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | Jeffrey Scholnick, David Mervis |
12/10/2019 | 18-2043 | Fay Cole v. Family Dollar Stores of MD | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Richard Salzman, Denise Giraudo |
12/10/2019 | 18-1954 | Gregory Robinson v. S.W. Miller | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Drannon Adkins, Alexander McLaughlin |
12/10/2019 | 18-1890 | Walton Campbell v. Mark Esper | Robert B. King, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Nina Ren, Sean Jansen |
12/10/2019 | 18-2454 | Servotronics, Inc. v. The Boeing Company | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Stephen Stegich III, Michael Paisner |
12/10/2019 | 17-0007 | In re: Timothy Richardson | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | Stanley Hammer, Jonathan Babb Sr. |
12/10/2019 | 18-4755 | US v. John Fowler | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Cullen Macbeth, Daniel Loveland Jr. |
12/10/2019 | 17-4778 | US v. Roberto Moreno Pena | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Max O. Cogburn Jr. | Emily Harrill, Marshall Austin |
12/10/2019 | 18-4312 | US v. Gerald Johnson | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | Paul Enzinna, Peter Martinez |
12/10/2019 | 18-4424 | US v. Ronald McKnight | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Allison J. Rushing | Richard Brown Jr., Anthony Enright |
12/10/2019 | 18-4575 | US v. James Arbaugh | Robert B. King, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Erin Trodden, Laura Rottenborn |
12/10/2019 | 18-4673 | US v. Robert Fall | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Max O. Cogburn Jr. | Mark Diamond, Elizabeth Yusi |
12/10/2019 | 18-4823 | US v. Sean Ath | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Louis Lang, Leesa Washington |
12/10/2019 | 18-6906 | US v. Mario Salas | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Max O. Cogburn Jr. | Sarah Bennett, Daniel Young |
12/10/2019 | 18-7295 | Kervinton Valentino v. Harold Clarke | Robert B. King, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Bradley Haywood, Katherine Adelfio |
12/10/2019 | 19-4017 | US v. John Morgan | Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr., Max O. Cogburn Jr. | Patrick Bryant, Richard Cooke |
12/10/2019 | 18-4585 | US v. Larry Nance | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Jaclyn DiLauro, Evan Rikhye |
11/13/2019 | 19-1262 | Mateusz Fijalkowski v. M. Wheeler | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Victor Glasberg, Kimberly Baucom |
11/13/2019 | 18-2457 | Reginald Latson v. Harold Clarke | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Pamela A. Harris | John Williams III, Jeff Rosen |
11/13/2019 | 18-4921 | US v. Stephonze Blakeney | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Cullen Macbeth, Hollis Weisman |
10/31/2019 | 18-4448 | US v. Melvin Jones | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Thomas S. Kleeh | Joseph Camden, Daniel Young |
10/31/2019 | 18-0400 | In re: Donell Blount, Sr. | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Gabriel Gillett, Martine Cicconi |
10/31/2019 | 18-1703 | US f/u/b of Modern Mosaic, Ltd v. Turner Construction Company | James A. Wynn Jr., A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Edward Sheats, Michael Griffith Jr., Douglas Patin |
10/31/2019 | 18-4130 | US v. Alexander Campbell | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | David Fischer Sr., Megan Coleman, Jonathan Gladstone, Richard Stolker, Leo Wise |
10/31/2019 | 18-4385 | US v. Donald Bush | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Pamela A. Harris | Zachary Dawson, Benjamin Garner |
10/31/2019 | 18-4459 | US v. Martin Johnson | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Jason Medinger, Joshua Wesneski |
10/31/2019 | 18-4471 | US v. Xavier Earquhart | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Richard Croutharmel, Kristine Fritz |
10/31/2019 | 18-4625 | US v. Steven Murn | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Thomas S. Kleeh | Joanna Silver, Matthew Maddox |
10/31/2019 | 18-4786 | US v. Jon Provance | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Erin Blondel, Jaclyn DiLauro |
10/31/2019 | 18-6465 | Shane Dodson v. David Ballard | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Lyle Kossis, Lindsay See |
10/31/2019 | 18-6701 | Casey Tyler v. Erik Hooks | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Thomas S. Kleeh | Damon Andrews, Clarence DelForge III |
10/31/2019 | 18-6794 | US v. Louis Brown | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Pamela A. Harris | Patrick Bryant, Aidan Grano |
10/31/2019 | 18-7300 | Alfonza Greenhill v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Thomas S. Kleeh | Daniel Greenfield, Toby Heytens |
10/31/2019 | 19-4125 | US v. Lester George | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Phillip Rubin, Paul Sun Jr. |
10/31/2019 | 19-4525 | US v. Christopher Sueiro | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Eugene Gorokhov, Kellen Dwyer |
10/31/2019 | 19-6381 | US v. Daniel Wirsing | James A. Wynn Jr., A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Jenny Thoma, Daniel Kane |
10/31/2019 | 18-4654 | US v. James Mitchell | James A. Wynn Jr., A. Marvin Quattlebaum Jr., Allison J. Rushing | Jonathan Byrne, Joseph Adams |
10/31/2019 | 18-4327 | US v. Dontae Small | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Pamela A. Harris | Brandon Boxler, Sandra Wilkinson |
10/30/2019 | 18-2026 | Carlos Manotas v. Ocwen Loan Servicing, LLC | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Henry McLaughlin III, John Lynch |
10/30/2019 | 18-2005 | K12 Insight, LLC v. Johnston Cnty Bd of Education | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Sean Roberts, Deborah Stagner |
10/30/2019 | 18-1952 | Brian Farabee v. Sridhar Yaratha | Albert Diaz, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Lynne Blain, Jeremiah Denton III |
10/30/2019 | 18-1906 | Kathy Livingston v. Nicholas Kehagias | Albert Diaz, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Dan Hartzog Jr., Matthew Ballew |
10/30/2019 | 18-1610 | Noel Canales-Rivera v. William Barr | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Richard Douglas, Andrew Insenga |
10/30/2019 | 18-1439 | Rosa Ortez-Cruz v. William Barr | Albert Diaz, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Jeremy McKinney, Ann Welhaf |
10/30/2019 | 18-1292 | Gustavo Cucalon v. William Barr | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Benjamin Osorio, Melissa Lott |
10/30/2019 | 18-0007 | Brad Sigmon v. Bryan Stirling | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Joshua Kendrick, Melody Brown |
10/30/2019 | 18-4269 | US v. James Peterson | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Howard Anderson III, Kathleen Stoughton |
10/30/2019 | 17-4179 | US v. Brady Leon Beck, Jr. | Albert Diaz, Pamela A. Harris, Allison J. Rushing | Daniel Blau, Anthony Enright |
10/30/2019 | 18-4720 | US v. Timothy Ward | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Caroline Platt, Richard Cooke |
10/30/2019 | 18-2120 | Tina Ray v. Michael Roane | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Dallas LePierre, Carlene Johnson |
10/30/2019 | 19-1132 | The Washington Post v. David McManus, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Andrea Trento, Seth Berlin |
10/30/2019 | 18-4487 | US v. Roderick Lewis | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Kimberly Albro, Everett McMillian |
10/30/2019 | 18-4404 | US v. James Denton | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Kelly Dagger, Evan Rikhye |
10/30/2019 | 18-2208 | Charlotte Humble v. Harrah's NC Casino Company | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Thomas Bundy III, Susan Eisenberg |
10/30/2019 | 18-2212 | Iraq Middle Market Development v. Mohammad Harmoosh | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | D. Michelle Douglas, Mukti Patel |
10/30/2019 | 19-6280 | US v. Bobby Venable | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Lisa Lorish, Jennifer Bockhorst |
10/30/2019 | 18-2193 | Angela Calloway v. Benjamin Lokey | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Christopher Okay, Michelle Kallen |
10/30/2019 | 19-1863 | NAACP v. Bureau of the Census | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Rachel Brown, Thais-Lyn Trayer, Jessica Amunson |
10/29/2019 | 18-2014 | Paul Hulsey v. Frank Cisa | Robert B. King, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Phillip Myles, Marcus Manos, Samuel Reid III |
10/29/2019 | 18-1779 | Kenneth House v. Mitra QSR KNE LLC | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Andrew Dansicker, Bruce Merenstein |
10/29/2019 | 17-4751 | US v. Zavian Jordan | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Leigh Schrope, Anthony Enright |
10/29/2019 | 17-6719 | US v. Terron Bryant | Robert B. King, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Emily Harrill, Thomas Booth |
10/29/2019 | 17-7613 | US v. Robert Feldman | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Brian Quinn, Martin Clarke |
10/29/2019 | 18-1694 | Consumer Financial Protection v. Gary Klopp | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Harry Levy, Hanna Abrams, Joseph Frisone |
10/29/2019 | 18-1769 | Allegis Group, Inc. v. Justin Jordan | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Michael Tuteur, Jacqueline Johnson |
10/29/2019 | 19-6288 | US v. Ronald Jackson | Robert B. King, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Lisa Lorish, Jennifer Bockhorst |
10/29/2019 | 18-1904 | Cyrille Kouambo v. William Barr | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Nefertiti Alves, David Schor |
10/29/2019 | 18-2058 | Patricia Baker v. Jessica Baker | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joseph John II, Christian Turak |
10/29/2019 | 18-2191 | John Riggins v. SSC Yanceyville | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Jonathan Ward, Michael Phillips |
10/29/2019 | 19-1152 | Friends of Buckingham v. State Air Pollution Control | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | David Neal, Jon Mueller, Martine Cicconi, Elbert Lin |
10/29/2019 | 19-1158 | Berkeley County School Dist. v. HUB International Limited | Robert B. King, Henry F. Floyd, Allison J. Rushing | Michael Pattillo Jr., Joshua Whitley |
10/29/2019 | 18-1886 | Ngawung Atemnkeng v. William Barr | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Ronald Richey, Robert Tennyson Jr. |
9/20/2019 | 18-2098 | Marianne Iacopelli v. Robert Bilyard | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Elloree Ganes, David DeMasters, Jared Newman, Otto Liipfert III |
9/20/2019 | 18-0004 | Richard Moore v. Brian Stirling | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Lindsey Vann, William Salter III |
9/20/2019 | 17-7072 | Don Wilborn v. Andrew Mansukhani | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Agustin Martinez, Melissa Malone, Jeffrey Sandberg |
9/20/2019 | 17-4030 | US v. Eric Mejia-Ramos | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Gerald Ruter, Mary Davis, Andrew Laing |
9/20/2019 | 14-6124 | David Falso v. Eric Wilson | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Frank Policelli, Richard Cooke |
9/20/2019 | 16-4304 | US v. Shahid Muslim | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Kimberly Albro, Amy Ray |
9/20/2019 | 18-2100 | Keith Ward v. AutoZoners, LLC | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Tracy Kern, Rebecca Houlding, Philip Kovnat |
9/20/2019 | 18-4671 | US v. Gary Jones | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Allison J. Rushing | Aaron Moss, Lara Omps-Botteicher |
9/20/2019 | 17-2045 | Joseph Wojcicki v. SCANA Corporation | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Lukas Gleissner, Amy Upshaw, Melissa Patterson |
9/20/2019 | 18-4383 | US v. Darryl Seay | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Allison J. Rushing | Caroline Platt, Daniel Young |
9/20/2019 | 18-4414 | US v. Marcus Taylor | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Allison J. Rushing | Stuart Berman, Henry Stichel, Leo Wise |
9/20/2019 | 18-4445 | US v. Lewis Hines | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Stephen Gordon, Jennifer May-Parker |
9/20/2019 | 18-4524 | US v. Jurother Alston, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Leza Driscoll, Terry Meinecke |
9/20/2019 | 18-4545 | US v. William Springer | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | David Bungard, Kathleen Robeson |
9/20/2019 | 18-4663 | US v. Anthony Helton | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Nicholas Compton, Lara Omps-Botteicher |
9/20/2019 | 18-4718 | US v. Ruslans Bondars | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Jessica Carmichael, Kellen Dwyer |
9/20/2019 | 18-4609 | US v. Kirk Marsh | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | James Theuer, Aidan Grano |
9/20/2019 | 18-2133 | Planned Parenthood v. Joshua Baker | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Kelly Jolley, Alice Clapman |
9/19/2019 | 18-1330 | Felipe Perez v. Lee Cissna | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Bradley Banias, Scott Stewart |
9/19/2019 | 16-4441 | US v. Jesmene Lockhart | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum, Rushing | Joshua Carpenter, Amy Ray |
9/18/2019 | 18-2409 | Accident, Injury and Rehab v. Alex Azar, II | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Joshua Salzman, Robert Wallace, Stephen Bittinger |
9/18/2019 | 18-1112 | Angela Lawrence v. Andrew Saul | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Dana Duncan, Kristina Cole |
9/18/2019 | 18-1657 | United Financial Casualty Co. v. Greg Ball | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Stephen Farmer, Susan Snowden |
9/18/2019 | 18-1678 | Citi Trends, Inc. v. Coach, Incorporated | Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jamaica Szeliga, David Jinkins |
9/18/2019 | 18-1877 | Hassan Bah v. William Barr | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Bryan Harrison, Christopher Bates |
9/18/2019 | 18-1974 | Julian Betton v. David Belue | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Joseph R. Goodwin | James Battle II, Narendra Ghosh, Sandra Senn |
9/18/2019 | 18-1979 | Suzette Archie v. Nagle & Zaller, P.C. | Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Phillip Robinson, Stacey Moffet |
9/18/2019 | 18-2034 | United Supreme Council, 33 Deg v. United Supreme Council | Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Richard Baker, Jalil Dozier |
9/18/2019 | 17-4760 | US v. Aaron Richardson | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Joseph Gilbert, Michael Patrick, Camden Webb, Seth Neyhart, Gordon Widenhouse Jr., Kristine Fritz |
9/18/2019 | 19-1614 | Mayor and City Council of Balt v. Alex Azar, II | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Jaynie Lilley, Benjamin Flowers, Andrew Tutt, Douglas Hallward-Driemeier |
9/18/2019 | 18-2441 | Curtis Moore v. Denise Frazier | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | William Stroud, Lori Warlick |
9/18/2019 | 18-2514 | Yonis Del Cid Argueta v. William Barr | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Donald Schlemmer, Timothy Hayes |
9/18/2019 | 18-4440 | US v. Javion Scott | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Joseph R. Goodwin | Jaclyn DiLauro, Phillip Rubin |
9/18/2019 | 18-4450 | US v. Apolonio Torres-Reyes | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, Allison J. Rushing | Jennifer Leisten, Kristine Fritz |
9/18/2019 | 18-6289 | Marion Sherrod v. Sid Harkleroad | Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Anthony Dick, Elizabeth McCullough, Corrine Lusic |
9/18/2019 | 18-6615 | Denis Rivera v. Randall Mathena | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Joseph R. Goodwin | Cynthia Barmore, Brittany Jones |
9/18/2019 | 18-6843 | US v. Jimmy Allred | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Thomas Booth, Leza Driscoll |
9/18/2019 | 19-1410 | Richard Roe v. DOD | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Lewis Yelin, Geoffrey Eaton |
9/18/2019 | 18-2010 | Carla Clehm v. BAE Systems Ordinance Systems | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Joseph R. Goodwin | Terry Grimes, Frank Friedman |
9/10/2019 | 19-1730 | United States v. Under Seal | Roger L. Gregory, Robert B. King, Allison J. Rushing | James Ulwick, Derek Hines |
7/10/2019 | 19-1328 | Suhail Al Shimari v. CACI Premier Technology, Inc. | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | John O'Connor Jr., Baher Azmy, H. Thomas Byron III |
5/09/2019 | 18-1729 | Sprint Nextel Corporation v. Wireless Buybacks Holdings | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Charles Price, Jay Heidrick |
5/09/2019 | 17-4727 | US v. Rick Anderson | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Kimberly Albro, Alyssa Richardson |
5/09/2019 | 17-4782 | US v. Demetrius Davis | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Erek Barron, Derek Hines |
5/09/2019 | 18-1326 | Antonio Zambrano Reyes v. William Barr | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Guido Moreira, Virginia Gordon |
5/09/2019 | 18-1314 | Melvin Rodriguez Cabrera v. William Barr | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Teresa Rubinger, Victoria Braga |
5/09/2019 | 18-1448 | Deanna Evans v. International Paper Company | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Shannon Polvi, Kristin Gray |
5/09/2019 | 18-1458 | Thomas Sweeney v. Merit Systems Protection Board | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | William Bray, Dennis Barghaan Jr. |
5/09/2019 | 18-1507 | Matthew Perkins v. International Paper Company | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Shannon Polvi, Matthew Gilley |
5/09/2019 | 18-1518 | Thomas Krakauer v. Dish Network | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Irene C. Berger | E. Rosenkranz, John Barrett |
5/09/2019 | 18-6283 | Marcus Hahn v. Bonita Moseley | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Susan Pelletier, John Pellettieri |
5/09/2019 | 18-2090 | Defenders of Wildlife v. U.S. Dept. of the Interior | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Austin Gerken Jr., Kevin McArdle, Brooks Smith |
5/09/2019 | 17-6544 | US v. Irving Bennerman | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Eric Brignac, Banumathi Rangarajan |
5/09/2019 | 19-4055 | US v. Juan Cortez | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Erin Trodden, Laura Rottenborn |
5/09/2019 | 18-6264 | US v. Bobby Dinkins | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Carpenter, Elizabeth Greenough |
5/09/2019 | 18-4652 | US v. Omar Silva | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joseph Camden, Richard Cooke |
5/09/2019 | 18-4367 | US v. Brandon Locke | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Irene C. Berger | Mark Bodner, Jessica Urban |
5/09/2019 | 18-4355 | US v. Michael Kipp | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Irene C. Berger | Eric Bruce, Michael Volkov, William Miller |
5/09/2019 | 18-4325 | US v. Clyde Peterson | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Eugene Gorokhov, Gregory Bernstein |
5/09/2019 | 18-4163 | US v. Nayna Taylor | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Irene C. Berger | Paul Tharp, William Heroy, Jeffrey Brandt, Jean Hudson |
5/09/2019 | 18-2335 | Joseph Pfohl v. Saber Healthcare Group, LLC | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Scott Bayzle, Stephen Gugenheim |
5/08/2019 | 17-4109 | US v. Raymond Aigbekaen | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Michael Lawlor, Matthew Maddox |
5/08/2019 | 18-2024 | Barry Doe v. David Meron | Robert B. King, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Christopher Brown, Daniel Aguilar |
5/08/2019 | 18-0005 | William Barnes v. Edward Thomas | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | M. Gordon Widenhouse Jr., Jonathan Babb Sr. |
5/08/2019 | 18-1529 | W. C. English, Inc. v. Rummel, Klepper & Kahl | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Ellen L. Hollander | Dustin Paul, William Bayliss, Jason Smith |
5/08/2019 | 18-1728 | Gregory Randolph v. Powercomm Construction, Inc. | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Geoffrey Bohn, Nicholas Woodfield |
5/08/2019 | 18-1826 | Sheena Dorman v. Annapolis OB-GYN Associates | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Andrew Janet, Michael Blumenfeld, Timothy Hurley, Seth Cardeli |
5/08/2019 | 18-1850 | Jesus Zuniga Romero v. William Barr | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Benjamin Winograd, Rebecca Phillips |
5/08/2019 | 18-1874 | In re: Willis Towers Watson | Robert B. King, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Salvatore Graziano, John Neuwirth, Richard Horvath Jr. |
5/08/2019 | 17-6374 | Therl Taylor v. Virginia Grubbs | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Adam McCoy, Claude Hardin Jr. |
5/08/2019 | 18-2158 | Paul Retfalvi v. US | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Ellen L. Hollander | Robert Merritt Jr., Anthony Sheehan |
5/08/2019 | 18-2225 | Fredrick Smith v. Reliance Standard Life Ins | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Joshua Bachrach, John Butler III |
5/08/2019 | 18-2294 | Paige Martineau v. Joel Wier | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Ellen L. Hollander | Matthew Greer, Bess DuRant |
5/08/2019 | 18-4394 | US v. Tyrius Smith | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Ann Hester, Anthony Enright |
5/08/2019 | 18-6403 | Nicholas Lennear v. Eric Wilson | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Julius N. Richardson | Emily Gantt, Kent Porter |
5/08/2019 | 19-6181 | US v. Oliver White | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Benjamin Shultz, Jaclyn DiLauro |
5/08/2019 | 18-1996 | L B J Energy, Inc. v. Brenda Duty | Robert B. King, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Catherine Karczmarczyk, Brad Austin |
5/08/2019 | 18-1989 | Rema Dawson-Murdock v. National Counseling Group, Inc | Robert B. King, Albert Diaz, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Elizabeth Hopkins, Jeremy Capps |
5/07/2019 | 18-1827 | Lula Williams v. Big Picture Loans, LLC | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | William Hurd, Matthew Wessler |
5/07/2019 | 18-1525 | Gloria Aguilar-Avila v. William Barr | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Japheth Matemu, Julia Tyler |
5/07/2019 | 18-1477 | Beach Mart, Inc. v. L&L Wings, Inc. | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Charles Burke, Richard Taffet |
5/07/2019 | 18-1454 | Bianca Johnson v. Andrew Holmes | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Jeffrey Fogel, Jim Guynn Jr. |
5/07/2019 | 18-1398 | Veda Odle v. UMWA 1974 Pension Plan | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Richard Hawkins III, Christina Porras |
5/07/2019 | 18-1302 | Guadalupe Diaz-Velasquez v. William Barr | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Anser Ahmad, Paul Fiorino |
5/07/2019 | 17-7416 | US v. Roger Charles, II | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Ann Hester, Anthony Enright |
5/07/2019 | 18-1285 | Pennsylvania National v. Beach Mart, Inc. | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Stephen Shaw, Michael Jones |
5/07/2019 | 18-1693 | Kayla Butts v. US | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Salzman, Barry Nace |
5/07/2019 | 18-1931 | Felicia Sanders v. US | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | William Wilkins, Benjamin Softness, Thomas Ward |
5/07/2019 | 18-1951 | Delphine Campbell v. Toyota Motor Credit Corp. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Cory Zajdel, Anna McLean |
5/07/2019 | 18-2127 | Amalgamated Bank v. Maximus, Incorporated | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Thomas Dubbs, Brant Bishop |
5/07/2019 | 18-2155 | Michael Holland v. CONSOL Energy, Incorporated | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Diana Bardes, John Woodrum |
5/07/2019 | 18-2187 | Trustgard Insurance Company v. Sharon Collins | Pamela A. Harris, Julius N. Richardson, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Maxwell Thelen, Peter Dworjanyn |
5/07/2019 | 18-2194 | Xia Bi v. Terry McAuliffe | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Gerard Fox, Marc Elias, Marina Bogorad |
5/07/2019 | 18-4214 | US v. Thomas Norman | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Emily Harrill, Brook Andrews |
5/07/2019 | 18-1782 | Schnabel Foundation Company v. National Union Fire Insurance | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | C. Thomas Brown, Agelo Reppas |
4/03/2019 | 18-1789 | Antonio Passaro, Jr. v. Commonwealth of Virginia | Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr., Joseph F. Anderson Jr. | Kevin Martingayle, Toby Heytens |
4/03/2019 | 18-4370 | US v. Cody Wroblewski | Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr., Joseph F. Anderson Jr. | Jonathan Byrne, Stefan Hasselblad |
4/02/2019 | 17-7298 | Carl Gordon v. Fred Schilling | Roger L. Gregory, Robert B. King | C. Harker Rhodes IV, Margaret O'Shea |
4/02/2019 | 18-6150 | US v. Ryan Courtade | Roger L. Gregory, Robert B. King | Gregory Lipper, Danielle Phillips, Daniel Young |
4/02/2019 | 18-1845 | Tiffanie Hupp v. State Trooper Seth Cook | Roger L. Gregory, Robert B. King | John Campbell, Michael Mullins, Justin Marceau |
3/21/2019 | 18-1600 | Glenda Westmoreland v. TWC Administration LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Catrina Creswell, Todd Combs |
3/21/2019 | 16-1703 | Life Technologies Corporation, v. Krishnamurthy Govindaraj | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael Williams, Meghan Canty |
3/21/2019 | 17-1811 | Northrop Grumman Systems Corp. v. US Department of Labor | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David Ogden, Sarah Marcus |
3/21/2019 | 17-2263 | Latham Bean v. Upsher-Smith Pharmaceuticals, | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Edward Wood Jr., Samuel Cole, Mark Hegarty |
3/21/2019 | 17-4701 | US v. Leonard Bernard | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Steven Meier, Amy Ray |
3/21/2019 | 18-1183 | Dexter Edwards v. Genex Cooperative, Inc. | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Kennedy Thompson, J. Matthew Little, Eugene Thompson III |
3/21/2019 | 18-1198 | Erie Insurance Company v. Amazon.com, Inc. | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | John Weston, William Murphy |
3/21/2019 | 18-1344 | Alfred Snapp, Jr. v. Lincoln Financial Securities | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | W. Scott Greco, William Mahoney Jr. |
3/21/2019 | 18-1733 | Robert Turner v. Al Thomas, Jr. | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Dallas LePierre, Michelle Kallen, David Corrigan, Richard Milnor |
3/21/2019 | 18-2160 | David Schwartz v. J.J.F. Management Services | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Michael Lichtenstein, Roger Simmons |
3/21/2019 | 18-4010 | US v. Ezekiel Dennison | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Mario Pacella, Lauren Hummel |
3/21/2019 | 18-4143 | US v. Willie McCall | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Rachel Zimarowski, Timothy Boggess |
3/21/2019 | 18-4531 | US v. Bryshun Furlow | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Kimberly Albro, Robert Daley Jr. |
3/21/2019 | 18-6086 | Maria Guzman Chavez v. Russell Hott | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Julius N. Richardson | Scott Stewart, Paul Hughes III |
3/21/2019 | 18-6225 | US v. Lamont Vanderhorst | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Mark Edwards, Michael Moore |
3/21/2019 | 18-1617 | Abner Perez-Morales v. William Barr | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Arnedo Valera, Colette Winston |
3/20/2019 | 18-1290 | Wards Corner Beauty Academy v. Natl Accrediting Commission | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | William Lascara, Julia Whitelock |
3/20/2019 | 18-6980 | Ronnie Long v. Erik Hooks | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Jamie Lau, Clarence DelForge III |
3/20/2019 | 17-4427 | US v. Patrick Sutherland | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Barry Pollack, Amy Ray |
3/20/2019 | 18-1366 | J. Gilliam v. Kenneth Sealey | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | James Morgan Jr., Catherine Stetson |
3/20/2019 | 18-1423 | L-3 Communications Corporation v. Serco, Inc. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Joshua Drian, John Wilburn |
3/20/2019 | 18-1427 | United National Insurance Co. v. Peninsula Roofing Company | Roger L. Gregory, Robert B. King, Henry F. Floyd | Guillermo Sylianteng III, Sean Edwards |
3/20/2019 | 18-1638 | Michael Small v. Welldyne, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Marshall Pitts Jr., Willie Gilbert II, Demetrius Berry, Barry Cobb |
3/20/2019 | 18-2167 | Dennis Fusaro v. Michael Cogan | Roger L. Gregory, Robert B. King, Henry F. Floyd | Stephen Klein, Andrea Trento |
3/20/2019 | 18-4660 | US v. James Hill, III | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Vikram Swaruup, Patrick Bryant |
3/20/2019 | 18-6844 | US v. Sergio Murillo | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Stephen Spurgin, Richard Cooke |
3/20/2019 | 18-1527 | In re: Carlos Brown | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Victor Stone, Jason Medinger, Cullen Macbeth |
3/20/2019 | 17-2449 | Larry Hurlburt v. Juliet Black | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum | Richard Cook, James Carter |
3/19/2019 | 18-2488 | District of Columbia v. Donald J. Trump | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Dennis W. Shedd | William Consovoy, Leah Tulin |
3/19/2019 | 17-2013 | Christopher Chin-Young v. US | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Meghan Monaghan, Kimere Kimball |
3/19/2019 | 17-2291 | Sindy Alvarez-Lagos v. William Barr | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Martine Cicconi, Paul Fiorino |
3/19/2019 | 17-7148 | US v. Antwaun Winbush | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Rajesh Srinivasan, Drew Inman |
3/19/2019 | 18-0276 | Dominion Energy, Inc. v. City of Warren Police & Fire | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | William Wilkins, David Wissbroecker, Lawrence Eagel |
3/19/2019 | 18-1067 | Justin Kelly v. Sarah Conner | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Cynthia Everson, Jeffrey Gray, Robert McDonnell, Ryan Park |
3/19/2019 | 18-1372 | TKC Aerospace Inc. v. Charles Muhs | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Richard Hall, Douglas Proxmire |
3/19/2019 | 18-1655 | Akira Technologies, Inc. v. Conceptant, Inc. | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Peter Cohen, Christopher Shiplett |
3/19/2019 | 18-1763 | Russell Brammer v. Violent Hues Productions, LLC | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | David Deal, Thomas Weir, David Leichtman |
3/19/2019 | 18-2486 | In re: Donald Trump | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Dennis W. Shedd | Hashim Mooppan, Loren AliKhan |
3/19/2019 | 18-4727 | US v. Benjamin Galecki | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Eric Hurt, J. Snook III |
3/19/2019 | 18-6041 | US v. Randall Cornette | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
3/19/2019 | 18-6096 | Jermaine Moss v. Kenny Atkinson | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Jason Neal, Amy Okereke |
3/19/2019 | 18-6754 | US v. Kevin Battle | Paul V. Niemeyer, A. Marvin Quattlebaum Jr., Dennis W. Shedd | Paresh Patel, Elizabeth Wright |
3/19/2019 | 18-1809 | Omar Thompson v. William Barr | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Mark Stevens, Walter Bocchini |
2/19/2019 | 18-1497 | John Doe v. Wallace Loh | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Ronald Schwartz, Christopher Lord |
2/19/2019 | 18-1196 | Elton Cansler v. Alan A. Hanks | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Victor Glasberg, Kimberly Baucom |
1/31/2019 | 18-4110 | US v. Charles York Walker, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Jonathan Byrne, Steven Loew |
1/31/2019 | 18-4664 | US v. Semyya Cunningham | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | John McNichols, Grace Hill |
1/31/2019 | 16-4777 | US v. Darryl Mills | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Joshua Carpenter, Amy Ray |
1/31/2019 | 17-2431 | Jimmy Haynes v. Waste Connections, Inc. | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Alicia Penn, Kurt Peterson, Marie Hanewinckel |
1/31/2019 | 17-4697 | US v. Jacques Agent | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Gary Proctor, Derek Hines |
1/31/2019 | 17-4759 | US v. Christian Hood | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Douglas Steinberg, Maureen Cain |
1/31/2019 | 18-1190 | BrickStreet Mutual Insurance v. DOWCP | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | William Mattingly, Ann Scarpino, Brad Austin |
1/31/2019 | 18-1197 | William Hawkins v. i-TV Digitalis Tavkozlesi Zrt. | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Julius N. Richardson | Robert Gilmore, Christopher Landau |
1/31/2019 | 18-4100 | US v. Phillip Thompson | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Patrick Bryant, Aidan Grano |
1/31/2019 | 18-4121 | US v. Delfino De Leon-Ramirez | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Julius N. Richardson | Mary Maguire, Stephen Schiller |
1/31/2019 | 18-4133 | US v. Jose Guzman-Velasquez | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Laura Koenig, Daniel Young |
1/31/2019 | 18-4153 | US v. Keith Carver, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Emily Harrill, Elizabeth Howard |
1/31/2019 | 18-4167 | US v. Justin Hawley | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Julius N. Richardson | Jaclyn DiLauro, Kristine Fritz |
1/31/2019 | 18-4197 | US v. Alvin Drummond | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | Joshua Kendrick, Jamie Schoen |
1/31/2019 | 18-4261 | US v. Kevin Dennings | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | Eric Brignac, Amy Okereke |
1/31/2019 | 18-4266 | US v. Quentin Javon Ferebee | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | Ann Hester, Anthony Enright |
1/31/2019 | 18-4302 | US v. Nikolai Bosyk | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Julius N. Richardson | William Ashwell, Fletcher Smith III, Stephanie Lacambra |
1/31/2019 | 18-4481 | US v. Travis Moore | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, William B. Traxler Jr. | Benjamin Garner, Daniell Landers |
1/31/2019 | 18-4095 | US v. Joseph Davis | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Eric Foster, Amy Ray |
1/30/2019 | 17-1320 | Bryan Manning v. Donald Caldwell | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum | Jonathan Marcus, Matthew McGuire |
1/30/2019 | 17-7308 | Herman Harris v. Zachery Pittman | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Rafael Reyneri, Donald Christian |
1/30/2019 | 17-0007 | In re: Timothy Richardson | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | Kenneth Rose, Jonathan Babb Sr. |
1/30/2019 | 17-2295 | Board of Trustees v. Four-C-Aire, Inc. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Lauren McDermott, Joseph Pope |
1/30/2019 | 17-2444 | Ashley Overbey v. Mayor & City Council of Balt. | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Daniel Wolff, Andre Davis |
1/30/2019 | 18-0003 | Timothy Richardson v. Edward Thomas | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, William B. Traxler Jr. | Jonathan Babb Sr., Kenneth Rose |
1/30/2019 | 18-1352 | Sabein Burgess v. Gerald Goldstein | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Andre Davis, Jon Loevy |
1/30/2019 | 18-1431 | Fleur Bresler v. Wilmington Trust Company | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Philip Musolino, James Shea |
1/30/2019 | 18-4291 | US v. Christopher Rodriguez-Soriano | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Julius N. Richardson | Caroline Platt, James Trump |
1/30/2019 | 18-4183 | US v. Alejandro Chavez-Lopez | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Joshua Carpenter, Amy Ray |
1/30/2019 | 17-7441 | John Hayes, III v. Mark Carver | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Julius N. Richardson | Raquel Macgregor, Peter Regulski |
1/29/2019 | 18-1133 | Susan Parker v. Henry & William Evans Home | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Peter Kamakawiwoole Jr., Julia Judkins, James Bowling, Kenneth Hardt |
1/29/2019 | 18-1566 | Claudia Mora v. Lancet Indemnity | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | John Mumford Jr., Matthew Maloney |
1/29/2019 | 18-7242 | Broderick Seay, Jr. v. Al Cannon | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jason Luck, Sara Turner, Melody Brown |
1/29/2019 | 18-1513 | Ruth Yeanette-Orellana v. Matthew Whitaker | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Michael Rosado, Rebecca Phillips |
1/29/2019 | 18-1470 | Lance Belville v. Ford Motor Company | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | John Tangren, Jonathan Hacker |
1/29/2019 | 18-1317 | West Virginia CWP Fund v. Donald Bell, Sr. | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Jeffrey Soukup, S.F. Raymond Smith, Barry Joyner |
1/29/2019 | 18-1149 | Kenneth Bell v. Durant Brockett | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Paul Capua, Irving Brenner |
1/29/2019 | 18-1592 | Sanitary Brd of Charleston v. Andrew Wheeler | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Frank Calamita III, Jeffrey Beelaert |
1/29/2019 | 17-1880 | Richard Stogsdill v. Alex M. Azar II | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Patricia Harrison, Damon Wlodarczyk, Stephanie Marcus |
1/29/2019 | 18-1256 | Putnam Center v. HHS | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Joseph Bianculli, Suzanne Yurk |
1/29/2019 | 18-6320 | Anthony Wright v. Kenneth Lassiter | Robert B. King, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Michele Luecking-Sunman, Ryan Park |
1/29/2019 | 18-1695 | Kenneth Muhammad v. Norfolk Southern Railway Co. | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Gillelan II, David Bowen |
1/29/2019 | 18-1725 | J.D. v. Colonial Williamsburg | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Mary Vargas, Dana Rust |
1/29/2019 | 18-1780 | R.F. v. Cecil County Public Schools | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Wayne Steedman, Peter Anthony, David Burkhouse |
1/29/2019 | 18-1822 | Anthony Robinson v. US Department of Education | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Quinn Lobato, Sarah Carroll |
1/29/2019 | 18-4339 | US v. Germaine Cannady | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Richard Stolker, Christopher Rigali |
1/29/2019 | 18-4783 | US v. Joshua Riley | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Lisa Lorish, Grayson Hoffman |
1/29/2019 | 18-6170 | Thomas Bowling v. Director | Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson, William B. Traxler Jr. | Claire Cahill, Brittany Jones |
1/29/2019 | 18-1677 | Sharyl Attkisson v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Paul Berman, H. Thomas Byron III, Reid Figel |
1/29/2019 | 18-1554 | Michael Pense v. MD Dept of Public Safety | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Jennifer Katz, Susan Kruger |
12/13/2018 | 18-4165 | US v. Lorenzo Keitt | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Kimberly Albro, William Lewis |
12/13/2018 | 18-1065 | David McClure v. James Ports | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Thomas Geoghegan, Eric Hartwig |
12/13/2018 | 17-4618 | US v. Tomonta Simmons | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Randolph Lee, Anthony Enright |
12/13/2018 | 17-4590 | US v. Raushi J. Conrad | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Alan Yamamoto, Matthew Burke |
12/13/2018 | 17-4573 | US v. Mary Mooney | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Joshua Kendrick, Derek Ettinger |
12/13/2018 | 17-4137 | US v. Donna B. Talley | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | Glenn Ivey, Brian Samuels |
12/13/2018 | 17-4102 | US v. Victor Oloyede | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Justin Eisele, John Iweanoge II, Richard Seligman, Gerald Ruter, Thomas Windom |
12/13/2018 | 18-1463 | Williamson Farm v. Diversified Crop Insurance | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Matthew Buckmiller, Roy Allen |
12/13/2018 | 17-2218 | Capital Associated Industries v. Josh Stein | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Reid Phillips, Alan Duncan |
12/13/2018 | 18-6257 | Thomas Porter v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Matthew McGuire, Catherine Stetson |
12/13/2018 | 18-1531 | John Bennett v. James Garner | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Kevin O'Donnell, Thomas Biggs II |
12/13/2018 | 18-6219 | Johnnie Williams v. Lance Corporal Kyle Strickland | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Elloree Ganes, Mary Lohr, Jordan Calloway |
12/13/2018 | 18-6070 | US v. James Jones | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Kimberly Albro, Robert Daley Jr. |
12/13/2018 | 18-4345 | US v. Willie Johnson | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Lisa Lorish, Jennifer Bockhorst |
12/13/2018 | 18-4213 | US v. Benitez Moody | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Julius N. Richardson | James Theuer, Daniel Young |
12/13/2018 | 18-4081 | US v. Randy Lee Carney | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Mark Sigmon, Phillip Rubin |
12/13/2018 | 18-4094 | US v. William Evans | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jennifer Leisten, Kristine Fritz |
12/13/2018 | 18-4020 | US v. Lamar Meyers | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Cody Groeber, Sean Kittrell |
12/12/2018 | 17-2360 | Ramona Rae Gomez v. Haystax Technology, Inc. | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Natalie Koss, Merrell Renaud |
12/12/2018 | 18-1226 | Rosa Cabrera Vasquez v. Matthew Whitaker | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Michael Rosado, Alexander Lutz |
12/12/2018 | 17-6709 | US v. Steven Morris | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Kyle Hosmer, Richard Cooke |
12/12/2018 | 18-1076 | William Perry v. Nancy Berryhill | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Christine Benagh, Kimere Kimball |
12/12/2018 | 18-1106 | Brandon Berkenfeld v. Gary Lenet | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | David Fink, Gilbert Boyce |
12/12/2018 | 18-1111 | 6th Congressional District Republican Committee v. James Alcorn | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Toby Heytens, Jeffrey Adams |
12/12/2018 | 18-1141 | Mary David v. Winchester Medical Center | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Blackwell Shelley Jr., Andrew Baugher |
12/12/2018 | 18-1202 | Michael Leibelson v. Christopher Cook | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Andrea Friedman, Bruce Fein |
12/12/2018 | 17-2090 | Joseph Saveri Law Firm Inc. v. Michael E. Criden, P.A. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Kevin Love, James Ulwick |
12/12/2018 | 18-4233 | US v. Billy Curry, Jr. | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Richard Cooke, Caroline Platt |
12/12/2018 | 18-1411 | United Bank v. Susan Buckingham | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | James Schroll, Charles Claxton |
12/12/2018 | 18-6996 | Steven Avery v. Justin Andrews | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Stephen Sady, Michael Lockridge |
12/12/2018 | 18-4123 | US v. William Whyte | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Monica Monday, Jeffrey Smith |
12/12/2018 | 18-1843 | Ashley Blankenship v. Necco, LLC | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Menis Ketchum III, Wesley Page |
12/12/2018 | 18-1632 | US Dept of Labor v. Fire & Safety Investigation | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Joseph Amos Jr., Rachel Goldberg |
12/12/2018 | 18-1588 | AAPC, Inc. v. FCC | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | William Raney I, Lindsey Powell |
12/12/2018 | 18-1524 | Twanda Brown v. Gary Reinhart | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Kenneth Woodington, Nusrat Choudhury |
12/12/2018 | 18-1503 | Areli Reyna v. Russell Hott | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Nicholas Klaiber, Julian Kurz |
12/12/2018 | 18-1491 | Gateway Residences v. Illinois Union Insurance Co. | G. Steven Agee, Albert Diaz, Pamela A. Harris | C. Thomas Brown, Douglas Winegardner |
12/11/2018 | 18-1291 | Equinor USA Onshore Properties v. Pine Resources, LLC | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | David Barnette, Fields Alexander |
12/11/2018 | 17-1873 | Tim Brundle v. Wilmington Trust, N.A. | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Carter Phillips, Gregory Porter, Robin Parry |
12/11/2018 | 17-2136 | Trana Discovery, Inc. v. Southern Research Institute | Robert B. King, Albert Diaz, Julius N. Richardson | Gary Shipman, James Lester |
12/11/2018 | 17-2418 | Coalition for Equity v. Maryland Higher Education | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Adam Snyder, Michael Jones, Jon Greenbaum |
12/11/2018 | 17-6199 | US v. Paulette Martin | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Sapna Mirchandani, Ellen Cobb |
12/11/2018 | 18-4124 | US v. Gregory Seerden | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Andrew Grindrod, Richard Cooke |
12/11/2018 | 18-1216 | Mary Edmondson v. Eagle National Bank | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | William Murphy, Ryan Becker, Brian Schmalzbach |
12/11/2018 | 17-1282 | Founders Insurance Company v. Richard Ruth's Bar & Grill LLC | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Kevin Eberle, Russell Conn |
12/11/2018 | 18-1451 | Mynor Tun-Cos v. B. Perrotte | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Anne Murphy, David Zionts |
12/11/2018 | 18-1483 | Paradise Wire & Cable Defined v. Edward Weil, Jr. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jeffrey Abraham, George Webb Jr. |
12/11/2018 | 18-1521 | Casa De Maryland v. DHS | Robert B. King, Albert Diaz, Julius N. Richardson | John Freedman, Emily Dillingham, Hashim Mooppan |
12/11/2018 | 18-1649 | Save Our Sound OBX, Inc. v. NC Dept of Transportation | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | David Schnitzer, Thekla Hansen-Young, Colin Justice |
12/11/2018 | 18-1699 | City of New York v. DOD | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Matthew MacLean, Tyce Walters |
12/11/2018 | 17-7261 | Altony Brooks v. Captain Jacumin | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | C. Lockaby, Kevin DeAntonio |
12/11/2018 | 18-1430 | Caleigh Wood v. Evelyn Arnold | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Kate Oliveri, Andrew Scott |
11/15/2018 | 17-2335 | EEOC v. McLeod Health, Inc. | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Jeremy Horowitz, Michael Shetterly I |
11/15/2018 | 16-4441 | US v. Jesmene Lockhart | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Joshua Carpenter, Amy Ray |
11/15/2018 | 17-6518 | Charles Finch v. Timothy McKoy | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | James Coleman Jr., Nicholaos Vlahos |
11/01/2018 | 17-7450 | William Mitchell v. Kathleen Green | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Joanna Silver, Ryan Dietrich |
11/01/2018 | 17-2226 | NCO Financial Systems, Inc. v. Montgomery Park, LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Howard Goldberg, Andrew Levy |
11/01/2018 | 17-2423 | Howard Duncan v. Jefferson Sessions III | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Michael DePrince, Lindsay Donahue |
11/01/2018 | 17-2429 | Elizabeth Deal v. Mercer County Board of Ed. | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Marcus Schneider, David Dorey, Hannah Dunham |
11/01/2018 | 17-4242 | US v. Carl Ross | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Paresh Patel, Paul Budlow |
11/01/2018 | 17-4432 | US v. Johnny Edgell | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Linn Walker, Stephen Warner |
11/01/2018 | 17-1834 | Mitra Rangarajan v. Johns Hopkins University | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Erienne Sutherell, Robert Smith |
11/01/2018 | 17-4488 | US v. James Michael Farrell | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Barry Coburn, Sandra Wilkinson |
11/01/2018 | 17-2215 | Nikki Thomas v. Nancy Berryhill | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Dana Duncan, David Mervis |
11/01/2018 | 17-4702 | US v. Thomas Hammond | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Ann Hester, Anthony Enright |
11/01/2018 | 17-4787 | US v. Tyrone Lyles | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Jason Medinger, Cullen Macbeth |
11/01/2018 | 18-6417 | Derek LaMar v. Paul Ebert | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Jack Zugay, Michelle Kallen |
11/01/2018 | 18-4138 | US v. Nicholas Young | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | Nicholas Smith, Gordon Kromberg |
11/01/2018 | 18-4065 | US v. Davonte Shepard | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | William Nettles IV, Thomas Booth |
11/01/2018 | 18-4036 | US v. Michael Slager | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Elizabeth Franklin-Best, Elizabeth Hecker |
11/01/2018 | 18-1060 | Norfolk Southern Railway v. City of Roanoke | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Gary Bryant, Monica Monday, Jon Mueller |
11/01/2018 | 17-7594 | VDOC v. Richard Jordan | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Julius N. Richardson | James Craig, Margaret O'Shea |
11/01/2018 | 17-7306 | US v. Blake Charboneau | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Jaclyn DiLauro, Michael James |
10/31/2018 | 17-2458 | Booking.com B.V. v. US Patent & Trademark | Robert B. King, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Tyce Walters, Jonathan Moskin |
10/31/2018 | 17-2453 | Zoe Spencer v. Virginia State University | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Noah Peters, Jimmy Robinson Jr. |
10/31/2018 | 17-2058 | Mountaineer Minerals, LLC v. Antero Resources Corporation | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | W. Henry Lawrence IV, Kenneth Miller II |
10/31/2018 | 17-2168 | Charleene Novic v. Credit One Bank, National Association | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Noah Levine, Scott Borison |
10/31/2018 | 17-2248 | Susan Keller v. Nancy Berryhill | Robert B. King, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Dana Duncan, Gabriel Deadwyler |
10/31/2018 | 17-2278 | Marion Fowler v. State Farm Mutual Auto Ins | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Robert Hill, Robert Whelan |
10/31/2018 | 17-2349 | Air Evac EMS, Inc. v. Ted Cheatham | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Lindsay See, Joshua Fuchs |
10/31/2018 | 17-2402 | Guy R. Baxter v. Commissioner of IRS | Robert B. King, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | David Aughtry, Jennifer Rubin |
10/31/2018 | 17-1943 | Hannah P. v. Daniel Coats | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Timothy Bosson, Caroline Lopez |
10/31/2018 | 18-1450 | Jesus Christ is the Answer Ministries v. Baltimore County, Maryland | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Roman Storzer, John Gore, James Nolan Jr., Paul Mayhew |
10/31/2018 | 17-4435 | US v. Philip Friend | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Julius N. Richardson | Nia Vidal, Richard Cooke |
10/31/2018 | 17-4648 | US v. Antonio Tillmon | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Paul Sun Jr., Banumathi Rangarajan |
10/31/2018 | 18-0002 | Charles Williams v. Bryan Stirling | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Melody Brown, Seth Farber, Alice Tsier |
10/31/2018 | 18-1028 | U.S. ex rel. Jon H. Oberg v. Pennsylvania Higher Education | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Eric Bachman, George Hicks Jr. |
10/31/2018 | 18-1206 | Evangeline Parker v. Reema Consulting Services, Inc | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Albert Diaz | Dennis Corkery, Julie Gantz, Donald Walsh |
10/31/2018 | 18-1268 | ACA Financial Guaranty v. City of Buena Vista, Virginia | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Scott Ford, Kevin Rose, Brian Richardson |
10/31/2018 | 18-1316 | Sharp Farms v. Teresa Speaks | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Charles Runyan, Gary Shipman, Derek Shaffer |
10/31/2018 | 17-2404 | Oscar Quintanilla v. Jefferson Sessions III | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Abraham Carpio, Sara Bayram |
10/31/2018 | 18-4158 | US v. David Harris Miller | Robert B. King, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | William Cowden, Gordon Kromberg |
10/30/2018 | 17-2211 | Eduardo Rodriguez-Arias v. Jefferson Sessions III | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Donald C. Coggins Jr. | James Feroli, Margot Carter |
10/30/2018 | 17-2198 | Mark McCaffrey v. Michael Chapman | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Robert Cynkar, Alexander Francuzenko |
10/30/2018 | 17-2114 | Garry Curtis v. Propel Property Tax Funding | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Charles Seyfarth, Thomas Domonoske |
10/30/2018 | 17-1815 | Fenyang Stewart v. Andrei Iancu | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Kevin Elliker, Dennis Barghaan Jr. |
10/30/2018 | 17-1783 | VA Citizens Defense League v. Katie Couric | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Joseph Oliveri, Nathan Siegel |
10/30/2018 | 17-1715 | Kristiana Burrell v. Bayer Corporation | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Donald C. Coggins Jr. | Tejinder Singh, Erika Maley |
10/30/2018 | 13-6956 | Stoney Lester v. J. V. Flournoy | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Bradley Garcia, Michael Rotker |
10/30/2018 | 18-1330 | Felipe Perez v. Lee Cissna | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Bradley Banias, Sheetul Wall |
10/30/2018 | 17-2338 | Sarah Roe v. Linda Howard | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Richard Rinaldo, Melissa Lim Patterson |
10/30/2018 | 16-4746 | US v. Michael Smith | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Michael Montemarano, Charles Burnham, David Metcalf |
10/30/2018 | 17-2385 | Minnieland Private Day School v. Applied Underwriters | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Daniel Olivas, James Krein |
10/30/2018 | 17-2441 | SummitBridge National v. Ollie Faison | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Donald C. Coggins Jr. | Christopher Schueller, John Northen |
10/30/2018 | 17-4795 | US v. Merrill Robertson, Jr. | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Donald C. Coggins Jr. | Patrick Hanes, Katherine Lee Martin |
10/30/2018 | 17-7466 | Matthew Jamison v. Levern Cohen | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Susannah Cole, Gregory Dolin |
10/30/2018 | 18-1021 | Karl Sundberg v. Lisa Bailey | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Preston Odom III, Derrick Hensley |
10/30/2018 | 18-1123 | Lewis Brandon, III v. Guilford County | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Julius N. Richardson | Allison Riggs, John Payne |
10/30/2018 | 18-1312 | Clarence Griffin v. Department of Labor | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, A. Marvin Quattlebaum Jr. | Thomas Strelka, John Bredehoft |
10/30/2018 | 18-1306 | Patrick Hately v. Dr. David Watts | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Eric Menhart, Jonathan Frieden |
10/30/2018 | 17-2339 | Swift Beef Company v. Alex Lee, Inc. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Mark Kinghorn, Clayton Bailey |
10/10/2018 | 18-1039 | Catherine D. Netter v. Sheriff BJ Barnes | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Wilson Fong, James Powell |
10/10/2018 | 17-4799 | US v. Brian Terry | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Lex Coleman, Meredith Thomas |
9/28/2018 | 17-4489 | US v. Samuel Pratt | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | David Betts, James May |
9/28/2018 | 17-2328 | Commonwealth of Virginia v. Barry Webb | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | Matthew McGuire, Angela Scolforo |
9/28/2018 | 17-4308 | US v. Bradford Allen | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Norman K. Moon | Robert Carpenter, Anthony Enright |
9/28/2018 | 17-4344 | US v. Ismael Azua-Rinconada | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Norman K. Moon | Anne Hayes, Kristine Fritz |
9/28/2018 | 17-4450 | US v. Trenton R. Birchette | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, William L. Osteen Jr. | Caroline Platt, Kaitlin Cooke |
9/28/2018 | 17-4457 | US v. Patricia Sullivan | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Norman K. Moon | Jeffrey Johnson, William Watkins Jr. |
9/28/2018 | 16-4752 | US v. Miguel Zelaya | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Lisa Costner, William Heroy, Walter Paramore III, Aaron Michel, William Miller |
9/28/2018 | 17-4458 | US v. Eric Scott | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Clarence Wise, Andrew Moorman Sr. |
9/28/2018 | 17-2015 | Charter Oak Fire Insurance v. American Capital, Ltd. | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Theodore Boutrous Jr., John Schryber |
9/28/2018 | 17-4482 | US v. Richard Abney | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Marta Kahn, Jeffrey Izant |
9/28/2018 | 17-4483 | US v. Eric Gordon | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, William L. Osteen Jr. | Charles Curlett Jr., Judson Mihok |
9/28/2018 | 18-1329 | Mountain Valley Pipeline, LLC v. Western Pocahontas Properties | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | George Patterson III, Nicolle Snyder Bagnell |
9/28/2018 | 18-1173 | Sierra Club v. U.S. Army Corps of Engineers | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Derek Teaney, John Gunter II, George Sibley III |
9/28/2018 | 18-1144 | Cowpasture River Preservation v. Forest Service | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Austin Gerken Jr., Avi Kupfer, Brooks Smith |
9/28/2018 | 18-1077 | Appalachian Voices v. State Water Control Board | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Benjamin Luckett, Toby Heytens, Brooks Smith |
9/28/2018 | 17-4602 | US v. Lamine Camara | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, William L. Osteen Jr. | John McNichols, Kellen Dwyer |
9/28/2018 | 17-4523 | US v. Lamarcus Thomas | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, William L. Osteen Jr. | Andrea Harris, Nancy Healey |
9/27/2018 | 17-2092 | AirFacts, Inc. v. Diego De Amezaga | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, John A. Gibney Jr. | Nicholas Hantzes, Jerry Goldstein |
9/27/2018 | 17-1854 | Michael Billioni v. Bruce Bryant | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, John A. Gibney Jr. | Christopher Johnson, Shon Hopwood |
9/27/2018 | 17-1404 | Mocktar Tairou v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, William L. Osteen Jr. | John Hester Jr., Jane Schaffner |
9/27/2018 | 17-1542 | Alethia McCormick v. America Online, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Stephen van Stempvoort, Michael Stark |
9/27/2018 | 17-1735 | Phil Kerpen v. Metropolitan Washington | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Gene Schaerr, Stuart Raphael, Lewis Yelin |
9/27/2018 | 17-1739 | Virginia Callahan v. Pacific Cycle, Inc. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Francis Collins, Jonathan Judge |
9/27/2018 | 17-1789 | Capitol Property Management v. Nationwide Property | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Erik Lawson, Elizabeth Skilling |
9/27/2018 | 17-1838 | Tobarak Tofu v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, William L. Osteen Jr. | Vron Kapoor, Victoria Braga |
9/27/2018 | 16-2439 | Afraaz Irani v. Palmetto Health | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Jason Ehrenberg, Katherine Helms, Fred Williams |
9/27/2018 | 17-1928 | Patrick P. Staudner v. Robinson Aviation, Inc. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Tracy Stroud, Lance Geren, Michael Lord |
9/27/2018 | 17-2047 | Rennae Ott v. Maryland Dept of Public Safety | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, John A. Gibney Jr. | Robin Cockey, Lisa Arnquist |
9/27/2018 | 17-2103 | Yasmin Reyazuddin v. Montgomery County, Maryland | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Joseph Espo, Patricia Kane |
9/27/2018 | 17-2151 | U.S. ex rel. David Grant v. United Airlines, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | William Norton, Keith Harrison |
9/27/2018 | 17-4267 | US v. Shelton Ketter | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, William L. Osteen Jr. | Kimberly Albro, Carrie Sherard |
9/27/2018 | 17-4524 | US v. John Burton, IV | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Patrick Bryant, Richard Cooke |
9/27/2018 | 18-1148 | State of South Carolina v. US | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Daniel Tenny, Kenneth Woodington |
9/27/2018 | 18-1684 | State of South Carolina v. US | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Andrew Rohrbach, Randolph Lowell |
9/27/2018 | 17-1972 | Wicomico Nursing Home v. Lourdes Padilla | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, John A. Gibney Jr. | Kimberly Watt, David Lapp, Michael Bouyea |
9/26/2018 | 17-1848 | Eunice Graves v. Daniel Lioi | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Cary Hansel III, Elisabeth Walden |
9/26/2018 | 17-4614 | US v. Mario Macias-Maldonado | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Paul Gill, Stephen Schiller |
9/26/2018 | 15-4640 | US v. Joseph Decore Simms | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Richardson, Quattlebaum | Dhamian Blue, Joshua Carpenter, Phillip Rubin |
9/26/2018 | 13-6491 | US v. Darius Latron Chaney | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Ann Hester, Anthony Enright |
9/26/2018 | 17-1366 | Leon L. Ladda , Jr. v. Nancy A. Berryhill | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, John A. Gibney Jr. | Dana Duncan, Christian Vainieri |
9/26/2018 | 17-2002 | Brian Davison v. Phyllis Randall | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Scott Gant, Leo Rogers Jr., Katherine Fallow |
9/26/2018 | 17-2120 | Michael Day, Jr. v. Johns Hopkins Health System Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Jonathan Nace, James Mathias |
9/26/2018 | 17-4232 | US v. Gary Giovon Lynn | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, James P. Jones | John Duberstein, Kimberly Davis |
9/26/2018 | 17-1992 | Michael Pinilla v. US | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, James P. Jones | Edward Graham, Dennis Fan |
9/26/2018 | 17-4181 | US v. Carlos Benson | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, John A. Gibney Jr. | Joshua Howard, Jeffrey Gillette, Amy Ray |
9/25/2018 | 16-2057 | Desa Ballard v. Diane Combis | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Douglas Truslow, David Redding |
9/25/2018 | 16-2389 | Jose Cortez-Mendez v. Jefferson Sessions III | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James P. Jones | Melissa Mitchell, Robert Stalzer |
9/25/2018 | 17-4745 | US v. Andreatti Brown | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Patrick Bryant, Christopher Catizone |
9/25/2018 | 17-1937 | Electrical Welfare Trust Fund v. US | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James P. Jones | Joseph Meltzer, Karen Schoen |
9/25/2018 | 17-2004 | Sneha Media & Entertainment v. Associated Broadcasting Co. | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | George Somerville, Christopher Johns |
9/25/2018 | 17-2067 | Marcio Lopez-Orellana v. Jefferson B. Sessions III | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney Jr. | Jennifer Cervantes, Robert Stalzer |
9/25/2018 | 17-2071 | Melvin Hercules-Torres v. Jefferson Sessions III | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney Jr. | Benjamin Winograd, Patricia Bruckner |
9/25/2018 | 17-2112 | Pulte Home Corporation v. Montgomery County, Maryland | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James P. Jones | Deborah Israel, Howard Feldman |
9/25/2018 | 17-2140 | Concepcion Ramos Nunes v. Jefferson Sessions III | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | James Rivera, David Schor |
9/25/2018 | 17-2209 | Yerson Mauricio-Vasquez v. Jefferson B. Sessions III | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Madeline Cohen, Dawn Conrad |
9/25/2018 | 17-2241 | Tamika Ray v. International Paper Company | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney Jr. | Brian Murphy, Paul Ramshaw, James Coleman IV |
9/25/2018 | 17-2287 | Hector Henriquez Dimas v. Jefferson Sessions III | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Elana Nightingale Dawson, Lindsay Corliss |
9/25/2018 | 17-4230 | US v. Nader Abdallah | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Kim Crump, Kevin Hudson |
9/25/2018 | 17-6287 | William Battle, III v. J. Ledford | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Sarah Crandall, Elizabeth Joynes, Michelle Kallen |
9/25/2018 | 17-6922 | Dustin Williamson v. Brian Sterling | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney Jr. | Jeff Johnson, Andrew Lindemann, Daniel Plyler |
9/25/2018 | 17-7082 | Anthony Mangum v. S. Hallembaek | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Amanda Lineberry, Michael Bredenberg, Kendall Burchard |
9/25/2018 | 18-1159 | Mountain Valley Pipeline, LLC v. 6.56 Acres of Land | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Derek Teaney, Christopher Johns, Wade Massie, Nicolle Snyder Bagnell |
9/25/2018 | 18-1762 | In re: Murphy-Brown, LLC | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James P. Jones | Stuart Raphael, John Hughes |
9/25/2018 | 17-0006 | Mark Lawlor v. David Zook | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Timothy Kane, Matthew Dullaghan |
9/25/2018 | 17-4124 | US v. Michael Kenneth Young | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | William Duncan, Benjamin Garner |
5/10/2018 | 17-1679 | Sarah No v. Thomas Gorman | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Dennis W. Shedd | Paula Beran, Thomas Gorman |
5/10/2018 | 15-4676 | Under Seal 1 v. Under Seal 2 | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Meredith Ralls, Christopher Catizone |
5/10/2018 | 16-2406 | John McGuinness v. United States Forest Service | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Richard Mark Gergel | Perrin de Jong, Amy Ray |
5/10/2018 | 16-4499 | US v. Jesus Alejandro Chavez | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Jerome Aquino, Christopher Amolsch, Tobias Tobler |
5/10/2018 | 16-4854 | US v. Jara Flowers | Roger L. Gregory, James A Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
5/10/2018 | 17-1626 | Barbara Sopkin v. Jill Mendelson | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | John Lopatto III, Robert Draim, Matthew Lee, Richard Simpson |
5/10/2018 | 17-1718 | Gustavo Aldunate Morales v. Jefferson Sessions III | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Dennis W. Shedd | Alfred Robertson Jr., Anna Juarez |
5/10/2018 | 17-1859 | JTH Tax, Inc. v. Gregory Aime | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Richard Mark Gergel | Allison Rushing, William Snow |
5/10/2018 | 17-6054 | US v. Garnett Hodge | Roger L. Gregory, James A Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | John Fischer, Lisa Lorish, Michael Joseph |
5/10/2018 | 17-0004 | Lesley Eugene Warren v. Marvin Polk | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Kristin Parks, Jess Mekeel |
5/10/2018 | 18-1042 | Orus Berkley v. Mountain Valley Pipeline, LLC | Roger L. Gregory, James A Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Justin Lugar, Susanna Chu, Wade Massie |
5/10/2018 | 17-1900 | Geraldine VanDevender v. Blue Ridge of Raleigh, LLC | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Richard Mark Gergel | Rachel Fuerst, Gregory Brown |
5/10/2018 | 17-4536 | US v. Edward Kehoe | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Caroline Platt, Richard Cooke |
5/10/2018 | 17-4357 | US v. Charles Ritchie | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Dennis W. Shedd | Christian Connell, J. Snook III, Eric Hurt |
5/10/2018 | 17-4341 | US v. Allen Holland | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Jonathan Milling, Everett McMillian |
5/10/2018 | 17-4205 | US v. Hinda Dhirane | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Geremy Kamens, Jonathan Ellis |
5/10/2018 | 17-4069 | US v. Shane Sichting | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Janis Hall, Elizabeth Howard |
5/10/2018 | 18-1082 | Sierra Club v. National Park Service | Roger L. Gregory, James A Wynn,jr., Stephanie D. Thacker | Austin Gerken Jr., Avi Kupfer, Brooks Smith |
5/09/2018 | 17-1582 | Jihad Adbul-Mumit v. Alexandria Hyundai, LLC | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Dennis W. Shedd | James Feinman, Shon Morgan |
5/09/2018 | 17-1638 | Volvo Group North America, LLC v. Truck Enterprises, Incorporate | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Dennis W. Shedd | Michael Charapp, Thomas Warren |
5/09/2018 | 16-7506 | Mark Anthony Miller v. Erik A. Hooks | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Gabriel Snyder, Clarence DelForge III |
5/09/2018 | 17-1251 | Scott Griffin v. Hartford Life & Accident Ins. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Richard Mark Gergel | Michael Grabhorn, John Neiman Jr. |
5/09/2018 | 17-1290 | Z.G. v. Pamlico County Public Schools | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Stephon Bowens, Rachel Hitch, Christopher Geis, Saleisha Averhart |
5/09/2018 | 17-1424 | Ellen Thomas v. Omni Hotels Mgmt Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Richard Mark Gergel | Gregory Lyons, Gregory Holland |
5/09/2018 | 17-1526 | Sheng Da Dong v. Jefferson B. Sessions III | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Dennis W. Shedd | Henry Zhang, Sergio Sarkany |
5/09/2018 | 17-1564 | Michael D. Michael v. Consolidation Coal Company | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Scott Segal, William Jernigan |
5/09/2018 | 17-2070 | U.S. Tobacco Cooperative Inc. v. Big South Wholesale of VA Inc | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, James A Wynn, Jr. | Gary Parsons, Patrick Nemeroff, Richard Bress |
5/09/2018 | 17-1581 | Inner Quest Inc. v. Young Life Inc. | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | W. Boyd Jr., Jack Strauch |
5/09/2018 | 17-1642 | US v. William J. Gilliam | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Wyatt Durrette Jr., Julie Avetta |
5/09/2018 | 17-2237 | Children's Hospital v. Eric Hargan | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, James A Wynn, Jr. | Samantha Chaifetz, Geraldine Edens |
5/09/2018 | 17-1986 | Shari Nauflett v. Commissioner of IRS | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, James A Wynn, Jr. | Allison Bray, Richard Caldarone |
5/09/2018 | 17-1960 | Alan Metzgar v. KBR, Inc. | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Susan Burke, Warren Harris |
5/09/2018 | 17-1890 | Sade Garnett v. Remedi SeniorCare of Virginia | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Richard Mark Gergel | Richard Hawkins III, Elena Marcuss |
5/09/2018 | 17-1830 | Richard Fletcher v. Maryland Transit Admin | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Cary Hansel III, Amanda Costley, Alan Dunklow |
5/09/2018 | 17-6447 | US v. Christian Allmendinger | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | William Gonyea Jr., Jessica Aber |
5/09/2018 | 17-4265 | US v. Davon Bennett | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Richard Mark Gergel | Patrick Megaro, Banumathi Rangarajan |
5/08/2018 | 17-2220 | Feminist Majority Foundation v. Richard Hurley | Robert B. King, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Erwin Chemerinsky, Samuel Towell |
5/08/2018 | 16-7537 | Larry Hayes v. Marvin Plumley | Robert B. King, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Ryan Swindall, Zachary Viglianco |
5/08/2018 | 17-1014 | 360 Mortgage Group, LLC v. Home Point Financial Corporat | Barbara Milano Keenan, James A Wynn, Jr., Albert Diaz | William Wilkins, Jenna Butler |
5/08/2018 | 17-1336 | Gerold Berghoff v. Chesapeake Appalachia, LLC | Barbara Milano Keenan, James A Wynn, Jr., Albert Diaz | Jeremy McGraw, Lucas Liben |
5/08/2018 | 17-1384 | SCPH Legacy Corporation v. Palmetto Health | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Henry Parr Jr., Stuart Gerson |
5/08/2018 | 17-1430 | Ohio Valley Environmental v. Scott Pruitt | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | James Maysonett, Derek Teaney |
5/08/2018 | 17-2399 | Sierra Club, Inc. v. U.S. Forest Service | Roger L. Gregory, William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker | Nathan Matthews, Kevin McArdle, George Sibley III |
5/08/2018 | 17-2406 | Sierra Club v. State Water Control Board | Roger L. Gregory, William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker | Benjamin Luckett, Toby Heytens, George Sibley III |
5/08/2018 | 17-4169 | US v. Daniel Sanchez | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker | Lawrence Woodward Jr., Richard Cooke |
5/08/2018 | 17-4266 | US v. Anthony Burfoot | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Andrew Sacks, Uzo Asonye |
5/08/2018 | 17-4690 | US v. Eddie Fluker | Robert B. King, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Christine Lee, Jean Hudson |
5/08/2018 | 17-2131 | Crystal Wickersham v. Ford Motor Company | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Adam Charnes, Kathleen Barnes |
5/08/2018 | 17-1878 | Knox Energy, LLC v. Gasco Drilling, Inc | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Daniel Bird, Michael Finney, Monica Monday |
5/07/2018 | 16-4804 | US v. James Kingsborough | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | William Purpura Jr., David Metcalf |
3/22/2018 | 17-1597 | Kathy A. Netro v. GBMC | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., Leonie M. Brinkema | George Tolley III, Christina Billiet |
3/22/2018 | 17-1374 | Kenneth L. Hunter v. Town of Mocksville, NC | Paul V. Niemeyer, James A Wynn, Jr., Albert Diaz | Reynolds Elliot, Robert Elliot, Patrick Flanagan, Cathryn Little |
3/22/2018 | 17-1215 | Legacy Data Access, Inc. v. Cadrillion, LLC | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Glen Hardymon, John Buric |
3/22/2018 | 16-4465 | US v. Thomas Merchant, Jr. | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Stephen Gordon, Kristine Fritz |
3/22/2018 | 16-4398 | US v. Christopher Harris | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Jill HaLevi, Robert Bianchi |
3/22/2018 | 17-4117 | US v. Alex McCoy | Paul V. Niemeyer, James A Wynn, Jr., Albert Diaz | James Kilbourne Jr., Anthony Enright |
3/22/2018 | 17-1625 | US v. Ancient Coin Collectors Guild | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Peter Tompa, Molissa Farber |
3/22/2018 | 16-4343 | US v. Quintin Bell | Paul V. Niemeyer, James A Wynn, Jr., Albert Diaz | Kian Hudson, Michael Packard |
3/22/2018 | 17-1856 | Damon Wilson v. Prince George's County, Md | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | George Harper, Gessesse Teferi |
3/22/2018 | 17-6229 | US v. Jason Matthew Whiting | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Lisa Lorish, Thomas Duncombe |
3/22/2018 | 17-4143 | US v. Paul Burks | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., Leonie M. Brinkema | Noell Tin, Amy Ray |
3/22/2018 | 17-4148 | US v. Darra Shephard | Paul V. Niemeyer, James A Wynn, Jr., Albert Diaz | Chiege Okwara, Joanna Bowman |
3/22/2018 | 17-4162 | US v. Jerry Rhodes | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., Leonie M. Brinkema | Joshua Kendrick, Thomas Booth |
3/22/2018 | 17-4417 | US v. Mario Ahlazshuna Dillard | Robert B. King, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Laura Rottenborn, Randy Cargill |
3/22/2018 | 17-1853 | Ross Abbott v. Harris Pastides | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Robert Corn-Revere, Carl Muller |
3/21/2018 | 17-1419 | Brian Colbert v. Norcold, Inc. | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker | Kassi Marks, Martin Conn |
3/21/2018 | 16-2001 | John K. Fort v. SunTrust Bank | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Leonie M. Brinkema | David DeVito, Susan McWilliams |
3/21/2018 | 16-2202 | Amanda Manning v. US | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Caroline Lopez, Jonathan Goldberg |
3/21/2018 | 16-7512 | Steven Banks v. Vincent Gore | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Jaden Rhea, Edward McNelis III |
3/21/2018 | 17-1237 | Felicia Strothers v. City of Laurel, Maryland | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Megan Keenan, Kevin Karpinski, Joseph Charlet |
3/21/2018 | 17-1356 | Matthew Dwoskin v. Bank of America, N.A. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | James White, Bradley Kutrow |
3/21/2018 | 17-1458 | Terry Keene v. Nancy Berryhill | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker | Christine Benagh, Asheesh Agarwal |
3/21/2018 | 17-1468 | Fluor Federal Solutions, LLC v. PAE Applied Technologies, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Benjamin Hatch, Mark Mosier |
3/21/2018 | 17-1483 | Angela Horne v. WTVR, LLC | Barbara Milano Keenan, James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Richard Hawkins III, Conrad Shumadine |
3/21/2018 | 17-1485 | William L. Pender v. Bank of America Corporation | Barbara Milano Keenan, James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Julia Clark, Carter Phillips |
3/21/2018 | 17-1723 | Rosy de Reyes v. Waples Mobile Home Park Limit | Barbara Milano Keenan, James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Archith Ramkumar, Terra Fulham, Michael Dingman |
3/21/2018 | 17-1895 | Sierra Club v. VEPCO | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker | Jeffrey Lamken, Frank Holleman III |
3/21/2018 | 17-4090 | US v. James Cox | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Brian Beck, Martha Kerney-Quillen |
3/21/2018 | 17-1467 | Sharon D. Love v. Chartis Property Casualty Co. | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Leonie M. Brinkema | Paul Bekman, Stacey Moffet |
3/21/2018 | 17-1273 | Janice Trump v. Eastern Associated Coal | Barbara Milano Keenan, James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Luisa Hernandez, Leonard Gerson |
3/21/2018 | 17-7304 | Mariela Hernandez Reyes v. James McCament | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Leonie M. Brinkema | Bradley Banias, Brian Ward |
3/20/2018 | 16-2434 | Rene Guevara-Solorzano v. Jefferson B. Sessions III | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Leonie M. Brinkema | Jeremy McKinney, Andrew O'Malley |
3/20/2018 | 17-1548 | Stephen Six v. Generations Federal Credit | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Kannon Shanmugam, Leslie Hyman |
3/20/2018 | 17-1522 | Frederick Allen v. Roy Cooper | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Leonie M. Brinkema | Ryan Park, Andrew Gass, Susan Olive |
3/20/2018 | 17-1519 | Jose Guzman Gonzalez v. Jefferson Sessions III | James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Japheth Matemu, Dawn Conrad |
3/20/2018 | 17-1500 | Billie J. Woods v. Nancy Berryhill | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Charlotte Hall, Leo Montenegro |
3/20/2018 | 17-1403 | L. Mballa Bouba Nee Joseph v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | John Hester Jr., Christina Greer |
3/20/2018 | 17-1264 | Rene Rodriguez-Mancias v. Jefferson B. Sessions III | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Leonie M. Brinkema | Christina Wilkes, Timothy Hayes |
3/20/2018 | 17-1213 | Andrew Shaw v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | Lida Angier, Anna Juarez |
3/20/2018 | 17-1636 | Franklin Savage v. State of Maryland | James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Jennifer Katz, Dennis Corkery |
3/20/2018 | 17-4580 | US v. Dominic Demarcus Steele | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | Joshua Carpenter, Amy Ray |
3/20/2018 | 17-1247 | Patrick Weckesser v. Knight Enterprises S.E., LLC | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Deborah Durban, Joseph Falls |
3/20/2018 | 17-1722 | United States ex rel. Cody v. Mantech International | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Steven Gordon, Robert Oswald |
3/20/2018 | 17-1867 | Martin Sheehan v. Keith Ash | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Leonie M. Brinkema | Martin Sheehan, Eugene Wedoff |
3/20/2018 | 17-1877 | T.B., Jr. v. Prince George's County | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | Dennis McAndrews, Andrew Nussbaum |
3/20/2018 | 17-4204 | US v. James Henry Strong | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Sonya Allen, Kristine Fritz |
3/20/2018 | 17-2288 | Michael A. Scott v. Tim Bond | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Martin Wolf, Charles Rothfeld, Cory Zajdel |
3/20/2018 | 17-6073 | Robert Barnes v. B. Masters | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Jennifer Safstrom, Jennifer Mankins |
3/20/2018 | 17-6364 | Danny Thompson v. Douglas Gansler | James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Stephen Mercer, Edward Kelley |
3/20/2018 | 18-1150 | NC Democratic Party v. Phillip Berger | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | D. Warf, Ryan Park, John Wallace |
3/20/2018 | 18-1228 | Atlantic Coast Pipeline LLC v. 27.85 acres in Bath County | Roger L. Gregory, William B. Traxler, Jr., Robert B. King | Isak Howell, Benjamin Hatch |
3/20/2018 | 17-1704 | VeriSign, Inc. v. XYZ.COM LLC | James A Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Derek Newman, Randall Miller |
2/28/2018 | 17-4214 | US v. Jonathan Wienke | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, James A Wynn, Jr. | Nicholas Compton, Anna Krasinski |
2/28/2018 | 17-1847 | Thomas Cannon v. Village of Bald Head Island | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, James A Wynn, Jr. | Norwood Blanchard III, Bradley Coxe |
2/28/2018 | 17-1493 | Danielle Spivey v. Kevin Norris | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, James A Wynn, Jr. | Randolph James, Bradley Wood, Norwood Blanchard III |
1/30/2018 | 17-6627 | US v. Kaylan Jay Bell | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd | Jaclyn DiLauro, Christopher Anderson |
1/30/2018 | 17-4194 | US v. Carolyn Edlind | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd | David Parker, Heather Carlton |
1/25/2018 | 17-1055 | Rainbow School, Inc. v. Rainbow Early Education | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Carl Newman, Susan Olive |
1/25/2018 | 17-1216 | Maria Santos Mejia v. Jefferson Sessions III | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Jacob Tingen, Gregory Pennington Jr. |
1/25/2018 | 15-4780 | US v. Jeffrey Cohen | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Brian Kornbrath, Harry Gruber |
1/25/2018 | 16-1920 | Randy Coley v. DIRECTV, Inc. | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | James O'Keeffe IV, Robert Shaw, John Jamnback |
1/25/2018 | 16-2330 | Jairo Sanchez v. Jefferson Sessions III | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Robert J. Conrad Jr. | Barry Dalin, Matthew Price, Kohsei Ugumori |
1/25/2018 | 16-2435 | Adonia K. Smith v. Loudoun County Public Schools | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan | Timothy Coffield, Julia Judkins |
1/25/2018 | 16-6073 | US v. Gerald Wheeler | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Ann Hester, Eric Feigin |
1/25/2018 | 17-4199 | US v. Monclaire Saint Louis | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Robert J. Conrad Jr. | Nader Hasan, Vernida Chaney, Ronald Walutes Jr. |
1/25/2018 | 17-1183 | Alan J. Schneider v. Donaldson Funeral Home, P.A. | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Alexander English, Thomas Coale, Lewis Taylor |
1/25/2018 | 17-4037 | US v. Erick Gibbs | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Sonya Allen, Donald Pender |
1/25/2018 | 17-4015 | US v. Antoine Smith | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan | John Bryson, JoAnna McFadden |
1/25/2018 | 17-1503 | Variety Stores, Inc v. Wal-Mart Stores, Inc. | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | W. Adams III, Mark Puzella |
1/25/2018 | 17-1272 | Emanuella Nnadozie v. Genesis Healthcare Corporation | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Leizer Goldsmith, Darryl McCallum |
1/25/2018 | 17-1175 | Rockville Cars, LLC v. City of Rockville | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Robert J. Conrad Jr. | Howard Hoffman, Kevin Karpinski |
1/25/2018 | 17-4296 | US v. Taison McCollum | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan | Joshua Carpenter, Amy Ray |
1/24/2018 | 17-1574 | Equitrans, L.P. v. Jeffery Moore | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Kenneth Webb Jr., David Hendrickson |
1/24/2018 | 17-1369 | Bakery and Confectionary Union v. Just Born II, Incorporated | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | David Rivkin, Julia Clark |
1/24/2018 | 16-2358 | US v. Damian Phillips | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | David Bauernfeind, Steven Baker |
1/24/2018 | 16-4121 | US v. Edmund Jenkins | Roger L. Gregory, Robert B. King, Pamela A. Harris | Fay Spence, Jean Hudson |
1/24/2018 | 16-4633 | US v. Daniel Mathis | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Frederick Heblich Jr., Paul Beers, Christopher Kavanaugh |
1/24/2018 | 17-1188 | Kimberly Gordon v. Cigna Corporation | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Jonathan Tycko, Christopher Boran |
1/24/2018 | 17-1222 | Janet Hodgin v. UTC Fire & Security Americas | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Ryan Donovan, Rebecca Wahlquist, Lauri Mazzuchetti |
1/24/2018 | 16-1873 | Erin Keena v. Groupon, Inc. | Roger L. Gregory, Robert B. King, Pamela A. Harris | Daniel Flint, Scott Schutte |
1/24/2018 | 17-4111 | US v. Vonzell James | Roger L. Gregory, Robert B. King, Pamela A. Harris | Geremy Kamens, Christopher Catizone |
1/24/2018 | 17-1320 | Bryan Manning v. Donald Caldwell | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Jonathan Marcus, Trevor Cox |
1/24/2018 | 17-6743 | Travion Blount v. Harold Clarke | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Matthew McGuire, John Coggeshall |
1/24/2018 | 17-4005 | US v. Larry Recio | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Lesley Fierst, Francesca Liquori |
1/24/2018 | 17-2166 | Assoc. for Accessible Medicine v. Brian Frosh | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Jay Lefkowitz, Joshua Auerbach |
1/24/2018 | 17-1669 | PETA v. Joshua Stein | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | David Muraskin, Sripriya Narasimhan |
1/24/2018 | 17-1592 | Craig Cunningham v. General Dynamics Information | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Aytan Bellin, James Rouhandeh |
1/24/2018 | 17-1577 | American Entertainers, L.L.C. v. City of Rocky Mount, NC | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Gary Edinger, James Ellis |
1/23/2018 | 17-1149 | Continental Casualty Company v. Amerisure Insurance Company | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan | Richard Pinto, Karen Ventrell |
1/23/2018 | 17-1140 | Plaintiffs Appealing CMO 100 v. Pfizer, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Albert Diaz | Derek Ho, Mark Cheffo |
1/23/2018 | 16-2249 | Bobbydyne McMillan v. Cumberland County Board of Ed. | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Daniel Koenig, James Lewis |
1/23/2018 | 16-2316 | Bruce Fleming v. Richard V. Spencer | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan | Noah Peters, Sydney Foster |
1/23/2018 | 16-2317 | SD3, LLC v. Black & Decker (U.S.) Inc. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Derek Shaffer, John Harkrider |
1/23/2018 | 16-2353 | Craig Waters v. Logistics Management Institute | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Adam Carter, Lincoln Bisbee |
1/23/2018 | 17-0002 | Timothy Richardson v. Edward Thomas | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan | Jonathan Babb Sr., Kenneth Rose |
1/23/2018 | 17-1003 | Estate of Wayne A. Jones v. City of Martinsburg, WV | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Christopher Brown, Philip Savrin |
1/23/2018 | 16-0018 | Thomas Porter v. David Zook | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Robert Lee Jr., Matthew Dullaghan |
1/23/2018 | 17-1740 | Damian Stinnie v. Richard Holcomb | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Tennille Checkovich, Trevor Cox |
1/23/2018 | 17-1037 | Ian Lyons v. Johns Hopkins Hospital | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Wyatt Sassman, Jay Fries |
1/23/2018 | 17-4168 | US v. Anton Caluori | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Albert Diaz | Bryan Gates Jr., Eric Iverson |
1/23/2018 | 17-1585 | The Walter E. Campbell Company v. United States Fire Insurance | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Bryan Killian, Harry Lee |
1/23/2018 | 17-1506 | Rhonda Hutton v. National Board of Examiners | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Albert Diaz | Norman Siegel, Claudia McCarron |
1/23/2018 | 17-1477 | Pedro Jimenez-Cedillo v. Jefferson Sessions III | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Benjamin Winograd, Karen Melnik |
1/23/2018 | 17-1388 | David Wood v. Md. Dept. of Transportation | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Jack Gohn, Leight Collins |
1/23/2018 | 17-1342 | Bruce Levine v. Employers Ins. Co. of Wausau | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Eugene Miller, Dominick Mullori Jr., Edwin Stephens, Kevin Leach |
1/23/2018 | 17-6746 | Lee Malvo v. Randall Mathena | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Albert Diaz | Matthew McGuire, Craig Cooley |
12/08/2017 | 17-2231 | Intl. Refugee Assistance v. Donald J. Trump | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr., Robert B. King, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Hashim Mooppan, Cecillia Wang |
12/07/2017 | 17-1106 | Slay's Restoration, LLC v. Wright National Flood Ins. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Paula Xinis | Joseph Langerak IV, Theodore Brenner |
12/07/2017 | 16-2050 | Sky Angel U.S., LLC v. Discovery Communications, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Lynn Calkins, David Yohai |
12/07/2017 | 16-2107 | Norfolk Southern Railway v. Sprint Communications | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | J. Logan, Gary Bryant |
12/07/2017 | 16-2279 | Carol Campbell v. Boston Scientific Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Daniel Rogers, Anthony Majestro |
12/07/2017 | 16-4368 | US v. Jason Wheeler | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | G. DuBois, Barbara Kocher |
12/07/2017 | 16-4704 | US v. Junaidu Savage | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Alyssa Pont, Ray McKenzie |
12/07/2017 | 16-4732 | US v. Michael Maynes, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Mark Bodner, Michael Frank |
12/07/2017 | 16-1836 | Francisco Lara-Aguilar v. Jefferson B. Sessions III | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Pamela A. Harris | Shon Hopwood, Matthew George |
12/07/2017 | 17-1640 | Upstate Forever v. Kinder Morgan Energy Partners | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Frank Holleman III, James Cooney III |
12/07/2017 | 17-4008 | US v. Germaine Cannady | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Christopher Romano, Richard Stolker |
12/07/2017 | 17-4061 | US v. Oceanic Illsabe Limited | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Pamela A. Harris | George Chalos, Emily Polachek |
12/07/2017 | 17-4317 | US v. Tremayne Antwane Mitchell | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Paula Xinis | Richard Cooke, Nicholas Hobbs |
12/07/2017 | 17-6291 | US v. John Franklin | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | John Sippel Jr., Mary Davis |
12/07/2017 | 16-7552 | Anthony Odom v. Jerry Adger | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Pamela A. Harris | Brian McDaniel, Caroline Scrantom |
12/07/2017 | 16-4848 | US v. Brian Bowman | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Pamela A. Harris | Ann Hester, Anthony Enright |
12/06/2017 | 17-1166 | Edward Nero v. Marilyn Mosby | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris | Karl Pothier, Andrew Toland III, Brandy Peeples |
12/06/2017 | 17-1132 | Sinan Rayyan v. VDOT | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Dirk McClanahan, Liza Simmons |
12/06/2017 | 17-1077 | Fidelity and Guaranty Life Ins v. United Advisory Group, Inc. | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan | Scott Swafford, Priscilla Donovan |
12/06/2017 | 17-1075 | Deborah Hickerson v. Yamaha Motor Corporation, U.S. | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | David Owen, Austin Watts, Richard Mueller |
12/06/2017 | 17-1006 | Felipe de Jesus Mendoza v. Jefferson Sessions III | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Paula Xinis | Helen Parsonage, Katherine Smith |
12/06/2017 | 17-1002 | Lisa Cooper v. The Smithfield Packing Co. | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Paula Xinis | Angela Gray, Susan Starr I, Kurt Larkin |
12/06/2017 | 16-7360 | Eric DePaola v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler Jr., Pamela A. Harris, Barbara Milano Keenan | Charles Moore, Trevor Cox, John Jessee, Carlene Johnson |
12/06/2017 | 16-4066 | US v. Mark Landersman | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Stuart Sears, Cary Citronberg, Morris Parker Jr. |
12/06/2017 | 17-1421 | Loretta Elliott v. American States Insurance Co. | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | James Hughes, James Hoof, William Silverman |
12/06/2017 | 17-1187 | Maryam Balbed v. Eden Park Guest House, LLC | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Brian Wolfman, Brian Maul |
12/06/2017 | 17-1407 | Valador, Inc. v. HTC Corporation | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Douglas Kahle, Douglas Stewart |
12/06/2017 | 17-1398 | Computer Sciences Corporation v. Federal Home Loan Mortgage | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris | William Consovoy, Michael Oakes |
12/06/2017 | 17-1389 | David Brat v. Gloria Personhuballah | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan | Michael Carvin, Marc Elias, Trevor Cox |
12/06/2017 | 17-1367 | Niya Kenny v. Alan Wilson | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Paula Xinis | Sarah Hinger, James Smith Jr., Sandra Senn |
12/06/2017 | 17-1349 | Intl Brotherhood Local 639 v. Airgas, Incorporated | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris | Judd Stone II, Mark Murphy |
12/06/2017 | 17-1301 | Maricela Leyva Martinez v. Jefferson Sessions III | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan | Maureen Sweeney, Adina Appelbaum, Sara Bayram |
12/06/2017 | 17-1197 | Ralph Janvey v. Peter Romero | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris | Kevin Sadler, Kevin Hroblak |
12/05/2017 | 17-1627 | George Jackson v. Home Depot U.S.A., Inc. | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Sidney Haskins II, David Lietz |
12/05/2017 | 16-9566 | In re: Jarius Phillips | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Damon Andrews, Joseph Obenshain |
12/05/2017 | 16-2065 | Kimberly Stoddard v. First UNUM Life Ins Company | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Henry F. Floyd | Edward Connette, James Dean |
12/05/2017 | 16-2444 | Jose Ramirez v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr. | Benjamin Winograd, Vanessa Otero |
12/05/2017 | 16-2453 | West Virginia CWP Fund v. DOWCP | Barbara Milano Keenan, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Jeffrey Soukup, Leonard Stayton |
12/05/2017 | 16-6443 | US v. Corey Townsend | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Michael McIntosh, Kyle Pousson |
12/05/2017 | 16-7418 | Michael Formica v. Floyd Aylor | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Henry F. Floyd | Michael Stark, Carlene Johnson |
12/05/2017 | 16-1768 | Consolidation Coal Company v. Theodore Latusek, Jr. | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr. | William Mattingly, Sue Howard, Jeffrey Goldberg |
12/05/2017 | 17-1064 | David Lee v. Fort Mill, Town Of | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr. | James Field, Andrew Lindemann |
12/05/2017 | 17-1145 | Alexis Degidio v. Crazy Horse | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Henry F. Floyd | James Holt Jr., Jamisen Etzel |
12/05/2017 | 17-1152 | Magaly Hernandez v. Fairfax County | Barbara Milano Keenan, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Ellen Renaud, Jamie Greenzweig |
12/05/2017 | 17-1484 | Roxanne Adams v. Debra Ferguson | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr. | David Corrigan, John Preis |
12/05/2017 | 15-4788 | US v. Irek Hamidullin | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Henry F. Floyd | Geremy Kamens, Joseph Palmer |
12/05/2017 | 17-4046 | US v. Mark Cowden | Barbara Milano Keenan, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Martin Sheehan, Christopher Wang |
12/05/2017 | 17-6307 | Jason Contreras v. Keith Davis | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Matthew McGuire, George Somerville |
12/05/2017 | 17-1433 | Semyya Lanise Cunningham v. Commissioner of Internal Rev | Barbara Milano Keenan, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Amy Feinberg, Janet Bradley |
11/15/2017 | 17-6461 | Aaron Carter v. L. Fleming | William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd, J. Michelle Childs | David Shapiro, Matthew McGuire |
10/26/2017 | 16-4639 | US v. Juan Guerrero-Deleon | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Joshua Kendrick, Andrew Moorman |
10/26/2017 | 16-1902 | John J. Cunney v. Patrick Communications | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Loretta Copeland Biggs | Kenneth Frank, Harriet Cooperman, Neil Ruther |
10/26/2017 | 16-2216 | EEOC v. Baltimore County | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Paul Ramshaw, James Nolan Jr. |
10/26/2017 | 16-4358 | US v. Bolivar Carbajal | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Wallace Jordan Jr., Sandra Hairston |
10/26/2017 | 17-4299 | US v. Robert McLamb | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Max O. Cogburn, Jr. | Andrew Grindrod, Richard Cooke |
10/26/2017 | 16-4594 | US v. Bryan Marshall | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Joshua Kendrick, William Lewis |
10/26/2017 | 16-4663 | US v. Geoffrey Thomas Gattis | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Henry F. Floyd | Jennifer Leisten, Phillip Rubin |
10/26/2017 | 16-4680 | US v. Jamal Antwan Lewis | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Max O. Cogburn, Jr. | Kimberly Albro, Christopher Taylor |
10/26/2017 | 17-4120 | US v. Donald Covington | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Loretta Copeland Biggs | Philip Wright, Philip Sword |
10/26/2017 | 16-4729 | US v. Ronald Miltier | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Henry F. Floyd | James Theuer, Joseph Kosky |
10/26/2017 | 16-4795 | US v. Deon Dinkins | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Thomas Booth, Kimberly Albro |
10/26/2017 | 16-6136 | Justin Evans v. John Kuplinski | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Max O. Cogburn, Jr. | Toby Heytens, Jeff Rosen |
10/26/2017 | 16-6871 | US v. Ray Mettetal, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Carol Szurkowski, Rachel Swartz |
10/26/2017 | 16-7358 | Eric DePaola v. VDOC | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Henry F. Floyd | Maxwell Hyman, Trevor Cox |
10/26/2017 | 17-1770 | Receiver for Rex Ventures Grp v. Banca Comerciala Victoriabank | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Kenneth Bell, Kiran Mehta |
10/26/2017 | 16-4687 | US v. Hamza Kolsuz | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Todd Richman, Esha Bhandari, Jeffrey Smith |
10/26/2017 | 16-4521 | US v. William Hunt | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Henry F. Floyd | Paresh Patel, Michael Hanlon |
10/25/2017 | 16-2185 | Carlton & Harris Chiropractic v. PDR Network, LLC | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Glenn Hara, Jeffrey Rosenthal |
10/25/2017 | 16-2007 | Pablo Gonzalez-Aviles v. Alexander Acosta | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Allyson K. Duncan | Meredith Stewart, Vinita Andrapalliyal, Wendel Hall |
10/25/2017 | 16-1972 | BMG Rights Management (US) LLC v. Cox Communications, Inc. | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr. | Michael Elkin, Michael Allan |
10/25/2017 | 16-1932 | Robert E. Lee Supinger, Jr. v. Richard D. Holcomb | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Ryan Hardy, Sydney Rab, Terry Grimes, Dale Webb |
10/25/2017 | 16-1805 | William O'Hara v. NIKA Technologies, Inc. | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Allyson K. Duncan | Jonathan Gould, Clifford Geiger |
10/25/2017 | 16-1773 | Russell Moody v. Huntington Ingalls Inc. | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | John Klein, Christopher Hedrick |
10/25/2017 | 17-1034 | Thomas Gorman v. Ricardo Cantu, Jr. | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Thomas Gorman, David Kuney |
10/25/2017 | 16-2331 | Lisa Henderson v. Bluefield Hospital Co., LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | Jeffrey Burritt, Kaitlin Kaseta |
10/25/2017 | 16-6833 | US v. Edgar Searcy | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Eric Brignac, Michael James |
10/25/2017 | 16-4674 | US v. Terry Bowman | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Gary Proctor, Tamera Fine |
10/25/2017 | 16-4683 | US v. Donald Cantrell | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Brian Kornbrath, Stephen Warner |
10/25/2017 | 17-6121 | Adib Eddie Ramez Makdessi v. Lt. Fields | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Stephen Kiehl, Matthew McGuire |
10/25/2017 | 16-7596 | Torrey F. Wilcox v. Betty Brown | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Allyson K. Duncan | Charlie Hogle, Ryan Park |
10/25/2017 | 16-2408 | U. S. EEOC v. Maryland Insurance Admin | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Philip Kovnat, John Dorsey |
10/25/2017 | 17-1378 | International Union, UMWA v. CONSOL Energy, Incorporated | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee | John Woodrum, Arthur Traynor III |
10/24/2017 | 16-2267 | Avinesh Kumar v. Republic of Sudan | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Christopher Curran, Lewis Yelin, Andrew Hall |
10/24/2017 | 16-2116 | Greenbrier Hotel Corporation v. Unite Here Health | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Ian Morrison, Kimberly Parmer |
10/24/2017 | 16-1971 | Edwin Burkhart v. Nancy Spencer Grigsby | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | John Burns, Rebecca Herr |
10/24/2017 | 16-1594 | Reynaldo Salgado-Sosa v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Alfred Robertson Jr., Anthony Norwood |
10/24/2017 | 16-1508 | Erik Phillips v. Pneumo Abex, LLC | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Mona Wallace, Reagan Simpson |
10/24/2017 | 16-4480 | US v. William Crittenden | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Meghan Skelton, Jason Medinger |
10/24/2017 | 16-1164 | N. P. v. Kevin Maxwell | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr. | Andrew Nussbaum, Michael Eig |
10/24/2017 | 16-2325 | Greater Baltimore Center v. Mayor and City Council | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Suzanne Sangree, David Kinkopf |
10/24/2017 | 16-1454 | John Hightower v. Savannah River Remediation LLC | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Julius Babb IV, George Reeves III |
10/24/2017 | 17-1118 | Jeremy Powell v. The Huntington National Bank | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Tillman Breckenridge, Robert Long Jr. |
10/24/2017 | 17-6835 | Jose Crespin v. Mary Evans | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr. | Paul Hughes III, Theo Nickerson |
10/24/2017 | 16-4771 | US v. Adrian Hyman | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Sarah Powell, Vijay Shanker |
10/24/2017 | 16-6278 | James Roudabush, Jr. v. F. Milano | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr. | Kelsey Mellan, Alexander Francuzenko |
10/24/2017 | 16-6515 | US v. Jolon Carthorne, Sr. | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Katherine Crocker, Anand Ramaswamy |
10/24/2017 | 16-6957 | Albert Anderson v. M. Kingsley | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr. | Andrew Hendrick, Jeff Rosen |
10/24/2017 | 16-7556 | US v. Jarnaro Middleton | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Emily Harrill, William Watkins Jr. |
10/24/2017 | 17-1041 | BAE Systems Technology v. Republic of Korea's Defense | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Danny Onorato, Gregory Williams |
10/24/2017 | 16-4537 | US v. Benjamin Blue | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Wayne Inge, Kyle Pousson |
10/24/2017 | 16-2225 | Michael Tillery v. Piedmont Airlines | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Arinderjit Dhali, Stephen Chertkof, Peter Petesch |
9/20/2017 | 16-1498 | John McKinney, Jr. v. G4S Government Solutions, Inc. | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Terry Grimes, Edward Phillips |
9/20/2017 | 17-6355 | US v. William Welsh | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Jaclyn DiLauro, Michael Lockridge |
9/20/2017 | 16-4813 | US v. Dean Stitz | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Randolph Lee, Amy Ray |
9/15/2017 | 16-1808 | SAS Institute, Inc. v. World Programming Limited | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Pressly Millen, Wayne Dennison |
9/15/2017 | 16-7607 | US v. Walter Wooden | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan | Benjamin Shultz, Debra Graves |
9/15/2017 | 13-0007 | Anthony Juniper v. David Zook | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Dawn Davison, Matthew Dullaghan |
9/15/2017 | 15-2310 | PTA-FLA Inc v. ZTE Corporation | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Shannon Gallagher, Thomas Schmidt |
9/15/2017 | 15-4376 | US v. Leonard Oliver | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Kimberly Albro, John Rowell |
9/15/2017 | 15-7680 | Paul Thompson, Jr. v. Commonwealth of VA | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Emily Mordecai, Trevor Cox, Joshua Day |
9/15/2017 | 16-1301 | David Richard Sizemore v. Nancy A. Berryhill | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Samuel Furgiuele Jr., Leo Montenegro |
9/15/2017 | 16-1450 | Elkay Mining Company v. Hazel Smith | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan | Jeffrey Soukup, Leonard Stayton, Jennifer Feldman |
9/15/2017 | 16-2035 | Angela Pieper v. US | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Michael Hugo, Christina Falk |
9/15/2017 | 16-2163 | Maguire Financial, LP v. Powersecure International, Inc | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Charles Piven, Gregory Watts |
9/15/2017 | 16-2211 | Amr Fawzy v. Wauquiez Boats SNC | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Alexander Giles, C. Hartman III |
9/15/2017 | 16-2214 | Arlean Brown v. Brian Elliot | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan | H. Morgan Jr., Jordan Calloway |
9/15/2017 | 16-4247 | US v. Mohsin Raza | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Geoffrey Eaton, Jack Hanly |
9/15/2017 | 16-4546 | US v. Marcus Harris | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Laura Koenig, Brian Hood |
9/15/2017 | 16-2034 | Stanley Penley v. McDowell County Board of Ed. | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | David Kula, Robert King III |
9/15/2017 | 16-4413 | US v. Terrell Banker | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Robert Dean II, Laura Rottenborn |
9/14/2017 | 16-1986 | Norfolk Southern Railway v. Baltimore and Annapolis Rail | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | William Marion Jr., Christopher Merrick, Thomas Brittain |
9/14/2017 | 16-0001 | US v. Carlos Caro | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Timothy Gabrielsen, Anthony Giorno |
9/14/2017 | 16-1123 | Simply Wireless, Inc v. T-Mobile US, Inc | James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Sean Roche, Joseph Lipner |
9/14/2017 | 16-1278 | Eddie Neal v. Lonnie Luedtke | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Luke Rommel, John Breads Jr. |
9/14/2017 | 16-1852 | OpenRisk, LLC v. MicroStrategy Services Corp. | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Francis Gleason Jr., Mark Stancil |
9/14/2017 | 16-2174 | Trey Sims v. Kenneth Labowitz | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Maxwelle Sokol, Julia Judkins, Victor Glasberg |
9/14/2017 | 16-6452 | Adam Toghill v. Harold Clarke | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Gregory Dolin, Matthew McGuire |
9/14/2017 | 16-1751 | Keri Borzilleri v. Marilyn Mosby | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Stacey Grigsby, Patrick Hughes |
9/13/2017 | 16-1895 | June Stearns v. The Walter E. Campbell Company | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, John A. Gibney, Jr. | Steven Parrott, Ian Thomas, David Sturm |
9/13/2017 | 16-1274 | Gustavo Nardea v. Jefferson Sessions III | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Adam Crandell, David Schor |
9/13/2017 | 16-1496 | Angelica Herrera v. John Finan | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Burth Lopez, Andrew Lindemann |
9/13/2017 | 16-1606 | Jeffrey Plotnick v. Computer Sciences Corporation | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Matthew Wessler, Deborah Davidson |
9/13/2017 | 16-1712 | Karen Bagheri v. Dwight Bailey | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, John A. Gibney, Jr. | Frank Friedman, Monica Monday |
9/13/2017 | 16-1732 | Siena Corporation v. Mayor and City Council of Rock | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Raymond A. Jackson | Ira Kasdan, Kevin Karpinski |
9/13/2017 | 16-1854 | Taja Investments LLC v. Peerless Insurance Company | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | C. Brown, Roman Lifson |
9/13/2017 | 16-2122 | Rory Flynn v. SEC | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Rory Flynn, Allison Kidd-Miller |
9/13/2017 | 16-2135 | Estate of Robert Ethan Saylor v. Richard Rochford | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Raymond A. Jackson | Daniel Karp, Jean Zachariasiewicz |
9/13/2017 | 16-2213 | Ronald Schilling, Jr. v. Schmidt Baking Company, Inc. | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Benjamin Davis III, Nathan Price, Anthony Kraus |
9/13/2017 | 16-2247 | Jeanne Bartels v. Saber Healthcare Group, LLC | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Mary Hickcox-Howard, Stephen Gugenheim |
9/13/2017 | 16-4020 | US v. David Mayhew | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Michael Patrick, Phillip Rubin |
9/13/2017 | 16-4522 | US v. Beth Palin | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Michael Khouri, Nancy Dickenson, Janine Myatt |
9/13/2017 | 16-4727 | US v. Julian Zuk | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Raymond A. Jackson | Amy Ray, Andrew Banzhoff |
9/13/2017 | 16-2115 | Penske Logistics LLC v. Freight Drivers and Helpers | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Corey Bott, David Levin |
9/12/2017 | 16-2066 | S. Freedman & Sons, Inc. v. NLRB | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., John A. Gibney Jr. | Scott Kamins, David Seid, John Mooney |
9/12/2017 | 15-4685 | US v. Shawntanna Thompson | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Jennifer Leisten, Phillip Rubin |
9/12/2017 | 16-1460 | Westmoreland Coal Company v. Herskel Stallard | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., John A. Gibney Jr. | Fazal Shere, Barry Joyner, Joseph Wolfe |
9/12/2017 | 16-1638 | John Nanni v. Aberdeen Marketplace, Inc. | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Raymond A. Jackson | Brian Ku, William Sinclair |
9/12/2017 | 16-1655 | US v. Melina Ali | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Daniel Bushell, Geoffrey Klimas |
9/12/2017 | 16-1767 | Kenneth Lucero v. Wayne Early | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Norman K. Moon | Sean Day, Steven Potter |
9/12/2017 | 16-2037 | Bate Land & Timber LLC v. Bate Land Company LP | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Matthew Leerberg, George Oliver, Laurie Biggs |
9/12/2017 | 16-2131 | Edwin Romero Zambrano v. Jefferson B. Sessions III | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., John A. Gibney Jr. | Benjamin Winograd, Rebecca Phillips |
9/12/2017 | 16-4231 | US v. Paramjit Ajrawat | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Raymond A. Jackson | Bruce Marcus, Kelly Hayes |
9/12/2017 | 16-4316 | US v. Blain Salmons, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Lex Coleman, Timothy Boggess |
9/12/2017 | 16-6332 | Osiel Rodriguez v. Charles Ratledge | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Michael Shebelskie, Joseph Mott |
9/12/2017 | 16-6389 | Santiago Rios v. Warden | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Norman K. Moon | Stephen Wirth, Caroline Scrantom |
9/12/2017 | 16-6625 | William Cox v. Duke Energy | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | John Hodge, Thomas Gottshall, Samuel Arthur III |
9/12/2017 | 16-1849 | Frontier-Kemper Constructors, v. DOWCP | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Mary Lou Smith, Sarah Hurley, Joseph Wolfe |
5/11/2017 | 16-7056 | US v. Thilo Brown | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Alicia Penn, William Lewis |
5/11/2017 | 16-1814 | Corey Moody v. Danielle Hollandsworth | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Timothy Clancy, James Cales III, Jeff Rosen |
5/11/2017 | 16-1131 | Brieanna Gunsay v. B. Robert Mozayeni | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Gregory Lattimer, Jason Levine, Molissa Farber, David Felsen, Clarence Smith |
5/11/2017 | 15-4565 | US v. Delmena Sterling | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Benjamin Beaton, Daniel McGraw |
5/11/2017 | 16-1277 | James Davis v. Western Carolina University | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Nicole Scallon, Catherine Jordan, Christina Banfield |
5/11/2017 | 16-1676 | Thomas Rusnack v. Cardinal Bank, N.A. | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Douglas Gottron, Erica Davis |
5/11/2017 | 16-1788 | Michael Schoene v. McElroy Coal Company | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Rodger Puz, Jeremy McGraw |
5/11/2017 | 16-1813 | Handsome Brook Farm, LLC. v. Humane Farm Animal Care, Inc. | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Lana Manitta, Sanjay Karnik |
5/11/2017 | 16-2300 | Michael Scott v. Cricket Communications, LLC | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Charles Rothfeld, Benjamin Carney |
5/11/2017 | 16-4077 | US v. Lashaun Bolton | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Cheryl Andrews, Sandra Hairston |
5/11/2017 | 16-4171 | US v. Mamadou Lamarana Bah | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Elisa Salmon, Kristine Fritz |
5/11/2017 | 16-4280 | US v. Scott Cammorto | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Brian Beck, Kevin Jayne |
5/11/2017 | 16-4393 | US v. Rafael Chikvashvili | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Booth Ripke, Leo Wise |
5/11/2017 | 16-6291 | US v. Donald Maclaren | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Eric Brignac, Michael Lockridge |
5/11/2017 | 16-2243 | David Daugherty v. Ocwen Loan Servicing, LLC | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | John Lynch, Rachel Bloomekatz |
5/11/2017 | 16-4494 | US v. Andracos Marshall | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Marvin Miller, Evan Shea |
5/10/2017 | 16-1722 | Hanes Caribe, Inc. v. Global Manufacturers | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Adam Charnes, Donald Kaufman |
5/10/2017 | 16-1681 | Wells Fargo Bank, N.A. v. AMH Roman Two NC, LLC | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | John Benjamin Jr., Clinton Morse |
5/10/2017 | 16-1630 | Monica Quintana v. City of Alexandria | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Patrick Llewellyn, Michelle Gambino |
5/10/2017 | 14-4853 | US v. Marcus Dorrell Byrd | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Eric Brignac, Kristine Fritz |
5/10/2017 | 16-1574 | Retirement Committee of DAK v. Mark Brewer | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | Thomas Babel, William Reiss, William Delany |
5/10/2017 | 16-1608 | E.W. v. Rosemary Dolgos | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Robin Cockey, John Breads Jr. |
5/10/2017 | 16-1530 | Janya Sawyer v. Foster Wheeler LLC | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Erik Nadolink, Jeffrey Utermohle |
5/10/2017 | 15-4760 | US v. Mark Concha | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Milton Shoaf Jr., Randall Galyon |
5/10/2017 | 16-1511 | Minnieland Private Day School v. Applied Underwriters | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Daniel Olivas, James Krein |
5/10/2017 | 16-7372 | Xavier Pinckney v. Harold Clarke | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | Matthew Dullaghan, Leslie Suson |
5/10/2017 | 16-1770 | Margaret Cramer v. National Casualty Company | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | John Murphy, Robert Goings |
5/10/2017 | 16-4345 | US v. Hemza Lefsih | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Jorgelina Araneda, Barbara Kocher |
5/10/2017 | 16-4010 | US v. Lacresha Slappy | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Jennifer Leisten, Donald Pender |
5/10/2017 | 16-2204 | BrickStreet Mutual Insurance v. Zurich American Insurance Co. | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Philip Sbrolla, Don Parker |
5/10/2017 | 16-2166 | Curtis Cox v. Snap, Inc. | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | Anand Ramana, Nicholas DePalma |
5/10/2017 | 16-2082 | Kay Ansley v. Marion Warren | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | S. Largess, Olga Vysotskaya de Brito |
5/10/2017 | 16-2029 | PETA v. USDA | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Katherine Meyer, Matthew Fesak |
5/10/2017 | 16-1826 | Dustin Buxton v. Sandra Kurtinitis | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Carly Gammill, Peter Saucier |
5/10/2017 | 16-1568 | Richard Sibert v. Wells Fargo Bank, N.A. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | John Hafemann, Terry Frank, Jeremy McKenzie |
5/09/2017 | 16-2432 | Murray Energy Corporation v. EPA | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Matthew Littleton, William DePaulo, John Lazzaretti |
5/09/2017 | 16-1548 | Robert Fosso v. Jefferson B. Sessions III | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Ronald Richey, Gerald Alexander |
5/09/2017 | 14-0001 | US v. Jorge Torrez | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Julie Stelzig, James Trump |
5/09/2017 | 15-2340 | Joseph Di Biase v. SPX Corporation | Roger L. Gregory, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Narendra Ghosh, Mark Hiller |
5/09/2017 | 15-4808 | US v. German Ventura | Roger L. Gregory, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Erek Barron, Rachel Yasser |
5/09/2017 | 15-4811 | US v. Cecelia Bradley | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Ann Hester, Anthony Enright |
5/09/2017 | 16-1032 | Integrated Direct Marketing v. Drew May | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Charlie Lee, Declan Leonard, James Kinsel |
5/09/2017 | 16-1146 | Abella Owners Association v. MI Windows & Doors, Inc. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | George Somerville, Patrick Perrone |
5/09/2017 | 16-1424 | Oscar Pacas-Renderos v. Jefferson B. Sessions III | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Mariam Masumi, Alexander Lutz |
5/09/2017 | 16-1644 | Northrop Grumman Technical Ser v. DynCorp International LLC | Roger L. Gregory, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Catherine Carroll, Attison Barnes III |
5/09/2017 | 16-1669 | Maria Velasquez v. Jefferson Sessions III | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | David Kline, Gregory Mack |
5/09/2017 | 16-1730 | Jesse Solomon v. Bert Bell/Pete Rozelle NFL Pla | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Michael Junk, Adam Abelson |
5/09/2017 | 16-1938 | EQT Production Company v. Matthew Wender | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | Derek Teaney, Timothy Miller |
5/09/2017 | 16-4258 | US v. Briceton Grant | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Nicholas Xenakis, Christopher Catizone |
5/09/2017 | 16-6981 | Frederick Banks v. Mark Hornak | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Robert Bernstein, Edward Himmelfarb |
5/09/2017 | 16-7344 | US v. Kenneth Robinson | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler Jr., G. Steven Agee | Jason Medinger, Charles Curlett Jr. |
5/09/2017 | 16-1890 | Kevin Quinn v. Board of County Commissioners | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | David Sommer, Kurt Fischer, Nancy Young |
5/08/2017 | 17-1351 | Intl Refugee Assistance v. Donald J. Trump | Gregory, Niemeyer, Motz, Traxler, King, Shedd, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris | Jeffrey Wall, Omar Jadwat |
3/30/2017 | 16-1294 | Teresa Hensley v. Michael Price | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Patrick Flanagan, Russell McLean III |
3/30/2017 | 16-4224 | US v. Gregory Garcia | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | William Heroy, Amy Ray |
3/30/2017 | 16-4140 | US v. Fathia-Anna Davis | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Jaclyn DiLauro, Anthony Enright |
3/24/2017 | 16-1362 | James Dillon v. BMO Harris Bank, N.A. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Kevin Ranlett, Hassan Zavareei |
3/24/2017 | 15-2440 | Martha Carlson v. Boston Scientific Corp | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | William Hurlock, Daniel Rogers |
3/24/2017 | 15-4244 | US v. Russell Carrington | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, John Preston Bailey | Richard Bardos, Robert Harding, Ayn Ducao |
3/24/2017 | 15-4408 | US v. Raymond Bullette, III | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Jaime Santos, Michael Packard |
3/24/2017 | 15-4510 | US v. Charise Stone | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Alan Yamamoto, Elissa Hart-Mahan |
3/24/2017 | 15-4741 | US v. Cornell Robinson | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | John Grimm, Patricia McLane |
3/24/2017 | 16-1457 | Peggy Hill v. Barry Coggins | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, John Preston Bailey | James Whitlock, Mark Melrose |
3/24/2017 | 16-1637 | Bristol University v. Accrediting Council | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | Thomas Mugavero, Robert Loftin |
3/24/2017 | 16-4340 | US v. Terrell Jamar Houston | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | Ann Hester, Anthony Enright |
3/24/2017 | 15-4672 | US v. Karen Kimble | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | Vincent Jankoski, Kathleen Gavin |
3/24/2017 | 16-4367 | US v. Dean Walker | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | Kimberly Albro, William Day II |
3/24/2017 | 16-1686 | Marcus Bounds v. Benjamin Parsons | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, John Preston Bailey | Luke Rommel, Kevin Karpinski |
3/24/2017 | 16-4226 | US v. David Diaz | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, John Preston Bailey | Patrick Bryant, Jon McGaughey |
3/24/2017 | 16-4139 | US v. Mario Mondragon | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Richard Brown Jr., Elizabeth Greenough |
3/24/2017 | 16-4096 | Under Seal 1 v. United States | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Joshua Carpenter, Steven Meier, Amy Ray |
3/24/2017 | 16-4059 | US v. Joshua Brooks | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Mark Bodner, Caroline Platt, Stephen Schiller |
3/24/2017 | 16-1935 | Gary Woodson v. Allstate Insurance Company | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Gerald Nielsen, Nicolas Riley, Ernest Evans |
3/23/2017 | 16-1421 | Michael Ryu v. Daniel Whitten | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Maxwelle Sokol, Julia Judkins |
3/23/2017 | 15-2519 | Stephany Swart v. Surendra Pawar | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Paul Harris, James Baggett |
3/23/2017 | 15-2535 | City of Rockingham v. FERC | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Robert Orr, Holly Cafer, Brian Toth, Richard Roos-Collins |
3/23/2017 | 15-4763 | US v. Edward Jones | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Abram Pafford, Erin Kulpa |
3/23/2017 | 16-1280 | Sonia Calla Mejia v. Jefferson Sessions III | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Morgan Goodspeed, Manuel Palau |
3/23/2017 | 16-1231 | Zulma Zavaleta-Policiano v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis | Tamara Jezic, Michael Heyse |
3/23/2017 | 15-1254 | U. S. Home Corporation v. Settlers Crossing, L.L.C. | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Jonathan Hacker, Peter Keisler |
3/23/2017 | 15-2157 | Monte Hooper v. UnitedHealthcare Insurance | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | William Hogan, Vance Drawdy, Donald Campbell |
3/23/2017 | 16-1447 | Brian C. Lee, Sr. v. Town of Seaboard | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Eric Doggett, Dan Hartzog Jr. |
3/23/2017 | 16-1523 | Raymond Gray v. William Kern | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Allan Rabineau, Colin Glynn |
3/23/2017 | 16-1567 | N.O. v. Marc Alembik | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Mikhael Charnoff, J. Schraub |
3/23/2017 | 16-1578 | Ricky Brown v. Commissioner Social Security | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Hannah Metcalfe, Melissa Curry |
3/23/2017 | 16-4165 | US v. Marcel Kiza | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Melissa Warner, Heather Mansfield |
3/23/2017 | 16-6411 | Gregory Carter v. US | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Barr Benyamin, Nicolas Riley |
3/23/2017 | 16-6740 | James Samples v. David Ballard | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Wesley Page, Thomas Johnson Jr. |
3/23/2017 | 16-1427 | Jeisson Uribe v. Jefferson Sessions III | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Luis Diaz, Jessica Dawgert |
3/23/2017 | 16-1044 | Michael Woods v. City of Greensboro | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis | Mark Hayes, Patrick Kane |
3/22/2017 | 16-1472 | Beatrice Lovett v. Cracker Barrel | Robert B. King, Albert Diaz, Andre M. Davis | Ralph Bryant Jr., Christopher Page |
3/22/2017 | 15-1591 | Nancy Lund v. Rowan County, North Carolina | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, Traxler, King, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris | Allyson Ho, Elbert Lin, Christopher Brook |
3/22/2017 | 15-2500 | Carl Greene v. Railroad Retirement Board | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Matthew Fitzgerald, Peter Orlowicz |
3/22/2017 | 16-1183 | John Cady v. Ride-Away Handicap Equipment | Robert B. King, Albert Diaz, Andre M. Davis | Matthew Chalker, Saamia Dasti, Brian Stapleton |
3/22/2017 | 16-1184 | Toni Works v. Nancy Berryhill | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Stephanie Herrera, Jason Medinger |
3/22/2017 | 16-1262 | US ex rel. Benjamin Carter v. Halliburton Company | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | David Stone, John Elwood |
3/22/2017 | 16-1384 | Meridian Investments, Inc. v. Federal Home Loan Mortgage | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Jay Igiel, Howard Cayne |
3/22/2017 | 16-1555 | Bayer CropScience LP v. Albemarle Corporation | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Pressly Millen, Stephen Cox |
3/22/2017 | 16-1587 | Andrew Halldorson v. Wilmington Trust | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Tillman Breckenridge, James McElligott Jr. |
3/22/2017 | 16-4325 | US v. Quantrell Reid | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Richard Brown Jr., Anthony Enright |
3/22/2017 | 16-1295 | Terri Smyth-Riding v. Sciences and Engineering | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Meghan Droste, Ziad Haddad |
3/21/2017 | 16-1264 | Roberto Trujillo v. Landmark Media Enterprises | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Stephen Silverman, Roberto Trujillo, William Furr |
3/21/2017 | 15-7367 | Maurice Hope v. Warden Cartledge | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Daniel Kazhdan, Alphonso Simon Jr. |
3/21/2017 | 15-2210 | Diamond Falls Estates, LLC v. Nantahala Bank & Trust Company | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | John Moore, Esther Manheimer |
3/21/2017 | 15-2543 | Patricia Villa v. Cavamezze Grill, LLC | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Sarah Crawford, Matthew Kaplan, David Barmak |
3/21/2017 | 15-4317 | US v. Damien Riley | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Julie Reamy, David Metcalf |
3/21/2017 | 15-2119 | Michael Dreher v. Experian Information Solutions | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Meir Feder, Deepak Gupta |
3/21/2017 | 16-1147 | Eleuterio Payan Jaquez v. Jefferson Sessions III | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | Alfred Robertson Jr., Gregory Kelch |
3/21/2017 | 16-1420 | Fadwa Safar v. Lisa Tingle | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Victor Glasberg, Alexander Francuzenko, Julia Judkins |
3/21/2017 | 16-1558 | Vijaya Boggala v. Jefferson Sessions III | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Helen Parsonage, Tim Ramnitz |
3/21/2017 | 16-4141 | US v. Edward Ferris | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | John Davidson, Nancy Healey |
3/21/2017 | 16-4157 | US v. George Brown | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Eric Brignac, Phillip Rubin |
3/21/2017 | 16-6132 | Anthony Martin v. Susan Duffy | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Kylie Barnhart, Andrew Lindemann |
3/21/2017 | 16-6473 | Thomas Matherly v. J.F. Andrews | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Matthew Houston, Christina Kelley, Ashley Hogewood III |
3/21/2017 | 15-2552 | Grayson O Company v. Agadir International LLC | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Samuel Long Jr., Jesus Cuza |
3/21/2017 | 16-1282 | Marcelo Sanchez v. Jefferson Sessions III | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Paul Cauley, Sharon Clay |
1/26/2017 | 13-2190 | United States ex rel. Badr v. Triple Canopy, Inc. | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Charles Scarborough, Earl Mayfield III, Tara Lee |
1/26/2017 | 15-4642 | US v. Steve Hale | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Marvin Miller, Amy Ray |
1/26/2017 | 15-4573 | US v. Alexsi Lopez | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Carmen Hernandez, Amanda Harris |
1/26/2017 | 15-4519 | US v. Benita Dinkins-Robinson | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Andrew Mackenzie, Winston Holliday Jr. |
1/26/2017 | 15-4325 | US v. Bailey Mills | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Stephen Gordon, Kristine Fritz |
1/26/2017 | 15-2346 | Wann Robinson v. Jason Worley | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Clinton Morse, Jeffrey Oleynik, Rayford Adams III |
1/26/2017 | 15-7912 | US v. David May | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Lisa Lorish, Jennifer Bockhorst |
1/26/2017 | 15-2456 | Elena Teresa Jones v. Carolyn W. Colvin | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Dana Duncan, David Mervis |
1/26/2017 | 16-4313 | US v. William Chamberlain | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Elliot Abrams, Stephen West |
1/26/2017 | 16-1410 | Gilbert LLP v. Tire Engineering and Dist | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Richard Shore, William Copley III |
1/26/2017 | 16-1597 | Bluewave Healthcare v. United States of America | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Morris Cooke Jr., Thomas Gressette Jr., Nekki Shutt, Henry Whitaker |
1/26/2017 | 16-1726 | CSX Transportation, Inc. v. South Carolina Dept of Revenue | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Stephen Goodwin, Milton Kimpson |
1/26/2017 | 16-4036 | US v. Timothy Ritchie | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Jonathan Biran, Kathleen Gavin |
1/26/2017 | 16-4105 | US v. Jamesthy Graham | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Kimberly Albro, Benjamin Garner |
1/26/2017 | 16-4299 | US v. James Hill, III | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Vikram Swaruup, Elizabeth Hanes |
1/26/2017 | 15-7136 | US v. Jeffrey MacDonald | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Joseph Zeszotarski Jr., John Bruce |
1/26/2017 | 15-4767 | US v. Juan Lara | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Daniel Bieger, Kevin Jayne |
1/25/2017 | 15-4639 | US v. Donald Hill | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Caroline Platt, Stephen Anthony |
1/25/2017 | 15-2579 | Phillip J. Singer v. Kenneth Reali | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Jeremy Lieberman, Stephen Ram, Aaron Humes |
1/25/2017 | 15-2522 | Abigail Wilson v. Gaston County, NC | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Sean Herrmann, Martha Thompson, Paul Derrick |
1/25/2017 | 15-2188 | Jatinder Sharma v. USA International, LLC | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr. | John Petersen |
1/25/2017 | 15-1806 | Kimmy McNair v. Johnson & Johnson | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr., James A. Wynn, Jr. | Richard Lindsay, John Winter |
1/25/2017 | 15-1768 | Marlow Humbert v. Dominick Griffin | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Charles Edwards IV, Suzanne Sangree |
1/25/2017 | 15-4039 | US v. Master Giddins | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Meghan Skelton, Kenneth Clark |
1/25/2017 | 16-0011 | Marcus Robinson v. Edward Thomas | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | David Weiss, Danielle Elder |
1/25/2017 | 16-7044 | Thomas Porter v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler Jr., James A. Wynn Jr. | Kathryn Ali, Margaret O'Shea, Victor Glasberg |
1/25/2017 | 16-1004 | Middle East Broadcasting v. MBI Global, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Michael Tucci, Peter Grenier |
1/25/2017 | 16-4070 | US v. Saundra White | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Alex Gesch, James Pearce |
1/25/2017 | 16-1672 | Curtis Evans v. PlusOne Sports, LLC | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Laurin Mills, Bernard DiMuro |
1/25/2017 | 16-1322 | Balfour Beatty Infrastructure v. Mayor and City Council | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Gregory Martin, Patrick Sheridan |
1/25/2017 | 15-2547 | Columbia Gas Transmission v. Lambert Boyce, Jr. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Richard Holzheimer Jr., Carolyn Elefant, Jeremy Hopkins |
1/25/2017 | 16-1293 | Richard Tatum v. RJR Pension Investment Committ | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Jeffrey Lewis, Jeffrey Hahn, Adam Charnes |
1/25/2017 | 16-1179 | Chartier v. Epps | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Sergei Lemberg, Brian Moffett, Robert Draim |
1/25/2017 | 16-1254 | Virginia Electric and Power Co v. Bransen Energy, Inc | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Sam Burchett, Benjamin Hatch |
1/25/2017 | 16-1154 | Christopher James v. Commissioner of I.R.S. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Alvah Taylor, Jennifer Rubin |
1/24/2017 | 16-1152 | Garry Carroll v. Continental Automotive | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Susan Dion, Norris Adams II |
1/24/2017 | 15-4720 | US v. Harold Hall, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Jeffrey Brandt, Benjamin Garner |
1/24/2017 | 15-2469 | Mia Mason v. Machine Zone, Inc. | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Alexander Tievsky, Michael Berta Jr. |
1/24/2017 | 15-2473 | Stacy Lewis v. Carolyn Colvin | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Gregory Dolin, Jay Hinsley |
1/24/2017 | 15-2484 | Daniel Castendet-Lewis v. Loretta Lynch | Roger L. Gregory, Robert B. King, Andre M. Davis | Michael Huston, Manuel Palau |
1/24/2017 | 15-2499 | Intl Longshore Assoc Local 333 v. Intl Longshore Assoc AFL-CIO | Roger L. Gregory, Robert B. King, Andre M. Davis | Bruce Luchansky, Kevin Marrinan, Michael Collins |
1/24/2017 | 15-2529 | Robert Roland v. USCIS | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Andrew Clopman, Katherine Goettel |
1/24/2017 | 15-2554 | Barbara Agnew v. United Leasing Corporation | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Steven Biss, Nathaniel Story |
1/24/2017 | 15-4212 | US v. Darren Hill | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Paul Herzog, Randolph Lee, Anthony Enright |
1/24/2017 | 15-2299 | Westchester Surplus Lines v. Clancy & Theys Construction Co | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Danny Worker, Allen Gwyn Jr. |
1/24/2017 | 16-1979 | Xochitl Velasco Padilla v. Joe Troxell | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Kelly Powers, Christopher Michel |
1/24/2017 | 15-6364 | Corey Woodfolk v. Gary Maynard | Roger L. Gregory, Robert B. King, Andre M. Davis | Christopher Leach, Edward Kelley |
1/24/2017 | 16-4013 | US v. Joseph Newbold | Roger L. Gregory, Robert B. King, Andre M. Davis | Matthew Cloutier, John Korzen, James Lathrop, Randall Galyon |
1/24/2017 | 16-1438 | Riaz Mahmood v. Loretta Lynch | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Bradley Banias, Tiffany Walters |
1/24/2017 | 16-1346 | LVNV Funding, LLC v. Derrick Harling | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Adam Bach, Jane Downey |
1/24/2017 | 16-1321 | Maages Auditorium v. Prince George's County, MD | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Michael Smith, Jared McCarthy |
1/24/2017 | 16-1163 | Antonio Robleo-Morales v. Loretta Lynch | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Bradley Banias, Craig Newell Jr. |
1/24/2017 | 16-1103 | Ronald Barton v. Constellium Rolled Products | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Joseph Stuligross, Christopher Weals |
1/24/2017 | 16-4615 | US v. Charles Douglas | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Lisa Lorish, Nancy Healey |
12/09/2016 | 15-2391 | First Professionals Insurance v. Kyrsten Sutton | Robert B. King, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | George Kefalos, Thomas Salane |
12/09/2016 | 15-4682 | US v. Dominic McDonald | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Denzil Forrester, Anthony Enright |
12/09/2016 | 15-1410 | Jacqueline Hurst v. District of Columbia | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Hannah Metcalfe, Mary Wilson |
12/09/2016 | 15-1720 | U.S. ex rel. Szymoniak v. American Home Mortgage Svc | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Christopher Kenney, Mary Gearns, Michael Kimberly, Barbara Van Gelder |
12/09/2016 | 15-1870 | Christopher Downey v. U.S. Department of the Army | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Richard D. Bennett | Erin Kuenzig, Antonia Konkoly |
12/09/2016 | 15-1984 | Richard Stogsdill v. South Carolina Dept of Health | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Patricia Harrison, Damon Wlodarczyk |
12/09/2016 | 15-2284 | Charles vonRosenberg v. Mark Lawrence | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Richard D. Bennett | Thomas Tisdale Jr., Henrietta Golding |
12/09/2016 | 16-4094 | US v. Jamaal Evans | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Jennifer Leisten, Phillip Rubin |
12/09/2016 | 15-4126 | US v. Eric Lamont Smith | William B. Traxler, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | James Craven III, Barbara Kocher |
12/09/2016 | 15-4788 | US v. Irek Hamidullin | Robert B. King, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Geremy Kamens, Richard Cooke |
12/09/2016 | 15-6232 | US v. Marvin Powell | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Richard Speaks, Seth Wood |
12/09/2016 | 16-1140 | Andrew Kane v. Brian Lewis | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Victoria Shearer, Terrell Roberts |
12/09/2016 | 15-2586 | Lawrence Gwozdz v. Healthport Technologies, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Jonathan Nace, Alec Farr |
12/09/2016 | 15-2530 | Denise Cuffee v. Carolyn Colvin | Roger L. Gregory, Diana Gribbon Motz, Richard D. Bennett | Paul Eaglin, Kent Porter |
12/08/2016 | 15-2525 | Metro Machine Corporation v. DOWCP | William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Frank Bilisoly, Gregory Camden, Matthew Boyle |
12/08/2016 | 15-1998 | Jay Neil v. Wells Fargo Bank | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Christopher Brown, Nicholas Cumings |
12/08/2016 | 15-2073 | Ihar Sotnikau v. Loretta E. Lynch | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Jason Zarrow, Keith McManus |
12/08/2016 | 15-2086 | Fleur Bresler v. Wilmington Trust Company | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | James Shea, Philip Musolino |
12/08/2016 | 15-2118 | Jo Huskey v. Ethicon, Inc. | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | David Thomas, Edward Wallace, Fidelma Fitzpatrick |
12/08/2016 | 15-2125 | Brilliant Semenova v. MD Transit Administration | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Joel Zuckerman, Julie Sweeney |
12/08/2016 | 15-2480 | Neal Blankenship v. Consolidation Coal Company | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | April Ferrebee, Terrence Cook, James Neale, Jonathan Blank |
12/08/2016 | 15-1977 | M. L. v. Dr. Jack R. Smith | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Michael Eig, Jeffrey Krew |
12/08/2016 | 15-4604 | US v. John Moore, Jr. | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | Denzil Forrester, Anthony Enright |
12/08/2016 | 15-4684 | US v. Jerrod Mack | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Mireille Clough, Kyle Pousson |
12/08/2016 | 15-4742 | US v. James Treacy | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Louis Nagy, Elizabeth Wright |
12/08/2016 | 15-6719 | Calvin Gray v. David Ballard | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Erin Galliher, Elbert Lin, Brennan Curtis |
12/08/2016 | 16-1330 | Susan Abeles v. Metropolitan Wash. Airport | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Nathan Lewin, Bruce Heppen |
12/08/2016 | 16-4005 | US v. Michael Johnson | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Robert Wagner, Thomas Johnstone IV |
12/08/2016 | 16-4026 | US v. Todd Spencer | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Frances Pratt, Richard Cooke |
12/08/2016 | 15-2560 | Wikimedia Foundation v. NSA/CSS | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Patrick Toomey, Catherine Dorsey |
12/08/2016 | 15-2197 | Prison Legal News v. Ken Stolle | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Jeffrey Fogel, Jeff Rosen |
12/07/2016 | 15-7616 | US v. Philip Swaby | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Bradley Garcia, Aaron Zelinsky |
12/07/2016 | 15-4539 | US v. Under Seal | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Carmen Hernandez, Christopher Catizone |
12/07/2016 | 15-4260 | US v. Roy Christopher Perry | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Stephen Gordon, Jennifer May-Parker |
12/07/2016 | 15-2597 | American Humanist Association v. Maryland-National Capital Park | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Monica Miller, Christopher DiPompeo, William Dickerson |
12/07/2016 | 15-2521 | Gary Waag v. Sotera Defense Solutions, Inc. | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Pamela A. Harris | Andrew Cabana, Devin Stone |
12/07/2016 | 15-2487 | Constance Patterson v. Commissioner of SSA | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | William Mayes, Evelyn Rose Protano |
12/07/2016 | 16-1030 | Blue Cross and Blue Shield v. Jemsek Clinic, P.A. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Christopher Browning Jr., William Blakely |
12/07/2016 | 15-2066 | Kevin Buker v. Howard County | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Edward Robson, Cynthia Peltzman |
12/07/2016 | 16-4338 | US v. Lamar Burns-Johnson | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Ann Hester, Amy Ray |
12/07/2016 | 16-1035 | US ex rel Patrick Carson v. Manor Care, Incorporated | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, Albert Diaz | William Hurlock, James Martin |
12/07/2016 | 16-1404 | Vista-Graphics, Inc. v. VDOT | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Kevin Martingayle, Trevor Cox |
12/07/2016 | 16-1403 | Iraq Middle Market Development v. Mohammad Harmoosh | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | D. Douglas, Mukti Patel |
12/07/2016 | 16-1331 | Robert Marcellus v. Virginia State Board of Electi | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Pamela A. Harris | Patrick McSweeney, Joshua Heslinga |
12/07/2016 | 16-1230 | U. S. Equal Employment v. CONSOL Energy, Inc. | Paul V. Niemeyer, William B. Traxler, Jr., Pamela A. Harris | Jeffrey Holmstrand, Philip Kovnat |
12/07/2016 | 16-1099 | AT&T Mobility Services, LLC v. NLRB | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, Albert Diaz | Andrew Pincus, Joel Heller, Harold Becker |
12/07/2016 | 16-1039 | Richard Crouse v. Town Of Moncks Corner | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Shon Hopwood, Christopher Johnson |
12/06/2016 | 15-7533 | Ryricka Custis v. Keith Davis | Roger L. Gregory, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Martha Hutton, Matthew McGuire |
12/06/2016 | 15-6733 | Keith Goodman v. Kim Runion | Roger L. Gregory, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | Erik Zimmerman, Carlene Johnson, Gary Jones Jr. |
12/06/2016 | 15-1995 | Lord & Taylor, LLC v. White Flint, L.P. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Stuart Morrison, Michelle Gambino |
12/06/2016 | 15-2332 | Jeffery Howes v. Wells Fargo Bank, N.A. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Gregory Bryl, Kyle Moulding |
12/06/2016 | 15-2352 | Manly Hook v. Carolyn Colvin | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | William Mayes, Jillian Quick |
12/06/2016 | 15-2511 | Luz Marina Cantillano Cruz v. Loretta Lynch | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | James Tysse, Yanal Yousef |
12/06/2016 | 15-2576 | Evelyn Gomez-Villatoro v. Loretta Lynch | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Jasper Nzedu, Julia Tyler |
12/06/2016 | 15-1924 | Durham School Services LP v. General Drivers Warehousemen | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Charles Roberts III, Jonathan Axelrod |
12/06/2016 | 16-6032 | Nicholas Jones v. Timothy Gross | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Christopher Longmore, Amanda Costley |
12/06/2016 | 15-4297 | US v. Jeffrey Sterling | Roger L. Gregory, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | William Trunk, Eric Olshan |
12/06/2016 | 16-6567 | US v. Richard Schmidt | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Sujit Raman, Mary Davis |
12/06/2016 | 15-1907 | Zonnytta Bolton v. Carolyn Colvin | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Phillip Kete, Sydney Foster |
12/06/2016 | 16-1358 | Marjorie K. Lynch v. Gabriel Jackson | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Brian Behr, Robert Roland IV |
12/06/2016 | 16-1075 | Billy Prince v. Sears Holdings Corporation | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Chad Taylor, Jill Hall |
12/06/2016 | 16-1065 | Cricket Store 17, L.L.C. v. City of Columbia | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Thomas Goldstein, Scott Bergthold |
12/06/2016 | 15-7679 | Patrick Booker v. South Carolina Department | Roger L. Gregory, William B. Traxler, Jr., Albert Diaz | David Zionts, Michael Freeman Sr. |
12/06/2016 | 15-7668 | Derek LaMar v. Paul Ebert | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Philip Levitz, Philip Krone, Alexander Francuzenko |
12/06/2016 | 15-7605 | Warren Hester, II v. David Ballard | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Michael McIntosh, Gilbert Dickey |
10/28/2016 | 15-4468 | US v. Denita Hill | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Joanna Silver, Tamera Fine |
10/28/2016 | 14-4768 | US v. Lorene Chittenden | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Joseph Pope, Christopher Catizone |
10/28/2016 | 15-2339 | Exclaim Marketing, LLC v. DIRECTV, LLC | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Joseph Nanney Jr., Michael Williams |
10/28/2016 | 15-2584 | Dawn J. Bennett v. U.S. Securities and Exchange | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Andrew Morris, Melissa Patterson |
10/28/2016 | 15-4252 | US v. Brandon Tate | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Roderick Wright Jr., Anthony Enright |
10/28/2016 | 15-4384 | US v. Keith Vinson | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | John Fischer, Amy Ray |
10/28/2016 | 15-4436 | US v. Michael Rankins | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Richard Speaks, Kristine Fritz |
10/28/2016 | 15-1270 | Juraluk Upatcha v. Loretta Lynch | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Pamela A. Harris | Benjamin Winograd, Arthur Rabin |
10/28/2016 | 15-4610 | US v. Juan Moreno-Tapia | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Pamela A. Harris | John Duberstein, Anand Ramaswamy |
10/28/2016 | 15-4638 | US v. Andre Haynes | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Joshua Carpenter, Amy Ray |
10/28/2016 | 15-4640 | US v. Joseph Simms | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker | Dhamian Blue, Phillip Rubin |
10/28/2016 | 15-6973 | Jean Germain v. Frank Bishop, Jr. | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Chad Mizelle, Matthew John Fader, Douglas Meister |
10/28/2016 | 16-0577 | In re: Chong Chen | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker | Paresh Patel, Menaka Kalaskar |
10/28/2016 | 16-1497 | Scottsdale Capital Advisors v. Financial Industry Regulatory | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Jonathan Franklin, Timothy Mountz, Martin Totaro |
10/28/2016 | 15-4517 | US v. Kaixiang Zhu | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Pamela A. Harris | Jessica Carmichael, Christopher Catizone |
10/28/2016 | 16-1005 | Virginia Uranium, Inc. v. John Warren | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Pamela A. Harris | Charles Cooper, Stuart Raphael |
10/27/2016 | 15-1857 | Marlon Hall v. DIRECTV, LLC | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Larkin Walsh, Colin Dougherty |
10/27/2016 | 15-2179 | Mary DiFederico v. Marriott International, Inc. | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Matthew Leto, Paul Leary Jr. |
10/27/2016 | 15-2158 | Thomas Lovegrove v. Ocwen Home Loans Servicing | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Gary Bowman, Brett Messinger |
10/27/2016 | 15-4532 | US v. Deshawn Dozier | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Jonathan Byrne, Miller Bushong III |
10/27/2016 | 15-2105 | Stephen Wilkinson v. Sun Life and Health Insurance | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Gerald Bruce Lee | Joshua Bachrach, Norris Adams II |
10/27/2016 | 15-1999 | Brandon Pegg v. Grant Herrnberger | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Monte Williams, Robert McCoid |
10/27/2016 | 15-1989 | Dianne L. Butts v. Prince William Co School Board | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Matthew Kaplan, Mary McGowan |
10/27/2016 | 15-1973 | Harley Hughes v. Immediate Response Tech. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Virginia Hoptman, Michael Marinello |
10/27/2016 | 15-1899 | Champion Pro Consulting Group v. Impact Sports Football | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler Jr., Bruce H. Hendricks | Kevin Dolley, Peter Ginsberg |
10/27/2016 | 15-2198 | Winfred Muchira v. Halah Al-Rawaf | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler Jr., Bruce H. Hendricks | Gregory Lantier, Neil Koslowe |
10/27/2016 | 15-1915 | Mario Salinas v. Commercial Interiors, Inc | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Sally Dworak-Fisher, Dean Romhilt, Michael Jack |
10/27/2016 | 16-1172 | Theodore Hartsock, Jr. v. Goodyear Dunlop Tires | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Earle Getchell Jr., Mark Tanenbaum |
10/27/2016 | 16-7252 | US v. Robert Winston | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Lisa Lorish, Jean Hudson |
10/27/2016 | 16-1024 | Ohio Valley Environmental Coal v. Fola Coal Company, LLC | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Gerald Bruce Lee | Michael Harvey, Thomas Johnson Jr., Joseph Lovett |
10/27/2016 | 16-0433 | In re: William Gray, Jr. | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Jacob Edwards, Peter Regulski |
10/27/2016 | 15-4685 | US v. Shawntanna Thompson | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Gerald Bruce Lee | Jennifer Leisten, Phillip Rubin |
10/27/2016 | 15-4488 | US v. Emmith Marrel Snell | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler Jr., Bruce H. Hendricks | Chiege Okwara, Anthony Enright |
10/27/2016 | 15-2550 | Michelle Haywood v. Ford Motor Credit Company | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Cory Zajdel, Thomas Byrne |
10/27/2016 | 15-2526 | VeriSign, Incorporated v. XYZ.COM LLC | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Lisa Blatt, Derek Newman |
10/27/2016 | 15-2225 | The State of North Carolina v. Alcoa Power Generating, Inc. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Robert Orr, Erin Murphy, Kelly Greene |
10/27/2016 | 15-2568 | Jacob E. Abilt v. CIA | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Donna Williams Rucker, Jaynie Lilley |
10/27/2016 | 15-2207 | Herbert E. Liverman v. City of Petersburg | J. Harvie Wilkinson III, William B. Traxler Jr., Bruce H. Hendricks | Andrew Bodoh, Leslie Winneberger |
10/26/2016 | 15-1408 | Cissy Mazzi v. Loretta Lynch | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Andre M. Davis | Lori Schoenberg, Lance Jolley |
10/26/2016 | 15-2192 | Qinetiq US Holdings, Inc. v. Commissioner of IRS | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Gregory Garre, Ellen DelSole |
10/26/2016 | 15-2145 | United States ex rel. Michaels v. Agape Senior Community, Inc. | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Mario Pacella, William Wilkins, Charles Scarborough |
10/26/2016 | 15-2106 | Laurie Wood v. US | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Timothy DeMore, Kent Porter |
10/26/2016 | 15-2099 | Statoil USA Onshore Properties v. Pine Resources, LLC | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd | David Barnette, Constance Pfeiffer |
10/26/2016 | 15-1931 | Brown & Pipkins, LLC v. Service Employees Intl Union | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Stephen Joy, Andrew Strom |
10/26/2016 | 15-1690 | Scott Delk v. Carolyn Colvin | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | David Cortes, George Kelley III |
10/26/2016 | 15-2209 | Charles M. Ivey, III v. First Citizens Bank & Trust Co | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Andre M. Davis | Charles Ivey III, Gary Rickner |
10/26/2016 | 15-1713 | William Smith v. Department of Labor | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Jason Zuckerman, Ann Webb, Kiran Mehta |
10/26/2016 | 15-1800 | Gregory Birmingham v. PNC Bank, N.A. | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Gerald Bruce Lee | John Burns, Daniel Tobin |
10/26/2016 | 15-7298 | US v. William Muldrow | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Bruce H. Hendricks | Sapna Mirchandani, Sujit Raman |
10/26/2016 | 15-1454 | Sharrene Timothy v. Boston Scientific Corporation | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Gerald Bruce Lee | Jessica Kasischke, Daniel Rogers |
10/26/2016 | 15-2348 | Richard Pressl v. Appalachian Power Company | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd | James Watson, Frank Friedman, Matthew Pritts |
10/26/2016 | 16-0620 | In re: Marcus Crandell | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Bruce H. Hendricks | Shari Silver, David Metcalf |
10/26/2016 | 16-4193 | US v. Donald Blankenship | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Andre M. Davis | William Taylor III, Steven Ruby |
10/26/2016 | 15-6826 | Thomas Heyer v. U.S. Bureau of Prisons | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd | Ian Hoffman, Robert Dodson |
10/26/2016 | 15-4750 | US v. Levelle Grant | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Gerald Bruce Lee | Howard Anderson III, Michael DeHart |
10/26/2016 | 15-4366 | US v. Carmen Johnson | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Andre M. Davis | Andrew Greenlee, Kristi O'Malley |
10/26/2016 | 15-4182 | US v. Nicole Clark | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Bruce H. Hendricks | Harry Harmon Jr., Darryl Mitchell |
10/26/2016 | 15-2589 | Adams Housing, LLC v. City of Salisbury, Maryland | Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris, Gerald Bruce Lee | Victoria Shearer, Luke Rommel |
10/26/2016 | 15-2562 | Seaside Farm, Inc. v. US | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Daniel Speights, Michael Shih |
10/25/2016 | 15-2148 | UBS Financial Services, Inc. v. Gary T. Padussis | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Pamela A. Harris | Francis Dee, Edward McDermott Sr. |
10/25/2016 | 15-1204 | Ashish Sijapati v. Loretta E. Lynch | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Benjamin Winograd, Laura Hickein |
10/25/2016 | 15-1457 | Keystone Northeast, Inc. v. Keystone Retaining Wall System | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Paul Joyce |
10/25/2016 | 15-1678 | Michael Willner v. James Dimon | G. Steven Agee, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Benjamin Softness, Michael Willner, Brent McIntosh, Matthew Patterson |
10/25/2016 | 15-1702 | Justin Kelly v. Sarah Conner | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Cynthia Everson, Jeffrey Gray, Robert McDonnell |
10/25/2016 | 15-1753 | Stephen Bilenky v. Ryobi Technologies, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Pamela A. Harris | Robert Wise, Lawrence Emmert |
10/25/2016 | 15-2008 | Larry Southern v. Richard H. Bishoff, PC | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | James O'Keeffe IV, Kurt Rozelsky, Morris Cooke Jr. |
10/25/2016 | 14-1217 | John Raplee, Jr. v. US | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | L. Foret, Neil White |
10/25/2016 | 15-2164 | Nancy Loftus v. David Bobzien | G. Steven Agee, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | John Petersen, Sona Rewari |
10/25/2016 | 15-2263 | Janet Leichling v. Honeywell International, Inc | G. Steven Agee, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Jeffrey Utermohle, Michael Daneker |
10/25/2016 | 15-2301 | First Data Merchant Services v. SecurityMetrics, Inc. | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Lannie Sears, Michael Eidel |
10/25/2016 | 15-4311 | US v. Jonathan Pinson | G. Steven Agee, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | William Wilkins, Thomas Booth |
10/25/2016 | 16-0003 | Johnny Bennett v. Bryan Stirling | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Pamela A. Harris | Alphonso Simon Jr., John Blume III |
10/25/2016 | 16-1222 | James Hamilton v. William Pallozzi | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Alan Gura, Mark Bowen |
10/25/2016 | 16-1539 | Margaret Lucas v. US | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Robert Peck, Molissa Farber |
10/25/2016 | 15-2104 | Dreamstreet Investments, Inc. v. MidCountry Bank | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Pamela A. Harris | Rachel Stevens, Robert Levin |
10/25/2016 | 15-2028 | Law Offices of John J. Juliano v. John W. Jensen | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Steven Epstein, Jonathan Berkelhammer, Robert Zaytoun |
9/23/2016 | 15-4299 | US v. William Clarke | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Joseph King, Christopher Catizone |
9/23/2016 | 15-4284 | US v. Samuel Robert Hosford | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz | Julie Stelzig, Dana Brusca |
9/23/2016 | 15-1587 | Paul Scinto, Sr. v. Warden Stansberry | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Adam Farra, Robert Dodson |
9/23/2016 | 15-4217 | US v. Ernest Williams, Jr. | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Jaclyn DiLauro, Donald Pender |
9/23/2016 | 15-7442 | US v. Spencer Peters | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz | Caroline Platt, Peter Duffey |
9/23/2016 | 15-4187 | US v. Antonio Fuller | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Lawrence Woodward Jr., Richard Cooke |
9/23/2016 | 15-4094 | US v. Andrew Wallace | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Patrick Bryant, Andrew Bosse |
9/23/2016 | 15-2335 | Chesapeake Bay Enterprises v. Chesapeake Trust | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Patrick Potter, Steven Biss |
9/23/2016 | 15-1755 | Clayland Farm Enterprises, LLC v. Talbot County, Maryland | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Mark Gabler, Paul Cucuzzella, Victoria Shearer |
9/23/2016 | 15-1801 | Interstate Fire and Casualty v. Dimensions Assurance Ltd. | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Paulette Sarp, Robert Ferguson Jr. |
9/23/2016 | 15-4470 | US v. Amar Endris | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Nicholas Xenakis, Jack Morgan |
9/23/2016 | 15-4479 | US v. Kofi Agyekum | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Jonathan Byrne, Monica Coleman |
9/23/2016 | 15-4764 | US v. Kareem Doctor | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz | Emily Harrill, Robert Daley Jr. |
9/23/2016 | 16-6731 | US v. Richard Schmidt | Roger L. Gregory, J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz | Abby Wright, Raymond Tarlton |
9/23/2016 | 15-4301 | US v. Donald Walker | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | John Coalter, JoAnna McFadden |
9/23/2016 | 15-4739 | US v. Maria Alvarado McTague | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Jean Hudson, Aaron Cook, Wynn Harding |
9/22/2016 | 16-1605 | Barbara Lee v. VA State Board of Elections | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Bruce Spiva, Mark Hearne II |
9/22/2016 | 14-4902 | US v. Shaquille Robinson | Gregory, Wilkinson, Niemeyer, Motz, Traxler, King, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris, Davis | Nicholas Compton, Thomas Booth |
9/22/2016 | 15-1321 | Consol Buchanan Mining Company v. Secretary of Labor | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Billy Shelton, Cheryl Blair-Kijewski |
9/22/2016 | 15-1419 | Kobe v. Nikki Haley | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Patricia Harrison, Damon Wlodarczyk, Vance Bettis |
9/22/2016 | 15-1420 | Joseph Jemsek v. Janelle Rhyne | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Jacques Simon, Stephen Feldman |
9/22/2016 | 15-1918 | Deborah Ripley v. Foster Wheeler LLC | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Erik Nadolink, William Harty |
9/22/2016 | 16-0601 | In re: James Irby, III | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Paresh Patel, Sujit Raman |
9/22/2016 | 15-4267 | US v. Martin Saldana | Henry F. Floyd, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Robert Cooper, Amy Ray |
9/21/2016 | 15-2170 | Rafael Larios-Reyes v. Loretta Lynch | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Benjamin Winograd, Karen Melnik |
9/21/2016 | 15-2133 | Krystal Johnson v. Jesse Quattlebaum | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Howard Anderson III, Eugene Matthews |
9/21/2016 | 15-1747 | Masoud Sharif v. United Airlines, Incorporated | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Irene M. Keeley | Robert Oswald, Stephen Chertkof, Hugh Johnson Jr. |
9/21/2016 | 15-1656 | RB&F Coal, Incorporated v. Deloris Mullins | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Irene M. Keeley | Mark Solomons, Victoria Herman, Rebecca Fiebig |
9/21/2016 | 15-1048 | Devil's Advocate, LLC v. Zurich American Insurance Co | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Irene M. Keeley | John Toothman, Kelly Lippincott |
9/21/2016 | 15-1988 | NCO Financial Systems, Inc. v. Montgomery Park, LLC | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Howard Goldberg, Kevin Docherty |
9/21/2016 | 14-2214 | Sharon Thomas v. The Salvation Army | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Irene M. Keeley | Gregory Dolin, Matthew Lincoln |
9/21/2016 | 15-2143 | Palmetto Prince George v. NLRB | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Jennifer Fowler-Hermes, Meghan Phillips |
9/21/2016 | 15-1088 | US ex rel. Kurt Bunk v. Government Logistics N.V. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | John Petite, Michael Shih, William Coffield IV, Laina Lopez |
9/21/2016 | 15-2285 | Catawba Riverkeeper Foundation v. NC Dept of Transportation | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Scott Slusser, Kimberley Hunter |
9/21/2016 | 15-2385 | L-3 Communications Corporation v. Serco, Incorporated | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Steven Levitt, Amy Miller |
9/21/2016 | 15-6099 | US v. Lamar Lee | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Geremy Kamens, Richard Cooke |
9/21/2016 | 16-6026 | John Doe #1 v. Roy Cooper, III | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Matthew Boyatt, Paul Dubbeling |
9/21/2016 | 15-6467 | Jihad Melvin v. Frank Perry | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Mary McNeill, Clarence DelForge III |
9/21/2016 | 14-1660 | Jason Klein v. Verizon Online LLC | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Raymond Fay, Fred Rowley Jr. |
9/21/2016 | 15-6130 | Alberto Cruz v. Bob Marshall | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Shon Hopwood, Clarence DelForge III |
9/21/2016 | 15-1950 | Howard Nease v. Ford Motor Company | Diana Gribbon Motz, William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee | Jonathan Hacker, Larry Javins II |
9/21/2016 | 15-2200 | Gregory Robinson v. The City of South Charleston | Roger L. Gregory, Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris | Molly Underwood Poe, Alexander McLaughlin |
9/20/2016 | 15-1604 | Makia Smith v. Baltimore City Police Dept. | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Lawrence Greenberg, Suzanne Sangree |
9/20/2016 | 15-1578 | Amy Sharp v. Carolyn Colvin | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Bruce Billman, Elizabeth Wu |
9/20/2016 | 15-1395 | Richard Beck v. Robert McDonald | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Irene M. Keeley | Douglas Rosinski, Sonia McNeil |
9/20/2016 | 15-1115 | Nancy Morris v. Andrew Bland | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Harold Staley Jr. |
9/20/2016 | 15-1092 | April Smith v. Jason Munday | Roger L. Gregory, Robert B. King, G. Steven Agee | Algernon Williams Sr., Patrick Flanagan, Joseph Finarelli |
9/20/2016 | 15-1617 | Adrian Scott v. Maryland State Dept. of Labor | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Irene M. Keeley | JoAnna Esty, M. Gunther |
9/20/2016 | 14-6682 | Jason Clem v. Leslie Fleming | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Amy DeLine, Robert Anderson III |
9/20/2016 | 15-4023 | US v. David Parker | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Frances Pratt, Richard Cooke |
9/20/2016 | 14-2117 | Marie McCray v. Maryland Dept of Transp | Roger L. Gregory, Robert B. King, G. Steven Agee | John Morris Jr., Jennifer Katz |
9/20/2016 | 14-7297 | Nicanor Rodriguez v. Dennis Bush | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Matthew Kappel, Alphonso Simon Jr. |
9/20/2016 | 15-1795 | Jerome C. Newkirk, Sr. v. James B. Enzor | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Irene M. Keeley | Samuel Arthur III, Christopher Kenney |
9/20/2016 | 15-1839 | Cimenga Tshibaka v. John Sernulka | Roger L. Gregory, Robert B. King, G. Steven Agee | Conrad Varner, Robin Nagele |
9/20/2016 | 15-1878 | Marcella Holloman v. Paul Markowski | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Stephen Braga, Frederic Smalkin Jr., William Phelan Jr. |
9/20/2016 | 15-2182 | Wells Fargo Equipment Finance v. Nabil Asterbadi | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Irene M. Keeley | David Lamb, Steven Leitess |
9/20/2016 | 15-4103 | US v. Joeann Wharton | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Julie Stelzig, Paul Nitze |
9/20/2016 | 15-4121 | US v. Tyrone Williams | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Stephen Gordon, Barbara Kocher |
9/20/2016 | 15-6832 | Ronald Dingle v. Robert Stevenson | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Stephen van Stempvoort, Alphonso Simon Jr. |
9/20/2016 | 15-6910 | Michael Dilworth v. Adams | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | E. Webb, Scott Hart |
9/20/2016 | 14-1646 | Walter Nielsen v. Chuck Hagel | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Lowell Sturgill Jr., Mindy Farber |
9/20/2016 | 15-1879 | Zhikeng Tang v. Loretta Lynch | Roger L. Gregory, Robert B. King, G. Steven Agee | Gary Yerman, Sarah Crockett |
6/21/2016 | 16-1468 | N. C. State Conference v. Patrick McCrory | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Anna Baldwin, Penda Hair, Allison Riggs, Thomas Farr, Alexander Peters |
5/12/2016 | 15-4097 | US v. Jonathan Davey | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn Jr., Norman K. Moon | Gary Bryant, Anthony Enright |
5/12/2016 | 15-7620 | Zhenli Ye Gon v. Frank Dyer, III | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Gregory Smith, William Glaser |
5/12/2016 | 14-4779 | US v. Louis Martin | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn Jr., Norman K. Moon | William Mitchell Jr., Leah Bressack |
5/12/2016 | 15-0281 | In re: Terrence Wright | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Christopher Ford, Jess Mekeel |
5/12/2016 | 15-1081 | Michael Tankersley v. James Almand | Robert B. King, Albert Diaz, Andre M. Davis | Scott Michelman, Michele McDonald |
5/12/2016 | 15-1831 | Suhail Al Shimari v. CACI Premier Technology, Inc. | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Baher Azmy, John O'Connor Jr. |
5/12/2016 | 15-2153 | James Lane v. John Anderson | Robert B. King, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Howard Hoffman, Jason Levine, Jason Foltin |
5/12/2016 | 15-4195 | US v. Lester Woods | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Beattie Ashmore, Kimberly Albro, Winston Holliday Jr. |
5/12/2016 | 15-4204 | US v. Rene Ramirez-Jimenez | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Aimee Zmroczek, Jimmie Ewing |
5/12/2016 | 15-4308 | US v. Terry McMillian | Robert B. King, Albert Diaz, Andre M. Davis | Jennifer Leisten, Christopher Anderson |
5/12/2016 | 15-4322 | US v. Michael Rand | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Seth Waxman, Amy Ray |
5/12/2016 | 15-4383 | US v. Bryan Serafini | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Patrick Bryant, Kevin Hudson |
5/12/2016 | 15-4498 | US v. Gaston Saunders | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn Jr., Norman K. Moon | Brian Toth, Joseph Zeszotarski Jr. |
5/12/2016 | 15-4616 | US v. Basit Sheikh | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Joseph Gilbert, Phillip Rubin |
5/12/2016 | 15-6248 | Keith Clark v. Larry Cartledge | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Dana Wallace, Susannah Cole |
5/12/2016 | 15-2091 | Clean Air Carolina v. NC Dept of Transportation | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Kimberley Hunter, Erika Kranz, Thomas Griffin III |
5/11/2016 | 15-6943 | Dewayne Cox v. Bradley Quinn | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Jim Guynn Jr., Christopher Newton, Melvin Williams |
5/11/2016 | 15-1551 | Forest Capital, LLC v. BlackRock, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Albert Diaz | Jeffrey Wurst, Thomas Dewey |
5/11/2016 | 14-1945 | Stephen Kolbe v. Lawrence Hogan, Jr. | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Gregory, Shedd, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker | John Sweeney, Matthew Fader |
5/11/2016 | 14-2129 | Ohio Valley Environmental Coal v. United States Army Corps | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Peter Morgan, Robert Oakley, Douglas Crouse |
5/11/2016 | 15-1521 | Lauren Graham v. C. Gagnon | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Victor Glasberg, Julia Judkins |
5/11/2016 | 15-1583 | Laura McFeeley v. Jackson Street Entertainment, | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Albert Diaz | Michael Smith, Gregg Greenberg, Katelyn Poe |
5/11/2016 | 15-1660 | Sutasinee Thana v. Board of License Commissioners | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Charles Byrd Jr., Kevin Karpinski |
5/11/2016 | 15-4381 | US v. Wenjing Liu | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Patrick Bryant, Christopher Catizone |
5/11/2016 | 15-4363 | US v. Martin Barcenas-Yanez | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Joshua Carpenter, Anthony Enright |
5/10/2016 | 15-1658 | Stella Andrews v. America's Living Centers, LLC | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Joseph F. Anderson Jr. | Joseph Cassell, Ashley Escoe, Rolf Garcia-Gallont |
5/10/2016 | 15-7151 | Dennis LeBlanc v. Randall Mathena | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Thomas E. Johnston | Stuart Raphael, Bryan Stevenson |
5/10/2016 | 15-1098 | George G. Monroe v. Carolyn W. Colvin | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Joseph F. Anderson Jr. | William Davis III, Marc Epstein |
5/10/2016 | 15-1150 | Jose Reyes Carbajal v. Loretta Lynch | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Maris Liss, Tim Ramnitz |
5/10/2016 | 15-1162 | Robert Sarvis v. James Alcorn | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Andre M. Davis | David Schoen, Stuart Raphael |
5/10/2016 | 15-1444 | Renee McCray v. Federal Home Loan Mortgage | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Thomas E. Johnston | Kenzie Rakes, Robert Hillman, Michael Barranco |
5/10/2016 | 15-1484 | Hunter Laboratories, ex rel v. Commonwealth of Virginia | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Eric Buescher, Candice Deisher |
5/10/2016 | 15-1541 | Jonathan Folmar v. Cooke Realty, Inc. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | Fred DeVore IV, Clay Collier |
5/10/2016 | 15-1574 | American Humanist Association v. Greenville Co School District | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Monica Miller, Thomas Barlow |
5/10/2016 | 15-1575 | Pennsylvania National Mutual v. Jo Lewis | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Pamela A. Harris | John Murphy, Bert Utsey III, Jenny Horne |
5/10/2016 | 15-1599 | Gabriel Santos Alvarez v. Loretta Lynch | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Brian Murray, Christina Greer, Mark Stevens |
5/10/2016 | 16-1023 | Intl Assn of Machinists v. DynCorp International LLC | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Andre M. Davis | J. Michael McGuire, Andrew Roth |
5/10/2016 | 15-1691 | Jorge Amaya v. Power Design, Incorporated | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Daniel Katz, Erin Mohan, Leslie Stout-Tabackman |
5/10/2016 | 15-1834 | Garfield Lawrence v. Loretta Lynch | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Andre M. Davis | Heidi Altman, Kristin Macleod-Ball, Matthew Spurlock |
5/10/2016 | 15-1945 | Chaille Dubois v. Atlas Acquisitions LLC | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Morgan Fisher, Donald Maurice Jr. |
5/10/2016 | 15-1976 | Michelle Williams v. Lendmark Financial Services | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Thomas E. Johnston | Cory Zajdel, Brian Moffet |
5/10/2016 | 15-1982 | NAAMJP v. Loretta Lynch | Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, John A. Gibney Jr. | Joseph Giannini, Brian Hudak |
5/10/2016 | 15-2468 | Angello A. D. Osborne v. Peter Georgiades | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Joseph F. Anderson Jr. | Deborah Duvall, Robert Smith Jr. |
5/10/2016 | 15-4054 | US v. Bruce Winston | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Christopher Suarez, Peter Martinez |
5/10/2016 | 15-7676 | Shaun Hayden v. Paul Butler, Jr. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Thomas E. Johnston | Joseph Finarelli, Benjamin Finholt |
5/10/2016 | 15-1669 | PEM Entities LLC v. Eric M. Levin | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Joseph F. Anderson Jr. | John Northen, James White |
5/09/2016 | 16-1270 | Raleigh Wake Citizens Assoc v. Wake County Board of Elections | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Anita Earls, Allison Riggs, Charles Marshall III |
3/24/2016 | 15-4032 | US v. W. Wayne Perry, Jr. | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Thomas D. Schroeder | Joseph Pope, Andrew Sacks, Alan Salsbury |
3/24/2016 | 15-1331 | Carla Calobrisi v. Booz Allen Hamilton, Inc. | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Linda Correia, Stephen Robinson |
3/24/2016 | 14-2351 | RLM Communications, Inc. v. Amy E. Tuschen | Robert B. King, Albert Diaz, Pamela A. Harris | R. Charleston, Michael Lord, Coy Brewer Jr. |
3/24/2016 | 14-2375 | John Vannoy v. Federal Reserve Bank | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Thomas D. Schroeder | Mary Kelly, David Nagle |
3/24/2016 | 14-4533 | US v. Ezekiel Donja Gardner | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | William Dowling, Phillip Rubin |
3/24/2016 | 14-4790 | US v. Thomas Kimmel | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Robert Waters, Kristine Fritz |
3/24/2016 | 14-4866 | US v. Alan Barnett | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Thomas D. Schroeder | Joshua Carpenter, Jeffrey Gillette, Amy Ray |
3/24/2016 | 14-4959 | US v. Ennis Billups | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Robert McClellan, Ripley Rand |
3/24/2016 | 15-1153 | RDLG, LLC v. Fred Leonard, Jr. | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | John Hunter, Ross Fulton |
3/24/2016 | 15-1175 | Daniel Shantu v. Loretta Lynch | Robert B. King, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Alan Parra, Rachel Browning |
3/24/2016 | 14-1944 | Travelers Indemnity Company v. Portal Healthcare Solutions | Robert B. King, Albert Diaz, Pamela A. Harris | G. Eric Brunstad Jr., John Rasmussen |
3/24/2016 | 15-1505 | William Anderson, Jr. v. Wayne Hancock | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, David C. Norton | Cortney Walker, Theodore Nodell Jr., John Logan |
3/24/2016 | 15-1608 | Solers, Incorporated v. IRS | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, David C. Norton | Mariam Tadros, Gretchen Wolfinger |
3/24/2016 | 15-4288 | US v. Whitney Kent | Albert Diaz, Pamela A. Harris, John A. Gibney, Jr. | Lex Coleman, Joshua Hanks |
3/24/2016 | 15-1947 | EEOC v. Maritime Autowash, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, David C. Norton | Paula Bruner, John Vander Woude |
3/24/2016 | 15-1735 | Leopold Munyakazi v. Loretta Lynch | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Ofelia Calderon, Jeffrey Menkin |
3/24/2016 | 15-4096 | US v. Desmond White | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Thomas D. Schroeder | Jonathan Byrne, Jennifer Herrald |
3/24/2016 | 15-4102 | US v. Osmin Alfaro | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Paresh Patel, James Pearce |
3/24/2016 | 15-4109 | US v. Kenneth Bailey, Jr. | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Gregory Davis, Kyle Pousson |
3/24/2016 | 15-4216 | US v. Zackary Lull | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Joseph Zeszotarski Jr., Patrick Weede |
3/24/2016 | 15-1338 | Martin Sheehan v. Allen Saoud | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, David C. Norton | Martin Sheehan, Paul Harris |
3/23/2016 | 14-6851 | US v. Raymond Surratt, Jr. | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Gregory, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris | Ann Hester, Erika Maley, Michael Dreeben, Steven Goldblatt |
3/23/2016 | 12-4659 | US v. Aaron Graham | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Gregory, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris | Meghan Skelton, Rod Rosenstein |
3/22/2016 | 15-1360 | US v. Finn Batato | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Michael Elkin, Jay Prabhu |
3/22/2016 | 14-2135 | Estate of Wayne A. Jones v. City of Martinsburg | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Richard L. Voorhees | Christopher Brown, Philip Savrin |
3/22/2016 | 14-4795 | US v. Robert Fitzgerald | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Michael Wein, Michael Hanlon |
3/22/2016 | 14-4847 | US v. Russell Linney | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Chiege Okwara, Amy Ray |
3/22/2016 | 15-0001 | William Morva v. David Zook | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Jonathan Sheldon, Alice Armstrong |
3/22/2016 | 15-1007 | Yvoune Petrie v. Virginia Board of Medicine | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Richard L. Voorhees | Vincent Amberly, Sarah Allen |
3/22/2016 | 15-1124 | Sharel Farmer v. Eagle Systems and Services, In | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Ralph Bryant Jr., Justin Davis, Jang Jo |
3/22/2016 | 15-1273 | John Lisotto v. New Prime Incorporated | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Rebecca Fulmer, Reginald Belcher |
3/22/2016 | 13-4349 | US v. Stephen McFadden | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | J. Snook III, Anthony Giorno |
3/22/2016 | 15-1344 | Rhonda Henderson v. Hartford Life | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | John Peace, Debbie Harden |
3/22/2016 | 14-1601 | Karen Greene v. Harris Corporation | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | James Klimaski, Lynn Calkins |
3/22/2016 | 15-1384 | Jotaynun Lee v. Todd Bevington | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Max O. Cogburn Jr. | Kenechukwu Okoli, Donald Beck Jr. |
3/22/2016 | 15-1434 | William Hanback v. DRHI, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Max O. Cogburn Jr. | Stephen Pierce, Jon Mains |
3/22/2016 | 15-1441 | Brenda Robinson v. Boston Scientific Corporation | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Jessica Kasischke, Daniel Rogers |
3/22/2016 | 15-1473 | Lisa Kerr v. Marshall University Board | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Richard L. Voorhees | Lisa Kerr, Andrew Ballard |
3/22/2016 | 15-1557 | Dorothy Buchhagen v. ICF International, Inc. | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Alan Banov, Jeremy Dutra |
3/22/2016 | 15-1607 | Francois Lukunku-Tshibangu v. Loretta Lynch | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Mariam Masumi, Andrea Gevas |
3/22/2016 | 15-1993 | D.B., as next friend of R.M.B. v. Darryl Poston | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Susan Watson, Katherine Goettel |
3/22/2016 | 15-2471 | Fernando Alcala v. Claudia Hernandez | Robert B. King, G. Steven Agee, Henry F. Floyd | Matthew Abee, Kevin Eberle, Thomas McGee III |
3/22/2016 | 15-6050 | Jean Germain v. Bobby Shearin | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Richard L. Voorhees | Scott Martin, Stephanie Lane-Weber |
3/22/2016 | 15-6568 | Lewis Duckett v. Marcia Fuller | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Max O. Cogburn Jr. | Ricardo Camposanto, Sheila Bias |
3/22/2016 | 15-6616 | Richard Nicolas v. Maryland Attorney General | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Max O. Cogburn Jr. | Edward Kelley, Geoffrey Garinther |
3/22/2016 | 15-1365 | Bassam Hanna v. Loretta Lynch | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Soulmaz Taghavi, Alison Igoe |
3/22/2016 | 15-1302 | Consolidation Coal Company v. Everett Galusky | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | William Mattingly, Heath Long |
3/21/2016 | 15-1486 | Se.H. v. Bd of Ed of Anne Arundel Cnty | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Henry E. Hudson | Selene Almazan-Altobelli, Alice Nelson, Manisha Kavadi |
3/21/2016 | 15-1364 | Sara Fox v. Leland Volunteer Fire/Rescue | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Henry E. Hudson | Sara Faulman, Paul Derrick |
3/01/2016 | 15-4272 | US v. Bernardo Lloyd | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Jennifer Mayer, Richard Finci, Sujit Raman |
3/01/2016 | 15-1546 | Claudia Harbourt v. PPE Casino Resorts Maryland | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Steven Lubar, Todd Horn |
3/01/2016 | 14-1281 | Scott Carlson v. DynCorp International LLC | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Jacob Small, Edward Ellis |
1/28/2016 | 15-1392 | Jacqueline Galloway v. Santander Consumer USA, Inc | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Cory Zajdel, Robert Brener |
1/28/2016 | 14-4357 | US v. Daniel McIntosh | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Carmen Hernandez, Sonja Ralston |
1/28/2016 | 14-2168 | David Christian, III v. South Carolina Dept Labor | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Julius Babb IV, Jonathan Pearson, Molly Craig |
1/28/2016 | 14-4920 | US v. Tineka McLaughlin | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Eric Brignac, Phillip Rubin |
1/28/2016 | 14-7691 | Thomas Matherly v. Justin Andrews | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Joshua Robbins, Brian Remondino, Michael Lockridge |
1/28/2016 | 15-0276 | In re: Creadell Hubbard | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Paul Sun Jr., Seth Wood |
1/28/2016 | 15-1005 | Jose Carcamo v. Loretta Lynch | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Brian Casson, Carlton Sheffield |
1/28/2016 | 15-1211 | Jane Doe #1 v. Matt Blair | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Loretta Copeland Biggs | Edward George, Erwin Conrad |
1/28/2016 | 14-4758 | US v. Shane Hare | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Loretta Copeland Biggs | Michael Montemarano, Rod Rosenstein |
1/28/2016 | 15-4029 | US v. Mario Taylor | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Ann Hester, Amy Ray |
1/28/2016 | 14-2416 | Christine Pace v. Air & Liquid Systems Corp. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | William Swett, Emily Kennedy, Scott Frick, G. Phillips |
1/28/2016 | 15-6589 | US v. Arnold Burleson | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Kevin King, Harry Hobgood |
1/28/2016 | 15-6134 | Anthony Mangum v. S. Hallembaek | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Clint Cowan, Travis Andrews, Michael Bredenberg |
1/28/2016 | 15-6109 | Douglas Fauconier v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Donald Morgan, Matthew McGuire |
1/28/2016 | 15-4319 | US v. Zachary Foster | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Brendan Leary, Tara Tighe |
1/28/2016 | 15-4316 | US v. Xayver Warner | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Ann Hester, Amy Ray |
1/28/2016 | 15-4300 | US v. Kevin Hall | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Paul Gill, Richard Cooke |
1/28/2016 | 15-4276 | US v. Gary Dale Spurlock | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Loretta Copeland Biggs | James Cagle, Jennifer Herrald, Jonathan Ritchie |
1/28/2016 | 15-4235 | US v. Edgar Bello Murillo | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | John Kiyonaga, Ross Goldman |
1/27/2016 | 14-2250 | Henri Ndibu v. Loretta Lynch | William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Allison Lukanich, Jennifer Singer, Jim Melo |
1/27/2016 | 15-1009 | Francisco Mena v. Loretta Lynch | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | David Roberts, Benjamin Moss |
1/27/2016 | 15-2056 | G. G. v. Gloucester County School Board | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Joshua Block, David Corrigan |
1/27/2016 | 14-2032 | Peabody Holding Company v. United Mine Workers of America | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | John Woodrum, Arthur Traynor III |
1/27/2016 | 14-2308 | Gerard Morrison v. County of Fairfax, VA | William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Molly Elkin, Sarah Marcus, Sona Rewari |
1/27/2016 | 14-2366 | George Rishell v. Computer Sciences Corporation | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Loretta Copeland Biggs | Catherine Stetson, Angeli Murthy, Mike Farrell |
1/27/2016 | 14-7438 | Charles Richey v. Leroy Cartledge | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Loretta Copeland Biggs | Milligan Goldsmith, Melody Brown |
1/27/2016 | 14-7791 | Christopher Maney v. Terence Garrison | William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | John Vermitsky, Patrick Kane |
1/27/2016 | 15-0206 | In Re: John McFadden | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Anatoly Smolkin, Rosemary Bourne |
1/27/2016 | 15-1591 | Nancy Lund v. Rowan County, North Carolina | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Allyson Ho, Christopher Brook |
1/27/2016 | 15-1618 | Jeremy A. Powell v. The Huntington National Bank | Robert B. King, Albert Diaz, Andre M. Davis | Keith Noreika, Adina Rosenbaum |
1/27/2016 | 14-1428 | Sue Doe v. Linda Kidd | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Armand Derfner, Kenneth Woodington, Patricia Harrison |
1/27/2016 | 15-1011 | Vincent Mercer v. PHH Corporation | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Daniel Cox, Joseph Wozniak |
1/27/2016 | 15-2161 | Misty Simms v. US | James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris, Loretta Copeland Biggs | Edward Himmelfarb, Mark Moreland |
1/27/2016 | 15-1559 | St. Paul Mercury Insurance Co v. American Bank Holdings, Inc. | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Albert Mezzanotte Jr., Thomas Judge Jr. |
1/27/2016 | 15-6382 | Adrian King, Jr. v. Jim Rubenstein | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Tennille Checkovich, Natalie Schaefer |
1/27/2016 | 15-1555 | Brian Yates v. Christopher Terry | James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris, Loretta Copeland Biggs | Robin Jackson, Jason Luck |
1/27/2016 | 15-1474 | SB v. Board of Education of Harford | James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris, Loretta Copeland Biggs | Martin Cirkiel, Tracy Rezvani, Andrew Scott |
1/27/2016 | 15-1446 | Justin Thomas v. Carmeuse Lime & Stone, Inc. | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Loretta Copeland Biggs | Jeffery Sexton, Robert Hagan Jr., Thomas Lawson |
1/27/2016 | 15-1091 | Balwinder Whala v. PNC Bank | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Henry McLaughlin III, Constantinos Panagopoulos |
1/27/2016 | 15-1035 | William Conrad v. CSX Transportation, Inc. | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Lawrence Katz, Jacqueline Holmes |
1/26/2016 | 15-1393 | Cumberland County Hospital v. Sylvia Burwell | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Kathryn Taylor, Joshua Salzman |
1/26/2016 | 15-1353 | Raina Connor v. Tavares Thompson | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Henry E. Hudson | James Ellis, Huntington Willis |
1/26/2016 | 15-1203 | NLRB v. Bluefield Hospital | G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker, Henry E. Hudson | Kaitlin Kaseta, Micah Jost |
1/26/2016 | 15-0002 | Errol Moses v. Carlton Joyner | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Shelagh Kenney, Peter Regulski |
1/26/2016 | 15-1589 | Gordon Goines v. Valley Community Services Brd | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Timothy Coffield, Richard Milnor, James Bowling, Rosalie Fessier, Jesse Baker |
12/10/2015 | 14-1910 | Randall Brickey v. Robb Hall | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Jeremy Carroll, Edward McNew |
12/10/2015 | 14-7245 | US v. Nicholas Ragin | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Matthew Pruden, William Miller |
12/10/2015 | 14-4167 | US v. Charles Thomson | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Steven Levin, Andrea Smith |
12/10/2015 | 14-2283 | Colon Health Centers v. Bill Hazel | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Darpana Sheth, Stuart Raphael |
12/10/2015 | 14-2382 | Judith Gentry v. East West Partners Club | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Glen Shults Jr., Matthew Gilley, Jonathan Yarbrough |
12/10/2015 | 14-4441 | US v. Humberto Rojas-Diaz | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Michael Patrick, Kristine Fritz |
12/10/2015 | 14-4645 | US v. Wendy Moore | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, Pamela A. Harris | Andrew Mackenzie, James Brown Jr., Michael DeHart |
12/10/2015 | 14-4736 | US v. Michael Palmer | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | James Broccoletti, Christopher Catizone |
12/10/2015 | 14-4934 | US v. Brian Berry | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Jorgelina Araneda, Phillip Rubin |
12/10/2015 | 14-4786 | US v. Kevin Bellinger | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Linn Walker, Mary Davis, Andrew Cogar |
12/09/2015 | 14-7082 | Clifton Collins v. Harold Clarke | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | David Hargett, James Maloney, Donald Jeffrey III |
12/09/2015 | 14-1682 | EMCOR Group, Inc. v. Great American Insurance Co | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Bernard London, Michael Graziano |
12/09/2015 | 14-2055 | Lisa Covington v. MCIC, Incorporated | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Harry Goldman Jr., Robert Skeen, Mitchell Mirviss, David Allen, Frank Loker Jr., Louis Grenzer Jr., Donald Meringer |
12/09/2015 | 14-2324 | Sea "B" Mining Company v. Shirley Addison | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Timothy Gresham, Victoria Herman |
12/09/2015 | 14-2256 | Knox Energy, LLC v. Gasco Drilling, Inc | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, John A. Gibney, Jr. | Daniel Bird, Michael Finney |
12/09/2015 | 13-7107 | US v. Richard Adams | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, John A. Gibney Jr. | Marianna Jackson, Christopher Anderson |
12/09/2015 | 14-2358 | Andon, LLC v. The City of Newport News, VA | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Michael Ware, Darlene Bradberry |
12/09/2015 | 14-2419 | Frederick Aikens v. William Ingram, Jr. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | William Webb Sr., Gerald Robbins |
12/09/2015 | 14-4871 | US v. James McNeal | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Joseph McCarthy, Maureen White, Richard Cooke |
12/09/2015 | 15-6003 | US v. Pablo Ramirez-Alaniz | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Joseph Gilbert, Robert Dodson |
12/09/2015 | 15-1055 | Monica Guessous v. Fairview Property Investments | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | Arinderjit Dhali, Gail Coleman, Hans Riede |
12/09/2015 | 14-2120 | Perdue Foods LLC v. BRF S.A. | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, John A. Gibney, Jr. | Damon Wright, Jeffrey Ostrow |
12/09/2015 | 15-4312 | US v. Agustin Lopez-Collazo | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | Sujit Raman, Joanna Silver |
12/09/2015 | 15-1478 | 24th Senatorial District v. James Alcorn | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | Jeffrey Adams, Richard Boyer, Joshua Heslinga |
12/09/2015 | 15-1385 | Del Webb Communities, Inc. v. Roger Carlson | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | Robert Widener, Michael Seekings |
12/09/2015 | 15-1328 | Bank of Commerce v. Maryland Financial Bank | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, John A. Gibney, Jr.. | Demetrios Kaouris, Margaret McKee |
12/09/2015 | 15-1316 | James B. Angell v. Stubbs & Perdue, P.A. | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Trawick Stubbs Jr., Paul Allulis, James Angell |
12/09/2015 | 15-1187 | Ricky Henson v. Santander Consumer USA, Inc. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Cory Zajdel, Kim Watterson |
12/09/2015 | 15-1170 | James Hayes v. Delbert Services Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Pamela A. Harris | Matthew Wessler, Brian Fischer |
12/09/2015 | 15-1166 | K & D Holdings, LLC v. Equitrans, L.P. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Nicolle Snyder Bagnell, Stephen Wickland |
12/08/2015 | 15-1278 | It's My Party, Inc. v. Live Nation, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Robert Hayes, Jonathan Jacobson |
12/08/2015 | 14-7746 | James Raynor v. G. Pugh | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Brian Schmalzbach, Trevor Cox |
12/08/2015 | 14-2192 | In re: Outsidewall Tire | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Richard Shore, William Copley III |
12/08/2015 | 14-2378 | Providence Hall Associates v. Wells Fargo Bank, N.A. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Gary Bowman, Jeffrey Tarkenton |
12/08/2015 | 14-2380 | Wilerms Oxygene v. Loretta Lynch | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Tamara Jezic, Jeffery Leist |
12/08/2015 | 14-2391 | Jonatan Pornomo v. US | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Theodore D. Chuang | Philip Bradfield, Megan Barbero |
12/08/2015 | 14-2415 | Deltek, Inc. v. Department of Labor | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Theodore D. Chuang | Charles Wayne, Dean Romhilt, Stephen Kohn |
12/08/2015 | 14-4724 | US v. Joaquin Vicencio | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Michael Hemenway, Russell Bostic, Elizabeth Wright |
12/08/2015 | 14-1991 | Alan Grayson v. Randolph Anderson | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Albert Diaz | Tucker Byrd, Brian Duffy, Mark Wall |
12/08/2015 | 15-1031 | S.T. v. Howard County Public School Sy | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Elizabeth Kay Dillon | Wayne Steedman, Jeffrey Krew |
12/08/2015 | 15-1041 | Ceres Marine Terminals, Inc. v. DOWCP | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Lawrence Postol, Ira Steingold, Sarah Hurley |
12/08/2015 | 15-1138 | Adebowale Ojo v. Loretta Lynch | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Henry Griffin, Stefanie Svoren-Jay |
12/08/2015 | 15-1455 | Stop R.E.I.D. v. Federal Election Commission | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Elizabeth Kay Dillon | Michael Morley, Kevin Hancock |
12/08/2015 | 15-4265 | US v. Under Seal | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Theodore D. Chuang | Julia Martinez, Keva McDonald |
12/08/2015 | 15-6067 | US v. Shane Cowley | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Elizabeth Kay Dillon | James Moore, Erik Goes |
12/08/2015 | 15-6970 | US v. Brenda Ware | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, Elizabeth Kay Dillon | Jason Steed, Donald Kersey III |
12/08/2015 | 15-7021 | US v. Samuel Parris | G. Steven Agee, Pamela A. Harris, Theodore D. Chuang | Joshua Carpenter, Amy Ray |
12/08/2015 | 15-1110 | Stanley Jones v. Lanna Chandrasuwan | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | S. Largess, Joseph Finarelli |
10/29/2015 | 14-4711 | US v. John Bird, Jr. | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Ann Hester, Donald Gast |
10/29/2015 | 14-2299 | United States ex rel. v. Purdue Pharma L.P. | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Mark Hurt, Daniel Volchok |
10/29/2015 | 14-4338 | US v. Jean Alvarado | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Andrea Harris, Elizabeth Wright |
10/29/2015 | 14-4375 | US v. William White | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Paul Beers, Laura Rottenborn |
10/29/2015 | 14-2048 | Joyce Anderson v. Consolidation Coal Company | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Allan Karlin, Larry Rector |
10/29/2015 | 14-4762 | US v. Onrey Townes | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Eric Brignac, Kristine Fritz |
10/29/2015 | 14-4902 | US v. Shaquille Robinson | Paul V. Niemeyer, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Nicholas Compton, Jarod Douglas |
10/29/2015 | 14-4905 | US v. Michael Schnittker | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Cary Citronberg, Christopher Catizone |
10/29/2015 | 15-1148 | US ex rel Beauchamp v. Academi | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | William Copley III, Tara Lee |
10/29/2015 | 14-4418 | US v. Christopher Wilson | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | James White, Phillip Rubin |
10/29/2015 | 14-4680 | US v. David Williams, III | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Melvin Cockrell III, Kathy Elmore, Robert Daley Jr. |
10/28/2015 | 14-1853 | First South Bank v. Fifth Third Bank NA | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, M. Hannah Lauck | Robert Goings, William Hurd |
10/28/2015 | 14-2126 | Philip McFarland v. Wells Fargo Bank, N.A. | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Jennifer Wagner, John Lynch |
10/28/2015 | 14-2111 | Samuel Calderon v. GEICO General Insurance Co. | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Andre M. Davis | Pratik Shah, Matthew Morgan |
10/28/2015 | 14-2036 | Jose Hernandez-Nolasco v. Loretta Lynch | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Mariam Masumi, Edward Wiggers |
10/28/2015 | 14-2001 | National Fed of the Blind v. Linda Lamone | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Julia Bernhardt, Jessica Weber, Thomas Chandler |
10/28/2015 | 14-1966 | Nancy Williams v. GENEX Services, LLC | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Clyde H. Hamilton | Nicholas Woodfield, Michael Puma |
10/28/2015 | 14-2141 | Brenda Finney v. Carolyn Colvin | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Andre M. Davis | Jason Wilson, Candace Lawrence |
10/28/2015 | 13-4069 | US v. Daniel Blue | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Clyde H. Hamilton | Sapna Mirchandani, John Sippel Jr. |
10/28/2015 | 13-2223 | Denise Johnson v. Loretta Lynch | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Steven Kreiss, Walter Bocchini |
10/28/2015 | 14-1983 | Route 231, LLC, John D. Carr v. Commissioner of IRS | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Clyde H. Hamilton | Timothy Jacobs, Richard Farber |
10/28/2015 | 15-1240 | Montgomery County, Maryland v. United States | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Joseph Van Eaton, Maureen Flood, Megan Brown |
10/28/2015 | 14-2115 | Madiagne Diop v. Loretta Lynch | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Luis Diaz, Aaron Nelson |
10/28/2015 | 15-4114 | US v. Camden Barlow | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, M. Hannah Lauck | Kathleen Gleason, Ripley Rand |
10/28/2015 | 14-2222 | Nestle Dreyer's Ice Cream Co. v. NLRB | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Bernard Bobber, Gregory Lauro, Matthew Ginsburg |
10/28/2015 | 15-1191 | Estate of Ronald H. Armstrong v. The Village of Pinehurst | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Karonnie Truzy, Dan Hartzog Jr. |
10/28/2015 | 15-1160 | Dennis Bond, Sr. v. Marriott International, Inc | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Pamela A. Harris | David Frederick, David Ellis, Jeffrey Poston |
10/28/2015 | 14-4727 | US v. Charles Edgar Ware | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Katy Cimino, Stephen Vogrin |
10/28/2015 | 14-4595 | US v. Thomas Faulls, Sr. | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Pamela A. Harris | Timothy Anderson, Nancy Healey |
10/28/2015 | 14-4044 | US v. Nader Modanlo | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Andre M. Davis | Dan Himmelfarb, Sujit Raman |
10/28/2015 | 14-2327 | W.C. and A.N. Miller Develop v. Continental Casualty Company | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Paul Kiernan, Richard Simpson |
10/28/2015 | 14-2268 | Evanston Insurance Company v. Agape Senior Primary Care, Inc | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, M. Hannah Lauck | Paul Fields Jr., Shaun Blake |
10/27/2015 | 14-1854 | Rebecca Groves v. Comm Workers of America | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Jeffrey Dunlaevy, Tessa Warren |
10/27/2015 | 14-1622 | Rose Lorenzo v. Prime Communications, L.P. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Dennis W. Shedd | William Pollock, Harris Butler |
10/27/2015 | 14-2013 | Eddy Etienne v. Loretta E. Lynch | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | Kwaku Akowuah, M. Jocelyn Wright |
10/27/2015 | 14-2079 | Whitney Stephenson v. Pfizer, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Dennis W. Shedd | Robert Elliot, Barbara Sloan, Stephanie Lewis |
10/27/2015 | 14-2145 | L. Hall v. Greystar Management Services | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Leslie Stellman, Michael Skojec, Andrew Battista, Michele McDonald, Adam Konstas |
10/27/2015 | 14-2237 | Garrett Fox v. Carolyn Colvin | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Charlotte Hall, Jeanne Semivan |
10/27/2015 | 14-2255 | Jeffrey Pearson v. Carolyn Colvin | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | E. Wallace, Mark Exley |
10/27/2015 | 14-7072 | Eric Grueninger v. Director, Virginia Department | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Michael McIntosh, Steven Witmer |
10/27/2015 | 14-7204 | Joshua Rich v. US | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Jay McCamic, Alan McGonigal |
10/27/2015 | 14-7607 | Jeremy Fontanez v. Terry O'Brien | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Pamela A. Harris | Adam Farra, Tara Tighe |
10/27/2015 | 15-1063 | Severn Peanut Co., Inc. v. Industrial Fumigant Co. | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | James Warren III, Steven Epstein |
10/27/2015 | 15-1111 | Pac Tell Group, Inc. v. NLRB | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Reyburn Lominack III, Julie Broido, Mariana Padias |
10/27/2015 | 14-6449 | US v. Ishmael Santiago | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, M. Hannah Lauck | Christopher Smith, Seth Wood |
10/27/2015 | 15-1182 | NLRB v. Pessoa Construction Company | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | David Seid, Michael Avakian |
10/27/2015 | 15-1335 | Belmora LLC v. Bayer Consumer Care AG | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Bradley Cohn, Lewis Yelin, Martin Schwimmer |
10/07/2015 | 15-7114 | US v. Lance Williams | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Eric Placke, Robert Hamilton, John Adams |
10/07/2015 | 15-6966 | US v. Albert Hardy, Jr. | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Joshua Carpenter, Amy Ray |
10/07/2015 | 14-2092 | Kimberly McKinnish v. Patrick Donahoe | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Christopher Vaughn, Paul Taylor |
9/17/2015 | 14-4766 | US v. Gregory McLeod | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Michael Meetze, Benjamin Garner |
9/17/2015 | 14-4370 | US v. Alejandro Garcia-Lagunas | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Andre M. Davis | Paul Sun Jr., Kristine Fritz |
9/17/2015 | 14-1923 | Eastern Associated Coal Corp v. DOWCP | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | Mark Solomons, Evan Smith, Jeffrey Goldberg |
9/17/2015 | 14-2267 | FLAME S.A. v. Freight Bulk Pte. Ltd. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Anthony Franze, William Bennett III, James Power |
9/17/2015 | 14-2360 | Melanie Lawson v. Union County Clerk of Court | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Andre M. Davis | Samantha Booth, Eugene Volokh, Vance Bettis |
9/17/2015 | 14-4154 | US v. Trevin Gibson | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Eric Brignac,Yvonne Watford-McKinney |
9/17/2015 | 14-4283 | US v. Lavelle Stover | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | Maggie Grace, Aaron Zelinsky |
9/17/2015 | 14-4307 | US v. Warren Moseley | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | William Stevens, Clifton Barrett |
9/17/2015 | 14-1494 | Wendell Griffin v. Baltimore Police Department | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Charles Curlett Jr., Daniel Beck |
9/17/2015 | 14-4502 | US v. Alvis Damon Williams | James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Elizabeth Franklin-Best, Julius Richardson |
9/17/2015 | 14-4650 | US v. Leland Nielsen, III | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Andre M. Davis | Casper Marcinak III, James May |
9/17/2015 | 14-4678 | US v. Antonio V. White | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Jennifer Leisten, Eric Goulian |
9/17/2015 | 13-4828 | US v. Jeffrey Martinovich | James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Lawrence Woodward Jr., V. Dougherty |
9/17/2015 | 14-4745 | US v. Dilade McCoy | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | Gregory English, Angela Mastandrea-Miller |
9/17/2015 | 14-4416 | US v. Anthony Palomino-Coronado | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | Joanna Silver, Kristi O'Malley |
9/17/2015 | 14-7025 | US v. Joshua Cole | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Stephen Gordon, Phillip Rubin |
9/17/2015 | 15-1001 | Kent Stahle v. CTS Corporation | James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Kaitlin Price, Earl Holman, Mackenzie Salenger |
9/17/2015 | 14-4695 | US v. Kenneth Rush | James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Rhett Johnson, John Frail |
9/17/2015 | 14-4568 | US v. James Morris Sellers | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | William Nettles IV, Jimmie Ewing |
9/16/2015 | 14-2363 | Natl Organization for Marriage v. US, Internal Revenue Service | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | William Davis, Ivan Dale |
9/16/2015 | 14-0005 | Thomas Porter v. David Zook | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Dawn Davison, Matthew Dullaghan |
9/16/2015 | 14-1700 | Thomas Bowers v. Carolyn Colvin | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | James Morton, Jeanne Semivan |
9/16/2015 | 14-1708 | Selvin Santos Moreno v. Loretta Lynch | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Jim Melo, Allison Lukanich, Timothy Hayes |
9/16/2015 | 14-1787 | Brawner Builders, Inc. v. Northern Assurance Company | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | Stephan Brennan, Robert Ferguson Jr. |
9/16/2015 | 14-1810 | Farhan Warfaa v. Yusuf Ali | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Joseph Drennan, Tara Lee |
9/16/2015 | 14-1994 | O. S. v. Fairfax County School Board | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr., Andre M. Davis | Dennis McAndrews, John Cafferky |
9/16/2015 | 14-2051 | Huntington Ingalls Inc. v. NLRB | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Gregory Robertson, Heather Beard, Robert Englehart |
9/16/2015 | 14-2072 | NLRB v. Enterprise Leasing Company | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Dean Sauer, Daniel Begian, Heather Beard, David Seid |
9/16/2015 | 13-2375 | Gwen Hart v. Louisiana-Pacific Corporation | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Gary Mason, Richard Boyette |
9/16/2015 | 14-2352 | John Kolb, Jr. v. ACRA Control, Ltd. | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Ian Cronogue, Howard Feldman |
9/16/2015 | 11-0009 | Ivan Teleguz v. David Zook | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | Michael Williams, Alice Armstrong |
9/16/2015 | 14-4049 | US v. Charles Williams, Jr. | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Tillman Breckenridge, Amber Will, Terry Meinecke |
9/16/2015 | 14-4204 | US v. Kamal Qazah | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Milton Widenhouse Jr., Michael Savage |
9/16/2015 | 14-4733 | US v. Andre Slocumb | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Andrea Harris, Jean Hudson |
9/16/2015 | 15-1008 | CoreTel Virginia, LLC v. Verizon Virginia, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Edward Tolchin, Scott Angstreich |
9/16/2015 | 15-1102 | Donna Cisson v. C. R. Bard, Incorporated | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Elliot Scherker, Julie Jacobs, Anthony Majestro |
9/16/2015 | 15-1811 | Gavin Class v. Towson University | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Julia Bernhardt, Steven Klepper |
9/16/2015 | 14-1444 | Susan Engler v. Harris Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | James Klimaski, Lynn Calkins |
9/16/2015 | 14-2313 | Knox Creek Coal Corporation v. Secretary of Labor | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | Mark Heath, Philip Mayor |
9/16/2015 | 13-2446 | Shewangizaw Worku v. Loretta Lynch | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Jason Dzubow, Surell Brady |
9/15/2015 | 14-2040 | Kathleen Higgins v. Forest Laboratories, Inc. | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Arnold Vickery, Joseph Thomas |
9/15/2015 | 14-6969 | Christopher Hines v. Drew | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Joel Bondurant Jr., Anthony Enright |
9/15/2015 | 14-6882 | Kory Putney v. R. Likin | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Ruthanne Deutsch, Dorianne Meloy |
9/15/2015 | 14-4932 | US v. Dmytro Patiutka | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | Jean Hudson, Andrea Harris |
9/15/2015 | 14-4422 | US v. Albert Andrews, III | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Kearns Davis, Robert Lang |
9/15/2015 | 14-2170 | Greenville Hospital System v. Employee Welfare Benefit Plan | Robert B. King, Pamela A. Harris, George Jarrod Hazel | Linda Garrett, Deborah Durban |
9/15/2015 | 14-2006 | Gregory Berry v. LexisNexis Risk & Information | Robert B. King, Pamela A. Harris, George Jarrod Hazel | Richard Paul III, William Wilkins, Joseph Palmore |
9/15/2015 | 14-1942 | Charles Anyaso v. Loretta E. Lynch | Robert B. King, Pamela A. Harris, George Jarrod Hazel | H. Fogle Jr., Raya Jarawan |
9/15/2015 | 14-1939 | Freddie Goode v. Central VA Legal Aid Society | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Barbara Queen, Christy Kiely |
9/15/2015 | 14-1384 | Dante Askew v. HRFC, LLC | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Cory Zajdel, Kelly Lippincott |
9/15/2015 | 14-2323 | Jay Bauer v. Loretta Lynch | Robert B. King, Pamela A. Harris, George Jarrod Hazel | Charles Scarborough, Michelle Andrew |
9/15/2015 | 12-0005 | Ricky Gray v. David Zook | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Elizabeth Hambourger, Matthew Dullaghan, Robert Lee Jr. |
9/15/2015 | 14-1878 | Hernan Hernandez-Zavala v. Loretta Lynch | Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | William Heroy, Briena Strippoli |
9/15/2015 | 14-1661 | Alisha Kingery v. Quicken Loans | Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Deepak Gupta, John Lynch |
9/15/2015 | 14-1737 | Monsanto Company v. ARE-108 Alexander Road, LLC | Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Mark McKeen, Jonathan Watkins |
9/15/2015 | 14-1778 | Tommy Davis Construction, Inc. v. Cape Fear Public Utility | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Jeremy Wilson, Bradley Coxe |
9/15/2015 | 14-1780 | Vladimir Ortega Oliva v. Loretta Lynch | James A. Wynn, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Jean Zhuang, Margaret Perry |
9/15/2015 | 14-1841 | Zoroastrian Center v. Rustam Guiv Foundation | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Robert Vaughn Jr., Billy Ruhling II |
5/13/2015 | 14-1950 | Robol Law Office v. Recovery Limited Partnership | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Richard Robol, Conrad Shumadine |
5/13/2015 | 14-1796 | South Carolina Coastal v. United States Army Corps | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Clyde H. Hamilton | Catherine Wannamaker, Robert Lundman, Stanley Barnett |
5/13/2015 | 13-4816 | US v. Jeremy Naughton | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Meghan Skelton, Sujit Raman |
5/13/2015 | 14-0004 | Alfredo Prieto v. Keith Davis | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Miriam Airington, Alice Armstrong |
5/13/2015 | 14-1362 | Sundersingh Bala v. Commonwealth of Virginia Dept | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Scott Crowley Sr., Gregory Fleming |
5/13/2015 | 13-4711 | US v. Stephen Fields | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Eugene Gorokhov, Andrew Sacks, James Donnelly, Katherine Lee Martin |
5/13/2015 | 14-1608 | Andrew Adams v. Anne Arundel County | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Joyce Smithey, Jay Creech |
5/13/2015 | 14-4546 | US v. Edgar Parral-Dominguez | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Eric Brignac, Kristine Fritz |
5/13/2015 | 14-1823 | Danny Marks, Jr. v. Scottsdale Insurance Company | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Clyde H. Hamilton | John Rasmussen, John Mumford Jr. |
5/13/2015 | 13-4755 | US v. Kevin Fuertes | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Nicholas Vitek, Michael Montemarano, Sujit Raman |
5/13/2015 | 14-4625 | US v. Robert Padgett | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Carl Hostler, Candace Bunn |
5/13/2015 | 14-1990 | Design Resources, Incorporated v. Leather Industries of America | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | John Neeleman, William Copenhaver, Richard Milone Jr. |
5/13/2015 | 14-2078 | FDIC v. Richard Rippy | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Clyde H. Hamilton | James Watson, Thomas Gilbertsen |
5/13/2015 | 14-2254 | Liberty University, Inc. v. Citizens Insurance Company | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | John Malloy, Harold Johnson |
5/13/2015 | 14-4086 | US v. Larry Bollinger | Roger L. Gregory, Pamela A. Harris, Clyde H. Hamilton | Anthony Colangelo, Amy Ray |
5/13/2015 | 14-4220 | US v. Phillip Ductan | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Joshua Carpenter, William Miller |
5/13/2015 | 14-1958 | EEOC v. Womble Carlyle | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Susan Starr, Jill Stricklin |
5/13/2015 | 14-4413 | US v. Mohamed Said | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Benjamin Hatch, Geremy Kamens |
5/13/2015 | 14-1517 | Intertape Polymer Corp. v. NLRB | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Reyburn Lominack III, Nicole Lancia |
5/12/2015 | 14-1485 | Mohammad Jahir Sazzad v. Ryman Hospitality Properties | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Charity Emeronye Swift, Joshua Waxman, Daniel Johns |
5/12/2015 | 14-1333 | Jeffrey Hodges v. Federal-Mogul Corporation | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Edward McNew, Monica Monday |
5/12/2015 | 14-1048 | Gladys Gardner v. GMAC Incorporated | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Barbara Milano Keenan | Benjamin Carney, Martin Bryce Jr. |
5/12/2015 | 13-7529 | Jesus Jehovah v. Harold W. Clarke, Director | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Lola Kingo, Trevor Cox |
5/12/2015 | 13-2326 | Diana Houck v. Substitute Trustee Services | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Micheal Perry, Jeffrey Bunda, Paula Beran |
5/12/2015 | 14-4585 | US v. Gregory Obey | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Scott Wilkinson, Jennifer May-Parker |
5/12/2015 | 14-1794 | Dave & Buster's, Inc. v. White Flint Mall, LLLP | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Edward Scheideman III, James Brault |
5/12/2015 | 14-4446 | US v. Charlie Bryant | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Cindy Popkin-Bradley, William Miller |
5/12/2015 | 15-4019 | US v. Robert McDonnell | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Noel Francisco, Richard Cooke |
5/12/2015 | 15-1093 | US ex rel. Jon H. Oberg v. Pennsylvania Higher Education | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Bert Rein, Paul Clement |
5/12/2015 | 14-1858 | Virginia Poindexter v. Mercedes-Benz Credit Corp | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Joanna Faust, Frank Mastro |
5/12/2015 | 14-4444 | US v. Michael Hardison | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Stephen Gordon, Phillip Rubin |
5/12/2015 | 14-2030 | Humphreys & Partners Architect v. Lessard Design, Incorporated | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | Patrick Zummo, Patrick Coyne, Antigone Peyton |
5/12/2015 | 14-2096 | Barry Harrison v. S.C. Dept. of Mental Health | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Pamela A. Harris | James Porter, Vance Bettis |
5/12/2015 | 14-2160 | Laverne Jones v. Bernaldo Dancel | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | G. Koppell, Lawrence Greenwald |
5/12/2015 | 14-2202 | Lee Pele v. Pennsylvania Higher Education | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Scott Michelman, Paul Clement |
5/12/2015 | 14-1746 | SD3, LLC v. Black & Decker (U.S.) Inc | J. Ha Rvie Wilkinson III, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Joel Davidow, James Ballenger |
5/12/2015 | 14-1585 | Charles Lee v. Norfolk Southern Railway Co | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Henry F. Floyd | William Tucker Jr., John Lewis, Rachel Goldberg, Donald Munro |
4/08/2015 | 14-1442 | Renee Pryor v. United Air Lines, Incorporated | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Spencer Smith, Jody Boquist |
4/08/2015 | 14-7096 | Sammy Ussery v. Mansfield | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Kimberly Grande, David Strauss |
4/08/2015 | 14-4655 | US v. Gary Span | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Joshua Carpenter, Amy Ray |
3/27/2015 | 14-1728 | James Dillon v. BMO Harris Bank, N.A. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Kevin Ranlett, Stephen Six |
3/27/2015 | 13-4989 | US v. Jack Parker | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Joshua Kendrick, Julius Richardson |
3/26/2015 | 13-7239 | Zachary Chesser v. Barbara Chesser | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Jason LaFond, Lowell Sturgill Jr., Lartease Tiffith |
3/26/2015 | 13-1859 | Richard Bilheimer v. Federal Express Corporation Lo | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | David Knox, George Hicks Jr. |
3/26/2015 | 14-4244 | US v. Gerson Aplicano-Oyuela | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Julie Johnson, Nicholas Patterson |
3/26/2015 | 14-1382 | Grayson Hare, Jr. v. Shirley Simpson | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | K. Powell, Leo Wallace, Russell Karpook |
3/26/2015 | 14-1654 | Hanwha Azdel, Inc. v. C&D Zodiac, Inc. | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Frank Friedman, Bevin Alexander Jr., James Evans |
3/26/2015 | 13-4491 | US v. Savino Braxton | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Pamela A. Harris | Andrew Szekely, John Purcell Jr. |
3/26/2015 | 13-4784 | US v. Antonio Hill | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Steven Kiersh, James Pearce |
3/26/2015 | 14-1799 | Chorley Enterprises, Inc. v. Dickey's Barbecue Restaurants | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Roger Kaplan, Russell Gaspar, James Crockett Jr. |
3/26/2015 | 14-4136 | US v. Robert Patrick Hoffman, II | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Frances Pratt, Robert Krask |
3/25/2015 | 13-4133 | US v. Xavier Eccleston | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Mary G. Lewis | Anthony Martin I, David Salem |
3/25/2015 | 13-0009 | US v. Brandon Basham | William B. Traxler Jr., Robert B. King, G. Steven Agee | Michael Burke, Thomas Booth |
3/25/2015 | 13-4633 | US v. Francisco Barahona | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Kira West, Anthony Martin I, Elita Amato, Scott Meisler |
3/25/2015 | 13-7841 | US v. Wesley Foote | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | John Fischer, Jaclyn DiLauro, Ripley Rand |
3/25/2015 | 14-1021 | Karen Foster v. John Wynne | Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Gary Bowman, Chad Mooney |
3/25/2015 | 14-1227 | Certain Underwriters v. Max Cohen | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Mary G. Lewis | Erik Frye, Neal Novak |
3/25/2015 | 14-1331 | Maydai Hernandez-Avalos v. Eric Holder, Jr. | Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Tamara Jezic, Rebecca Phillips |
3/25/2015 | 14-1565 | Lisa Dunn v. Carolyn Colvin | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Mary G. Lewis | Bruce Billman, Elizabeth Wu |
3/25/2015 | 14-1651 | Robert Cahaly v. Paul LaRosa, III | James A. Wynn Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Kenneth Woodington, Samuel Harms III |
3/25/2015 | 14-1698 | Huntington Ingalls Industries v. Ricky Eason | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Jonathan Walker, Matthew Boyle, Gregory Camden |
3/25/2015 | 14-1724 | In re: GNC Corp. | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Robert Berg, Joseph Palmore |
3/25/2015 | 14-1825 | Bruce Goldfarb v. Mayor & City Council Baltimore | William B. Traxler Jr., Robert B. King, G. Steven Agee | Timothy Henderson, Mary Sweeney, Matthew Nayden, Donald Walsh |
3/25/2015 | 14-1945 | Stephen Kolbe v. Lawrence J. Hogan, Jr. | William B. Traxler Jr., Robert B. King, G. Steven Agee | John Sweeney, Matthew Fader |
3/25/2015 | 14-4798 | US v. Amir A. Bajoghli | Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Paul Nathanson, Peter White |
3/25/2015 | 14-4211 | US v. Aaron Shell | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Joshua Carpenter, William Miller |
3/25/2015 | 14-4599 | US v. Anthony Wynn | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Caroline Platt, V. Dougherty |
3/25/2015 | 14-1568 | The Radiance Foundation, Inc. v. NAACP | J. Harvie Wilkinson III, Pamela A. Harris, Andre M. Davis | Charles Allen, Pratik Shah |
3/24/2015 | 14-1385 | Matthew Jenkins v. James Ward, Sr. | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Beth Richardson, Linda Simpson, A. Wright |
3/24/2015 | 10-6929 | US v. Joseph Newbold | Robert B. King, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Ashley Waring, Michael Joseph |
3/24/2015 | 13-1695 | Stella Andrews v. America's Living Centers, LLC | Robert B. King, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Joseph Cassell, Karon Fowler |
3/24/2015 | 13-2005 | Richard Amos v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Jay Marks, Rebecca Phillips |
3/24/2015 | 13-2474 | Ashton LeBlanc v. Eric Holder, Jr. | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Steffanie Lewis, Albert Lewis Jr., Aimee Carmichael |
3/24/2015 | 14-6411 | Lumumba Incumaa v. Bryan Stirling | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Emily Merki, Andrew Lindemann |
3/24/2015 | 14-1208 | Petr Bocek v. JGA Associates, LLC | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | S. Salb, Kristen Kanaskie |
3/24/2015 | 14-1406 | Brian Smith v. Clark/Smoot/Russell | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Jerry Miles II, Randall Brater |
3/24/2015 | 14-1427 | Devin Copeland v. Justin Bieber | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Duncan Byers, Stephen Noona, Jonathan Davis |
3/24/2015 | 14-1748 | Doe 2 v. John Rosa | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Jacqueline Edgerton, Morris Cooke Jr. |
3/24/2015 | 14-6229 | Kim Strickland v. Heather Halsey | James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Mary Tate, Henry Keuling-Stout |
3/24/2015 | 14-1098 | Robert Donnert v. Feld Entertainment, Inc. | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | William Porter, Robert Pierce |
3/02/2015 | 15-1179 | In Re: The Wall Street Journal | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Andre M. Davis | David Schulz, Steven Ruby, William Taylor, III |
1/29/2015 | 12-2034 | West Virginia CWP Fund v. Page Bender, Jr. | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | William Mattingly, Sean Bajkowski, Roger Forman |
1/29/2015 | 13-1738 | Hobet Mining, LLC v. Carl Epling, Jr. | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | William Mattingly, Sean Bajkowski, Leonard Stayton |
1/29/2015 | 13-2278 | J. DeMasters v. Carilion Clinic | Thomas L. Ambro, Cheryl Ann Krause, Maryanne Trump Barry | Terry Grimes, Susan Starr, Frank Friedman |
1/29/2015 | 13-4504 | US v. Jose Bercian-Flores | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Richard Brown Jr., Amy Ray |
1/29/2015 | 13-4924 | US v. Daren Gadsden | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Sarah Lacey, Sujit Raman |
1/29/2015 | 13-4895 | US v. Abukar Beyle | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | James Ellenson, Lawrence Woodward Jr., Benjamin Hatch |
1/29/2015 | 13-4630 | US v. Jorge P. Cornell | Robert B. King, G. Steven Agee, Andre M. Davis | Michael Patrick, Brian Aus, Curtis Holmes, Sonja Ralston |
1/29/2015 | 14-1239 | Capital City Real Estate, LLC v. Certain Underwriters at Lloyd | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | Robert Ferguson Jr., Georgia Foerstner |
1/29/2015 | 14-1332 | Fraternal Order of Police v. WMATA | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Gerard Stief, Jonathan Axelrod |
1/29/2015 | 14-1348 | Brenda Butler v. Drive Automotive Industries of | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Jeffrey Dunlaevy, Stephanie Lewis |
1/29/2015 | 14-4160 | US v. Ronnie Belt | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Brian Kornbrath, Stephen Warner |
1/29/2015 | 14-6513 | Steven Watkins v. Jim Rubenstein | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Elbert Lin, Michael Hissam |
1/29/2015 | 14-6590 | Rashaad Jones v. Harold Clarke | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | Rosemary Bourne, Thomas Vanderbloemen |
1/29/2015 | 14-1148 | Marina Hernandez v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Ofelia Calderon, Anam Rahman, Monica Antoun |
1/28/2015 | 13-6878 | US v. Madison McRae | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Robert Littlehale III, William Miller |
1/28/2015 | 13-4965 | US v. Antoine Lundy | Robert B. King, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Jon Babineau, Benjamin Hatch |
1/28/2015 | 13-2548 | Lord & Taylor, LLC v. White Flint, L.P. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Michelle Gambino, Stuart Morrison |
1/28/2015 | 13-2500 | Blue Sky Travel and Tours, LLC v. Nasser Al Tayyar | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Christopher Curran, Warner Young III |
1/28/2015 | 14-1086 | Professional Massage Training v. Accreditation Alliance of Care | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Craig Martin, Michael Scodro, Matthew Hoppock |
1/28/2015 | 13-1721 | The Medical Protective Company v. Kyrsten Sutton | Robert B. King, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Gabriela Richeimer, George Kefalos, Thomas Salane |
1/28/2015 | 13-2451 | Liberty Mutual Fire Insurance v. JM Smith Corporation | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Laura Foggan, George Tsougarakis |
1/28/2015 | 13-2342 | Ronald P. Young v. CHS Middle East, LLC | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Robert Oswald, John Train IV |
1/28/2015 | 14-4225 | US v. Lee Edward Phillips | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Stephen Gordon, Phillip Rubin |
1/28/2015 | 14-1245 | RG Steel Sparrows Point, LLC v. Kinder Morgan Bulk Terminals, | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Thomas Wolf, Denise Lazar |
1/28/2015 | 14-1277 | Brandon Raub v. Michael Campbell | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | William Hurd, Stylian Parthemos |
1/28/2015 | 14-1299 | Yasmin Reyazuddin v. Montgomery County, Maryland | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Daniel Goldstein, Karen Federman Henry |
1/28/2015 | 14-1320 | Sloan Pleasants v. Robert Rigsby | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Jeffrey Fogel, Maurice Fisher Jr. |
1/28/2015 | 14-1395 | Covol Fuels No. 4, LLC v. Pinnacle Mining Company, LLC | Robert B. King, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Thomas Flaherty, Timothy Downing |
1/28/2015 | 14-1434 | World Fuel Services Trading v. Hebei Prince Shipping Company | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Steven Stancliff, Mark Coberly |
1/28/2015 | 14-1454 | Jones Lang LaSalle Americas, I v. The Hoffman Family, LLC | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Stephen Sayers, John Adams |
1/28/2015 | 13-2176 | Elderberry of Weber City, LLC v. Living Centers - Southeast, In | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | James Segroves, James Crockett Jr. |
1/28/2015 | 14-1122 | Charles vonRosenberg v. Mark Lawrence | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Thomas Tisdale Jr., Charles Runyan |
1/27/2015 | 13-4765 | US v. Aaron Monroe | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Lewis Thompson III, Kristine Fritz |
1/27/2015 | 13-2467 | CresCom Bank v. Edward L. Terry | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Daniel Blanchard III, Meredith Coker |
1/27/2015 | 13-2403 | Trustees of the Plumbers v. Plumbing Services, Inc. | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Gregory Yaghmai, Dinah Leventhal |
1/27/2015 | 13-2320 | Kirby McZeke v. Horry County | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Julius Babb IV, Mark Buyck III |
1/27/2015 | 13-2189 | David Schwartz v. Rent A Wreck of America Inc | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Daniel Janssen, Roger Simmons |
1/27/2015 | 13-7279 | Shaidon Blake v. Micheal Ross, Sgt. | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Scott Noveck, Sarah Rice |
1/27/2015 | 12-1503 | Amanda Smith v. R. Ray | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Michael Beverly, Darren Hart |
1/27/2015 | 14-4078 | US v. Rodney Vinson | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Barbara Kocher, Robert Waters |
1/27/2015 | 13-2117 | Jose Ramos v. Molina Healthcare, Inc. | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Andrew Pierce, John Michels Jr. |
1/27/2015 | 14-1011 | Willam L. Pender v. Bank of America Corporation | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Eli Gottesdiener, Carter Phillips |
1/27/2015 | 14-1073 | Iris Foster v. University of Maryland Eastern | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Leizer Goldsmith, Carl Zacarias |
1/27/2015 | 14-1141 | Richard Castle v. Capital One, National Associat | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Scott Borison, Robert Scott |
1/27/2015 | 14-1244 | Carolyn Lewis v. Johnson & Johnson | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Adam Davis, David Thomas |
1/27/2015 | 14-4239 | US v. Anthony T. Champion | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Daniel Watkins, Stephen Miller |
1/27/2015 | 14-4249 | US v. Marlon Flores-Granados | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Caroline Platt, Elizabeth Yusi |
1/27/2015 | 14-4515 | US v. Skyler Holley | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Jennifer May-Parker, Eric Brignac |
1/27/2015 | 14-6851 | US v. Raymond Surratt, Jr. | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Ann Hester, Erika Maley, Amy Ray, Steven Goldblatt |
1/27/2015 | 14-1290 | Mounia Elyazidi v. SunTrust Bank | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Ernest Francis, Ronald Canter, John Griffin |
1/27/2015 | 14-1464 | Freight Drivers and Helpers Local Union No. 557 v. Penske Logistics LLC | Paul V. Niemeyer, Stephanie D. Thacker, Pamela A. Harris | Corey Bott, David Levin |
12/11/2014 | 13-4577 | US v. Fatih Sonmez | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Hassan Ahmad, Paul Cunningham |
12/11/2014 | 13-4878 | US v. Torrick Rodgers | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Elisa Salmon, Joshua Rogers |
12/11/2014 | 13-4835 | US v. Keith Reed | G. Steven Agee, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Melinda VanLowe, Lawrence Woodward Jr., Alfred Robertson Jr., Abram Pafford, Rebeca Bellows |
12/11/2014 | 13-4739 | US v. Anthony Walker | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Julie Johnson, Michael Hanlon |
12/11/2014 | 13-4696 | US v. Cynthia Lemon | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Katherine Evatt, Winston Holliday Jr. |
12/11/2014 | 13-4662 | US v. Otis Burns | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Sophia Harvey, Graham Green |
12/11/2014 | 14-1016 | Christopher Covert v. LVNV Funding, LLC | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Laura Margulies, Ronald Canter |
12/11/2014 | 13-4635 | US v. Xavier Lymas | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | Terry Rose, G. DuBois, Shailika Kotiya |
12/11/2014 | 13-4597 | US v. Collin Hawkins | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | Thomas Saunders, Michael Hanlon |
12/11/2014 | 13-4464 | US v. Marco Flores-Alvarado | William B. Traxler Jr., James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | Wayne Eads, Yvonne Watford-McKinney |
12/11/2014 | 13-4412 | US v. Steven Helton | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Jonathan Byrne, Lisa Johnston |
12/11/2014 | 13-2088 | Bonnilyn Mascio v. Carolyn Colvin | G. Steven Agee, Albert Diaz, Henry F. Floyd | David Cortes, Mark Goldenberg |
12/11/2014 | 13-2003 | Georgia Pacific Consumer Prod. v. Von Drehle Corporation | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Carter Phillips, Miguel Estrada |
12/11/2014 | 12-4659 | US v. Aaron Graham | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Meghan Skelton, Ruth Vernet, Rod Rosenstein |
12/11/2014 | 13-4645 | US v. Daniel Murraye | Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Charles Burnham, Elizabeth Howard |
12/11/2014 | 14-4388 | US v. John Watson, Jr. | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Pamela A. Harris | Nicholas Xenakis, Julia Martinez |
12/11/2014 | 14-1450 | Power Fuels, LLC v. Federal Mine Safety & Health | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Wade Massie, Tamara Hoflejzer Burnett |
12/11/2014 | 13-4472 | US v. Mark Baker | G. Steven Agee, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Joshua Kendrick, William Duncan, Cameron Littlejohn Jr., Julius Richardson |
12/10/2014 | 13-4215 | US v. Kendall Blue | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Robert Boyce, Phillip Rubin |
12/10/2014 | 14-1206 | Wu Tien Li-Shou v. US | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Timothy Shea, Douglas Letter |
12/10/2014 | 14-1191 | Milo Shammas v. Margaret Focarino | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Aaron Panner, Jaynie Lilley |
12/10/2014 | 14-1034 | Kamleshwar Prasad v. Eric Holder, Jr. | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Mark Mancini, Walter Bocchini |
12/10/2014 | 14-1027 | Andrew Kane v. Brian Lewis | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Victoria Shearer, Terrell Roberts |
12/10/2014 | 13-7914 | Mark Lee v. Harold Clarke | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | David Hargett, Leah Darron |
12/10/2014 | 13-4982 | US v. Sheik Pearson | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Vincent Jankoski, Evan Shea |
12/10/2014 | 14-6793 | Infinite Allah v. Commonwealth of Virginia | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | James DeVita, Stuart Raphael |
12/10/2014 | 13-2537 | John Doe v. Bd. of Edu of PG County | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Laura Abelson, Abbey Hairston |
12/10/2014 | 13-2499 | Precon Development Corporation v. US Army Corps of Engineers | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Douglas Kahle, Mary Sprague |
12/10/2014 | 13-2399 | Andrea Jones v. Southpeak Interactive Corp. | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Kevin Holden, James Thorsen, Mary Rieser |
12/10/2014 | 13-2370 | Roman Zak v. Chelsea Therapeutics Int | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Richard Gonnello, Barry Kaplan |
12/10/2014 | 13-2234 | Dan Ryan Builders, Inc v. Crystal Ridge Development, Inc | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Avrum Levicoff, Tiffany Durst |
12/10/2014 | 13-1975 | Charles Harris v. Norfolk Southern Railway Co | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | John Mahaney II, Bruce Stanley |
12/10/2014 | 13-7445 | US v. Abel Rangel | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Pamela A. Harris | Sejal Jhaveri, Stephen Miller |
12/10/2014 | 14-6468 | Almaz Nezirovic v. Gerald Holt | William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Andrew Childress, Elizabeth Wright |
12/10/2014 | 14-1329 | Calla Wright v. State of North Carolina | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Anita Earls, Alexander Peters, Scott Warren |
12/09/2014 | 13-2488 | Dawnn McCleary-Evans v. Maryland Department of Trans | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | John Morris Jr., DeNisha Watson |
12/09/2014 | 14-4025 | US v. Frank Chatmon | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Charles Burnham, Richard Cooke |
12/09/2014 | 13-7333 | Gregory Christian v. David Ballard | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Matthew Leerberg, Elbert Lin |
12/09/2014 | 13-7040 | Jerome Gordon v. Daniel Braxton | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Christopher Ford, Donald Jeffrey III |
12/09/2014 | 13-2212 | Christina Jacobs v. NC Admin Office of the Courts | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | Vanessa Lucas, Kathryn Shields |
12/09/2014 | 13-2345 | US ex rel Karen T. Wilson v. Graham County Soil & Water | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Arenda L. Wright Allen | Mark Hurt, Sean Perrin, Martin McCracken |
12/09/2014 | 13-2367 | Nancy Wactor v. Jackson National Life Ins Co | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Arenda L. Wright Allen | Gary Poliakoff, Charles Turner Jr. |
12/09/2014 | 13-2312 | Ronda Everett v. Pitt County Board of Education | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Mark Dorosin, Kenneth Soo |
12/09/2014 | 14-1081 | Kenneth Hunter v. Town of Mocksville, North Caro | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Stephen Dunn, Robert Elliot, Helen Parsonage |
12/09/2014 | 13-2491 | Jeremy Marks v. Thomas Dann | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Pamela A. Harris | John Smith, Julia Bernhardt |
12/09/2014 | 13-2496 | Qitian Ni v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Arenda L. Wright Allen | Troy Moslemi, Briena Strippoli |
12/09/2014 | 13-2530 | Ralph Arthur v. Pet Dairy | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Terry Grimes, Victor Cardwell |
12/09/2014 | 13-4216 | US v. Antwain Price | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Arenda L. Wright Allen | Kimberly Albro, Tommie Pearson, Bradley Garcia |
12/09/2014 | 13-4764 | US v. Under Seal | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Brian Boone, William Miller |
12/09/2014 | 13-2393 | Alexandria Consulting Group v. Alexandria Surveys Internat. | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Robert Vaughn Jr., Richard Hall |
12/09/2014 | 13-2348 | Lee Graham Shopping Center v. Estate of Diane Z. Kirsch | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Roger Hayden II, Kerr Evans Jr. |
10/31/2014 | 13-2219 | Michael Drakeford v. Tuomey | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Helgi Walker, Tracy Hilmer |
10/31/2014 | 14-4288 | US v. Allen G. Saoud | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Robert McCoid, Andrew Cogar |
10/31/2014 | 13-4803 | US v. Bach Tran | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Aaron Cook, Jeb Terrien |
10/30/2014 | 13-2517 | Ndeye Ndiaye v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Kerry Doyle, David Wetmore |
10/30/2014 | 14-1180 | James Demetres v. East West Construction, Inc. | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Earl Murphy, Danielle Giroux |
10/30/2014 | 14-1195 | Oteria Moses v. Cashcall, Inc. | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Hayden Silver III, Matthew Wessler |
10/30/2014 | 14-1171 | Aleta Powell v. Palisades Acquisition XVI, LLC | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Max Brauer, Megan Gullace |
10/30/2014 | 14-1085 | Julio C. Castillo v. Eric Holder, Jr. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Ellis Baggs, Nicole Thomas-Dorris |
10/30/2014 | 14-1017 | Steve Bass v. Tom Vilsack | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Thomas Lawler, Matthew Fesak |
10/30/2014 | 13-4937 | US v. Oluwaseun Sanya | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Byron Warnken Jr., Sujit Raman |
10/30/2014 | 13-2511 | Ghenet Naizghi v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Monalisa Dugue, Geoffrey Heeren, Corey Farrell |
10/30/2014 | 13-2459 | Rafael Tiscareno-Garcia v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Martin Rosenbluth, Derrick Hensley, John Blakeley |
10/30/2014 | 13-2418 | Sandra Espinal-Andrades v. Eric Holder, Jr. | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Jorge Artieda, Colin Tucker |
10/30/2014 | 13-2321 | Triad Packaging, Incorporated v. SupplyONE, Incorporated | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Matthew Rogers, John Kingston |
10/30/2014 | 13-2190 | United States ex rel. Omar Bad v. Triple Canopy, Inc. | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Charles Scarborough, Earl Mayfield III, Tara Lee |
10/30/2014 | 13-2146 | Michelle Nemphos v. Nestle Waters North America | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Leah Nicholls, Catherine Stetson |
10/30/2014 | 13-1603 | Consolidation Coal Company v. Georgia Power Company | Dennis W. Shedd, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Daniel Darragh, Michael Ginsberg, Daniel Reinhardt |
10/30/2014 | 12-5037 | US v. John Graves | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Patrick Bryant, Kevin Muhlendorf |
10/30/2014 | 14-4024 | US v. Prince Bell | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Timothy Anderson, Richard Cooke |
10/30/2014 | 14-4019 | US v. Dwaine Allen Collins | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Jonathan Byrne, Jennifer Herrald |
10/30/2014 | 13-7384 | US v. Samuel Conrad, III | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Brian Beck, Jean Hudson |
10/29/2014 | 13-4995 | US v. Dwight Gooding | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Stephen Leckar, Kristine Fritz |
10/29/2014 | 12-8064 | US v. Jermarl Jones | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Neal Walters, John Purcell Jr. |
10/29/2014 | 13-1523 | Gail Hutto v. SC Retirement System | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Richard Harpootlian, Tina Cundari |
10/29/2014 | 13-1995 | Martin Curry v. Trustmark Insurance Company | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Elijah Adkins III, Jason Walters |
10/29/2014 | 13-2137 | Beyond Systems, Inc. v. Kraft Foods, Incorporated | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Richard Willard, Darrell Graham, Ari Rothman |
10/29/2014 | 13-2161 | B. Belk, Jr. v. Commissioner of Internal Rev | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | David Wooldridge, Patrick Urda |
10/29/2014 | 13-2170 | Greenville County Republican v. Greenville County Election Com | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Samuel Harms III, Harry Kresky, Andrew Lindemann |
10/29/2014 | 13-2241 | Universal Leather, LLC v. KORO AR, S.A. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Norman Smith, Christopher Browning Jr. |
10/29/2014 | 13-2246 | Raymond Dakura v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Alfred Robertson Jr., Erica Miles |
10/29/2014 | 13-2265 | Melvin Murphy v. Capella Education Company | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | John Petersen, Brendan O'Toole |
10/29/2014 | 13-4660 | US v. Brian Isdell | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | Joshua Carpenter, William Miller |
10/29/2014 | 13-1872 | Robert Johnson v. American Towers, LLC | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | John Parker, Scott Angstreich, Jeremy Hodges |
10/29/2014 | 14-6102 | Zhenli Gon v. Gerald S. Holt | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Gregory Smith, John Romano |
10/29/2014 | 14-1150 | Gretchen Stuart v. Paul Camnitz | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | John Maddrey, Julie Rikelman |
10/29/2014 | 13-7824 | Shermaine Johnson v. Henry Ponton | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | John Longstreth, Alice Armstrong |
10/29/2014 | 13-2365 | EEOC v. Freeman | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Albert Diaz | Anne Occhialino, Donald Livingston |
10/29/2014 | 13-2123 | International Federation v. Karen Haas | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | William Pittard IV, Arthur Spitzer |
10/28/2014 | 13-7291 | Samuel Jackson v. Joseph Lightsey | Diana Gribbon Motz, Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr., Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Pamela A. Harris | Daniel Harawa, Kelly Brown |
10/28/2014 | 13-1766 | Redner's Markets, Inc. v. Joppatowne G.P. LP | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Charles Kerr, John Miravich |
10/28/2014 | 13-2064 | Faustin Ilunga v. Eric Holder, Jr. | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Dana Moss, Catherine Bye |
10/28/2014 | 13-2257 | Andrew Fialdini v. Eric Cote | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Thomas Plofchan Jr., Alexander Francuzenko |
10/28/2014 | 13-2274 | North Carolina Farm Bureau v. Clear Technology, Inc. | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Matthew Leerberg, Walter Brock Jr. |
10/28/2014 | 13-2379 | Nancy Harrison v. Wells Fargo Bank, N.A. | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Richard Hawkins III, Gail Perry, Dana Rust |
10/28/2014 | 13-2389 | Robert Reynolds v. Douglas Middleton | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | Brian Burgess, Andrew Newby |
10/28/2014 | 13-1227 | Christopher Covey v. Assessor of Ohio County | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Sean Andrussier, Thomas Buck, Edward Himmelfarb, Lee Hall |
10/28/2014 | 13-4733 | US v. Michael Logan | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Kevin Brehm, Alexander Nguyen |
10/28/2014 | 13-2007 | Richard Weidman v. Exxon Mobil Corporation | Roger L. Gregory, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Richard Weidman, Thomas Murphy |
10/28/2014 | 13-7606 | Adib Makdessi v. Lt. Fields | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Stephen Kiehl, Trevor Cox |
10/28/2014 | 13-8021 | Alfredo Prieto v. Harold Clarke | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Stuart Raphael, Michael Bern |
10/28/2014 | 14-1038 | Robin Walker v. Mod-U-Kraf Homes, LLC | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Terry Grimes, James O'Keeffe IV, Elizabeth Theran |
10/28/2014 | 13-2235 | CSX Transportation, Inc. v. Robert Peirce, Jr. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Kevin Russell, Dan Himmelfarb |
10/28/2014 | 13-2160 | Barbara Hudson v. Pittsylvania County, Virginia | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | William Stanley Jr., Rebecca Glenberg |
10/28/2014 | 14-6214 | Eugene Dunston v. Donnie Harrison | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Clyde H. Hamilton | James Ellis, Eric Doggett |
10/28/2014 | 13-2390 | Jay Neil v. Wells Fargo Bank, N.A. | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Jessica Carter, Christopher Brown, Amy Owen |
10/28/2014 | 13-2097 | AGI Associates, LLC v. City of Hickory, NC | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Andre M. Davis | J. Gorham III, John Crone III, Edward Davis |
9/25/2014 | 14-1845 | Louis Duke v. State of North Carolina | Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Allison Riggs, Penda Hair, Marc Elias, Holly Thomas, Alexander Peters, Thomas Farr |
9/19/2014 | 13-4576 | US v. John Dowell | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Paul W. Grimm | Russell Bostic, Nancy Healey |
9/19/2014 | 13-2027 | Khalid Mohamed v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis | Steven Goldblatt, Bernard Joseph |
9/19/2014 | 13-4831 | US v. Jay Briley | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Cara Viglucci Lopez, David Lee |
9/19/2014 | 13-4806 | US v. Robert Hill | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Paul W. Grimm | Andrew Greenlee, Shawn Morgan, Brian Kornbrath, David Schoen |
9/19/2014 | 13-4763 | US v. Kenneth Dodd | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Joshua Howard, Joshua Rogers |
9/19/2014 | 13-4683 | US v. George Ward | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Frances Pratt, Robert Bradenham II |
9/19/2014 | 13-4606 | US v. Mario Vasquez Avila | Robert B. King, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Michael Archenbronn, William Miller |
9/19/2014 | 13-4567 | US v. Robert Steele | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Paul W. Grimm | Jonathan Sheldon, Alexander Nguyen |
9/19/2014 | 13-4510 | US v. Joshua Larrimore | Albert Diaz, Stephanie D. Thacker, Paul W. Grimm | John Dusenbury Jr., Andrew Cochran |
9/19/2014 | 13-4386 | US v. Alan Johnson | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis | Mark Jones, Kristine Fritz |
9/19/2014 | 13-4373 | US v. Lionel Cox | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | G. DuBois, Shailika Shah |
9/19/2014 | 13-4365 | US v. Shane Cohen | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis | Stephen Gordon, Joshua Rogers |
9/19/2014 | 13-2102 | Washington Gas Light Company v. International Brotherhood | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis | Mark Murphy, Joseph Santucci Jr. |
9/19/2014 | 13-4634 | US v. Jose Bran | Robert B. King, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Mary Maguire, Richard Cooke |
9/18/2014 | 13-1473 | Reya Boyer-Liberto v. Fontainebleau Corporation | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Gregory, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker, Harris | Robin Cockey, Paul Ramshaw,Harriet Cooperman |
9/18/2014 | 13-7152 | Deangelo Whiteside v. US | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Gregory, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Floyd, Thacker, Harris, Davis | Ann Hester, Amy Ray |
9/18/2014 | 13-1839 | Joyce Barlow v. Colgate Palmolive Company | Niemeyer, King, Shedd, Duncan, Wynn, Diaz, Floyd, Davis | Faith Gay, Jeffrey Utermohle |
9/17/2014 | 13-1884 | Kingston at Wakefield Home v. Kim Dehavion Castell | Robert B. King, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Nelson Harris, Robert Roland IV |
9/17/2014 | 13-1801 | Abdul Azim Jaghoori v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Tamara Jezic, Lindsay Murphy |
9/17/2014 | 13-1935 | Heather Rome v. Development Alternatives, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Donald Walsh, Kathleen Williams |
9/17/2014 | 13-1960 | American Whitewater v. Thomas Tidwell | Robert B. King, Pamela A. Harris, Clyde H. Hamilton | James Galbreath, Rachel Doughty, Richard Doughty, Nina Robertson |
9/17/2014 | 13-1996 | Central Radio Company Incorpor v. City of Norfolk | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Michael Bindas, Adam Melita |
9/17/2014 | 13-2014 | Dana West v. Susan Murphy | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Barrett Litt, William Brockman |
9/17/2014 | 13-2116 | Michael Wolff v. US | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Jeffrey Orenstein, Michael Haungs |
9/17/2014 | 13-1605 | Maria Yanez-Marquez v. Eric Holder, Jr. | Robert B. King, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Amanda Frost, Jonathan Robbins |
9/17/2014 | 13-1653 | Yani Mulyani v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | H. Fogle Jr., Gregory Kelch |
9/17/2014 | 13-1779 | Quinton Brown v. Nucor Corporation | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Robert Wiggins Jr., Lisa Blatt |
9/17/2014 | 13-2363 | Cristina Cruz v. Nilda Maypa | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Christopher Leach, Timothy Battle |
9/17/2014 | 13-7358 | US v. Thomas Mills, Sr. | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Andre M. Davis | Benjamin Fryer, Shailika Shah |
9/17/2014 | 13-2178 | M. C. v. James Amrhein | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Andrew Lindemann, James Alexander, Elloree Ganes, Kristi Graunke |
9/17/2014 | 13-1877 | Stephen Krein v. L. Price | Robert B. King, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Michael Mullins, Richelle Garlow |
9/17/2014 | 14-1522 | Mylan Pharmaceuticals, Inc. v. FDA | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Douglas Farquhar, Chad Landmon, Arthur Tsien, Daniel Tenny, Michael Shumsky |
9/17/2014 | 13-7655 | Michael Cantley v. West Virginia Regional Jail | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Elmer Keach III, David Mincer |
9/17/2014 | 13-4296 | US v. Dennis Howard | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Robert Cooper, Yvonne Watford-McKinney |
9/17/2014 | 13-4159 | US v. Sherwin Archie | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Joshua Howard, Yvonne Watford-McKinney |
9/17/2014 | 13-2283 | Laura Martin v. Jack Wood | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Sydney Rab, Raymond Hogge Jr. |
9/17/2014 | 14-1414 | Daniela Smedley v. Mark Smedley | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Clifton Humphrey, Thurston Webb |
9/16/2014 | 13-1795 | Kharyn Ramsay v. Sawyer Property Management of | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Max Brauer, James Dickerman, Donald Rea |
9/16/2014 | 13-1820 | Brett Davis v. City of Greensboro | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Andre M. Davis | Kenneth Kyre Jr., Torin Fury |
9/16/2014 | 13-1016 | Wanrong Lin v. Eric Holder, Jr. | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Theodore Cox, Aimee Carmichael |
9/16/2014 | 12-8042 | US v. Victor Mason | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Henry E. Hudson | Nathan Mammen, James May |
9/16/2014 | 13-1988 | Noel Regis v. Eric Holder, Jr. | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Alfred Tecson, Colin Tucker |
9/16/2014 | 13-1923 | Roy Rogers v. Christopher Stem | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Robert Dybing, Victor Glasberg |
9/16/2014 | 13-1970 | Cecil King, Jr. v. Bank of New York Mellon | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | W. Greco, Amy Miller |
9/16/2014 | 13-2229 | Sayed Omargharib v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Steffanie Lewis, Aimee Carmichael |
9/16/2014 | 13-2249 | Susquehanna Bank v. United States Internal Revenue | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Bethany Hauser, Ian Valkenet |
9/16/2014 | 13-2330 | E. L. v. Chapel Hill-Carrboro Board of | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Robert Ekstrand, Kenneth Soo |
9/16/2014 | 13-4427 | US v. Darlene Altvater | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Andre M. Davis | Gerald Ruter, Hollis Weisman |
9/16/2014 | 13-4446 | US v. Corey A. Moore | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Philip Urofsky, James Pearce |
9/16/2014 | 13-4555 | US v. Jesus Pineda | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Terry Rose, Phillip Rubin |
9/16/2014 | 13-4771 | US v. Quinton Spinks | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Andre M. Davis | John Duberstein, Harry Hobgood |
9/16/2014 | 13-2512 | Noorali Savani v. URS Professional Solutions, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | H. Hinson, Stanley Jackson |
9/16/2014 | 13-1682 | Xing Yang v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Andre M. Davis | Joshua Bardavid, Kerry Monaco |
8/20/2014 | 13-4949 | US v. Michael L. White | William B. Traxler Jr., James A. Wynn Jr., George L. Russell III | James Cagle, Larry Ellis |
5/15/2014 | 13-4316 | US v. David Anthony Taylor | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Kari Jackson, Jean Hudson, Dennis Jones |
5/15/2014 | 13-4933 | Under Seal v. US | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Sujit Raman, Peter Ward |
5/15/2014 | 13-4768 | US v. Jose Valdovinos | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | Ann Hester, Amy Ray |
5/15/2014 | 13-4503 | US v. Harvey Mungro, Jr. | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Joshua Carpenter, Amy Ray |
5/15/2014 | 13-4335 | US v. Randal McLean | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | William Mitchell Jr., John Purcell Jr. |
5/15/2014 | 13-4280 | US v. Christopher Jamie Davis | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Andre M. Davis | James Rogers, Robert Daley Jr. |
5/15/2014 | 13-4249 | US v. Jean Brown | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Gary Proctor, Peter Nothstein |
5/15/2014 | 12-4886 | US v. David Parker | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Michael Montemarano, Paul Nitze |
5/15/2014 | 13-4417 | US v. Alan Butler | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | William Burgess IV, Jamie Mickelson |
5/15/2014 | 12-4621 | US v. Ehizele Seignious | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Arthur Cheslock, Tamera Fine |
5/15/2014 | 13-4177 | US v. Troy Chisolm | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Ann Walsh, Nathan Williams |
5/15/2014 | 12-5032 | US v. Raynauld Bradley, Jr. | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Arthur Cheslock, Kelly Hayes |
5/15/2014 | 13-1033 | Colony Insurance Company v. Charles Peterson | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Reid Adams Jr.,Patrick Kane, James Bryan, Stephen Teague |
5/15/2014 | 13-1480 | Brian Edward Reid v. Commissioner of Soc Sec | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Beatrice Whitten, Sarah Berry |
5/15/2014 | 13-1696 | Priority Auto Group, Inc. v. Ford Motor Company | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Brad Weiss, Dominic Perella |
5/15/2014 | 13-2112 | In re: Norfolk Southern | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Jonathan Walker, William Breit |
5/14/2014 | 13-1553 | Eastern Associated Coal Co. v. DOWCP | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Mark Solomons, Sarah Hurley |
5/14/2014 | 13-2050 | Southern Appalachian Mountain v. A & G Coal Corporation | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Albert Diaz | Allen Dudley Jr., Derek Teaney |
5/14/2014 | 12-4560 | US v. Victor Martinez-Rivera | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Joanna Silver, John Taddei |
5/14/2014 | 13-1651 | Oscar De Leon v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Cherylle Corpuz, Jeffery Leist |
5/14/2014 | 13-1700 | Maurice Meyer, III v. Carolyn Colvin | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Robertson Wendt Jr., Jennifer Randall |
5/14/2014 | 12-8096 | US v. Robert Hairston | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Stephanie Taylor, William Miller |
5/14/2014 | 13-1007 | Robert Cherry, Jr. v. Mayor and City Council | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | James Ulwick, Charles Monk II, Robert Klausner |
5/14/2014 | 13-1491 | Jorge Solomon-Membreno v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Robert J. Conrad, Jr. | Ivan Yacub, Liza Murcia |
5/14/2014 | 13-1869 | Bradley Petry v. Prosperity Mortgage Company | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Robert J. Conrad, Jr. | Benjamin Carney, Irene Freidel, Jay Varon |
5/14/2014 | 14-1158 | David King v. Kathleen Sebelius | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Michael Carvin, Stuart Delery, Stuart Raphael |
5/14/2014 | 13-1900 | Chandra Anand v. Ocwen Loan Servicing, LLC | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Douglas Gottron, Joshua Tropper |
5/14/2014 | 14-1189 | FLAME S.A. v. Freight Bulk Pte. Ltd. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Albert Diaz | Charles Rothfeld, William Bennett III |
5/14/2014 | 13-1608 | National Heritage Foundation v. Highbourne Foundation | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Albert Diaz | David Goroff, Glenn Merrick |
5/14/2014 | 13-6407 | Edmund Goins v. Warden, Perry Correctional Ins | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Robert Dressel, James Mabry |
5/14/2014 | 13-4663 | US v. Joseph Catone, Jr. | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Joshua Carpenter, William Miller |
5/14/2014 | 13-4210 | US v. Bolarinwa Adeyale | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Albert Diaz | Robert Biddle, Margaret Moeser |
5/14/2014 | 13-2131 | Denise Minter v. Wells Fargo Bank, N.A. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Robert J. Conrad, Jr. | Cyril Smith, William Jay |
5/14/2014 | 12-2329 | Tobia Quitanilla v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Sam Hasan, Edward Wiggers |
5/14/2014 | 13-1940 | William Marshall v. James B. Nutter & Company | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Robert J. Conrad, Jr. | Martin Wolf, Todd Ruskamp |
5/13/2014 | 13-1389 | EEOC v. A.C. Widenhouse, Incorporated | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., J. Michelle Childs | George Adams III, Jenny Sharpe, Julie Gantz |
5/13/2014 | 13-2011 | Mammar Ameur v. Robert Gates | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | Gwynne Skinner, Sydney Foster |
5/13/2014 | 13-2200 | Lois Alt v. Chesapeake Bay Foundation | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Andre M. Davis | Jon Mueller, James Banks |
5/13/2014 | 13-2096 | Samuel Calderon v. GEICO General Insurance Co | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Andre M. Davis | Eric Hemmendinger, Matthew Morgan |
5/13/2014 | 13-2044 | McAirlaids, Inc. v. Kimberly-Clark Corporation | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., J. Michelle Childs | Frank Friedman, Andrew Klevorn |
5/13/2014 | 13-2037 | Patricia Hentosh v. Old Dominion University | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., J. Michelle Childs | Raymond Hogge Jr., George Norris Jr. |
5/13/2014 | 13-2215 | Defenders of Wildlife v. NC Dept of Transportation | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., J. Michelle Childs | Julia Youngman, Robert Lundman, John Maddrey |
5/13/2014 | 13-1888 | Judy Moon v. BWX Technologies, Incorporated | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Sidney Kirstein, Joseph Rainsbury |
5/13/2014 | 13-1828 | David Danser v. Patricia Stansberry | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Michael James, Elizabeth Simpson |
5/13/2014 | 13-1597 | Wildon Cordova v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Linda Dominguez, Anna Nelson |
5/13/2014 | 13-1459 | Joseph Larosa v. Virgil Larosa | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Paul Prados, Matthew Heiskell |
5/13/2014 | 13-1265 | Paul Sartin v. McNair Law Firm PA | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Ronald Richter Jr., Robert Stepp |
5/13/2014 | 14-1167 | Timothy Bostic v. George Schaefer | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | David Oakley, David Nimocks, Theodore Olson, James Esseks, Stuart Raphael |
5/13/2014 | 13-0414 | EQT Production Company v. Robert Adair | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Jonathan Blank, Michael Smith, Elizabeth Cabraser |
5/13/2014 | 13-1495 | American Steamship Owners v. Dann Ocean Towing, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | David Fromm, Allen von Spiegelfeld |
5/13/2014 | 13-2419 | PPL EnergyPlus, LLC v. Douglas Nazarian | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Scott Strauss, Clifton Elgarten, Paul Clement |
5/13/2014 | 13-4378 | US v. Nader Modanlo | Robert B. King, Stephanie D. Thacker, Andre M. Davis | Samuel Dewey, Sujit Raman |
5/13/2014 | 13-6446 | Anthony Mann v. C Failey | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Andre M. Davis | Adam Zurbriggen, Janet Holmes |
4/11/2014 | 13-2135 | Flying Pigs, LLC v. RRAJ Franchising, LLC | Robert B. King, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Ernest Evans, Gavin Reardon |
4/11/2014 | 12-2357 | Diane Russell v. Absolute Collection Services | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Sean Partrick, Deepak Gupta |
4/11/2014 | 12-4522 | US v. Alton Benn | Robert B. King, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Sandra Barrett, Robert McClellan, John Fischer, Thomas Johnson Jr., Lisa Boggs, Stephen Inman |
4/11/2014 | 13-0004 | Elrico Fowler v. Carlton Joyner | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Mark Pickett, Sonya Calloway-Durham |
4/11/2014 | 13-1821 | James Scheider, Jr. v. Deutsche Bank National Trust | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Antonia Lucia, Roberts Vaux, Jeffrey Anderson |
3/26/2014 | 13-4302 | US v. Freddie Grant | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Joshua Kendrick, Stacey Haynes |
3/26/2014 | 13-4138 | US v. Deangelo McLaurin | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Joshua Carpenter, Lawrence Hewitt, William Miller |
3/26/2014 | 13-6576 | Baxter Vinson v. Alan Walls | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Andrew Lindemann, James Moore III, Scott Evans |
3/20/2014 | 13-4108 | US v. Charles Barefoot, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Henry F. Floyd | Joseph Zeszotarski Jr., Seth Wood |
3/20/2014 | 12-5045 | US v. Benjamin Carter | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Lex Coleman, Philip Wright |
3/20/2014 | 13-4462 | US v. Dwayne Frazier | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, Max O. Cogburn Jr. | Doug Keller, John Sippel Jr. |
3/20/2014 | 13-4401 | US v. Kenneth Wingle | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Peter Eliades, Katharine Adams |
3/20/2014 | 13-4396 | US v. Jori Ferguson | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Nia Vidal, Michael Moore |
3/20/2014 | 13-4136 | US v. Danilo Garcia | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | Todd Brooks, Ayn Ducao |
3/20/2014 | 13-4079 | US v. Gabriel Gutierrez | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Joshua Carpenter, William Miller |
3/20/2014 | 13-4039 | US v. Arthur Weiss | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Charles White II, Todd Ellinwood |
3/20/2014 | 13-4012 | US v. Christopher Perry | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Heather Martin, Sandra Wilkinson |
3/20/2014 | 13-2018 | Valinda Streater v. Matthew Wilson | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Daniel Peterson, Mark Newbold, Fred DeVore III |
3/20/2014 | 13-1702 | Nora Collins v. Pond Creek Mining Company | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Henry F. Floyd | Leonard Stayton, Kathy Snyder, Rita Roppolo |
3/20/2014 | 13-1672 | US ex rel. Mike Ahumada v. NISH | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Martin Restituyo, Robert Weaver Jr., Matthew Fitzgerald |
3/20/2014 | 13-1626 | Leon Coursey v. University of MD Eastern Shore | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Max O. Cogburn Jr. | Robin Cockey, Jennifer Katz |
3/20/2014 | 13-4371 | US v. Josephine Adams | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Andre M. Davis | John Carr, Robert McWilliams Jr. |
3/19/2014 | 11-2416 | West Virginia CWP Fund v. Ardis Gump | Henry F. Floyd, Andre M. Davis, Max O. Cogburn | William Mattingly, Heath Long, Sean Bajkowski |
3/19/2014 | 12-6941 | US v. Isabel Gonzalez | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Jeffrey Brandt, Seth Wood |
3/19/2014 | 13-4212 | US v. Stanley Partman | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Casper Marcinak III, Robert Daley Jr. |
3/19/2014 | 13-1868 | Kathleen Wood v. Crane Co | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Michael Ross, Jacqueline Badders |
3/19/2014 | 13-1839 | Joyce Barlow v. Colgate Palmolive Company | Henry F. Floyd, Andre M. Davis, Max O. Cogburn | William Adams, Jennifer Lilly |
3/19/2014 | 13-1629 | Steven Lefemine v. Dan Wideman | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Steven Fitschen, Andrew Lindemann |
3/19/2014 | 13-1460 | Shawn Massey v. J. Ojaniit | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | James Coleman Jr., James Cooney III, Daniel Peterson |
3/19/2014 | 13-4457 | US v. Raymond Collins | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Joan Robin, Christopher Leibig, Michael Ben'Ary |
3/19/2014 | 13-0284 | In re: Tadd Vassell | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Bryan Gowdy, Richard Cooke |
3/19/2014 | 13-6781 | Nathan Webb v. James Smith | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | John Gunter, David Coats |
3/19/2014 | 12-5007 | US v. Adetokunbo Adepoju | Henry F. Floyd, Andre M. Davis, Max O. Cogburn | John Iweanoge II, Judson Mihok |
3/19/2014 | 12-4910 | US v. Frank Marfo | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Kenneth McPherson, John Purcell Jr. |
3/19/2014 | 13-4349 | US v. Stephen McFadden | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | J. Snook III, Jean Hudson |
3/19/2014 | 13-6814 | Thomas Prousalis, Jr. v. Charles Moore | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan | Scott Martin, Jonathan Hambrick |
3/19/2014 | 13-4220 | US v. Ildefonso Flores | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Andrew Banzhoff, April Christine |
3/19/2014 | 13-4282 | US v. James Johnson | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Paul Beers, Katie Bagley |
3/19/2014 | 13-0288 | In re: Jeremiah Sloan | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Noell Tin, William Miller |
3/18/2014 | 13-4158 | US v. Saul Ramirez-Castillo | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Cameron Blazer, Robert Bianchi |
3/18/2014 | 13-1613 | Rolf Kamp v. Empire Fire and Marine Insuran | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Ashley Creech, Theodore Rheney |
3/18/2014 | 12-4724 | US v. Eric A. Fields | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Mary Darrow, Joshua Rogers |
3/18/2014 | 13-6792 | US v. Randle Cooke | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | James Craven III, Matthew Fesak |
3/18/2014 | 12-2503 | Sean Smith v. Peter Gilchrist, III | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Matthew Arnold, Grady Balentine Jr., James Smith |
3/18/2014 | 12-7675 | US v. Torrance Jones | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Coreen Mao, Shailika Shah |
3/18/2014 | 13-1360 | Richard Tatum v. RJR Pension Investment Committ | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Catha Worthman, Michael Hartman, Adam Charnes |
3/18/2014 | 13-1382 | Chevron Corporation v. Aaron Page | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | James Tyrrell Jr., Thomas Dupree Jr. |
3/18/2014 | 13-4487 | US v. Jordan Laudermilt | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Max O. Cogburn, Jr. | Stephen Herndon, Randolph Bernard |
3/18/2014 | 13-1583 | Sharon Bryant v. Carolyn Colvin | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Marcia Anderson, David Mervis |
3/18/2014 | 13-4231 | US v. Eddie Louthian, Sr. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Michael Khouri, Janine Myatt |
3/18/2014 | 13-1708 | Best Medical International v. Eckert & Ziegler Nuclitec GmbH | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | James Brady, Carl Lonas |
3/18/2014 | 13-1807 | Amanda Underwood v. West Virginia Dept. of Health | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Nancy Dalby, Natalie Schaefer |
3/18/2014 | 13-1834 | Home Buyers Warranty Corp. v. Lois Hanna | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Carlos Yguico, Christopher Brinkley |
3/18/2014 | 13-1849 | Paul Feldman v. Law Enforcement Associates | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Adam Carter, Amy Jenkins |
3/18/2014 | 13-1931 | RailWorks Corporation v. Construction Program Group | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Max O. Cogburn, Jr. | Annapoorni Sankaran, Zvi Guttman |
3/18/2014 | 13-1937 | Suhail Al Shimari v. CACI Premier Technology, Inc. | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Max O. Cogburn, Jr. | Baher Azmy, Robert LoBue, Joseph Koegel Jr. |
3/18/2014 | 13-4100 | US v. Darrell Washington | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Jonathan Milling, Jimmie Ewing |
3/18/2014 | 13-1579 | Denise Wilkins v. Vicki Montgomery | Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Gregory Lattimer, John Gilbody |
1/30/2014 | 13-1106 | EEOC v. Baltimore County, Maryland | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | James Nolan Jr., Paul Ramshaw |
1/30/2014 | 13-4063 | US v. John Stacks | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Joshua Carpenter, William Miller |
1/30/2014 | 13-4049 | US v. Dawud Saafir | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | John Dusenbury Jr., Michael DeFranco |
1/30/2014 | 13-1765 | CoreTel Virginia, LLC v. Verizon Virginia, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Edward Tolchin, Scott Angstreich |
1/30/2014 | 12-4239 | US v. Jeffrey Edelen | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | Gerald Ruter, Julie Johnson, Jerome Maiatico |
1/30/2014 | 13-1588 | Cody Hearn v. Lancaster County | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Liam O'grady | William McKinnon, Andrew Lindemann |
1/30/2014 | 13-1031 | Joseph Antonio v. SSA Security, Inc. | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Ruthanne Deutsch, Gary Bryant |
1/30/2014 | 12-7419 | US v. Thomas Blackledge | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Richard Croutharmel, Denise Walker |
1/30/2014 | 13-4285 | US v. Terry McVey | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Jonathan Byrne, Jennifer Rada |
1/30/2014 | 12-2561 | Armand Santoro v. Accenture Federal Services, LL | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Stephen Chertkof, Jonathan Cohn |
1/30/2014 | 13-4406 | US v. Khalil Blackman | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Marvin Miller, Gurney Grant II |
1/30/2014 | 12-5001 | US v. Romelus Martin | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Liam O'grady | Paresh Patel, Paul Nitze |
1/29/2014 | 13-1644 | Jacqueline Rice v. Alpha Security, Incorporated | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Mary Kelly, Douglas Meister, Stephen Robinson |
1/29/2014 | 13-0005 | William Barnes v. Carlton Joyner | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Milton Widenhouse Jr., Jonathan Babb Sr. |
1/29/2014 | 13-0006 | Jason Hurst v. Carlton Joyner | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Robert Hale Jr., Mary Hollis |
1/29/2014 | 13-1318 | Cornerstone Title & Escrow, In v. Evanston Insurance Company | G. Steven Agee, G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker, Stephanie | Stephan Brennan, Paul Farquharson |
1/29/2014 | 13-1424 | Margarita Serna v. Eric Holder, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Andrew Simpson, Antonia Konkoly |
1/29/2014 | 13-1889 | Dawn Flores v. Ethicon, Incorporated | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Daniel Graham, Philip Combs |
1/29/2014 | 13-1571 | Mulvey Construction, Inc. v. Bituminous Casualty Corp. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Stuart McMillan, Avrum Levicoff, Henry Willett III |
1/29/2014 | 13-1481 | Lori Freeman v. Dal-Tile Corporation | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Anne King, Kristine Sims |
1/29/2014 | 13-4370 | US v. Ernest James McDowell, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Robert Waters, Jennifer P. May-Parker |
1/29/2014 | 13-4089 | US v. Demetrius Spence | G. Steven Agee, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Michael Patrick, Shailika Shah |
1/29/2014 | 13-4022 | US v. Evan Foreman | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Amy Copeland, Michael Morris, Benjamin Block |
1/29/2014 | 13-4170 | US v. James Cobler | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Christine Lee, Jean Hudson |
1/29/2014 | 13-7152 | Deangelo Whiteside v. US | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Ann Hester, Amy Ray |
1/29/2014 | 13-6186 | US v. Jeffrey Neuhauser | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Susan Hensler, Kristi O'Malley |
1/29/2014 | 12-1515 | The Chesapeake Bay Foundation, v. Weyerhaeuser Company | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Jack McKay, Tracy Steedman |
1/29/2014 | 13-1473 | Reya Boyer-Liberto v. Fontainebleau Corporation | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Robin Cockey, Harriet Cooperman |
1/29/2014 | 12-7905 | Donald Waters v. Harold Clarke | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Gregory Dolin, Matthew Dullaghan |
1/29/2014 | 12-4922 | US v. Larry Woods, Jr. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Matthew Joseph, Amy Ray |
1/28/2014 | 13-1166 | 1899 Holdings, LLC v. 1899 Limited Liability Company | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Meighan Burton, Paul Caiola |
1/28/2014 | 10-0006 | US v. Alejandro Umana | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Vincent Brunkow, Adam Morris |
1/28/2014 | 12-2173 | James Owens v. Baltimore City State's Aty | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr. | Charles Curlett Jr., Laura Abelson, Daniel Beck, Michele McDonald |
1/28/2014 | 12-2515 | Maureen Hill v. Chuck Hagel | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr. | Richard Seymour, David Moskowitz |
1/28/2014 | 12-4947 | US v. Roger Camp | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Jorgelina Araneda, Kristine Fritz |
1/28/2014 | 12-7155 | US v. Jatia Barrett | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Michael Patrick, Robert Hamilton |
1/28/2014 | 13-1270 | In Re: H. Jason Gold | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Henry F. Floyd | Brett Shumate,N. Reid, Patrick Wallace |
1/28/2014 | 13-1402 | Orlando Residence, Ltd. v. Kenneth Nelson | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Henry F. Floyd | Gary Ahrens, Eugene Bulso Jr. |
1/28/2014 | 13-6661 | Timothy Austin v. Adrian Hoke | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Erica Hashimoto, Steven Strasberg, Elbert Lin |
1/28/2014 | 13-1594 | Steven Lincoln v. DOWCP | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Gregory Camden, Lawrence Postol |
1/28/2014 | 13-1687 | EEOC v. Propak Logistics, Incorporated | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Susan Oxford, John Cole Sr. |
1/28/2014 | 13-1813 | M.D. v. School Board City of Richmond | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Henry F. Floyd | Peter Renn, Jim Guynn Jr. |
1/28/2014 | 13-4059 | US v. Aaron Juarez-Gomez | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Joseph Gilbert, Joshua Rogers |
1/28/2014 | 13-4238 | US v. Jose Henriquez | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr. | Paresh Patel, Kelly Hayes |
1/28/2014 | 13-4625 | In re: Under Seal | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Ian Samuel, Andrew Peterson |
1/28/2014 | 13-6043 | US v. Jose De La Luz Perez | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Jenna Blue, Matthew Fesak |
1/28/2014 | 13-1560 | Construction Supervision Svcs v. Branch Banking & Trust | Robert B. King, Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | Nicholas Brown, William Wolf |
1/28/2014 | 12-5030 | US v. Erasto Gomez-Jimenez | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Paul Sun Jr., Joshua Rogers |
12/12/2013 | 12-4896 | US v. Brandon Ingram | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Walter Paramore III, Joshua Rogers |
12/12/2013 | 12-4937 | US v. Donavon Crawford | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | John Bryson, Clifton Barrett |
12/12/2013 | 12-5006 | US v. Juan Calderon | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Roger L. Gregory | Russell Mace III, Andrew Moorman |
12/12/2013 | 13-4037 | US v. Reggie Beckton | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Richard Croutharmel, Kristine Fritz |
12/12/2013 | 13-4083 | US v. Youssef Abdelbary | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | Paul Beers, Joseph Mott |
12/12/2013 | 13-4118 | US v. Tashell Waller | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Patrick Bryant, Erik Siebert |
12/12/2013 | 13-1194 | Millennium Inorganic Chemicals v. National Union Fire Insurance | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Charles Cole, Joseph Beavers |
12/12/2013 | 13-4132 | US v. Dwane Washington | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Henry F. Floyd | James Donnelly, Brian Hood |
12/12/2013 | 12-4434 | US v. Megan Mosteller | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Bradley Kirkland, William Day II |
12/12/2013 | 12-1866 | Westmoreland Coal Company, Inc v. Edward Stidham | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Thomas Hancock, Ryan Gilligan, Jeffrey Goldberg |
12/12/2013 | 12-1259 | Arthur Drager v. PLIVA USA | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Louis Bograd, Michael Shumsky |
12/12/2013 | 12-4962 | US v. Carlos Ruiz | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Anthony Martin, Sujit Raman |
12/12/2013 | 12-4603 | US v. Marcel Aparicio-Soria | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Gregory, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker | Sapna Mirchandani, Paul Nitze |
12/12/2013 | 12-2572 | Core Communications, Inc. v. Verizon Maryland LLC | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Roger L. Gregory | Ralph Gleaton II, Scott Angstreich |
12/12/2013 | 12-2553 | Trans Energy, Inc. v. EQT Production Company | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, John A. Gibney, Jr. | W. Lawrence IV, James Ho, Stuart McMillan |
12/12/2013 | 12-2396 | T-Mobile Northeast LLC v. The Loudoun County Board | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | Thomas Stoner, Thomas Thompson |
12/11/2013 | 13-1691 | Montgomery County, Maryland v. Federal National Mortgage Asso | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Don Springmeyer, Michael Johnson, Patrick Urda |
12/11/2013 | 13-1374 | Dickenson-Russell Coal Company v. Secretary of Labor | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Patrick Dennison, Samuel Lord |
12/11/2013 | 13-1076 | John Corr v. Metropolitan Washington | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Robert Cynkar, Stuart Raphael, Jeffrey Clair |
12/11/2013 | 12-4545 | US v. Charles Galloway | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan | Megan Coleman, Sujit Raman |
12/11/2013 | 13-6355 | Gary Wall v. James Wade | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Elizabeth Turner, Earle Getchell Jr. |
12/11/2013 | 13-4252 | US v. Awni Shauaib Zayyad | G. Steven Agee, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Joshua Carpenter, David Lieberman |
12/11/2013 | 13-4067 | US v. William Bridges | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Brian Beck, Jennifer Bockhorst |
12/11/2013 | 13-4356 | US v. Brian Bishop | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Joseph Hannon Jr., Richard Cooke |
12/11/2013 | 13-4066 | US v. Harvey Cox | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | John Haley, Peter Phillips |
12/11/2013 | 13-1143 | Carnell Construction Corp. v. Danville RHA | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Rhonda Harmon, John Eure, Joseph Pope |
12/11/2013 | 13-1788 | Audrey Kenney v. Independent Order of Foresters | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Don Parker, Robert Massie |
12/11/2013 | 13-1570 | Tom Price v. City of Fayetteville | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Nathan Kellum, Karen McDonald, Andrew Erteschik |
12/11/2013 | 12-2400 | US v. Byron Antone | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Eric Brignac, Michael Bredenberg |
12/11/2013 | 12-2465 | Robert Anderson v. Architectural Glass Constr | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Dennis W. Shedd | Richard Simons, William Epps III |
12/11/2013 | 13-4093 | US v. Philip Sebolt | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Frances Pratt, Thomas Johnstone IV |
12/11/2013 | 12-2489 | Silicon Knights, Inc v. Epic Games, Inc | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Christopher Holland, Michael Shebelskie |
12/11/2013 | 12-4462 | US v. Samuel Ocasio | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Dennis W. Shedd | Matthew Owen, Kathleen O'Connel Gavin |
12/11/2013 | 12-4487 | US v. Janson Strayhorn | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | James Craven III, Andrew Cochran |
12/10/2013 | 12-7472 | US v. Thomas Heyer | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | Eric Brignac, Denise Walker |
12/10/2013 | 12-7954 | Henh Chu Ngo v. Gregory Holloway | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis | Jonathan Sheldon, Craig Stallard |
12/10/2013 | 12-6756 | US v. Ralph Jackson | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis | Robert Littlehale III, Anthony Giorno |
12/10/2013 | 12-2273 | Clifton Valentine v. Sugar Rock, Inc. | Robert B. King, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | James Huggins, W. Lawrence IV |
12/10/2013 | 12-2431 | US ex rel. Barry Rostholder v. Omnicare, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Gerald Robinson, James Martin |
12/10/2013 | 12-4636 | US v. Robert Freeman | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Nancy Forster, Thomas Windom |
12/10/2013 | 13-1084 | Gustavo Urbina v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | Philip Eichorn, Jennifer Williams |
12/10/2013 | 13-1215 | Marie M. McCray v. Maryland Dept of Trans | Robert B. King, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | John Morris Jr., Jennifer Katz |
12/10/2013 | 13-1259 | Jordan Eskridge v. Pacific Cycle, Inc. | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis | Christopher Brinkley, Tanya Hunt Handley |
12/10/2013 | 13-6594 | US v. Matthew Mason | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis | Brendan Leary, Erin Reisenweber |
12/10/2013 | 13-1369 | VCA Cenvet Incorporated v. Chadwell Animal Hospital LLC | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Brian Casey, Meighan Burton |
12/10/2013 | 13-1645 | Carl Summers v. Altarum Institute, Corporation | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Albert Diaz | David Scher, Paul Coughenour |
12/10/2013 | 13-1438 | Jamie Meyers v. Michael Lamer | Robert B. King, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Paul Bekman, Brian Goodman, Emily Malarkey |
12/10/2013 | 13-1445 | Joe Pliler v. Richard Stearns | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Robert Roland IV, Christopher Kirk, Isaac Johnston |
12/10/2013 | 12-1881 | North Carolina Utilities Comm v. FERC | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Kimberly Duffley, Lona Perry |
12/10/2013 | 13-1517 | Robert Graham v. National Union Fire Insurance | Robert B. King, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Michael Carey, Don Parker |
11/06/2013 | 12-2482 | Roger Hoschar v. Appalachian Power Company | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | Alexander McLaughlin, Daniel Michelmore |
11/06/2013 | 12-2389 | Daniel Newbanks v. Cellular Sales of Knoxville | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | Charles Carbo III, Robert Dodson |
11/06/2013 | 12-2256 | Liberty Mutual Fire Insurance v. JT Walker Industries, Inc. | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | Richard Lumpkin, Charles Brown |
10/31/2013 | 12-2543 | Frederick Bouchat v. Baltimore Ravens Limited | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Howard Schulman, Robert Raskopf |
10/31/2013 | 12-2526 | Ronald Bradley v. Christopher Fina | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Kevin Funk, Richard Hall |
10/31/2013 | 12-2424 | Julio Martinez v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Louise W. Flanagan | Maureen Sweeney, Benjamin Casper, Oluremi da Rocha-Afodu |
10/31/2013 | 12-2340 | FTC v. Kristy Ross | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Robert Greenspoon, Theodore (Jack) Metzler |
10/31/2013 | 12-7298 | US v. Rolando Stockton | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Michael Lawlor, James Warwick |
10/31/2013 | 12-2309 | Maritza Reyes v. Harry Lee Jeffcoat | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Rebecca Fulmer, Reid Sherard |
10/31/2013 | 12-2209 | Company Doe v. Public Citizen | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Scott Michelman, Baruch Fellner |
10/31/2013 | 12-4175 | US v. James Harris | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Steven Levin, Michael Hanlon |
10/31/2013 | 13-1064 | Christine Seney v. Rent-a-Center, Incorporated | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Joseph F. Anderson Jr. | Daniel Whitney Sr., James Mehigan |
10/31/2013 | 12-4743 | US v. Marcus Gibbs | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | J. Condon Jr., Nathan Williams |
10/31/2013 | 11-4618 | US v. Chinua Shepperson | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Joseph F. Anderson Jr. | Ray Shepard, Sujit Raman |
10/31/2013 | 13-1258 | Occupy Columbia v. Nikki Haley | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Kevin Hall, Andrew Radeker |
10/31/2013 | 12-4374 | US v. Leconie Williams, IV | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Louise W. Flanagan | Mary Davis, Jonathan Ophardt |
10/31/2013 | 12-4612 | US v. Tremayne Bugg | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Joel Hoppe, Kartic Padmanabhan |
10/31/2013 | 12-4957 | US v. Mohammed Keita | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Louise W. Flanagan | Marc Hall, Sujit Raman |
10/31/2013 | 12-4879 | US v. Herbert Green | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Randy Cargill, Thomas Booth |
10/31/2013 | 12-4949 | US v. Paul Boccone | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Louise W. Flanagan | Emma Burnham, John Iweanoge II, Michael Ben'Ary |
10/31/2013 | 13-1129 | Debra McMurray v. US | William B. Traxler Jr., Robert B. King, Stephanie D. Thacker | Mark Sternlicht, Joshua Royster |
10/31/2013 | 13-1134 | Sandlands C&D LLC v. Horry, County of | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Vincent Sheheen, Michael Battle |
10/31/2013 | 12-4191 | US v. Timothy Wilson | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Susan Hensler, Michael Montemarano, Joshua Kaul |
10/31/2013 | 12-4416 | US v. Gregory Graves | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Joseph F. Anderson Jr. | Meghan Skelton, Steven Swaney |
10/30/2013 | 13-1030 | American Civil Liberties Union v. Anthony Tata | William B. Traxler Jr., James A. Wynn, Jr., George L. Russell III | Kathryne Hathcock, Christopher Brook |
10/30/2013 | 12-4484 | US v. Kurt Steffen | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Kimberly Albro, Robert Bianchi |
10/30/2013 | 12-4625 | US v. Henry Stephens | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Christopher Cowan, Albert Copperthite |
10/30/2013 | 12-2575 | Baltimore City Substance Abuse v. Mayor and City Council of Balt | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | William Anderson, Matthew Nayden |
10/30/2013 | 12-2496 | Robert Yates v. Municipal Mortgage & Equity | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Joseph F. Anderson, Jr. | David Brower, William Jay, Mark Holland, Jason Mendro |
10/30/2013 | 12-2047 | Marqus Stevenson v. City of Seat Pleasant, MD | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Joseph F. Anderson Jr. | Gregory Lattimer, Shelley Johnson, Victoria Shearer |
10/30/2013 | 12-2481 | Eileen McAfee v. Christine Boczar | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Henry Keuling-Stout, William Hurd |
10/30/2013 | 12-2303 | James Durham v. Robert Jones | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Julia Bernhardt, Howard Hoffman |
10/30/2013 | 12-2415 | Perini/Tompkins Joint Venture v. ACE American Insurance Company | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Gregory Podolak, Joseph Powers |
10/30/2013 | 13-6326 | US v. Richard Savage | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Jeffrey Gillette, Michael Bredenberg |
10/30/2013 | 12-4935 | US v. Carlos Perez-Perez | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Bettina Roberts, Joshua Rogers |
10/30/2013 | 12-2126 | Swatch AG (Swatch SA) v. Beehive Wholesale, LLC | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Jeffrey Lindenbaum, William Utermohlen |
10/30/2013 | 13-6228 | US v. Darnell Black | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | G. DuBois, Yvonne Watford-McKinney |
10/30/2013 | 13-4198 | Kim Kinder v. Michael White | William B. Traxler Jr., James A. Wynn, Jr., George L. Russell III | Jonathan Byrne, James Cagle |
10/30/2013 | 13-4171 | US v. Reginald Dargan, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Brian Stekloff, Benjamin Block |
10/30/2013 | 13-1430 | Alan Metzgar v. KBR, Incorporated | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Joseph F. Anderson, Jr. | Susan Burke, Robert Matthews |
10/30/2013 | 13-1151 | Dana Clark v. Absolute Collection Service | Albert Diaz, Henry F. Floyd, Joseph F. Anderson, Jr. | Deepak Gupta, Sean Partrick |
10/30/2013 | 12-7653 | US v. Vernon Wood | Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | James Todd Jr., Michael James |
10/30/2013 | 12-4940 | US v. James Collins, Jr. | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Clarence Wise, Nathan Williams |
10/30/2013 | 12-7121 | US v. Erik Dehlinger | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Michael Minns, Kevin Lombardi |
10/29/2013 | 12-4639 | US v. Steven Robinson | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Seth Neyhart, Joshua Rogers |
10/29/2013 | 12-4469 | US v. Keith Simmons | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, John A Gibney, Jr | Joshua Carpenter, William Miller |
10/29/2013 | 12-1994 | Jeffrey Gray v. Frederick County, Maryland | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Stephanie D. Thacker | Gregory Lattimer, Sandra Lee |
10/29/2013 | 12-2387 | Mary Fox v. Elk Run Coal Company, Inc. | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Allan Karlin, Alvin Emch |
10/29/2013 | 12-2477 | Vicky Bennett v. CSX Transportation, Incorporat | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Evan Tager, William McLeod Jr. |
10/29/2013 | 12-2490 | Snider International Corp. v. Town of Forest Heights, MD | Robert B. King, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | James Liskow, Kevin Karpinski |
10/29/2013 | 12-2547 | Aaron Ross v. Wayne Early | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Sean Day, Steven Potter, Barron Stroud Jr. |
10/29/2013 | 12-4912 | US v. Charlie Bryant | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Cindy Popkin-Bradley, William Miller |
10/29/2013 | 13-1058 | Vijay Taneja v. First Tennessee Bank NA | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Kenneth Oestreicher, Clarence Wilbon |
10/29/2013 | 13-1192 | Tumaini Temu v. Eric Holder, Jr. | Robert B. King, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Katie Bukrinsky, Woei-Tyng Shieh, Thomas Tynan |
10/29/2013 | 13-1368 | Al Pisano v. Kim Strach | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Robert Bastress Jr., Susannah Holloway |
10/29/2013 | 13-1406 | Cobra Natural Resources, LLC v. Federal Mine Safety & Health | Robert B. King, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | William Robinson, Nancy Steffan |
10/29/2013 | 13-1492 | Clear Sky Car Wash LLC v. City of Chesapeake, Virginia | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Edward Grass, Kent Porter, Thomas Salb |
10/29/2013 | 13-6358 | Maceo Spates v. Harold Clarke | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Matthew Dullaghan, Neal Walters |
10/29/2013 | 12-2574 | NTEU v. FLRA | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd | Peyton Lawrimore, Zachary Henige |
10/29/2013 | 13-4267 | US v. Under Seal | Robert B. King, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Caroline Rule, Elissa Hart-Mahan |
9/20/2013 | 13-1071 | George Cooper, Sr. v. James Sheehan | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Christopher Geis, Laura Conner, Robert Tatum |
9/20/2013 | 12-4664 | US v. Randall McGee | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Jonathan Byrne, Monica Coleman |
9/20/2013 | 12-4680 | US v. Rodney Burrell | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Mitchell Styers, Joshua Rogers |
9/20/2013 | 12-4828 | US v. Carlos Bautista-Villanueva | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Joanna Silver, Rod Rosenstein |
9/20/2013 | 12-4853 | US v. Demeco Richardson | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Larry Economos, Yvonne Watford-McKinney |
9/20/2013 | 12-4856 | US v. Austin Webb, Jr. | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Christine Lee, Jean Hudson |
9/20/2013 | 12-4901 | US v. William McManus | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Samuel G. Wilson | Eugene Lester III, Anand Ramaswamy |
9/20/2013 | 12-5043 | US v. Decarlos George | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | James Martin, Yvonne Watford-McKinney |
9/20/2013 | 12-2360 | Beth Cosey v. The Prudential Insurance Co. | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Norris Adams II, Patrick DiCarlo |
9/20/2013 | 13-1418 | Kellie Ballard v. Bank of America, NA | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Roger Simmons, E. Steren |
9/20/2013 | 12-4642 | US v. Lucio Deleon-Ramirez | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Nicholas Xenakis, Michael Moore |
9/20/2013 | 12-5039 | US v. Faisal Hashime | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Jonathan Shapiro, Maureen Cain, Peter Greenspun |
9/20/2013 | 12-4486 | US v. Jamaal Antonio Robertson | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Samuel G. Wilson | Ronald Cohen, Michael DeFranco |
9/20/2013 | 12-4426 | US v. Armond Dowdell | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Gina M. Groh | Gerald Ruter, Benjamin Block |
9/20/2013 | 12-4358 | US v. Richard Jaensch | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Samuel G. Wilson | Alan Cilman, Marvin Miller, Gregory Davis |
9/20/2013 | 12-4167 | US v. Lamondes Williams | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Samuel G. Wilson | Judith Sakyi, John Iweanoge II, Barbara Sale |
9/20/2013 | 12-2316 | Gurpinder Othi v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Jonathan Ai, Walter Bocchini |
9/20/2013 | 12-2287 | US ex rel. Steven May v. Purdue Pharma L.P. | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Gina M. Groh | Mark Hurt, Henry Whitaker, Howard Shapiro |
9/20/2013 | 11-5043 | US v. Jenerette Dixon | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Gerald Ruter, James Warwick |
9/20/2013 | 12-4319 | US v. John Franklin | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Jenifer Wicks, John Sippel Jr. |
9/20/2013 | 12-4509 | US v. Rodney Lucas | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Gina M. Groh | Stephen Gordon, Joshua Rogers |
9/19/2013 | 12-1617 | Tammy Fontenot v. Taser International, Inc. | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Pamela Petersen, John Burton |
9/19/2013 | 12-2170 | Noah Nathan v. Takeda Pharmaceuticals America | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Samuel G. Wilson | James Bell, Dana Rust |
9/19/2013 | 12-2161 | US v. 515 Granby, LLC | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Gina M. Groh | William Wilkins, Joan Pepin |
9/19/2013 | 12-2127 | Garon Reeves v. IRS | Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | William Brewer Jr., Angus McKellar |
9/19/2013 | 12-2100 | Jeffery Guiton v. Carolyn W. Colvin | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Albert Diaz | B. Phillips, Jason Valencia |
9/19/2013 | 12-2085 | Devin Hamden v. Total Car Franchising Corp | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Frank Friedman, Robert Dean II |
9/19/2013 | 12-2212 | Maria Durden v. US | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Nathan Harrill, Joshua Royster |
9/19/2013 | 12-1887 | Hui Pan v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Joshua Berman, Stephen Elliott |
9/19/2013 | 12-2498 | Philip Morris USA, Incorporate v. Thomas Vilsack | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Gina M. Groh | Lauren Goldman, Sydney Foster, Daniel Jarcho |
9/19/2013 | 12-2001 | Medicine Shoppe International, v. Mohammed Siddiqui | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Gina M. Groh | Stephen O'Brien, David Silbiger |
9/19/2013 | 12-2232 | Prospect Capital Corporation v. Adkisson Sherbert & Associates | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Albert Diaz | Karl Huth IV, Frederick Sharpless |
9/19/2013 | 12-2241 | Projects Management Company v. DynCorp International LLC | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Albert Diaz | Thomas Kenworthy, Joseph Koegel Jr. |
9/19/2013 | 12-2279 | Ai Chen v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Alexa Torres, Walter Bocchini |
9/19/2013 | 12-2513 | US ex rel. Jon H. Oberg v. Pennsylvania Higher Education | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Bert Rein,Daniel Huyett, John West, N. Connally III |
9/19/2013 | 12-4061 | US v. Mohammad Hassan | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Samuel G. Wilson | Robert Boyle, Robert Boyce, John Fischer, Jason Kellhofer |
9/19/2013 | 12-4630 | US v. Suado Ali | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Joseph McCarthy, Thomas Walsh, William Cummings, Michael Frank |
9/19/2013 | 12-4775 | US v. Norman Kerr | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Albert Diaz | George Crump III, Ripley Rand |
9/19/2013 | 12-5035 | US v. Jimmy Hunter | Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | Curtis Holmes, Joshua Rogers |
9/19/2013 | 12-7722 | James Denny v. Mark Tucker | Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker, Gina M. Groh | James Stuckey Jr., Gregg Meyers |
9/19/2013 | 12-2272 | Colon Health Centers v. Bill Hazel | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Samuel G. Wilson | Robert McNamara, Earle Getchell Jr. |
9/18/2013 | 12-2452 | First Financial Insurance Comp v. Tonya Brumbaugh | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Mark Barrow, William McLeod Jr. |
9/18/2013 | 12-1738 | Peng Ye v. Eric Holder, Jr. | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Scott Bratton, Jonathan Robbins |
9/18/2013 | 12-8148 | Jamey Wilkins v. Officer Gaddy | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | David Strauss, Kimberly Grande, Jonathan Levy |
9/18/2013 | 12-4179 | US v. Shenika Graves | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Gary Ticknor, Howard Margulies, Joshua Kaul |
9/18/2013 | 12-1167 | Lakshmi Injeti v. United States Citizenship | Andre M. Davis, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Jeffrey O'Toole, Erez Reuveni |
9/18/2013 | 12-1729 | Anwar Haddam v. Eric Holder, Jr. | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Rene Kathawala, Christopher Fuller |
9/18/2013 | 12-1943 | Calvin Barton v. House of Raeford Farms, Inc. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | James Stine, Nancy Bloodgood |
9/18/2013 | 12-2010 | Zee Company, Inc. v. Williams Mullen | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Mark Dombroff, William Bayliss |
9/18/2013 | 12-2458 | Anna Agolli v. Office Depot, Inc. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Matthew Fyock, Kevin Kraham |
9/18/2013 | 12-1414 | Jerrell Johnson v. Stephen Rankin | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Fletcher Alford, Richard Cromwell |
9/18/2013 | 12-4531 | US v. Kendrick Crawford | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | G. DuBois, Yvonne Watford-McKinney |
9/18/2013 | 12-2157 | Gerardo Ayala v. J. Wolfe, II | Andre M. Davis, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Eugene Lester III, Jack Strauch |
9/18/2013 | 12-2302 | Qing Lin v. Eric Holder, Jr. | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Joshua Bardavid, Jonathan Robbins |
9/18/2013 | 12-2269 | Gaines Motor Lines, Inc. v. Klaussner Furniture Industries | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Robert Moseley Jr., James Dean |
9/18/2013 | 12-2259 | Baltazar Garcia v. Eric Holder, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Jeremy McKinney, Brendan Hogan |
9/18/2013 | 12-2175 | Kiran Dewan, CPA, P.A. v. Arun Walia | Andre M. Davis, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Paul Schleifman, Mark Chalpin |
9/17/2013 | 12-2366 | Adrian Muldrow v. Schmidt Baking Company, Inc. | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, John A. Gibney Jr. | Jon Gordon, Kathleen Pontone |
9/17/2013 | 12-4176 | US v. Eric Johnson | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Thomas Sarachan, Debra Dwyer |
9/17/2013 | 12-1156 | Jose Alvarez v. HSBC Bank USA, N.A. | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | John Burns, Lartease Tiffith |
9/17/2013 | 12-1739 | Mary Johnson v. US | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Diana Schobel, Gretchen Wolfinger |
9/17/2013 | 12-1761 | Hartford Fire Insurance Co v. Harleysville Mutual Insurance | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Steven Klepper, David Brown |
9/17/2013 | 12-1802 | Dr. Michael Jaffe v. Samsung Electronics Company | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Jeffrey Lamken, Mark Freeman, William Pratt |
9/17/2013 | 12-1953 | Susan Turner v. US | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, John A. Gibney Jr. | Cynthia Currin, Bruce Ross |
9/17/2013 | 12-0342 | Quicken Loans Incorporated v. Phillip Alig | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Meir Feder, John Barrett |
9/17/2013 | 12-4362 | US v. Leroy Hemingway | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | William Nettles IV, Thomas Booth, Justin Antonipillai |
9/17/2013 | 13-1024 | Rickey Carroll v. John Logan | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Cortney Walker, John Logan |
9/17/2013 | 13-1021 | Jimmy Radford v. Carolyn W. Colvin | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Samantha Chaifetz, Charlotte Hall |
9/17/2013 | 12-2367 | Svetlana Kuusk v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, John A. Gibney Jr. | Jonathan Greene, Nicole Murley |
9/17/2013 | 12-2370 | L&W Supply Corporation v. Greenway Enterprises, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Palmer Hoovestal, James Judkins |
9/17/2013 | 12-4760 | US v. Fabian Montes-Flores | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Kimberly Albro, Robert Bianchi |
9/17/2013 | 12-2154 | First South Bank v. Bank of the Ozarks | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | John Lindley III, Alice Paylor |
9/17/2013 | 12-2095 | Nicolas Pastora v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | William Heroy, Alison Igoe |
9/17/2013 | 12-2091 | Alexander Harris v. Powhatan County School Board | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Barbara Queen, Stacy Haney |
9/17/2013 | 11-1447 | Erwin Tobar-Barrera v. Eric Holder, Jr. | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Timothy Davis, Jonathan Robbins |
6/25/2013 | 13-1610 | Angelex LTD. v. US | Robert B. King, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Douglas Letter, George Chalos |
6/25/2013 | 13-6254 | Gordon Miller v. US | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Ann Hester, Amy Ray, Richard Dietz |
5/17/2013 | 12-1587 | Kolon Industries Incorporated v. E. I. DuPont De Nemours & Comp | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | Stephen Kinnaird, Kent Gardiner |
5/17/2013 | 12-4009 | US v. Ever Medina | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Patrick Kent, Rod Rosenstein |
5/17/2013 | 12-4130 | US v. Jason Scott | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Henry E. Hudson | Marc Hall, Rod Rosenstein |
5/17/2013 | 12-2123 | Brian Sawyer v. Jim Asbury | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Ellen L. Hollander | Wendy Greve, John Bryan |
5/17/2013 | 12-4164 | US v. Yooho Weon | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Henry E. Hudson | Paula Xinis, Sujit Raman |
5/17/2013 | 12-1538 | Roc Sansotta v. Town of Nags Head | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | J. Breemer, Benjamin Gallop, John Leidy |
5/17/2013 | 12-1537 | Town of Nags Head v. Matthew Toloczko | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | J. Breemer, Charles Thompson II |
5/17/2013 | 12-1065 | Kori Cioca v. Donald Rumsfeld | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Susan Burke, Lowell Sturgill Jr. |
5/17/2013 | 12-4868 | US v. Charlie Song | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Kevin Brehm, Ryan Dickey |
5/17/2013 | 12-4263 | US v. Marco Cherry, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Caroline Platt, Sherrie Capotosto |
5/17/2013 | 12-1260 | E. I. DuPont De Nemours & Comp v. Kolon Industries Incorporated | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | Paul Clement, Adam Charnes |
5/17/2013 | 12-4627 | US v. Naarl Richard | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Clyde H. Hamilton | G. Dickson Jr., Nathan Williams |
5/17/2013 | 12-4563 | US v. Corey Jones | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Jerome Aquino, Maureen White, Patricia Giles |
5/17/2013 | 12-4266 | US v. James Lespier | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Milton Widenhouse Jr., Amy Ray |
5/17/2013 | 12-6021 | US v. Mitchell Smalls | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Ellen L. Hollander | Dylan Greenwood, Richard Cooke |
5/17/2013 | 12-4559 | US v. Dana Jackson | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Robert Wagner, Erik Siebert |
5/17/2013 | 12-4542 | US v. Francis Davis | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Keith Hurley, Angela Mastandrea-Miller |
5/17/2013 | 12-4535 | US v. Courtney Dione Cowan | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Paul Sun Jr., Melissa Rikard |
5/17/2013 | 12-4433 | US v. Dorothy Anderson | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr. | Jonathan Milling, Jamie Schoen |
5/17/2013 | 12-4347 | US v. Troy Baylor | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Elizabeth Hanes, Michael Jagels |
5/17/2013 | 12-4346 | US v. Zavier Marquis Davis | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Ellen L. Hollander | Joshua Carpenter, Amy Ray |
5/17/2013 | 12-4298 | US v. Gregory Bartko | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Henry E. Hudson | Donald Samuel, Kristine Fritz |
5/17/2013 | 12-6831 | US v. Carlos Ofarrit-Figueroa | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Henry E. Hudson | Eric Brignac, Michael James |
5/16/2013 | 12-4521 | US v. Timothy Joelette Harris | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | James Todd Jr., Jennifer May-Parker |
5/16/2013 | 12-1429 | Waugh Chapel South, LLC v. United Food and Commercial | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Ira Oring, Michael Anderson, Sharon Goodman |
5/16/2013 | 10-2347 | Liberty University, Inc. v. Jacob Lew | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Mathew Staver, Alisa Klein |
5/16/2013 | 11-5204 | US v. Lewis Alston | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Eric Brignac, Joshua Rogers |
5/16/2013 | 11-6945 | James Blakely v. Robert Wards | Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Gregory, Shedd, Duncan, Agee, Davis, Keenan, Wynn, Diaz, Floyd, Thacker | Nilam Sanghvi, Daniel Settana Jr. |
5/16/2013 | 11-7335 | US v. Calvin Dyess | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | Jeffrey Brandt, Kimberly Pedersen |
5/16/2013 | 12-1350 | James Sanderford v. Duplin Land Development, Inc. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, David C. Norton | Samuel Potter, Reginald Gillespie Jr. |
5/16/2013 | 12-1671 | Bobby Bland v. B. Roberts | William B. Traxle,r Jr., Stephanie D. Thacker, Ellen L. Hollander | James Shoemaker Jr., Aaron Panner, Jeff Rosen |
5/16/2013 | 12-1832 | Sons of Confederate Veterans v. City of Lexington, Virginia | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Thomas Strelka, Jeremy Carroll |
5/16/2013 | 12-1888 | Richard Bunn v. Oldendorff Carriers GmbH & Co. | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Geoffrey Tobias, Bernard Sevel |
5/16/2013 | 12-2063 | Levert Smith v. Ronald Lusk | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, David C. Norton | Patrick Cassidy, Charles Gould |
5/16/2013 | 12-4096 | US v. Okechukwo Otuya | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Clyde H. Hamilton | Marta Kahn, Robert Hur |
5/16/2013 | 12-4772 | US v. Carly Ahlstrom | William B. Traxler, Jr., Stephanie D. Thacker, Ellen L. Hollander | Thomas Plofchan Jr., Stacy Bogert |
5/16/2013 | 12-6679 | Thomas Moore, Jr. v. Michael Hardee | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, David C. Norton | Clarence DelForge III, Laura Grimaldi |
5/16/2013 | 12-2147 | Kenneth Hensley v. Lillian Koller | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Andrew Lindemann, Timothy Langley |
5/15/2013 | 12-1952 | American Contractors Indemnity v. Carolina Realty and Developmen | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Jeff Slagle, John Simmons |
5/15/2013 | 12-2084 | Steve Cooksey v. Michelle Futrell | Sandra Day O'connor, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Jeff Rowes, W. Goodman |
5/15/2013 | 11-5161 | US v. Herbert DeVaughn | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Scott Brown, Zelda Wesley |
5/15/2013 | 12-0005 | Ricky Gray v. Eddie Pearson | Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Robert Lee Jr., Matthew Dullaghan |
5/15/2013 | 12-1662 | Natalia Lopatina v. US | Robert B. King, G. Steven Agee, David C. Norton | Jeffrey Sandberg, Ernest McIntosh Jr. |
5/15/2013 | 12-1791 | State of Maryland v. Universal Elections, Inc. | Robert B. King, G. Steven Agee, David C. Norton | Edward Smith Jr., William Gruhn, Lindsey Powell |
5/15/2013 | 12-1928 | Universal Furniture Intl v. Paul Frankel | Sandra Day O'connor, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | John Bloss, W. Wood |
5/15/2013 | 12-1935 | Harris Gold v. Gateway Bank, FSB | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Kenneth Oestreicher, James Schroll |
5/15/2013 | 12-2059 | Ross Development Corporation v. Fireman's Fund Insurance Co | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Daniel McQueeney Jr., Michael Ginsberg, Michael Kotula, Jay Sever |
5/15/2013 | 12-2076 | Steven Thomas v. R. Holly | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | Bradley Wood, Edward Lewis |
5/15/2013 | 12-6839 | US v. Michael Pardee | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | G. DuBois, Michael James |
5/15/2013 | 12-2096 | Michael Corey v. HUD | Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Frederick Holroyd II, Christopher Wang |
5/15/2013 | 12-2102 | Metropolitan Regional v. American Home Realty Network | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Peter Farkas, Margaret Esquenet |
5/15/2013 | 12-2188 | E.D. v. Pfizer, Incorporated | Sandra Day O'connor, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Mark Cheffo, Anthony Majestro |
5/15/2013 | 12-2244 | General Assurance of America, v. Overby-Seawell Company | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | J. Evans, J. Fee |
5/15/2013 | 12-2296 | Colonial Trading, LLC v. Bassett Furniture Industries | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Robert Fuller III, June Allison, Pamela Duffy |
5/15/2013 | 12-2333 | Barbara Goodman v. Dewayne Barber | Robert B. King, G. Steven Agee, David C. Norton | Torin Fury, Mark Key |
5/15/2013 | 12-4725 | US v. Frank Chatmon | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Charles Burnham, Lisa Owings |
5/15/2013 | 12-6146 | US v. Mikel Bolander | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | Walter Paramore III, Edward Gray |
5/15/2013 | 12-1980 | Roxana Santos v. Frederick County Board of Comm | Andre M. Davis, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr., James A. Wynn Jr., Albert Diaz, James R. Spenc | John Hayes Jr., Sandra Lee |
5/14/2013 | 12-2183 | Educational Media Co at VT v. J. Insley | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Rebecca Glenberg, Catherine Hill |
5/14/2013 | 12-1367 | Margaret Littlepaige v. US | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Andre M. Davis | Peter Sarda, Shailika Shah |
5/14/2013 | 11-2038 | Eastern Associated Coal Corpor v. DOWCP | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Laura Klaus, Ryan Gilligan |
5/14/2013 | 11-2118 | Jennifer Clodfelter v. Republic of Sudan | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Andre M. Davis | Andrew Hall, Adam Jed |
5/14/2013 | 11-2327 | James Dunlap v. Cottman Transmission Systems | Sandra Day O'connor, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Peter Rutledge, Crystal Johnson, James Rubinger |
5/14/2013 | 11-5167 | US v. Genaro Flores-Duran | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Geoffrey Hosford, Kristine Fritz |
5/14/2013 | 12-6212 | Jason King v. US | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Stephanie Taylor, John Gianola |
5/14/2013 | 12-1096 | US v. State of South Carolina | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Andre M. Davis | James Smith Jr., Daniel Tenny, Karen Tumlin |
5/14/2013 | 12-7301 | US v. Terrence Smith | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd | C. Brown, Albert Copperthite |
5/14/2013 | 12-1369 | United States ex rel Kurt Bunk v. Gosselin World Wide Moving, N. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Michael Anderson, Jeffrey Clair, Kerri Ruttenberg |
5/14/2013 | 12-1610 | Luanna Scott v. Family Dollar Stores, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Robert Wiggins Jr., John Wester |
5/14/2013 | 12-1795 | Melissa Bediako v. American Honda Finance | Sandra Day O'connor, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Cory Zajdel, Donald Falk |
5/14/2013 | 12-1819 | Kelly Capital, LLC v. S&M Brands, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, | David Barmak, Bryan Haynes |
5/14/2013 | 12-4652 | US v. Mohammad Shibin | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, | James Broccoletti, Benjamin Hatch |
5/14/2013 | 12-6624 | US v. Mario Baker | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | John Akin, Neal Walters, Michael Murray |
5/14/2013 | 11-7354 | John Moss, III v. David Ballard | Sandra Day O'connor, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Neal Walters, Stuart McCommas, Robert Goldberg |
3/28/2013 | 12-1944 | Otis Hill v. Southeastern Freight Lines | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Norman Smith, William Duda |
3/28/2013 | 12-4442 | US v. Nawaf Hasan | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Marvin Miller, Richard Cooke |
3/28/2013 | 12-2196 | Lance Swick v. James Wilde | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Dan Hartzog, Robert Ekstrand |
3/22/2013 | 12-1882 | Ronnie Dooley v. Hartford Accident & Indemnity | Robert B. King, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | John Rasmussen, John Mumford Jr. |
3/22/2013 | 11-1839 | Westmoreland Coal Company v. Jarrell Cochran | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, James A. Wynn Jr. | Thomas Hancock, Ryan Gilligan, Jeffrey Goldberg |
3/22/2013 | 11-2131 | Solomon Stratton v. Mecklenburg Co Social Services | Robert B. King, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Lucas Bradley, Robert Harrington, Robert Adden Jr. |
3/22/2013 | 11-4295 | US v. Cashmere Cazeau | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Jackson L. Kiser | Bettina Roberts, Jennifer May-Parker |
3/22/2013 | 12-1266 | Charles Smalley v. Shapiro & Burson, LLP | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Jackson L. Kiser | Ian Stumpf, Robert Scott, William Carter |
3/22/2013 | 12-1480 | Carpenters Pension Fund v. Maryland Department of Health | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | William Brockman, Brian Esders |
3/22/2013 | 12-1496 | Sloan Pleasants v. Town of Louisa | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Joseph R. Goodwin | Jeffrey Fogel, Maurice Fisher Jr., Steven Rosenfield |
3/22/2013 | 12-1514 | NLRB v. Enterprise Leasing Company | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Daniel Begian, Gregory Robertson, Michael Shebelskie, John Hasman, Beth Brinkmann, David Seid, Robert Englehart, James Coppess |
3/22/2013 | 12-1573 | Lamont Wilson v. Dollar General Corporation | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Terry Grimes, Douglas Haloftis |
3/22/2013 | 12-1786 | B. Shenoy v. Charlotte-Mecklenburg Hospital | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Joseph R. Goodwin | Mark Prak, Charles Johnson, William Sturges |
3/22/2013 | 12-4088 | US v. Jervis Davis | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr. | Marilyn Ozer, Kristine Fritz |
3/22/2013 | 12-4168 | US v. Raymond Allen | Robert B. King, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Aaron Michel, Amy Ray |
3/22/2013 | 12-4308 | US v. Alvin Stallins | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr. | Frances Pratt, Michael Murray |
3/22/2013 | 12-4363 | US v. Abduladhim Ahmed Al Sabahi | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Joseph R. Goodwin | Jorgelina Araneda, Joshua Rogers |
3/22/2013 | 12-4419 | US v. Pedro Escobar-Marroquin | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, James A. Wynn, Jr. | Caroline Platt, Stephen Schiller |
3/22/2013 | 12-4477 | US v. James Ashford | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Kimberly Albro, Robert Daley Jr. |
3/22/2013 | 12-4515 | US v. Jared Baraloto | Robert B. King, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Steven Levin, Sujit Raman, Michael Pusateri |
3/22/2013 | 12-4603 | US v. Marcel Aparicio-Soria | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Jackson L. Kiser | Sapna Mirchandani, Paul Nitze |
3/22/2013 | 12-6705 | Demetrius Hill v. C. O. Crum | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | James O'Keeffe IV, Arlene Sokolowski |
3/22/2013 | 12-1764 | SC Dept of Education v. US Secretary of Education | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Shelly Kelly, Alisa Klein |
3/21/2013 | 11-1966 | George Lutfi v. US | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Steven Oster, Joseph Krill |
3/21/2013 | 12-1575 | L.S. v. Pamela Shipman | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Wallace Hollowell III, Douglas Sea |
3/21/2013 | 12-1244 | Bon-Air Partnership v. Robert Trumble | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Robert E. Payne | John Simpson, Mary Binns-Davis |
3/21/2013 | 12-4336 | US v. Eric Giles | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Robert E. Payne | Carol Bauer, William Auman, William Miller |
3/21/2013 | 12-1294 | Union Carbide Corporation v. Virginia Richards | Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis, Albert Diaz | Kathy Snyder, Mark Solomons, Ryan Gilligan, Barry Joyner |
3/21/2013 | 12-1591 | CVLR Performance Horses, Inc. v. John Wynne | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, David A. Faber | Gary Bowman, Chad Mooney |
3/21/2013 | 12-1628 | Lonnie Gilliland v. Charles Co Board of Education | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, David A. Faber | Edmund O'Meally, Scott Conwell |
3/21/2013 | 12-1635 | Mary DiFederico v. Marriott International, Incorp | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | Andrew Hall, Paul Leary Jr. |
3/21/2013 | 12-1682 | T-Mobile Northeast LLC v. Howard County Board of Appeals | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Thomas Thompson, Melissa Whipkey |
3/21/2013 | 11-2418 | Mingo Logan Coal Co. v. Owens | Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis, Albert Diaz | William Mattingly, John Cline, Sarah Hurley |
3/21/2013 | 12-1790 | Martin Whiteman v. Chesapeake Appalachia, LLC | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, David A. Faber | Joseph Lovett, Timothy Miller |
3/21/2013 | 12-1649 | Pagidipati Enterprises, Inc. v. Laboratory Corp of America | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Robert E. Payne | Robert Steiner, Reid Phillips |
3/21/2013 | 12-1805 | Michael Field, Jr. v. Michael Berman | Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker, Clyde H. Hamilton | William Snow, Jeffrey Harab |
3/21/2013 | 12-1747 | Duane Minnick v. County of Currituck | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, James A. Wynn Jr. | Megan Mechak, Jacqueline Hughes, Paul Derrick, Jeffrey Doyle |
3/21/2013 | 12-1680 | Manuel Coreas v. Eric Holder, Jr. | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Manuel Rivera Jr., Bernard Joseph |
3/21/2013 | 12-1674 | ABB INC. v. CSX Transportation, Inc. | G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Jeffrey Young, Hyman Hillenbrand |
3/20/2013 | 12-1621 | SG Homes Associates, LP v. Michael Marinucci | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, David A. Faber | Jeffrey Forman, Steven Gould |
3/20/2013 | 12-1740 | Agape Motorcoach Retreat, LLC v. Glenda Brintle | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Wells Byrnes Sr., Thomas Eckert, Alan Caudell |
3/20/2013 | 12-1143 | VRCompliance LLC v. Homeaway, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | M. Blankenship, Adam Kessel |
3/20/2013 | 12-1287 | Mygallons LLC v. U.S. Bancorp | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Gary Jackson, Johnny Loper |
3/20/2013 | 12-1566 | Marine Repair Services, Inc v. Christopher Fifer | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Lawrence Postol, Michael Perticone |
3/20/2013 | 12-1705 | Mobolaji Aoko v. Eric Holder, Jr. | Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker, Mark S. Davis | Fatai Suleman, Robert Stalzer |
3/20/2013 | 12-1722 | Oakley Baldwin v. City of Greensboro | Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker, Mark S. Davis | Gregory Kash, Grover Wilson |
3/20/2013 | 12-1723 | Gerald Lembach v. Howard Bierman | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Scott Borison, J. Schraub |
3/20/2013 | 11-2202 | Jacob Scoggins v. Lee's Crossing Homeowners | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Charles Ferguson, Michael Dingman |
3/20/2013 | 12-4155 | US v. Tyre Johnson | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Clyde H. Hamilton | Matthew Greene, Olivia Norman |
3/20/2013 | 12-1352 | Thomas Davis v. MPW Industrial Services, Inc. | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Clyde H. Hamilton | William Arnold, Phillip Kilgore |
3/20/2013 | 12-1835 | Malcolm White v. Soudabeh White | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Stephen Cullen, Michael Johnson |
3/20/2013 | 12-4211 | US v. Jermar Jones | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | James Theuer, Randy Stoker |
3/20/2013 | 12-2017 | Robert Ranta v. Thomas Gorman | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, David A. Faber | Daniel Press, Eva Choi |
3/20/2013 | 12-4323 | US v. Michael Ecklin | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Clyde H. Hamilton | Kim Crump, Paul Watson, Benjamin Hatch |
3/20/2013 | 12-1996 | Libertarian Party of Virginia v. Charles Judd | Robert B. King, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Earle Getchell Jr., Rebecca Glenberg |
3/20/2013 | 12-6687 | Billy Tedder v. Sgt. Johnson | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Clyde H. Hamilton | Thomas Davies, Walker Willcox |
3/20/2013 | 12-1973 | Josephine Spaulding v. Wells Fargo Bank, N.A. | Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker, Mark S. Davis | Jason Ostendorf, Virginia Barnhart |
3/20/2013 | 12-1922 | Carlin Robinson v. Daniel Lioi | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, David A. Faber | James Fields, Cary Hansel III |
3/20/2013 | 12-1910 | Stephanie Crockett v. Mission Hospital, Inc. | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, David A. Faber | George Moore, Jonathan Yarbrough |
3/20/2013 | 12-1899 | Anthony Dash v. Floyd Mayweather, Jr. | Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker, Mark S. Davis | William McKinnon, Mark Tratos, Jerry McDevitt |
3/19/2013 | 12-4402 | US v. Trino Medina-Campo | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Paresh Patel, Roger Picker |
3/19/2013 | 12-1590 | Petr Bocek v. JGA Associates, LLC | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | S. Micah Salb, David Sher, Brian Athey |
3/19/2013 | 11-6940 | Jerome Williams v. Jon Ozmint | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Kirsten Small, Andrew Lindemann |
3/19/2013 | 12-1351 | Vigilant Insurance Company v. McKenney's Inc | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Thomas Higgins Jr., Kimila Wooten |
3/19/2013 | 12-1533 | Martha Wellman v. Bobcat Oil & Gas, Inc. | Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Jason Poling, Matthew Perry, Robert Waters |
3/19/2013 | 12-1544 | Branell Harris v. Reston Hospital Center, LLC | Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Annette Rubin, Sarah Belger |
3/19/2013 | 12-1581 | Minnesota Lawyers Mutual Ins. v. Baylor & Jackson, PLLC | Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Joseph Creed, Paul Farquharson |
3/19/2013 | 12-1588 | Federal Deposit Insurance Corp v. Avery Cashion, III | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Edward Bleynat Jr., Esther Manheimer |
3/19/2013 | 11-2167 | Agustin Pantoja-Medrano v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Parker Clote, Holly Smith |
3/19/2013 | 12-1757 | Chamber of Commerce v. NLRB | Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Dawn Goldstein, Lemuel Geddie Jr. |
3/19/2013 | 12-2074 | The Country Vintner of NC v. E & J Gallo Winery | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Garrick Sevilla, Stephen Busch, Jonathan Bumgarner |
3/19/2013 | 11-1999 | John Coleman v. DEA | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Daniel Stotter, David Moskowitz |
3/19/2013 | 12-1476 | Barry Gainsburg v. Steben & Co., Inc. | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Philip Sweitzer, Eric Hemmendinger |
3/19/2013 | 12-1999 | Ohio Valley Environmental Coal v. US Army Corps of Eng | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Joseph Lovett, Michael Gray, Robert McLusky |
3/19/2013 | 12-6129 | US v. Marcus McNeill | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Andrew Barr, Shailika Shah |
3/19/2013 | 12-6373 | Jean Germain v. Bobby Shearin | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Scott Martin, Siobhan Madison |
3/19/2013 | 12-6738 | US v. Donald Snyder | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | James Craven III, Jennifer Dannels |
2/21/2013 | 12-1288 | Toni Works v. Michael Astrue | William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Richard Seymour, Jason Medinger |
2/01/2013 | 11-4676 | US v. Johnny Beason | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Joseph R. Goodwin | Kristen Leddy, Brandon Flower |
2/01/2013 | 11-5130 | US v. John McLean | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Roger L. Gregory, Barbara Milano Ke | Richard Westling, Sandra Wilkinson |
2/01/2013 | 12-1458 | Clifton LLC v. Dewey Tadlock | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Joseph R. Goodwin | Troy Lambert, Wallace Jordan Jr. |
2/01/2013 | 12-1128 | Logan & Kanawha Coal Company v. Detherage Coal Sales, Inc. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Rodney Smith, D. Cook |
2/01/2013 | 12-1334 | Frederick Aikens v. William Ingram, Jr. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | William Webb Sr., Jess Mekeel |
2/01/2013 | 12-1444 | Georgia Pacific Consumer v. Von Drehle Corporation | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Roger L. Gregory, Barbara Milano Ke | Miguel Estrada, Michael Thomas |
2/01/2013 | 11-5191 | US v. Javaad Fisher | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Elizabeth Hanes, Roderick Young |
2/01/2013 | 12-4010 | US v. Sean Price | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Roger L. Gregory, Barbara Milano Ke | Kristen Leddy, Robert McWilliams Jr. |
2/01/2013 | 12-4408 | US v. Eduardo Rangel-Castaneda | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Joseph R. Goodwin | Joshua Carpenter, William Miller |
2/01/2013 | 12-4396 | US v. Theophilus Akwei | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Gregory Stambaugh, James Gillis |
2/01/2013 | 12-4248 | US v. Joseph Hall | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Stephanie D. Thacker | Edward Gillison Jr., David Perri |
2/01/2013 | 12-4118 | US v. Sargis Tadevosyan | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | A. Craig, Tony Mirvis, Meredith Thomas |
2/01/2013 | 12-4081 | US v. Christopher Bell | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Russell Mace III, John Rowell |
2/01/2013 | 12-4062 | US v. James Whitley | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Roger L. Gregory, Barbara Milano Ke | James Hawes, Jennifer May-Parker |
2/01/2013 | 12-4047 | US v. Winston Oliver, II | J. Harvie Wilkinson III, Henry F. Floyd, Joseph R. Goodwin | Christopher Collins, Mark Bodner, Erik Siebert |
1/31/2013 | 12-1078 | American Petroleum Institute v. Roy Cooper, III | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Robert Long Jr., Melissa Trippe, Charles Marshall III |
1/31/2013 | 12-1022 | NLRB v. Daycon Products Company, Inc. | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Paul Rosenberg, Barbara Sheehy,John Mooney |
1/31/2013 | 09-5067 | US v. William Graham | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Andre M. Davis | Michael Wein, Michael Hanlon |
1/31/2013 | 11-1124 | Tenisha Jiggets v. Christopher Long | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | John Breads Jr., Donald Temple |
1/31/2013 | 11-1816 | Larry Mayo v. Board of Education | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Richard Seymour, Abbey Hairston, Mark Murphy |
1/31/2013 | 11-2220 | Municipal Association of SC v. USAA General Indemnity Company | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Robert Jordan, Robert Tyson Jr., Molly Cherry |
1/31/2013 | 11-2386 | Anne Collins v. Baltimore City Board of School | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | John Stolarz, Leslie Stellman |
1/31/2013 | 11-4817 | US v. Michael Woods | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Douglas Kingsbery, Yvonne Watford-McKinney |
1/31/2013 | 08-0004 | US v. Thomas Hager | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Barry Fisher, James Trump |
1/31/2013 | 12-4547 | US v. Joe Lanning | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Ann Hester, Amy Ray |
1/31/2013 | 12-6650 | US v. Gary Gaynor | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | G. DuBois, Kristine Fritz |
1/31/2013 | 12-1181 | Charlotte McCauley v. Home Loan Investment Bank, FSB | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Bren Pomponio, R. Rodgers |
1/31/2013 | 12-1195 | Mary LaClair v. Suburban Hospital, Incorporate | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Patrick Regan, Michael von Diezelski |
1/31/2013 | 12-1201 | Karen Balas v. Huntington Ingalls Industries | Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Steven Biss, Scott Kezman |
1/31/2013 | 12-1346 | 2300 Pennsylvania Avenue, LLC v. Harkins Builders, Incorporated | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | William Mauck Jr., Patricia Millett |
1/31/2013 | 12-1632 | Melissa H. Trail v. Local 2850 UAW | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, Albert Diaz | Richard Hawkins III, Robert Paul |
1/31/2013 | 12-4108 | US v. Arturo Castellanos | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Andre M. Davis | Michael Archenbronn, Sandra Hairston |
1/31/2013 | 12-6590 | US v. Robert Mann | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Richard Cooke, Caroline Platt |
1/31/2013 | 11-5061 | US v. Jose Juarez-Santamaria | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Eugene Gorokhov, Patricia Giles |
1/30/2013 | 12-1103 | Kenneth Ackerman v. ExxonMobil Corporation | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Andrew Gendron, Paul Raschke |
1/30/2013 | 12-1053 | Raymond James Financial v. Peter Cary | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | John Chapman, Stephen Cochran |
1/30/2013 | 11-5181 | US v. Michael White | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Ruth Vernet, Christopher Romano, Gary Proctor |
1/30/2013 | 11-4649 | US v. Derrick McCaskey | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Neal Rosensweig, Yvonne Watford-McKinney |
1/30/2013 | 11-2406 | Project Honey Pot v. Andrey Chernuk | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Jon Praed, Craig Whitney, Andrew Sherrod |
1/30/2013 | 11-1879 | Arthur Galloway v. Horne Concrete Construction | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Gregory Lattimer, James Liskow |
1/30/2013 | 12-1321 | US v. 4219 University Drive, Fairfax | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Jeffrey Jacobovitz, Karen Taylor |
1/30/2013 | 12-1125 | Herbert McFadden v. Federal National Mortgage Assn | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Thomas Domonoske, George Kostel, Ronald Guillot Jr. |
1/30/2013 | 11-2195 | Victoria Anderson v. Discovery Communications, LLC | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Elaine Fitch, Mark Harris |
1/30/2013 | 12-7687 | US v. Frederick Springer | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Benjamin Shultz, Eric Brignac |
1/30/2013 | 12-1189 | Shirley Westveer v. Garrison Property & Casualty I | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | John Wilson, Brian Casey |
1/30/2013 | 12-1304 | Community State Bank v. Tommy Knox | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Thomas Myrick, J. Hartzell |
1/30/2013 | 12-1445 | C. H. v. Martha Heyward | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Kirk David Lyons, Vinton D. Lide, Vernie L. Williams |
1/30/2013 | 12-1563 | Thomas Francis v. Allstate Insurance Company | Andre M. Davis, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Edward Brown, Ronald Cox Jr. |
1/30/2013 | 12-1728 | Scott Andochick v. Ronald Byrd | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | George Peterson, Karl Pilger |
1/30/2013 | 12-1730 | EQT Gathering Equity, LLC v. Fountain Place, LLC | Andre M. Davis, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | George Partain, David Hendrickson |
1/30/2013 | 12-6274 | US v. Michael Sanderson | Andre M. Davis, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Benjamin Stepp, Jeffrey Johnson |
1/30/2013 | 12-1290 | Peter Waldburger v. CTS Corporation | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Emma Maddux, Earl Holman, Daniel Tenny |
1/30/2013 | 12-1132 | United Marketing Solutions v. Angie Fowler | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Nancy Greene, Patrick McDonald |
1/29/2013 | 11-4870 | US v. Jolon Carthorne, Sr. | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney, Jr. | Matthew Robinson, Anand Ramaswamy |
1/29/2013 | 11-2344 | Jerry Anderson v. Caldwell County | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney, Jr. | James Morgan Jr., Robert Elliot |
1/29/2013 | 11-2200 | Building Graphics, Incorporate v. Lennar Corporation | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney, Jr. | Kathryn Cole, Eric Stevens, Thomas Wright |
1/29/2013 | 11-2157 | Office of Strategic Services v. Steven Sadeghian | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Terrance Reed, C. Hicks III, Joseph Luchini |
1/29/2013 | 11-1929 | Ali Karimi v. Eric Holder, Jr. | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | David Belczyk, Matthew Spurlock |
1/29/2013 | 11-5093 | US v. Adley Abdulwahab | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | William Gonyea Jr., Jessica Brumberg |
1/29/2013 | 11-1445 | Samuel Muriithi v. Shuttle Express, Inc. | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, John A. Gibney Jr. | Christopher Parlo, John Singleton Sr. |
1/29/2013 | 12-1500 | S. M. v. Dorel Juvenile Group Inc. | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | James O'Keeffe IV, Jonathan Judge |
1/29/2013 | 11-1599 | Stanley Ballenger v. J. Dale Owens | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | David Neal, Andrew Lindemann |
1/29/2013 | 12-1019 | Dario Suarez-Valenzuela v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Jesse Heath, Peter Andres, Derek Julius |
1/29/2013 | 12-1119 | Calvary Christian Center v. City of Fredericksburg, VA | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Erik Stanley, Jennifer Parrish |
1/29/2013 | 12-1322 | Central Telephone Co. of VA v. Sprint Communications Company | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Timothy Simeone, Scott Angstreich, Michael Lockerby |
1/29/2013 | 12-1357 | Painters Mill Grille, LLC v. Howard Brown | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Richard Winelander, Ramona Cotca, John Vander Woude |
1/29/2013 | 12-1518 | Grayson Consulting, Inc. v. Wachovia Securities, LLC | Robert B. King, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Tucker Byrd, Stephen Ratner |
1/29/2013 | 12-1925 | Lansdowne on the Potomac v. Openband at Lansdowne, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Sanford Saunders Jr., Christopher Wright |
1/29/2013 | 12-4037 | US v. Nicole Grant | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | Patrick Bryant, Robert Krask |
1/29/2013 | 12-6172 | Luther Ford v. Robert Stevenson, III | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | Katie Croghan, Peter Rutledge, James Mabry |
1/29/2013 | 12-6316 | US v. Cornell M. Taylor | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Diana Pereira, Jennifer Dannels |
1/29/2013 | 12-1331 | Southern Walk at Broadlands v. Openband at Broadlands, LLC | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Stephanie D. Thacker | Kurt Rommel, Sanford Saunders Jr. |
1/28/2013 | 12-0007 | Justin Wolfe v. Harold Clarke | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Matthew Dullaghan, Ashley Parrish |
12/07/2012 | 11-5162 | US v. Christian Allmendinger | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Barry Pollack, Michael Dry |
12/07/2012 | 11-4654 | US v. Larry Copeland | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Seth Neyhart, Kristine Fritz |
12/07/2012 | 11-4858 | US v. Antwan Jackson | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Krysia Nelson, Jean Hudson |
12/07/2012 | 12-4055 | US v. Under Seal | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Ann Walsh, Jeffrey Johnson |
12/07/2012 | 12-1062 | Adeptech Systems, Inc. v. Federal Home Loan Mortgage Cor | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Peter Goldman, Jerry Cuomo |
12/07/2012 | 12-1030 | Herbert Fussman v. Novartis Pharmaceuticals Corp. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Henry F. Floyd | Bruce Berger, John Vecchione |
12/07/2012 | 11-5127 | US v. Gregory Pruess | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Ann Hester, Amy Ray |
12/07/2012 | 11-5095 | US v. Tyrone Moore | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | James Nichols, Jefferson Gray |
12/07/2012 | 11-5119 | US v. Antonio Hall | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, James A. Wynn, Jr. | Gary Proctor, John Purcell Jr. |
12/07/2012 | 11-4951 | US v. Larry Deffenbaugh | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Henry F. Floyd | Patrick Bryant, Joseph Kosky |
12/07/2012 | 11-4653 | US v. Sergio Rene Ramirez-Morazan | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Barbara Milano Keenan | Stephen Gordon, Joshua Rogers |
12/07/2012 | 10-5273 | US v. Giuseppe Pileggi | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Rudolph Ashton III, Daniel Goodman |
12/07/2012 | 11-5084 | US v. Nathaniel Black | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Ann Hester, Richard Edwards |
12/07/2012 | 12-4136 | US v. James Goff | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Henry F. Floyd | Brian Beck, Albert Mayer |
12/06/2012 | 11-1314 | Centro Tepeyac v. Montgomery County | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Floyd, Thacker | Clifford Royalty, Mark Rienzi |
12/06/2012 | 11-1111 | Greater Baltimore Center v. Mayor and City Council | Traxler, Wilkinson, Niemeyer, Motz, King, Shedd, Duncan, Agee, Keenan, Wynn, Floyd, Thacker | Suzanne Sangree,David Kinkopf |
12/06/2012 | 11-4701 | US v. Michael Hickson | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Andrew Szekely, Matthew Robinson, Adam Ake |
12/06/2012 | 11-4529 | US v. Yvonne Robertson | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Gregory English, Brian Samuels |
12/06/2012 | 11-4054 | US v. Michael Bernard | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Juan Arteaga, Yvonne Watford-McKinney |
12/05/2012 | 12-1443 | Washington Gas Light Company v. Prince George's County Council | William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Linda Schuett, David Pomper |
12/05/2012 | 11-2229 | Sergei Volochayev v. Kathleen Sebelius | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Morris Fischer, Larry Adams |
12/05/2012 | 12-1329 | Banner Life Insurance Company v. Jacqueline Noel | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory | John Walker, Robert Delano Jr. |
12/05/2012 | 09-0011 | US v. David Runyon | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory | Seth Farber, Brian Samuels |
12/05/2012 | 11-1662 | Ashley II of Charleston LLC v. PCS Nitrogen Incorporated | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Brian Murray, Thomas Barefoot, Capers Barr III, Daniel McQueeney Jr., Timothy Bouch, Lewis Jones, Jason Luck |
12/05/2012 | 11-1893 | Linah Tallam v. Eric Holder, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory | William Payne, Nicole Thomas-Dorris |
12/05/2012 | 11-1995 | Allfirst Bank v. Progress Rail Services Corp. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Paul Sandler, Lawrence Gebhardt |
12/05/2012 | 11-2054 | Traxys North American LLC v. Concept Mining Incorporated | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Andre M. Davis | Robert Hannen, Wade Massie |
12/05/2012 | 11-2192 | William Meyers, Sr. v. Baltimore County, Maryland | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Gregory Lattimer, Paul Mayhew |
12/05/2012 | 11-2419 | Elayne Wolf v. Federal National Mortgage | William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Peter Wilson, Henry McLaughlin III, John Adams |
12/05/2012 | 12-1149 | Albert Clatterbuck v. City of Charlottesville | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Andre M. Davis | Jeffrey Fogel, Richard Milnor |
12/05/2012 | 12-1172 | The North Carolina State Board v. FTC | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Noel Allen, Imad Abyad |
12/05/2012 | 12-1381 | Angela Johnson v. American United Life Insurance | William B. Traxler Jr., Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Gavin Reardon, Elizabeth Bondurant |
12/05/2012 | 12-4186 | US v. Lonnie Cartrette | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Andre M. Davis | James Rogers, Thomas Booth |
12/05/2012 | 12-6417 | Bruce Bereano v. US | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Timothy Maloney, Leo Wise |
12/05/2012 | 11-2153 | Francine Helton v. AT&T Inc. | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Stacey Campbell, Allison Pienta |
12/04/2012 | 12-1261 | Mehdi Noohi v. Toll Bros., Inc. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Quincy Crawford, III, Tillman Finley |
12/04/2012 | 12-1262 | Vivienne Wulff v. Sentara Healthcare, Inc. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Leizer Goldsmith, William Furr |
12/04/2012 | 12-1077 | Libertywood Nursing Center v. Kathleen Sebelius | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Joseph Bianculli, Erin Shear |
12/04/2012 | 11-1688 | Pessoa Construction Company v. NLRB | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | Michael Avakian, David Seid |
12/04/2012 | 11-1786 | John Wooton v. CL, LLC | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr. | David Nelson, Jeffrey McKinney |
12/04/2012 | 11-2176 | Bethel World Outreach v. Montgomery County Council | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Roman Storzer, Patricia Via |
12/04/2012 | 11-2183 | Patricia Moore-King v. County of Chesterfield, VA | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | Roman Storzer, David Robinson |
12/04/2012 | 11-4992 | US v. Bruce Abramski, Jr. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Rhonda Overstreet, Thomas Booth |
12/04/2012 | 12-2066 | UBS Financial Services, Incorp v. Carilion Clinic | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Jonathan Youngwood, James Swanson |
12/04/2012 | 12-1052 | Gretchen Stuart v. Janice Huff | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | Samuel Casey III, Anton Metlitsky |
12/04/2012 | 10-2072 | Robert Nagy v. US | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | John Kern, Anthony Sheehan |
12/04/2012 | 12-1146 | Shana Maron v. Virginia Polytechnic Institute | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Nicholas Woodfield, Marvin McClanahan |
12/04/2012 | 12-1160 | Dennis Glynn v. EDO Corporation | Roger L. Gregory, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Adam Carter, William Miossi |
12/04/2012 | 12-1184 | Timothy Branigan v. Bryan Davis | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Timothy Branigan, Seth Diamond |
12/04/2012 | 12-1193 | Ameriprise Financial Services v. Martin Smith | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Matthew Skipper, Troy Swanson |
12/04/2012 | 12-1208 | Morgan Keegan & Company, Inc. v. Louise Silverman | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Adam Gana, George Freeman III |
12/04/2012 | 12-1252 | LaMarcus Ealy v. Pinkerton Government Services | Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd, Stephanie D. Thacker | Robert Ames, Michael Anderson |
12/04/2012 | 12-1259 | Shirley Gross v. Pliva USA | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Louis Bograd, Michael Shumsky |
12/04/2012 | 12-0004 | John Burr v. Kenneth Lassiter | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan | Leonard Dodd, James Cooney III |
10/26/2012 | 10-5296 | US v. Thomas Royal | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Catherine Eagles | James Fraser, John Sippel Jr. |
10/26/2012 | 11-4683 | US v. Deshawn Greene | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Dana Foster, Vernon Kidd III |
10/26/2012 | 08-4055 | US v. Rodney Williamson | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Samuel Wilson | J. James, Sandra Hairston |
10/26/2012 | 11-2116 | Kimberly Laing v. Federal Express Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Dennis W. Shedd | Jenny Sharpe, Melissa Hodges |
10/26/2012 | 11-4677 | US v. Christopher Drotleff | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Trey Kelleter, Larry Dash, Alan Salsbury |
10/26/2012 | 11-4801 | US v. Franesiour Kemache-Webster | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Dennis W. Shedd | David Lease, Jonathan Biran |
10/26/2012 | 11-4888 | US v. Donald Cone | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Lisa Schertler, Lindsay Kelly |
10/26/2012 | 11-4896 | US v. Talvin Lawing | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | John Coalter, Michael Joseph |
10/26/2012 | 11-4942 | US v. Gary Gillion | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Samuel Wilson | Eric Ruschky, Winston Holliday Jr. |
10/26/2012 | 12-1182 | Mahmoud Hegab v. Letitia Long | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Sheldon Cohen, Bernard Kim |
10/26/2012 | 11-5151 | In re: 2703(d) Application | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Samuel Wilson | Aden Fine, Andrew Peterson |
10/26/2012 | 11-5193 | US v. Harold Ford | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Catherine Eagles | James Todd Jr., Joshua Rogers |
10/26/2012 | 11-5218 | US v. Roger Day, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Dennis W. Shedd | Richard Maurer, Ryan Faulconer |
10/26/2012 | 11-6781 | US v. Cortez Fisher | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Marta Kahn, Philip Jackson |
10/26/2012 | 12-1011 | United States ex rel. Carter v. Halliburton Company | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | William Holmes, John Faust |
10/26/2012 | 12-1064 | Wincopia Farms, LP v. G&G, LLC | William B. Traxler Jr., Albert Diaz, Catherine C. Eagles | James Carbine, James Schroll, Heidi Meinzer |
10/26/2012 | 11-5048 | US v. Daniel Brown | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Dennis W. Shedd | Frederick Heblich Jr., Nancy Healey |
10/26/2012 | 11-4293 | US v. Gregory Taylor | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Meghan Skelton, Adam Ake |
10/25/2012 | 11-2161 | Philip Decohen v. Capital One N.A. | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Benjamin Carney, Bryan Fratkin |
10/25/2012 | 11-2150 | ESA Environmental Specialists v. The Hanover Insurance Company | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | Allen Shuford, William Esser |
10/25/2012 | 11-2101 | Total Realty Management LLC v. R. A. North Development, Incor | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | John Altmiller Jr., Michael Robinson |
10/25/2012 | 11-2077 | US ex rel. Noah Nathan v. Takeda Pharmaceuticals | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, James K. Bredar | Jeffrey Lamken, William Cavanaugh Jr. |
10/25/2012 | 11-2057 | Mitsui Sumitomo Insurance Co. v. Duke University Health System | Robert B. King, Henry F. Floyd, R. Bryan Harwell | Charles Holton, Richard Nicolaides Jr. |
10/25/2012 | 11-2041 | D. L. v. Baltimore City Board of School | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | David Arnold, Leslie Stellman |
10/25/2012 | 11-2014 | Tattoo Art Incorporated v. Tat International LLC | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | Nicholas Ayoub, Mark Baumgartner |
10/25/2012 | 11-2006 | Three Lower Counties Community v. Maryland Department of Health | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Catherine C. Eagles | Khatereh Ghiladi, Mark Davis |
10/25/2012 | 11-6741 | US v. Timothy Fugit | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | Mary Usher, Richard Cooke |
10/25/2012 | 11-2180 | United States ex rel Davis v. U.S. Training Center Inc. | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, James K. Bredar | Susan Burke, David O'Brien, Brian McLaughlin |
10/25/2012 | 11-4545 | US v. DeWayne Blakeney | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Mary Darrow, Yvonne Watford-McKinney |
10/25/2012 | 11-1871 | Deerfield Plantation Phase II- v. United States Army Corps | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, James K. Bredar | Amy Armstrong, Elizabeth Peterson, Mary Shahid |
10/25/2012 | 11-4860 | US v. Ernest McDowell, Jr. | Robert B. King, Henry F. Floyd, R. Bryan Harwell | Stephen Gordon, Yvonne Watford-McKinney |
10/25/2012 | 11-5148 | US v. Foster Williams, III | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | Brian Kornbrath, Stephen Warner |
10/25/2012 | 11-2366 | Village of Bald Head Island v. U. S. Army Corps of Eng | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Stephanie D. Thacker | George House, Thekla Hansen-Young |
10/25/2012 | 11-4863 | US v. Terrence Vaughan | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | George Townsend, Erik Siebert |
10/25/2012 | 11-2274 | Eun Kim v. Parcel K- Tudor Hall Farm LLC | Robert B. King, Henry F. Floyd, R. Bryan Harwell | James Koch, Stephen Metz |
10/25/2012 | 11-4715 | US v. Victoria Sprouse | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Catherine C. Eagles | Amy Ray, William Terpening |
10/25/2012 | 11-4702 | US v. Saraeun Min | Allyson K. Duncan, Albert Diaz, Catherine C. Eagles | Douglas Steinberg, Jonathan Katz, Michael Arif, John Machado, John E. Gullette, Marc Birnbaum |
10/25/2012 | 11-2390 | Michael Worsham v. Accounts Receivable Management | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Michael Worsham, John Lynch |
10/25/2012 | 11-2283 | Jonathan Blitz v. Janet Napolitano | Robert B. King, Henry F. Floyd, R. Bryan Harwell | Jonathan Blitz, Sydney Foster |
10/25/2012 | 11-2277 | Oryn Treadway Sheffield, Jr. v. Consolidation Coal Company | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee | Ilya Berenshteyn, James Creekmore |
10/24/2012 | 11-4273 | US v. Jimmy Hilton, Jr. | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, R. Bryan Harwell | Rudolph Ashton III, Daniel McIntyre III, Lawrence Hewitt, Michael Savage |
10/24/2012 | 11-4283 | US v. Bryan Noel | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Catherine C. Eagles | Ann Hester, Melissa Rikard |
10/24/2012 | 11-7482 | Ophelia De'Lonta v. Gene Johnson | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Bernadette Armand, Earle Getchell Jr. |
10/24/2012 | 11-7427 | William MacDonald v. Tim Moose | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | Benjamin Rosenberg, Robert Anderson III |
10/24/2012 | 11-4926 | US v. Nicholas Gonzales-Flores | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Christine Lee, Thomas Cullen |
10/24/2012 | 11-4891 | US v. Jesus Torres-Miguel | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Albert Diaz | John Hare, Susan Hitt |
10/24/2012 | 11-4847 | US v. Phillip Hamilton | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Catherine C. Eagles | Charles Lustig, Richard Cooke |
10/24/2012 | 11-4819 | US v. Carter Tillery | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Charles Lewis, Jessica Brumberg |
10/24/2012 | 12-1437 | Raymond Woollard v. Denis Gallagher | Robert B. King, Andre M. Davis, Albert Diaz | Matthew Fader, Alan Gura |
10/24/2012 | 11-1956 | SunTrust Mortgage Incorporated v. United Guaranty Residential In | James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker, James K. Bredar | Theodore Olson, Raymond Cardozo |
10/24/2012 | 11-4818 | US v. Harry Hargrove | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | James Todd Jr., Kristine Fritz |
10/24/2012 | 11-1835 | The Kanawha-Gauley Coal & Coke v. Pittston Minerals Group, Inc. | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, R. Bryan Harwell | Wade Massie, Marshall Hixson |
10/24/2012 | 11-2078 | Peggy Young v. UPS | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Sharon Gustafson, Emmett McGee Jr. |
10/24/2012 | 11-2230 | Aaron Tobey v. Terri Jones | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | August Flentje, Anand Agneshwar |
10/24/2012 | 11-2248 | Terry Gandy v. Neal Robey | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, R. Bryan Harwell | Peter Grenier, Jeff Rosen, Robert Musick |
10/24/2012 | 11-2256 | Conn Feamster v. Mountain State BC&BS | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Catherine C. Eagles | Roy Harmon III, Sara Hauptfuehrer |
10/24/2012 | 11-2337 | Dow Agrosciences LLC v. National Marine Fisheries Serv | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Christopher Landau, David Weinberg, Mark Haag, Stephen Mashuda |
10/24/2012 | 11-2362 | Gestamp South Carolina, L.L.C. v. NLRB | William B. Traxler, Jr., Barbara Milano Keenan, R. Bryan Harwell | John Coleman III, Nina Schichor |
10/24/2012 | 11-2408 | Kay Butler v. US | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Lewis Everett, Jason Cheek |
10/23/2012 | 11-1800 | Alita Littleton v. Jordan Swonger | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Gregory Lattimer, Shelley Johnson |
10/23/2012 | 11-2089 | Best Medical International v. Eckert & Ziegler Nuclitec GmbH | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | James Brady, Carl Lonas |
10/23/2012 | 10-7118 | John Merzbacher v. Bobby Shearin | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Edward Kelley, Henry Stichel |
10/23/2012 | 10-7564 | US v. Kelvin Smith | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Neal Walters, Lara Jensen, Jean Hudson |
10/23/2012 | 11-1722 | Builders Mutual Insurance Comp v. Dragas Management Corporation | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | R. Conrod Jr., Danny Howell |
10/23/2012 | 11-1847 | Michelle Lane v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Alan Gura, Anisha Dasgupta, Earle Getchell Jr. |
10/23/2012 | 11-1897 | EEOC v. Thompson Contracting | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Susan Oxford, Michael Lord |
10/23/2012 | 11-1952 | Center for Individual Freedom v. Natalie H. Tennant | Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Anthony Majestro, Thomas Kirby, James Bopp Jr. |
10/23/2012 | 10-1494 | Sotina Cuffee v. John Newhart | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Jeroyd Greene III, Jeff Rosen |
10/23/2012 | 12-4317 | US v. Joseph Yengel, Jr. | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Richard Cooke, Caroline Platt |
10/23/2012 | 11-2140 | Carl Tuel v. Hertz Equipment Rental Corp. | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | Edward McNew, Michael Garnier |
10/23/2012 | 11-2159 | Peter Jarmak v. Rebecca Ramos | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | James O'Keeffe, IV, John Cooley, Jr. |
10/23/2012 | 11-2235 | North Carolina Growers' Assoc. v. Hilda Solis | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Naomi Tsu, Robin Shea |
10/23/2012 | 11-4554 | US v. Xavier Jennette | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Samuel Forehand, Kristine Fritz |
10/23/2012 | 11-1697 | AVX Corporation v. United States of America | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Kevin Dunlap, Lane McFadden |
10/23/2012 | 11-6386 | Kamal Patel v. Janet Napolitano | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Stephanie Taylor, Seth Wood |
10/23/2012 | 12-1108 | U.S. Foodservice, Inc. v. Truck Drivers & Helpers Union | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Paul Starr, Stefan Marculewicz |
10/23/2012 | 12-1274 | American Management Services v. Department of the Army | William B. Traxler, Jr., James A. Wynn, Jr., Stephanie D. Thacker | C. Foster, Julie Edelstein |
10/23/2012 | 12-1643 | The Coryn Group II, LLC v. O.C. Seacrets, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | J. Fee, Samuel Littlepage III |
10/23/2012 | 11-2133 | Manuel Mondragon v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Nancy Noonan, Woei-Tyng Shieh |
10/04/2012 | 12-1014 | Great American Insurance Co. v. Hinkle Contracting Corporation | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Buckner Hinkle Jr., Timothy Martin |
10/04/2012 | 11-2278 | Benjamin Reynolds v. American National Red Cross | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Sean Cook, Constantinos Panagopoulos |
10/04/2012 | 11-4631 | US v. Ryan Holness | Robert B. King, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Jonathan Gladstone, John Purcell Jr. |
9/21/2012 | 11-4712 | US v. Tanya Mack | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Max O. Cogburn | William Welch III, Christopher Romano |
9/21/2012 | 10-7576 | Johan Krieger v. Betty Brown | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Gregory Dolin, Kimberly Grande |
9/21/2012 | 11-1584 | Jennifer Scott v. Merck & Company, Incorporated | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Raymond Baldwin, Andrew Baida |
9/21/2012 | 10-4701 | US v. Anthony Sellers | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Beattie Ashmore, Jan Strifling, John Rowell |
9/21/2012 | 11-1609 | Gurpreet Singh v. Eric Holder, Jr. | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Garish Sarin, Lindsay Corliss |
9/21/2012 | 11-2064 | Shao Yan v. Eric Holder, Jr. | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Gary Yerman, Nancy Canter |
9/21/2012 | 11-4336 | US v. Kristen Smith | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | William Mitchell Jr., Hollis Weisman |
9/21/2012 | 11-4621 | US v. Hans Cabrera-Umanzor | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Joanna Silver, Erin Pulice |
9/21/2012 | 11-4742 | US v. Rashad Muhammad | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Russell Mace III, Robert Bianchi |
9/21/2012 | 11-4805 | US v. Oscar Ortez Ortega | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Max O. Cogburn | LaKeytria Felder, Jonathan Lenzner |
9/21/2012 | 11-4910 | US v. Youssef Abdelbary | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Stephanie D. Thacker | Paul Beers, Joseph Mott |
9/21/2012 | 11-4963 | US v. Robert Peoples | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Parks Small, Susan Hitt |
9/21/2012 | 11-4966 | US v. Raymont Brown | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Max O. Cogburn | Gregory Davis, Angela Miller |
9/21/2012 | 12-4199 | US v. Hughie Stover | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Max O. Cogburn | William Wilmoth, Blaire Malkin |
9/21/2012 | 10-4033 | US v. Saul Cavillo-Rojas | William B. Traxler, Jr., Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Paul Sun Jr., Jorgelina Araneda, Mitchell Styers, Slade Trabucco, Seth Neyhart, Jennifer May-Parker |
9/21/2012 | 11-5063 | US v. Nicolas Carpio-Leon | William B. Traxler Jr., Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz | Douglas Truslow, Robert Daley Jr. |
9/20/2012 | 11-1845 | Martin Leiba v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler, Jr., Andre M. Davis, Max O. Cogburn, Jr. | Xavier Racine, Benjamin Winograd, Sheri Glaser |
9/20/2012 | 11-1699 | Thomas Deczem Bassanguen v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler, Jr., Andre M. Davis, Max O. Cogburn, Jr. | Danielle Beach-Oswald, Justin Markel |
9/20/2012 | 11-1750 | Judy Moon v. BWX Technologies, Incorporated | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Sidney Kirstein, Joseph Rainsbury |
9/20/2012 | 10-2040 | Franklin Brown v. Neuberger, Quinn, Gielen, | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Timothy M. Cain | Ray Shepard, James Ulwick, Sara Kropf |
9/20/2012 | 11-1313 | Anthony Harris v. The Homes Sales Company | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | George Rose, Kelly Lovett |
9/20/2012 | 11-1547 | Robert Brockway v. Evergreen International Trust | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Timothy M. Cain | Klint Bruno, Nicholas Terris |
9/20/2012 | 11-1597 | Antonia Rota-McLarty v. Santander Consumer USA, Inc | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Timothy M. Cain | John Houlihan, Thomas Minton |
9/20/2012 | 11-1802 | Hire Order Ltd v. Edgar Domenech | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Richard Gardiner, Stephen Obermeier |
9/20/2012 | 11-1859 | Rose Glynne v. WilMed Healthcare | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | John Pueschel, C. Hinnant Jr. |
9/20/2012 | 11-1900 | Vitol, S.A. v. Capri Marine LTD | Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee, Stephanie D. Thacker | Lawrence Kahn, Patrick Lennon |
9/20/2012 | 11-2004 | Ashland Facility Operations v. NLRB | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | James Naughton, Fred Jacob, John Durkalski |
9/20/2012 | 11-7455 | Daphne Redding v. D. Boulware | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Michael F. Urbanski | John Elliott, Patrick Frawley |
9/20/2012 | 11-1590 | Jannette Henry-Davenport v. The School District | William B. Traxler, Jr., Andre M. Davis, Max O. Cogburn, Jr. | Glenn Walters Sr., Carol Ervin |
9/20/2012 | 12-6832 | US v. Patrick Caporale | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Dana Kaersvang, Lewis Thompson III |
9/20/2012 | 11-2062 | Loren Data Corporation v. GXS Incorporated | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Michael F. Urbanski | Glenn Manishin, Robert Schwinger |
9/20/2012 | 11-5150 | US v. Reginald Cozart | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Michael F. Urbanski | Jennifer May-Parker, Renorda Pryor |
9/20/2012 | 11-4855 | US v. Sherry Taylor | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Geremy Kamens, Kosta Stojilkovic |
9/20/2012 | 11-4770 | US v. Roberto Radilla-Aguilar | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Jeffrey Brandt, Kristine Fritz |
9/20/2012 | 11-4689 | US v. Irvin Bumpers | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Patrick Bryant, Richard Cooke |
9/20/2012 | 11-4371 | US v. Prentiss Watson | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Michael F. Urbanski | Susan Hensler, Christopher Mason |
9/20/2012 | 11-4266 | US v. Osama Ayesh | William B. Traxler, Jr., Andre M. Davis, Max O. Cogburn, Jr. | Alan Yamamoto, Ellen Meltzer |
9/20/2012 | 11-4791 | US v. Martin Teran | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Joshua Kendrick, Jonathan Milling, Julius Richardson |
9/19/2012 | 10-4995 | US v. Charles Hall | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Joshua Carpenter, Melissa Rikard |
9/19/2012 | 11-1689 | Adriano de Almeida Viegas v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Ragan Naresh, Jeffrey Menkin |
9/19/2012 | 11-1635 | Wells Fargo Equipment Finance v. State Farm Fire and Casualty | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Dawn Boyce, Timothy Baird |
9/19/2012 | 11-1564 | Donna Soutter v. Equifax Information Services | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Paul Clement, Deepak Gupta |
9/19/2012 | 11-1480 | Dawn Brown v. Town of Cary | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Max O. Cogburn, Jr. | Elizabeth Martineau, Mark Sigmon, William Brinton |
9/19/2012 | 11-1444 | Standard Pacific of the Caroli v. Amerisure Insurance Company | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Max O. Cogburn, Jr. | Payton Hoover, Tracy Eggleston |
9/19/2012 | 10-1829 | Darryl McKenzie v. Norfolk Southern Railway Co. | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Paul Dominick, Ronald Wray II |
9/19/2012 | 11-1271 | Eddie Wise v. Tom Vilsack | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Dwight Jefferson, Neal Fowler |
9/19/2012 | 11-4401 | US v. James Bennett, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Michael F. Urbanski | James Todd Jr., Kristine Fritz |
9/19/2012 | 11-1723 | Sandra Jimenez v. Frederick Memorial Healthcare | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Thomas Cardaro, M. McSherry |
9/19/2012 | 11-1412 | Maryland Transit v. Surface Transportation Board | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Max O. Cogburn, Jr. | William Pilsk, Erik Light |
9/19/2012 | 11-4687 | US v. Nikolaos Mamalis | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Timothy M. Cain | William Welch III, Debra Dwyer |
9/19/2012 | 11-2206 | Charles W. Ross Builder, Inc v. Olsen Fine Home Building, LLC | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Timothy M. Cain | Megan Burns, Brian Casey, Jeffrey Geiger, Linda M. Quigley |
9/19/2012 | 11-4746 | US v. Lambert Sweat | William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Cameron Blazer, Jeffrey Johnson |
9/19/2012 | 11-1804 | Joseph B. Williams, III v. Commissioner, IRS | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Michael F. Urbanski | David Dickieson, Damon Taaffe |
9/19/2012 | 11-4684 | US v. Samuel Moore, III | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Timothy M. Cain | David Barger, Joseph Syverson |
9/19/2012 | 11-2319 | Bianca Ellis v. Louisiana-Pacific Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Michael F. Urbanski | Gary Mason, Richard Boyette |
9/19/2012 | 11-2012 | Ancient Coin Collectors Guild v. U.S. Customs and Border | J. Harvie Wilkinson III, Stephanie D. Thacker, Michael F. Urbanski | Peter Tompa, Samantha Chaifetz |
9/19/2012 | 11-1988 | Edward Primoff v. Kennard Warfield, Jr. | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Steven Oster, Richard Boddie |
9/19/2012 | 11-1848 | Auto-Owners Insurance Company v. Madison At Park West | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Morgan Templeton, Clayton McCullough, Michael Seekings |
9/19/2012 | 11-1817 | Universal Healthcare/King v. Kathleen Sebelius | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Max O. Cogburn, Jr. | Joseph Bianculli, Adam Jed |
9/19/2012 | 12-0001 | Randy Atkins v. Kenneth Lassiter | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Timothy M. Cain | Jonathan Megerian, Sandra Wallace-Smith |
9/18/2012 | 11-1781 | First Tennessee Bank National v. St. Paul Fire and Marine Insur | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Paul Vangellow, Clarence Wilbon, Christopher Bannon |
9/18/2012 | 11-4284 | US v. Santos Fernandez | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Casper Marcinak III, David Burgess, John Fischer, Roderick Wright, Jr, Amy Ray |
9/18/2012 | 11-0254 | AU Optronics Corporation v. State of South Carolina | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | William Wilkins, Susan Campbell |
9/18/2012 | 11-0255 | LG Display Company, Limited v. State of South Carolina | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Henry Parr Jr., Susan Campbell |
9/18/2012 | 11-1405 | Jimmy Martin v. Reginald Lloyd | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory | James Griffin, Kenneth Woodington |
9/18/2012 | 11-1436 | David Evans v. Patrick Baker | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory | Michael Vatis, Christopher Manning |
9/18/2012 | 11-1441 | Akouavidovi Djondo v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Matthew Estes, Lindsay Corliss |
9/18/2012 | 11-1453 | Edward Carrington v. Patrick Baker | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory | Michael Vatis, Robert Ekstrand, Peter Patterson |
9/18/2012 | 11-1645 | Earl Matthew Bird v. Commissioner of Soc Sec | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Timothy Clardy, Thomas Kraus |
9/18/2012 | 11-4516 | US v. Samuel Horton, II | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | David Betts, Jimmie Ewing |
9/18/2012 | 11-1821 | US v. Donald Wilson | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Richard Dietz, Betty Pullin |
9/18/2012 | 11-6540 | James Estep v. David Ballard | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory | John Korzen, Morgan McCall, Robert Goldberg |
9/18/2012 | 11-2363 | Henry Pashby v. Albert Delia | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Tracy Hayes, Sarah Somers |
9/18/2012 | 11-6945 | James Blakely v. Robert Wards | G. Steven Agee, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Steven Goldblatt, Frederick Hall, Daniel Settana Jr. |
9/18/2012 | 11-2050 | Lokesh Vuyyuru v. Gopinath Jadhav | William B. Traxler, Jr., Albert Diaz, Stephanie D. Thacker | Mick Harrison, Rudolph Savich, Wesley Russell Jr., William Pace |
9/18/2012 | 11-2019 | Beach First National Bancshare v. Michael Anderson | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | David Parrish, Dennis Connolly |
9/18/2012 | 11-1841 | Jane Doe v. Virginia Dept of State Police | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan | Marvin Miller, Charles Quagliato |
9/18/2012 | 11-2181 | Elena David v. J. Alphin | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Gregory Porter, Robert Furst, Shannon Barrett |
5/18/2012 | 10-4725 | US v. Ronnie Thomas | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Arthur Cheslock, Matthew Greene, Michael Hanlon |
5/18/2012 | 10-5289 | US v. Harriet Jinwright | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Ann Hester, Joshua Davey, David Brown Sr. |
5/18/2012 | 11-1899 | James Brooks v. Howard Arthur, Sr. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Richard Hawkins III, Sydney Rab |
5/18/2012 | 10-5217 | US v. Larry Whitfield | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Thomas Cochran, Amy Ray |
5/18/2012 | 11-1692 | Monster Daddy, LLC v. Monster Cable Products, Inc. | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Kirsten Small, Peter Gleekel |
5/18/2012 | 11-1708 | Gladys Gardner v. Ally Financial Incorporated | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | Benjamin Carney, Andrew Doctoroff |
5/18/2012 | 11-1726 | United Statesex rel Paul Black v. Health & Hospital Corporation | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | Barry Coburn, Jessica Ellsworth |
5/18/2012 | 11-4112 | US v. Esteban Salguero-Ortiz | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | David Smith, Gregory English, Chad Golder |
5/18/2012 | 11-4556 | US v. Vincent Hill | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | John Wiles, Yvonne Watford-McKinney |
5/18/2012 | 11-4667 | US v. William Danielczyk, Jr. | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | Michael Dreeben, Jeffrey Lamken, Lee Goodman |
5/18/2012 | 11-4765 | US v. Francisco Bonilla | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | Paresh Patel, Benjamin Block |
5/18/2012 | 11-5028 | US v. Jeffrey Sterling | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, Albert Diaz | Robert Parker, Joel Kurtzberg, Edward MacMahon Jr., Barry Pollack |
5/18/2012 | 11-6152 | US v. Troy Powell | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Robert B. King | Milton Widenhouse Jr., Amy Ray |
5/18/2012 | 10-4781 | US v. Tavon Mouzone | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr., Henry F. Floyd | Steven Kiersh, Robert Waldman, Michael Hanlon |
5/18/2012 | 11-4052 | US v. Timothy Horton | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Stephanie D. Thacker | Samuel Forehand, Kristine Fritz |
5/17/2012 | 10-2270 | Breton Morgan v. Kathleen Sebelius | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | James Casey, Daniel Tenny |
5/17/2012 | 11-1342 | Delorice Bragg v. US | G. Steven Agee, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Bruce Stanley, Benjamin Kingsley |
5/17/2012 | 11-1326 | Capital Environmental Services v. North River Insurance Company | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Clyde H. Hamilton | Stephen Horvath, Margaret Catalano |
5/17/2012 | 11-1243 | ESAB Group, Incorporated v. Zurich Insurance PLC | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Mark Mosier, Richard Mancino |
5/17/2012 | 11-1378 | Andrew Kane v. Brian Lewis | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Terrell Roberts, Victoria Shearer |
5/17/2012 | 10-2320 | US ex rel. Jon H. Oberg v. Kentucky Higher Ed. | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Bert Rein, Daniel Huyett,Thomas Appler, John West, N. Connally III |
5/17/2012 | 11-1809 | Project Vote v. Elisa Long | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Earle Getchell Jr., Ryan Malone, Erin Flynn |
5/17/2012 | 11-0006 | Justin Wolfe v. Harold Clarke | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Katherine Burnett, Ashley Parrish |
5/17/2012 | 11-1476 | Chuckwudi Perry v. David Kappos | J. Harvie Wilkinson III, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Stephen Chertkof, Julie Edelstein |
5/17/2012 | 11-1498 | US ex rel. Debra Parks v. Alpharma, Incorporated | Robert B. King, Allyson K. Duncan, Stephanie D. Thacker | Joseph Johnston, Lindsay Burke |
5/17/2012 | 11-1704 | Gerald Terry v. SunTrust Banks, Incorporated | G. Steven Agee, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Thomas Foley Jr., Cory Hohnbaum |
5/17/2012 | 11-1922 | Great American Insurance Co v. Rose Bogley | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Clyde H. Hamilton | Michael McGettigan, Matthew Green |
5/17/2012 | 11-4709 | US v. Ronald Colson | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Clyde H. Hamilton | Patrick Bryant, Elizabeth Yusi |
5/17/2012 | 11-7226 | US v. Walter Wooden | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Ian Samuel, Eric Brignac |
5/17/2012 | 12-1205 | US v. Sean Francis | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Ian Samuel, James Hawes |
5/17/2012 | 11-1668 | David McCorkle v. Bank of America Corporation | G. Steven Agee, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Eli Gottesdiener, Carter Phillips |
5/16/2012 | 11-2103 | Waterford Investment Services v. Louis Bosco | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Steven Biss, W. Greco |
5/16/2012 | 11-4714 | US v. Lee Farkas | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | David Coorssen, Kirby Heller |
5/16/2012 | 11-1544 | James McLean v. Ronald Ray | G. Steven Agee, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Allen Sachsel, David Gogal |
5/16/2012 | 11-4755 | US v. Sean Brehm | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Allyson K. Duncan | Michael Nachmanoff, Michael Rotker |
5/16/2012 | 10-2160 | Augustine Forkwar v. Empire Fire and Marine Ins | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Michael Blumenthal, Joseph Wolf |
5/16/2012 | 10-2366 | Jane Huggins v. Prince George's County, MD | G. Steven Agee, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Matthew Sawchak, William Wilkins |
5/16/2012 | 10-2425 | Claudine Nigro v. VCU/Medical College of VA | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Allyson K. Duncan | Nicholas Hantzes, Cathleen Welsh |
5/16/2012 | 11-1479 | Bashe Yousuf v. Mohamed Samantar | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Allyson K. Duncan | Joseph Drennan, James Tysse, Lewis Yelin |
5/16/2012 | 11-1573 | Carolyn Sydnor v. Fairfax County, Virginia | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Ellen Renaud, James Wilcox Jr. |
5/16/2012 | 11-1601 | John Cook, III v. Raymond Howard | G. Steven Agee, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Olugbenga Abiona, William Phelan Jr., Glenn Marrow |
5/16/2012 | 11-1618 | Bank of America, National Asso v. Christopher Sands | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | E. Steren, Thomas Repczynski |
5/16/2012 | 11-1889 | Protherapy Associates, LLC v. AFS of Bastian, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Margaret B. Seymour | Wyatt Durrette Jr., Benjamin Fultz |
5/16/2012 | 11-1711 | Tastee Treats, Incorporated v. United States Fidelity | G. Steven Agee, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | David Hart, Avrum Levicoff |
5/16/2012 | 11-1739 | Pat Webster v. USDA | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Christopher Stroech, Mark Haag |
5/16/2012 | 11-1770 | Melvin Crawley v. Norfolk Southern Corporation | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Robert J. Conrad, Jr. | Lachlan Smith, James Whitehead |
5/16/2012 | 11-2093 | Michele Fields v. Verizon Services Corp. | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Robert J. Conrad Jr. | Susan Kruger, Emmett McGee Jr. |
5/16/2012 | 11-1796 | Bizzie Walters v. Todd McMahen | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, Margaret B. Seymour | Howard Foster, Maurice Baskin |
5/16/2012 | 11-1886 | Bank of NY Mellon Trust Co. v. Tysons Financial, LLC | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, Allyson K. Duncan | Christopher Glaser, Gabrielle Duvall |
5/16/2012 | 11-1644 | Westgate Myrtle Beach, LLC v. Holiday Hospitality Franch. | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Ronald Barrett, Merritt Abney |
5/16/2012 | 11-0009 | Ivan Teleguz v. Eddie Pearson | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Matthew Stiegler, Katherine Burnett |
5/15/2012 | 11-1759 | EEOC v. Randstad | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, James R. Spencer | Susan Oxford, John Snelling |
5/15/2012 | 11-1694 | Wheeling Hospital, Inc v. The Health Plan | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Allen Lopus, Mark Colantonio |
5/15/2012 | 11-1052 | Benjamin Hines, Jr. v. Triad Marine Center, Inc | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, James R. Spencer | Burley Mitchell Jr., Stevenson Weeks Sr., Charles Hardee, Julius H. Hines |
5/15/2012 | 11-1022 | Michael Durham v. David Horner | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Charles Kinser, Henry Keuling-Stout |
5/15/2012 | 11-0004 | Leon Winston v. Eddie Pearson | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Katherine Burnett, Jennifer Givens |
5/15/2012 | 10-1074 | Debbie McCravy v. Metropolitan Life Insurance Co | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Robert Hoskins, Elizabeth Hopkins, Ian Linker |
5/15/2012 | 11-2046 | Jose Barahona v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler,jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Kristina Campbell, Ethan Kanter |
5/15/2012 | 11-4853 | US v. Antonio Acosta-Flores | William B. Traxler Jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Amy Austin, Stephen Schiller |
5/15/2012 | 10-5026 | US v. John Legrand | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Ray Shepard, Paul Budlow |
5/15/2012 | 11-4164 | US v. Mohamad Hammoud | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, James R. Spencer | Stanley Cohen, James McLoughlin Jr., David Brown Sr. |
5/15/2012 | 11-4348 | US v. David Worley | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Albert Diaz | Brian Beck, Jean Hudson |
5/15/2012 | 11-4680 | US v. Timothy Guess | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Patrick Bryant, Richard Cooke |
5/15/2012 | 11-4452 | US v. Clifford Laihben | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | James Craven III, Frank Chut Jr. |
5/15/2012 | 11-4859 | US v. G. Martin Wynn | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Shimica Gaskins, Jeffrey Wall |
5/15/2012 | 11-4892 | US v. Michael Hamilton | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, James R. Spencer | Anne Hayes, Kristine Fritz |
5/15/2012 | 11-7389 | Josiah Deyton v. Alvin Keller, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry E. Hudson | Mary Pollard, Clarence DelForge III |
5/15/2012 | 12-4089 | US v. Mirna Gomez | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Joanna Silver, Paul Nitze |
5/15/2012 | 11-4095 | US v. Jose Mendez | J. Harvie Wilkinson III, G. Steven Agee, Henry E. Hudson | Jennifer Rose, Jennifer Wells |
4/02/2012 | 11-1360 | Harrell and Owens Farm v. FCIC | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Charles Coble, Matthew Fesak, Derek Crump |
4/02/2012 | 11-1201 | WEC Carolina Energy Solutions v. Willie Miller | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Kirsten Small, Brian McCoy, James Bradford Jr. |
4/02/2012 | 10-5010 | US v. Rene Romero | Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Robert McClellan, Ripley Rand |
3/23/2012 | 11-4495 | US v. Eric Davis | Andre M. Davis, Albert Diaz, Jackson L. Kiser | James Todd Jr., Kristine Fritz |
3/23/2012 | 10-4889 | US v. Marcus Hill | Andre M. Davis, Albert Diaz, Jackson L. Kiser | Meghan Skelton, Tonya Kelly |
3/23/2012 | 10-5234 | US v. Darrin Davis | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Wallace Jordan Jr., Jimmie Ewing |
3/23/2012 | 11-1111 | Greater Baltimore Center v. Mayor and City Council | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | David Kinkopf, Suzanne Sangree |
3/23/2012 | 11-1314 | Centro Tepeyac v. Montgomery County | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Clifford Royalty, Mark Rienzi |
3/23/2012 | 11-1685 | Greenbelt Ventures, LLC v. Washington Metropolitan Area | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | David Sheehan, Bruce Heppen |
3/23/2012 | 11-1766 | Intermet Corporation v. United Steel, Paper & Forestry | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Amanda Fisher, Christopher Michalik |
3/23/2012 | 11-4118 | US v. Koorosh Dashtianpoor Roach | Sandra Day O'connor, William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd | Russell Mace III, Jeffrey Johnson |
3/23/2012 | 11-1757 | Mike Duffy v. Belk, Inc. | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Carol Nelkin, James Spears Jr. |
3/23/2012 | 11-4388 | US v. Ugochukwu Enwerem | Sandra Day O'connor, William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd | Ross Richardson, Daniel Goodman |
3/23/2012 | 11-4144 | US v. Joshua Caudill | Andre M. Davis, Albert Diaz, Jackson L. Kiser | Jonathan Byrne, Philip Wright |
3/23/2012 | 11-1398 | Cabot Oil & Gas Corporation v. Daugherty Petroleum, Inc. | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Timothy Miller, Ramonda Lyons |
3/23/2012 | 09-4584 | US v. Albert Burgess, Jr. | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn, Jr. | Paul Cassell, James Weidner Jr., Amy Ray |
3/23/2012 | 11-7234 | Larry Waddell v. Department of Correction | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Sarah Farber, Clarence DelForge III, Mary Hollis |
3/23/2012 | 11-6560 | William Couch v. John Jabe | Sandra Day O'connor, William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd | Jeffrey Fogel, Earle Getchell Jr. |
3/23/2012 | 11-6301 | US v. William Davis | Andre M. Davis, Albert Diaz, Jackson L. Kiser | Carl Hostler, David Perri |
3/23/2012 | 11-4609 | US v. Robert Hansen | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Paul Gill, Richard Cooke |
3/22/2012 | 10-5164 | US v. Jorge Rodriguez | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Timothy O'Toole, Randall Galyon |
3/22/2012 | 11-1636 | Albert Starnes v. Commissioner, IRS | Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Francesca Tamami, Robert Widener |
3/22/2012 | 10-4482 | US v. Troy Titus | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Andrew Sacks, Michael Moore |
3/22/2012 | 08-5174 | US v. Israel Palacios | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Peter Goldman, Robert Hur |
3/22/2012 | 10-7240 | Hector Escalante v. Bryan Watson | Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Neal Walters, Benjamin Katz |
3/22/2012 | 11-1350 | Stacia Kerns v. US | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | Emily Malarkey, Larry Adams, Paul Bekman |
3/22/2012 | 11-1427 | Farrar & Farrar Dairy, Inc v. Miller-St. Nazianz, Inc | Sandra Day O'connor, William B. Traxler, Jr., Clyde H. Hamilton | Scott Harris, Ross Anderson |
3/22/2012 | 11-1434 | Ricky Dickens v. Aetna Life Insurance Company | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | Christopher Weals, Rachel Goldfarb |
3/22/2012 | 09-4668 | US v. James Dinkins | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Gary Proctor, Jonathan Van Hoven, C. Brown, Debra Dwyer |
3/22/2012 | 11-1747 | In Re: Ganess Maharaj | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Daniel Press, Ann Schmitt, Nilam Sanghvi |
3/22/2012 | 11-4071 | US v. Joseph Brunson | Sandra Day O'connor, William B. Traxler, Jr., Clyde H. Hamilton | William Duncan, Louis Lang, Parks Small, Winston Holliday Jr. |
3/22/2012 | 11-4268 | US v. Frederick Jones | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | Nia Vidal, Erik Siebert |
3/22/2012 | 11-4624 | US v. Jordan Laudermilt | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | William Ihlenfeld II, Brendan Leary |
3/22/2012 | 11-4724 | US v. Richard Powell, Jr. | Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd | Edward Kennedy, Andrew Cogar |
3/22/2012 | 11-4885 | US v. Eric Dixon | Sandra Day O'connor, William B. Traxler, Jr., Clyde H. Hamilton | James McBratney III, Jeffrey Johnson |
3/22/2012 | 11-6707 | Jonathan Henslee v. Alvin Keller | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Roger L. Gregory | George Chipev, Joseph Finarelli |
3/22/2012 | 11-6919 | Eric Wilson v. W. Flaherty | Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | George Somerville, Benjamin Katz |
3/22/2012 | 10-2436 | Virginia Slaughter v. Mayor & City Council Baltimore | Paul V. Niemeyer, Andre M. Davis, James A. Wynn, Jr. | Paul Bekman, David Ralph |
3/22/2012 | 11-1659 | Kensington Volunteer Fire v. Montgomery County, Maryland | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Albert Diaz | Brett Pisciotta, Edward Lattner |
3/21/2012 | 10-2230 | US v. J. Williams | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Robert Metzler, David Dickieson |
3/21/2012 | 11-1399 | Reaching Hearts International, v. Prince George's County | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | William Wilkins, Ward Coe III |
3/21/2012 | 11-1324 | Sharon Burnette v. Helen Fahey | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Stephen Northup, Earle Getchell Jr. |
3/21/2012 | 11-1234 | Joseph Larosa v. Virgil Larosa | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | David Salzman, James Crockett Jr. |
3/21/2012 | 11-1226 | Wag More Dogs, LLC v. Melinda Artman | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Robert Frommer, Carol McCoskrie |
3/21/2012 | 11-1217 | Jaguar Land Rover North v. Manhattan Imported Cars, Inc. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Brad Weiss, John Sullivan |
3/21/2012 | 11-1520 | Blake Van Leer, II v. Deutsche Bank Securities, Inc. | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Norman Smith, Sanford Saunders Jr., Jeffrey Nusinov |
3/21/2012 | 10-4999 | US v. Paulette Etoty | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Clyde H. Hamilton | Martin Bahl, Rachel Yasser |
3/21/2012 | 11-4042 | US v. Emenike Nwankwoala | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Brett Cook, Christen Sproule |
3/21/2012 | 10-5332 | US v. John Mudlock | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | J. James, Michael Joseph |
3/21/2012 | 11-1667 | G. Cadwell, Jr. v. Commissioner of IRS | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Kevin Ryan, Randolph Hutter |
3/21/2012 | 11-1760 | The Real Truth About Obama Inc v. Federal Election Commission | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | James Bopp Jr., Adav Noti |
3/21/2012 | 11-1906 | Noreen Renier v. John Merrell | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Clyde H. Hamilton | Dale Jensen, Robert Garbee |
3/21/2012 | 11-2210 | North Carolina Wildlife v. North Carolina Department | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Frank Holleman III, Seth Wood, Scott Slusser |
3/21/2012 | 11-4391 | US v. Jermaine Mobley | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Eric Brignac, Yvonne Watford-McKinney |
3/21/2012 | 11-4398 | US v. Seth Thomas | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Paul Beers, Thomas Booth |
3/21/2012 | 11-4442 | US v. Charles Smoot | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, James A. Wynn, Jr. | Christopher Mead, Anthony Vitarelli |
3/21/2012 | 11-4531 | US v. Lester Nicholson | Allyson K. Duncan, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Jessica Salvini, William Watkins Jr. |
3/21/2012 | 09-4802 | US v. Perry Shippy | J. Harvie Wilkinson III, Andre M. Davis, Clyde H. Hamilton | Milton Widenhouse Jr., Amy Ray |
3/20/2012 | 11-7196 | US v. Michael Locklear | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Norman K. Moon | G. DuBois, John Bowler |
3/20/2012 | 11-1215 | Dan Ryan Builders, Inc. v. Norman Nelson | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Norman K. Moon | Susan Snowden, Lawrence Schultz |
3/20/2012 | 11-4372 | US v. Eric Bennett | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Jonathan Byrne, John File |
3/20/2012 | 09-5222 | US v. Arturo Hernandez-Frias | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Clyde H. Hamilton | Patrick Bryant, Richard Cooke |
3/20/2012 | 10-4456 | US v. Opio Moore | William B. Traxler, Jr., Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Michael Lawlor, Emily Glatfelter |
3/20/2012 | 10-7475 | US v. Michael Lewis | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | David Neal, Robert McWilliams Jr. |
3/20/2012 | 10-7598 | Donald Barbe v. Thomas McBride | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Virginia Hoptman, Robert Goldberg |
3/20/2012 | 11-1191 | Gilroy Daniels, Sr. v. Arcade, L.P. | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Norman K. Moon | Jessica Weber, Suzanne Sangree |
3/20/2012 | 11-1375 | Gwyniece Hutchins v. U.S. Department of Labor | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | Beth Drake |
3/20/2012 | 11-1448 | Robert Moss v. Spartanburg County School Dist | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, James A. Wynn, Jr. | George Daly, Lori Windham |
3/20/2012 | 11-1538 | Albert Robertson v. Sea Pines Real Estate Companie | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Celeste Jones, Harry Swagart III, Garrett Blanchfield Jr., Brian Penny, Nickolai Levin |
3/20/2012 | 11-1763 | Hosh Hosh v. Enrique Lucero | Barbara Milano Keenan, Henry F. Floyd, Norman K. Moon | Gisela Westwater, Ofelia Calderon |
3/20/2012 | 11-1957 | International Assn Machinists v. Nimrata Haley | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Kathleen Barnard, Ashley Cuttino |
3/20/2012 | 11-2034 | Tanya Johnson v. William Zimmer | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Cortney Walker, Douglas Wickham, Christopher Kirk |
3/20/2012 | 11-4121 | US v. Ajmal Aman | William B. Traxler, Jr., Allyson K. Duncan, Andre M. Davis | Matthew Wartel, George Terwilliger |
3/20/2012 | 11-4379 | US v. Tommy Young, Sr. | Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd, Clyde H. Hamilton | Matthew Victor, Jane Moran, Susan Robinson |
3/20/2012 | 11-0003 | US v. Chadrick Fulks | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Billy Nolas, Amy Donnella, Thomas Booth |
1/27/2012 | 10-4057 | US v. William Cloud | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Albert Diaz | Arza Feldman, Kurt Meyers |
1/27/2012 | 10-4895 | US v. Curtis Edmonds | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, J. Michelle Childs | Michael Patrick, Yvonne Watford-McKinney |
1/27/2012 | 09-1335 | Suhail Al Shimari v. CACI International, Incorporat | En Banc | Joseph Koegel Jr., Ari Zymelman, Baher Azmy, Susan Burke, H. Thomas Byron III |
1/27/2012 | 10-4375 | US v. Antonio Argueta | Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan, J. Michelle Childs | Marta Kahn, James Trusty |
1/27/2012 | 10-4746 | US v. Douglas Chappell | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn, Jr. | Caroline Platt, Jamie Mickelson, Earle Getchell Jr. |
1/27/2012 | 10-6462 | Billy Lisenby, Jr. v. Kenneth Lear | William B. Traxler, Jr., J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn, Jr. | Andrew Lindemann, John Korzen, Hannah Davis |
1/27/2012 | 11-4053 | US v. Juan Llamas | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Matthew Segal, Michael Rotker |
1/27/2012 | 11-4177 | US v. Michael Stinson | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, G. Steven Agee | Kevin Tate, Melissa Rikard |
1/27/2012 | 11-4056 | US v. Chong Lam | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Andrea Moseley, John Zwerling, John Zacharia |
1/27/2012 | 10-5099 | US v. Frank Rogers | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Albert Diaz | Michael Meetze, Susan Hitt |
1/26/2012 | 10-2405 | Benjamin Belrose v. Hartford Life & Accident Insur | Robert B. King, Allyson K. Duncan, J. Michelle Childs | Susan Leslie-Fraser, David Constine III |
1/26/2012 | 09-2102 | Helen Morris v. Susan Quigley | William B. Traxler, Jr., Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Susan Cannon-Ryan, Wendy Cox, William McNeal, Kelly Kotur |
1/26/2012 | 10-1738 | Shirley Gregg v. Jon Ham | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Albert Diaz | Adam Silvernail, William Hopkins Jr. |
1/26/2012 | 10-2114 | David Schwartz v. Rent A Wreck of America Inc | Robert B. King, Allyson K. Duncan, J. Michelle Childs | Daniel Janssen, Jacob Weddle |
1/26/2012 | 10-2211 | Potenciano Aggarao, Jr. v. Mol Ship Management Company | Robert B. King, Allyson K. Duncan, J. Michelle Childs | Paul Hofmann, M. Whitman Jr. |
1/26/2012 | 10-2241 | Monique Almy v. Kathleen Sebelius | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Robert Roth, Michael Raab |
1/26/2012 | 11-6747 | US v. Shahzad Mathur | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Kirsten Small, Kristine Fritz |
1/26/2012 | 10-2381 | New Cingular Wireless PCS, LLC v. The Fairfax County Board | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Henry F. Floyd | Hans Germann, Laura Gori |
1/26/2012 | 11-4623 | US v. Corey Moore | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Jonathan Biran, Brian McDaniel |
1/26/2012 | 10-5162 | US v. Fredrick McBride | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Jessica Salvini, Jeffrey Johnson |
1/26/2012 | 11-1078 | Lion Associates, LLC v. Swiftships Shipbuilders, LLC | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Henry F. Floyd | James Baldridge, Benjamin Chew |
1/26/2012 | 11-1151 | TCR Sports Broadcasting v. FCC | William B. Traxler, Jr., Dennis W. Shedd, James A. Wynn, Jr. | David Frederick, Peter Karanjia, Jay Cohen |
1/26/2012 | 11-1206 | Noorali Savani v. Washington Safety Mgt. | J. Harvie Wilkinson III, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Stanley Jackson, H. Hinson |
1/26/2012 | 11-2000 | Ronda Everett v. Pitt County Bd of Education | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn, Jr., Albert Diaz | Mark Dorosin, Kenneth Soo |
1/26/2012 | 11-4369 | US v. Alejandro Olayo | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Frances Pratt, Marla Tusk |
1/26/2012 | 10-4064 | US v. Roberto Deleon | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Paresh Patel, Paul Cunningham |
1/26/2012 | 10-2242 | Clyde Bennett v. R&L Carriers | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Henry F. Floyd | Daniel Pollack, John Donohue Jr. |
1/25/2012 | 10-2327 | Westmoreland Coal Company v. Maeann Sharpe | William B. Traxler, Jr., Robert B. King, G. Steven Agee | William Mattingly, John Bednarz Jr., Rita Roppolo |
1/25/2012 | 10-2316 | Carla Dulaney v. Packaging Corporation of Ameri | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Anne Occhialino, Terry Grimes, Lawrence Postol |
1/25/2012 | 10-1711 | Robert Seremeth, Jr. v. Board of County Commissioners | Robert B. King, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Monisha Cherayil, Sandra Lee |
1/25/2012 | 10-1664 | Belk, Incorporated v. Meyer Corporation, U.S. | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | W. Adams III, Dean Dickie |
1/25/2012 | 10-1215 | Jessco v. Builders Mutual Insurance | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Stephen Groves Sr., Steven Smith |
1/25/2012 | 07-4948 | US v. Tory Lamont Hudson | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Michael Chesser, Robert Daley Jr. |
1/25/2012 | 10-2355 | Michael Holbrook v. US | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Mary Schiavo, Barbara O'Malley |
1/25/2012 | 11-4151 | US v. Samir Ibisevic | Diana Gribbon Motz, Thomas David Schroeder, J. Michelle Childs | Geremy Kamens, Justin Fairfax |
1/25/2012 | 11-4061 | US v. Walter Boykin, Jr. | Roger L. Gregory, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Stephen Gordon, Kristine Fritz |
1/25/2012 | 11-1029 | Ocean Pines Association v. Commissioner of IRS | Diana Gribbon Motz, Thomas David Schroeder, J. Michelle Childs | Jerrold Thrope, Teresa Milton |
1/25/2012 | 11-1184 | Friends of Back Bay v. US Army Corps of Eng | Robert B. King, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Deborah Murray, Brian Toth |
1/25/2012 | 11-1218 | Karla Gerner v. County of Chesterfield, VA | Diana Gribbon Motz, Thomas David Schroeder, J. Michelle Childs | Mark Dix, Jeffrey Mincks |
1/25/2012 | 11-1222 | Robert Graham v. National Union Fire Insurance | Robert B. King, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Michael Carey, Don Parker |
1/25/2012 | 11-1239 | Emmit McHenry v. Commissioner of Internal Reven | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Gene Schaerr, Jennifer Rubin, Joseph DiRuzzo III |
1/25/2012 | 11-1259 | Dennis McLeod v. PB Investment Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd | Edwin Hoskins, Gerard Gaeng, James Martin |
1/25/2012 | 10-2444 | Donna Epps v. JP Morgan Chase Bank, N.A. | William B. Traxler, Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Frank Bland Jr., Martin Bryce Jr. |
1/24/2012 | 10-4831 | US v. Scott Lawson | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Liam O'grady | Clarence Wise, Steven Hisker, Jonathan Milling, Douglas Truslow |
1/24/2012 | 10-2437 | Jeremy Mayfield v. NASCAR | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Liam O'grady | Tillman Finley, David Boies |
1/24/2012 | 10-2424 | Adam Shrivinski v. United States Coast Guard | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Matthew Simmons, Stephen Robinson, Dennis Barghaan Jr. |
1/24/2012 | 10-2295 | Rex Gilbert, Jr. v. Residential Funding LLC | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, J. Michelle Childs | Katherine Parker-Lowe, Marc Ayers |
1/24/2012 | 08-2065 | US v. James Edgar Munson | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | Thomas Vanderbloemen, William Brafford |
1/24/2012 | 10-5008 | US v. Mantel Mubdi | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | Matthew Segal, Amy Ray |
1/24/2012 | 05-1620 | Harman Mining Co v. DOWCP | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Mark Solomons, Ryan Gilligan, Helen Cox |
1/24/2012 | 10-1723 | Paula Angles v. Dollar Tree Stores, Inc. | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | Robert Wiggins, Jr., Kenneth Willner |
1/24/2012 | 11-1046 | Timothy Holloway v. Pagan River Dockside Seafood, | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Christina James, Danielle Giroux |
1/24/2012 | 11-1139 | Cathy Delebreau v. Bayview Loan Servicing, LLC | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Liam O'grady | Jennifer Wagner, John Lynch |
1/24/2012 | 11-1568 | In Re: Kolon Industries Inc. | Dennis W. Shedd, Andre M. Davis, Albert Diaz | Stephen Kinnaird, Clifton Elgarten |
1/24/2012 | 11-1593 | EEOC v. Greater Baltimore Medical Ctr | Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan, Liam O'grady | Anne Occhialino, Lawrence Quinn |
1/24/2012 | 11-4041 | US v. Alfredo Susi | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Michael Gelety, Michael Rotker |
1/24/2012 | 11-4190 | US v. Anthony Doswell | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Joanna Silver, Paul Nitze |
1/24/2012 | 11-4323 | US v. Ali Chandia | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. King | Marvin Miller, John Gibbs |
1/24/2012 | 11-7109 | US v. Kerney Thornsbury | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Jonathan Byrne, John File |
1/24/2012 | 10-5080 | US v. Humberto Castillo-Pena | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Whitney Minter, Inayat Delawala |
1/24/2012 | 10-4545 | US v. Jerry Barnes | William B. Traxler, Jr., Henry F. Floyd, J. Michelle Childs | Mary Darrow, Felice Corpening |
1/20/2012 | 11-4212 | US v. Antonio Cruz | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Peter Adolf, Richard Edwards |
1/20/2012 | 10-1819 | Michael Drakeford v. Tuomey Healthcare System | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | William Wilkins, Arthur Lewis, Tracy Hilmer |
1/20/2012 | 10-2087 | Paul Carty v. Westport Homes, et al | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Katherine Freeman, Michael Wukmer |
12/09/2011 | 09-4724 | US v. Ernest Pitt | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Christopher Clifton, Michael Grace Sr., Frank Chut Jr. |
12/09/2011 | 09-4890 | US v. Earl Davis | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Paresh Patel, Deborah Johnston |
12/09/2011 | 09-5096 | US v. David Hagen | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Philip Urofsky, Amy Ray |
12/09/2011 | 09-5130 | US v. William Jefferson | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Lawrence Robbins, Mark Lytle |
12/09/2011 | 09-7554 | US v. Temitope Akinsade | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Thomas Ragland, Christen Sproule |
12/09/2011 | 10-1227 | State Farm Mutual Automobile v. Virginia Farm Bureau | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Alexander de Witt, C. Robbins IV |
12/09/2011 | 10-4619 | US v. Roland McClain | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Marc Hall, Jonathan Biran |
12/09/2011 | 10-4133 | US v. Sean Sowards | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | C. Gibson II, Melissa Rikard |
12/09/2011 | 10-1776 | James McDaniel, Jr. v. John Blust | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Douglas Harris, Jeffrey Oleynik |
12/09/2011 | 10-5054 | US v. Rashad King | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Ann Walsh, Sean Kittrell |
12/09/2011 | 10-5169 | US v. Thomas Shrader | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Jonathan Byrne, Thomas Ryan |
12/09/2011 | 10-5239 | US v. Oceanpro Industries, Ltd. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Daniel Seikaly Sr., John Smeltzer, Richard Wyrough |
12/09/2011 | 11-4065 | US v. Aaron Thomas | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | Martin Sheehan, Brandon Flower |
12/09/2011 | 11-4193 | US v. Lenny Ortiz | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Jonathan Biran, Richard Winelander |
12/09/2011 | 11-4216 | US v. James Venable | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Patrick Hanes, Richard Cooke |
12/09/2011 | 11-4566 | US v. Danine Rydland | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Dennis W. Shedd | James Kratovil, Erin Reisenweber |
12/08/2011 | 10-1954 | Shenandoah Valley Network v. J. Capka | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Matthew Price, Sambhav Sankar |
12/08/2011 | 10-1933 | Harold Boosahda v. Providence Dane LLC | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Ernest Francis, David Ashe |
12/08/2011 | 10-1869 | Infection Control Consultation v. Smithkline Beecham Corporation | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Richard Mark Gergel | Nicholas Hantzes, Michael Blumenfeld |
12/08/2011 | 10-1769 | Michael Boitnott v. Corning Incorporated | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Richard Mark Gergel | Terry Grimes, Clinton Morse |
12/08/2011 | 10-1396 | Sharon Williams v. CDP, Incorporated | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Harris Butler, Scott Kezman, Susan North |
12/08/2011 | 10-1384 | Helmut Porkert v. Chevron Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Sean Bolchoz, Lewis Loveland Jr. |
12/08/2011 | 10-2021 | Edward Maracich v. Michael Spears | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Philip Elbert, Morris Cooke Jr. |
12/08/2011 | 10-1200 | Barbara Murchison v. Michael Astrue | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Phillip Kete, Alex Gordon |
12/08/2011 | 10-2081 | Denise Burgess v. Stuart Bowen, Jr. | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Linda Bailey, Yiris Cornwall |
12/08/2011 | 10-1304 | Michael Wein v. Defense Finance and Accounting | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Michael Wein, Tarra DeShields-Minnis |
12/08/2011 | 10-2198 | Keith Nahigian v. Juno-Loudoun, LLC | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Richard Mark Gergel | Thomas Folk, John Petersen |
12/08/2011 | 10-1961 | Republic Franklin Insurance Co v. Albemarle County School Board | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Annie Kim, Elizabeth Skilling |
12/08/2011 | 10-2245 | Doral Bank PR v. Federal Home Loan Mortgage | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Charles Patrizia, William Ballaine |
12/08/2011 | 10-2172 | Natalie Hayes v. City of Seat Pleasant, MD | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Richard Mark Gergel | Gregory Lattimer, Kevin Karpinski |
12/08/2011 | 10-2162 | Ronen Halpern v. Wake Forest University Health | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Lisa Grafstein, Jill Cox |
12/08/2011 | 10-2154 | US v. State of Oregon | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Sharon Burnham, Monica Monday |
12/08/2011 | 10-2148 | Geraldine Rawlinson v. Law Office of William Rudow | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | Ernest Francis, Ronald Canter |
12/08/2011 | 10-2111 | Wachovia Securities, LLC v. Frank Brand, II | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Stephen Cox, Joseph Dougherty |
12/08/2011 | 10-2100 | Angela Vanburen v. Stephen Grubb | Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Henry F. Floyd | James O'Keeffe IV, Terry Grimes |
12/08/2011 | 10-4738 | US v. Darrell Holmes | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | William O'Mara Jr., Richard Cooke |
12/07/2011 | 10-1987 | Pennsylvania National Mutual v. Lakia Roberts | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Richard Mark Gergel | John Amato, Regina Policano |
12/07/2011 | 10-4850 | US v. Shawn Engle | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Frances Pratt, Robert Krask |
12/07/2011 | 10-1827 | Marilyn Session v. Montgomery County School Board | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Stephen Chertkof, Jeremy Carroll |
12/07/2011 | 10-2027 | John McCormick v. John Northen | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Christopher Finan, Robert Maitland II, David Rooks III |
12/07/2011 | 10-2033 | Adolfo Rendon Bracamontes v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Satnam Singh, Sheri Glaser |
12/07/2011 | 10-2044 | Morris-Griffin Corporation v. C & L Service Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Richard Mark Gergel | Lesley Fierst, Samuel Meekins Jr. |
12/07/2011 | 10-2149 | Nicholas Ignacio v. US | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Stephen Terpak, R. Joseph Sher |
12/07/2011 | 10-2271 | Tire Engineering and Distr v. Shandong Linglong Rubber Co. | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Henry F. Floyd | Howard Radzely, William Copley, Richard Klingler |
12/07/2011 | 11-4032 | US v. Travis Gaines | Paul V. Niemeyer, G. Steven Agee, James A. Wynn Jr. | Rod Rosenstein, Sapna Mirchandani |
12/07/2011 | 10-4944 | US v. Ghulam Sarwari | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Helen Phillips, Justin Gelfand |
12/07/2011 | 11-6329 | Michael Williams v. G. Branker | J. Harvie Wilkinson III, Allyson K. Duncan, Richard Mark Gergel | James Griffin Jr., Elizabeth Parsons |
12/07/2011 | 09-5018 | US v. Oscar Lobo-Lopez | Dennis W. Shedd, Albert Diaz, Henry F. Floyd | John Kiyonaga, Lana Manitta, Morris Parker Jr. |
12/07/2011 | 11-1421 | Laura Sennett v. US | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Jeffrey Light, Julie Edelstein |
12/07/2011 | 11-1392 | Rose Merchant v. Robert Bauer | Robert B. King, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Benjamin Jacewicz, Kenneth Bynum |
12/07/2011 | 11-1112 | LeSueur-Richmond Slate Corp. v. Damien Fehrer | Robert B. King, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | David Mitchel, Wesley Russell Jr. |
12/07/2011 | 11-1103 | US ex rel Lenora Jones v. Collegiate Funding Services | Robert B. King, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Joe Pigott, John Adams |
12/07/2011 | 11-1050 | Ray Communications, Inc. v. Clear Channel Communications | Robert B. King, Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Michael Culver, Bart Huffman |
12/07/2011 | 11-0001 | Timothy Richardson v. Gerald Branker | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan | Jonathan Babb Sr., Stanley Hammer, Kenneth Rose |
12/06/2011 | 10-2105 | Margaret Warren v. Sessoms & Rogers, P.A. | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Henry F. Floyd | Anthony Majestro, Dauna Bartley |
12/06/2011 | 10-4515 | US v. Donna George | William B. Traxler Jr., Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Charles Burnham, Joshua Rogers |
12/06/2011 | 10-2226 | Sylvia Jackson v. Michael Astrue | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Hannah Metcalfe, Lisa Smoller |
12/06/2011 | 10-2286 | Southern Appalachian Coal Comp v. Alan Adkins | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | David Yaussy, Ryan Gilligan |
12/06/2011 | 10-2404 | Minnesota Lawyers Mutual Ins. v. Antonelli, Terry, et al | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Lon Berk, Danny Howell |
12/06/2011 | 10-2418 | Robert Gentry v. Alfred Siegel | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Michael Righetti, Robert Feinstein |
12/06/2011 | 10-4442 | US v. Rebecca Jones | Robert B. King, Albert Diaz, Richard Mark Gergel | Matthew Segal, Richard Edwards, Robert Waddell |
12/06/2011 | 10-1258 | Kathy Minor v. Bostwick Laboratories, Incorpo | William B. Traxler Jr., Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Nickole Winnett, James Thorsen, King Tower |
12/06/2011 | 10-5007 | US v. Robert Bruffy | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Shannon Quill, Jeffrey Zeeman |
12/06/2011 | 10-5201 | US v. Kimberley Henry | J. Harvie Wilkinson III, Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr. | Brian Kornbrath, Shawn Morgan |
12/06/2011 | 10-5292 | US v. Christopher Mahin | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Kevin Brehm, George Terwilliger |
12/06/2011 | 10-6564 | DNA Ex Post Facto Issues v. South Carolina Department | William B. Traxler Jr., Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Andrew Lindemann, Justin Kahn |
12/06/2011 | 10-7510 | Donald Scanlon v. Sid Harkleroad | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Janet Moore, Mary Hollis |
12/06/2011 | 11-1015 | Marielle Kronberg v. Lyndon Larouche | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Jonathan Mook, James DelSordo |
12/06/2011 | 11-1049 | Ohio River Valley v. Kenneth Salazar | Paul V. Niemeyer, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Walton Morris Jr., Maggie Smith, James Snyder, Sarah Surber |
12/06/2011 | 11-1293 | T-Mobile Northeast LLC v. City Council of Newport News | Robert B. King, Albert Diaz, Richard Mark Gergel | Darlene Bradberry, Thomas Thompson |
12/06/2011 | 09-1004 | Emmett Jafari v. Old Dominion Transit Managemen | William B. Traxler Jr., Allyson K. Duncan, G. Steven Agee | Denise Clark, Charles Sullivan |
12/06/2011 | 10-4915 | US v. Eddie Jones | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Troy Giatras, Joseph Adams |
11/08/2011 | 10-2219 | Sherry Walker v. Medtronic, Incorporated | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Christopher Brinkley, Andrew Tauber |
11/08/2011 | 10-1905 | Steven Lefemine v. Dan Wideman | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Steven Fitschen, Andrew Lindemann |
11/08/2011 | 10-1557 | National Union Fire Insurance v. Ezra Lambert | Allyson K. Duncan, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Thomas Mannion, Brent Kesner |
10/28/2011 | 10-4461 | US v. Clifton Washington | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | Robert Hale Jr., Eric Goulian |
10/28/2011 | 08-5267 | US v. Andre Hornsby | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Robert Bonsib, Stuart Berman |
10/28/2011 | 10-1756 | EEOC v. Great Steaks, Incorporated | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Fred Hamlet Sr., Daniel Nash, Elizabeth Theran |
10/28/2011 | 10-2104 | Donna Woods v. Stewart Title Guaranty Company | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | Martin Wolf, Gerard Kelly |
10/28/2011 | 10-5123 | US v. Agustin Rivera-Santana | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | Mary Maguire, Stephen Schiller |
10/28/2011 | 10-4121 | US v. Decardio Glisson | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Jonathan Milling, Robert Sneed, Jeffrey Johnson |
10/28/2011 | 08-4647 | US v. Israel Ramos-Cruz | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Sapna Mirchandani, John Romano |
10/28/2011 | 10-4241 | US v. William White | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Linda Thome, Melissa Scoggins |
10/28/2011 | 10-4416 | US v. Reginald Davis | Paul V. Niemeyer, Allyson K. Duncan, Henry F. Floyd | Noell Tin, Melissa Rikard |
10/28/2011 | 10-4462 | US v. Paul Glover | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | Matthew Segal, Richard Edwards |
10/28/2011 | 10-4474 | US v. George Moore | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | Matthew Segal, Amy Ray |
10/28/2011 | 10-4689 | US v. John Wellman | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | Jonathan Byrne, J. Krivonyak |
10/28/2011 | 10-4732 | US v. Michael Peninger | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Thomas Withers Sr., Michael DeHart |
10/28/2011 | 10-5055 | US v. Michal Zakrzewski | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, Albert Diaz | David Schles, Michael Rotker |
10/28/2011 | 11-4090 | US v. Elianer Dimache | Barbara Milano Keenan, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | William Nettles IV, Alfred Bethea Jr. |
10/28/2011 | 11-6886 | US v. Gerald Timms | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | Ian Samuel, Kearns Davis |
10/28/2011 | 11-7102 | US v. Clyde Hall | William B. Traxler Jr., Diana Gribbon Motz, G. Steven Agee | Ian Samuel, Eric Brignac, Suzanne Little |
10/28/2011 | 10-5032 | US v. Christopher Winfield | Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd, Andre M. Davis | Elizabeth Hanes, Richard Cooke |
10/27/2011 | 10-4406 | US v. Meehwan Ro | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Marc Hall, Deborah Johnston |
10/27/2011 | 10-4752 | US v. Frank Aidoo | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Brendan Hurson, Mushtaq Gunja |
10/27/2011 | 10-4644 | US v. Nancy Bell | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Brian Beck, Zachary Lee |
10/27/2011 | 10-1484 | Orteck International, Inc v. Transpacific Tire & Wheel, Inc | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | John Kotzker, Alec Farr |
10/27/2011 | 10-4418 | US v. Ronald Poulin | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Richard Klugh, Alan Salsbury |
10/27/2011 | 09-2182 | SNL Financial LC v. Philadelphia Indemnity Ins | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | David Hudgins, Thomas Albro |
10/27/2011 | 10-1581 | Maurice Meyer, III v. Michael Astrue | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Robertson Wendt Jr., Jennifer Randall |
10/27/2011 | 10-1915 | Edward Watkins v. Sun Trust Mortgage Inc. | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Henry McLaughlin III, Mark Shuford |
10/27/2011 | 10-2124 | Statia Scott v. Eaton Corporation Long Term | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Anna Raske, Robert Hoskins |
10/27/2011 | 10-2134 | Peabody Holding Company v. United Mine Workers of America | Paul V. Niemeyer, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | John Woodrum, Deborah Stern |
10/27/2011 | 10-4503 | US v. Lonnie Smith | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Jeffrey Brandt, Randolph Bernard |
10/27/2011 | 10-2333 | Qingyun Li v. Eric Holder, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Yueh-Mei Rowan, Daniel Goldman |
10/27/2011 | 10-2401 | Denis Zelaya v. Eric Holder, Jr. | Andre M. Davis, Henry F. Floyd, Clyde H. Hamilton | Bryan Ward, Kerry Monaco |
10/27/2011 | 10-4119 | US v. Collin McKenzie-Gude | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Allyson K. Duncan | Gary Bair, Arun Rao |
10/27/2011 | 10-4264 | US v. Kwan Montieth | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Roderick Wright Jr., Richard Edwards |
10/27/2011 | 10-2244 | Daniel Miller v. Montgomery County, Maryland | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Barbara Milano Keenan | Michele Rosenfeld, Edward Lattner, Jared McCarthy |
10/27/2011 | 08-4984 | US v. Jude Eligwe | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, G. Steven Agee | Emily Glatfelter, Gary Ticknor |
10/26/2011 | 10-5060 | US v. Alan Paul Strieper | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Frances Pratt, Melissa O'Boyle |
10/26/2011 | 11-1001 | Karen Sue Hancock v. Michael Astrue, Comm Soc Sec | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Jason Wilson, Gill Beck Sr. |
10/26/2011 | 10-1726 | Enanu Abera v. Eric Holder, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Alan Parra, Hillel Smith |
10/26/2011 | 10-2097 | BP Products North America, Inc v. Charles Stanley, Jr. | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | John Petite, John Coffey |
10/26/2011 | 10-2222 | John Rivers, Jr. v. Wachovia Corporation | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Ian Freeman, George Walker, Robert Fuller III |
10/26/2011 | 10-2024 | Carol Hart v. Bon Secours Baltimore Health S | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Ilona McClintick, Sidney Steinberg |
10/26/2011 | 10-2077 | B Hancox v. Performance Anesthesia, P.A. | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Tamara Miller, William Boyle |
10/26/2011 | 10-1497 | Contract Materials Processing, v. Kataleuna GmbH Catalysts | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Paul Richter, Barbara Wahl |
10/26/2011 | 10-1771 | Charles Miller v. HSBC Finance Corporation | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Deborah Durban, Lovic Brooks III |
10/26/2011 | 09-1481 | Young Again Products, Inc. v. John Acord | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Joe Izen Jr., Mark Freeman |
10/26/2011 | 11-6480 | Estela Lebron v. Donald Rumsfeld | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Allyson K. Duncan | Benjamin Wizner, Richard Klingler, David Rivkin |
10/26/2011 | 10-6400 | Timothy Hennis v. Frank Hemlick | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | Eric Allen, Seth Wood |
10/26/2011 | 10-5071 | US v. Ronald Chapman | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Richard Weston, Stephan Oestreicher Jr. |
10/26/2011 | 10-2016 | Peggy Russ v. Sid Causey | Robert B. King, Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr. | James Morgan Jr., Matthew Buckmiller |
10/26/2011 | 10-2221 | New Cingular Wireless PCS, LLC v. Edward Finley, Jr. | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Helgi Walker, Margaret Force, Daniel Higgins |
10/26/2011 | 10-1865 | E.M.A v. Lanier Cansler | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | William Bystrynski, Belinda Smith |
10/26/2011 | 11-1060 | T-Mobile Northeast LLC v. Fairfax County Board of Superv | G. Steven Agee, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Thomas Thompson, Elizabeth Teare |
10/26/2011 | 07-4993 | US v. Deontrayvia Adams | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Paul Sun Jr., Kristine Fritz |
10/26/2011 | 09-5074 | US v. Benjamin Carter | Paul V. Niemeyer, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Lex Coleman, Anthony Vitarelli |
10/25/2011 | 11-1099 | Mark McBurney v. Nathaniel Young | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Leah Nicholls, Earle Getchell Jr., Benjamin Thorp IV |
10/25/2011 | 10-1835 | Houston Casualty Company v. St. Paul Fire & Marine Ins. | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | George Walker, William Davis |
10/25/2011 | 10-1811 | Philip Benham v. City of Charlotte, NC | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Frederick Nelson, Robert Hagemann |
10/25/2011 | 10-4704 | US v. Mirwais Mohamadi | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Matthew Robinson, Ronald Walutes Jr. |
10/25/2011 | 10-1222 | Willie Bullock v. Janet Napolitano | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | James Hairston Jr., Seth Wood |
10/25/2011 | 09-4659 | US v. Douglas Stallworth | Paul V. Niemeyer, Roger L. Gregory, G. Steven Agee | Timothy McAfee, Jennifer Bockhorst, Dennis Jones |
10/25/2011 | 10-4711 | US v. Lloyd Mallory | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Barry Coburn, Michael Frank |
10/25/2011 | 10-1540 | South Carolina Association v. Rocky Disabato | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr. | John Reagle, Kevin Hall |
10/25/2011 | 10-1906 | F.C. Wheat Maritime Corporation v. US | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, William L. Osteen Jr. | Patricia Smith, Sarah Keast |
10/25/2011 | 10-4736 | US v. Marko Rudi | Diana Gribbon Motz, Robert B. King, Henry F. Floyd | Jenifer Wicks, Robert Hamilton |
10/25/2011 | 10-7579 | US v. Brian Conner | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr. | Milton Widenhouse Jr., Edward Gray |
10/25/2011 | 10-1874 | Wye Oak Technology, Inc. v. Republic of Iraq | Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan, William L. Osteen Jr. | Craig Reilly, Robert Pavich |
10/25/2011 | 11-1020 | West Virginia CWP Fund v. Elsie Stacy | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr. | Kathy Snyder, Sean Bajkowski, Ryan Gilligan |
10/25/2011 | 10-2289 | The Country Vintner of NC v. E & J Gallo Winery | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Stephen Busch, Michael Kapp |
10/25/2011 | 10-1597 | Angelia Anderson v. US | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Byron Warnken, Lewis Yelin |
10/25/2011 | 10-4400 | US v. Andrew Dalzell | Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Charles Brewer, Amy Ray |
9/23/2011 | 10-5318 | US v. Mark Staten | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | Christian Capece, Elizabeth Collery |
9/23/2011 | 09-1887 | Alan Cilman v. M. Reeves | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Julia Judkins, Alan Cilman |
9/23/2011 | 10-4256 | US v. Joseph Edwards | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Meghan Skelton, Rod Rosenstein |
9/23/2011 | 09-4756 | US v. Jody Smith, Sr. | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | Gilbert Davis, Thomas Booth |
9/23/2011 | 10-4167 | US v. Remone Robinson | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Elizabeth Blackwood, Amy Ray |
9/23/2011 | 08-4696 | US v. Obie Powell | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Daniel Stiller, Jonathan Su |
9/23/2011 | 06-5009 | US v. Kevin T. Summers | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Lauren Case, Sujit Raman |
9/23/2011 | 10-5013 | US v. Richard Jaensch | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | Alan Cilman, Marvin Miller, Gregory Bailey |
9/23/2011 | 10-4183 | US v. Corey Felder | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Lisa Sansone, Peter Nothstein |
9/23/2011 | 09-4150 | US v. Jose Perez | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Damon J. Keith | Charles Henter, Donald Wolthuis |
9/23/2011 | 10-4676 | US v. Anthony Tracy | Robert B. King, Dennis W. Shedd, Henry F. Floyd | Arjun Garg, Gordon Kromberg |
9/23/2011 | 10-4744 | US v. Christopher Blidee | Diana Gribbon Motz, Barbara Milano Keenan, Albert Diaz | Erin Taylor, Amy Ray |
9/23/2011 | 10-5028 | US v. John Foster | G. Steven Agee, James A. Wynn Jr., Clyde H. Hamilton | Jean Hudson, Nancy Dickenson |
9/23/2011 | 09-4968 | US v. Richard Garries | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Lawrence Woodward Jr., Brian Samuels |
9/23/2011 | 10-4084 | US v. Leopoldo Cabrera-Beltran | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Lionel Pena, Jeffrey Bender |
9/23/2011 | 10-4885 | US v. Richard Weaver | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | Steven Loew, Deirdre Purdy |
9/23/2011 | 10-4490 | US v. Phillip Offill, Jr. | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer | George Kostolampros, Patrick Stokes |
9/23/2011 | 10-4518 | US v. Saul Guijon-Ortiz | Roger L. Gregory, Andre M. Davis, Damon J. Keith | Jonathan Byrne, Erik Goes |
9/22/2011 | 10-1732 | W. McDow, Jr. v. David V. Dudley | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Wendy Cox, Garren Laymon |
9/22/2011 | 10-1253 | Paul Morrell, Incorporated v. Kellogg Brown & Root Services, | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | Warren Harris, Mark Crawford |
9/22/2011 | 10-2059 | Gualberto Zuriel Cruz-Machorro v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, G. Steven Agee | A. Elizabeth King, Anthony Nicastro |
9/22/2011 | 10-1920 | Ezgihibu Haile v. Eric Holder, Jr. | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | David Goren, Brianne Cohen |
9/22/2011 | 10-2068 | Bryan Greene v. Gary Bartlett | William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | Robert Bastress Jr., Alexander Peters |
9/22/2011 | 10-2122 | NLRB v. White Oak Manor | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Albert Diaz | Nicole Lancia, Thomas Keim Jr. |
9/22/2011 | 10-1653 | Cory Hall v. City of Newport News | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | Oldric LaBell Jr., Stanley Barr Jr. |
9/22/2011 | 08-5030 | US v. Bobby Medford | William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | William Terpening, Amy Ray |
9/22/2011 | 10-2007 | Rosetta Stone LTD v. Google, Incorporated | William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | Clifford Sloan, Margret Caruso |
9/22/2011 | 09-1496 | US v. Currency, U.S., $147,900.00 | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Dennis W. Shedd | John Vermitsky, Lynne Klauer |
9/22/2011 | 10-1278 | Lisa Mullen v. John McHugh | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Albert Diaz | James Fuchs, J. Krivonyak |
9/22/2011 | 10-4069 | US v. James Hackley, IV | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Albert Diaz | Helen Phillips, Jean Hudson |
9/22/2011 | 10-1821 | Wanrong Lin v. Eric Holder, Jr. | Allyson K. Duncan, Andre M. Davis, Albert Diaz | Joshua Bardavid, Kiley Kane |
9/22/2011 | 08-1271 | Ricardo Ramos v. Eric Holder, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Aaron Caruso, Kathryn DeAngelis |
9/22/2011 | 09-4901 | US v. David Braxton | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Warren Gorman, Michael Hanlon |
9/22/2011 | 10-1889 | Pulcherie Djadjou v. Eric Holder, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Lawrence Rosenberg, Keith McManus |
9/22/2011 | 10-1183 | Latarsha Creekmore v. Maryview Hospital | J. Harvie Wilkinson III, James A. Wynn Jr., Henry F. Floyd | Brewster Rawls, Kim Crump |
9/22/2011 | 09-2174 | Genus Credit Management Corp. v. Laverne Jones | William B. Traxler Jr., Barbara Milano Keenan, Clyde H. Hamilton | Lawrence Greenwald, Joseph Tusa |
9/21/2011 | 10-1473 | Trice Geary & Myers LLC v. CAMICO Mutual Insurance Co | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Kamil Ismail, Thomas Schaufelberger |
9/21/2011 | 10-2194 | Coretha Tassi v. Eric Holder, Jr. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Danielle Beach-Oswald, Franklin Johnson Jr. |
9/21/2011 | 10-2382 | Ricardo Prudencio v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Hilario Mercado Jr., Jesse Bless |
9/21/2011 | 09-4743 | US v. Edward Okun | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Andrew Protogyrou, Michael Dry |
9/21/2011 | 10-1721 | Charles Dise v. Express Marine, Incorporated | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | David Skeen, JoAnne Zawitoski |
9/21/2011 | 10-2294 | Sarah Preston v. Larry Leake | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Clyde H. Hamilton | Thomas Segars, Susan Nichols |
9/21/2011 | 10-0007 | US v. Dustin Higgs | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Angela Elleman, Sandra Wilkinson |
9/21/2011 | 11-1095 | Abdul Waheed v. Eric Holder, Jr. | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Barbara Milano Keenan | Thomas Ragland, Jesse Bless |
9/21/2011 | 10-1794 | Dung Phan v. Eric Holder, Jr. | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Daniel Dorsey, Monika Moore |
9/21/2011 | 10-1056 | Alexander Zeno v. US | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Damon J. Keith | Alexander Zeno, Joseph Baldwin |
9/21/2011 | 11-0194 | In re: Ronald Evans | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Bryan Stevenson, Richard Cooke |
9/21/2011 | 09-5152 | US v. Daryl Taylor | J. Harvie Wilkinson III, Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis | Joanna Silver, Jonathan Gladstone, Cheryl Crumpton |
9/21/2011 | 10-4626 | US v. Timothy Poole | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Damon J. Keith | Jonathan Milling, Thomas Booth |
9/21/2011 | 10-1364 | Plasterer's Local Union No. 96 v. Edgar Pepper | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Damon J. Keith | John Hayes Jr., Jonathan Rose |
9/21/2011 | 09-4368 | US v. Michael Darby | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, Damon J. Keith | William Duncan, John Rowell |
9/21/2011 | 10-4282 | US v. David Watts | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Kathy Elmore, Gregory Harris, Jimmie Ewing |
9/20/2011 | 10-5301 | US v. Paulette Martin | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Robert Biddle, Anthony Vitarelli |
9/20/2011 | 11-4310 | US v. Abdi Dire | Robert B. King, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | David Bouchard, Benjamin Hatch, James Theur, Jon Babineau |
9/20/2011 | 09-4938 | US v. Daniel Buczkowski | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Eric Brignac, David Bragdon |
9/20/2011 | 10-2038 | McKay Consulting Incorporated v. Rockingham Memorial Hospital | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Matthew Nelson, Daniel Fitch |
9/20/2011 | 10-1710 | Travco Insurance Company v. Larry Ward | Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Damon J. Keith | Michael Imprevento, Stephen Goldman |
9/20/2011 | 10-1207 | Gloria Steinberg v. Janus Capital Management, LLC | Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Damon J. Keith | Timothy Mathews, Mark Perry |
9/20/2011 | 10-1693 | CGM LLC v. BellSouth Telecommunications, | Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr., Damon J. Keith | Ira Kasdan, Dennis Friedman |
9/20/2011 | 09-4851 | US v. Robert Donnell | Robert B. King, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Paresh Patel, Jonathan Su |
9/20/2011 | 10-2015 | John Behrmann v. National Heritage Foundation | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Glenn Merrick, Erika Morabito |
9/20/2011 | 10-1788 | Capital One Financial Corp v. Commissioner of Internal Rev | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd | Jean Pawlow, Deborah Snyder |
9/20/2011 | 07-4059 | US v. Learley R. Goodwin | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Anthony Vitarelli, Marc Hall, Alan Bowman, G. Alan Dubois |
9/20/2011 | 10-1984 | James Turkson v. Eric Holder, Jr. | G. Steven Agee, Albert Diaz, John Adrian Gibney Jr. | Timothy Loose, Charles Greene III |
9/20/2011 | 10-1245 | Andrew Cibula v. US | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | William Cole, Bruce Klores |
9/20/2011 | 10-1699 | Hope Lee-Thomas v. Prince George's County Public | Robert B. King, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Abbey Hairston, Leslie Stellman, Lorrianne Rice |
9/20/2011 | 10-1441 | Kenneth Fortier v. Principal Life Insurance Co. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd | Andrew Whiteman, Stirman Headrick |
9/20/2011 | 10-1730 | Victoria Tillbery v. Kent Island Yacht Club, Inc. | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd | Joyce Smithey, Craig Ballew |
9/20/2011 | 10-1907 | Dominion Resources Services v. 5 K Logistics, Incorporated | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Henry F. Floyd | Robert Rothstein, Mark Coberly |
9/20/2011 | 10-4184 | US v. Troy Spence | Robert B. King, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Allen Burnside, Dean Eichelberger |
9/20/2011 | 09-1809 | Hillary Kunda v. C.R. Bard, Incorporated | Diana Gribbon Motz, Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan | Paul Evelius, William Miossi |
5/13/2011 | 10-4259 | US v. Michael Carroll | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Randy Virlin Cargill, Jennifer R. Bockhorst |
5/13/2011 | 10-4568 | US v. James Clawson, Sr. | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | David Brian Goodhand, Nina Jean Ginsberg |
5/13/2011 | 10-4267 | US v. Timothy Benton | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Frances H. Pratt, Darryl James Mitchell |
5/13/2011 | 09-4516 | US v. Russell Lee | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | John J. Korzen, Benjamin C. Wiles, Jonathan Biran |
5/13/2011 | 10-4377 | US v. Martin Simmons | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | John Robert Haley, Sean Kittrell |
5/13/2011 | 09-4215 | US v. Willie Mitchell | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Michael Lawlor, Robert Reeves Harding |
5/13/2011 | 09-4193 | US v. Tremayne Blackwell | William B. Traxler Jr., Dennis W. Shedd, Allyson K. Duncan | Scott Hadden Gsell, Richard Lee Edwards |
5/13/2011 | 10-4768 | US v. Calvin Bonner | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Terry Michael Meinecke, Robert Lynn McClellan |
5/13/2011 | 10-4209 | US v. Tyerail Massenburg | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Caroline Swift Platt, Michael Arlen Jagels |
5/13/2011 | 10-6652 | Terrence Hyman v. Alvin Keller, Jr. | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Mary Carla Hollis, Nicholas Collins Woomer-Deters |
5/13/2011 | 10-1759 | Harold Dewhurst v. Century Aluminum Company | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Joseph P. Stuligross, Shay Dvoretzky |
5/13/2011 | 10-1318 | Capitol Radiology, LLC v. Sandy Spring Bank | Roger L. Gregory, James A. Wynn Jr., Albert Diaz | Michael John O'Rourke, James Taylor Heidelbach |
5/13/2011 | 10-4198 | US v. Tony Gregg | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, Barbara Milano Keenan | Alan Hideto Yamamoto, Richard Daniel Cooke |
5/13/2011 | 10-6969 | Anthony Bone v. Marvin Polk | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | James Donald Cowan Jr., Clarence Joe DelForge III |
5/13/2011 | 10-1491 | Mary Quesenberry v. Volvo Trucks North America | J. Harvie Wilkinson III, Robert B. King, G. Steven Agee | Thomas Joseph Bender, Matthew John Hank, Julia Penny Clark |
5/12/2011 | 10-1925 | Chasity Hutchinson v. David Lemmon | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Michael Deering Mullins, Georgia Lee Gates |
5/12/2011 | 10-1802 | First American Title Insurance v. Western Surety Company | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, David C. Norton | Richard Thomas Pledger, David H. Cox |
5/12/2011 | 10-1592 | West Virginia Department v. Kathleen Sebelius | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Alisa Beth Klein |
5/12/2011 | 10-1122 | Ceres Marine Terminals v. Robert Green | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, David C. Norton | Lawrence Philip Postol, Gregory Edward Camden |
5/12/2011 | 10-1882 | GenOn Mid-Atlantic, LLC v. Montgomery County Maryland | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Lewis Steven Wiener, Karen Louise Federman Henry |
5/12/2011 | 10-1533 | National Electrical Manufactur v. US Department of Energy | Robert B. King, Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr. | John Andrews Hodges, H. Thomas Byron III |
5/12/2011 | 10-4050 | US v. Ronald Bryant | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Mark Everette Edwards, Harry L. Hobgood |
5/12/2011 | 10-1985 | Octavia Jones v. Commissioner | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | Teresa E. McLaughlin, Timothy Lee Jacobs |
5/12/2011 | 10-4297 | US v. Bruce Miller | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Thomas Reston Wilson, Kristine L. Fritz |
5/12/2011 | 10-1908 | Mohammed Aziz v. Alcolac, Incorporated | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Jeffrey David Katz, Stephen James Marzen |
5/12/2011 | 10-4417 | US v. Stephen Digiovanni | Diana Gribbon Motz, Albert Diaz, Clyde H. Hamilton | Ayn Brigoli Ducao, Marta Kahn |
5/12/2011 | 10-1792 | Lori Kennedy v. St. Joseph's Ministries, Inc. | Robert B. King, Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr. | Leslie A. Powell, Dennis Chong |
5/12/2011 | 10-1684 | Minnesota Lawyers Mutual v. Terrence Batzli | Robert B. King, Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr. | Danny Mark Howell, William F. D. Gallalee |
5/12/2011 | 10-1530 | Breton, LLC v. Graphic Arts Mutual Insurance | Robert B. King, Dennis W. Shedd, James A. Wynn Jr. | Lon Arthur Berk, Charles Thomas Brown |
5/12/2011 | 10-1997 | Herb Lux v. Charles Judd | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, David C. Norton | Jared Haynie, Earle Duncan Getchell Jr. |
5/12/2011 | 10-1232 | Janet Joyner v. Forsyth County, North Carolina | J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Barbara Milano Keenan | James Michael Johnson, Katherine Lewis Parker |
5/12/2011 | 10-1857 | NTEU v. FLRA | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Richard John Bialczak, Rosa M. Koppel |
5/12/2011 | 10-1681 | Anne Botkin v. DuPont Community Credit Union | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Paul A. Dryer, John Edward Whitfield |
5/12/2011 | 10-1203 | Brenda Bosley v. Mineral County Commission | William B. Traxler Jr., Roger L. Gregory, Andre M. Davis | Steven Kenneth Nord, Harry P. Waddell |
5/12/2011 | 09-4812 | US v. Kendricus Williams | Allyson K. Duncan, G. Steven Agee, David C. Norton | Joseph Edward Zeszotarski Jr., Jennifer P. May-Parker |
5/11/2011 | 08-4475 | US v. Jason Simmons | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. Kin | Matthew Segal, Andrew Brady Banzhoff, Amy Elizabeth Ray |
5/11/2011 | 09-4298 | US v. Torrell Vann | William B. Traxler Jr., J. Harvie Wilkinson III, Paul V. Niemeyer, Diana Gribbon Motz, Robert B. Kin | Eric Joseph Brignac, Clay Campbell Wheeler |
5/10/2011 | 09-5197 | US v. David Dietz | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Nicole Nicolette Mace, Mark C. Moore |
5/10/2011 | 11-1057 | Commonwealth of Virginia, Ex R v. Kathleen Sebelius | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Neal Kumar Katyal, Earle Duncan Getchell Jr. |
5/10/2011 | 10-2347 | Liberty University, Inc. v. Timothy Geithner | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Mathew D. Staver, Neal Kumar Katyal |
5/10/2011 | 10-1706 | Central West Virginia Energy v. Bayer Cropscience LP | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Clyde H. Hamilton | Robert D. Luskin, Bruce E. Stanley |
5/10/2011 | 10-1401 | Heather Braun v. Gary Maynard | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, David C. Norton | Robert David Schulte, Michael O'Connor Doyle |
5/10/2011 | 09-1748 | US v. John Rachel | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, David C. Norton | Edward Jay Tolchin, Michael Anthony DiPietro |
5/10/2011 | 10-1499 | Natalie Dellinger v. Science Appl. Intern. Corp. | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Dean Romhilt, Zachary Alan Kitts, Robert Sparks Jr. |
5/10/2011 | 09-4810 | US v. Reginald Morton | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Helen Eckert Phillips, Jennifer R. Bockhorst |
5/10/2011 | 08-4055 | US v. Rodney Williamson | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Clyde H. Hamilton | J. David James, Vijay Shanker |
5/10/2011 | 10-1548 | Phillip Cochran v. Eric Holder, Jr. | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Clyde H. Hamilton | Phoebe Leslie Deak, Ian James Samuel |
5/10/2011 | 09-5009 | US v. Ernest Darcus, Jr. | Diana Gribbon Motz, Andre M. Davis, James A. Wynn Jr. | Rebecca Sue Colaw, Richard Daniel Cooke |
5/10/2011 | 10-1734 | William Harden v. Wicomico County, Maryland | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, David C. Norton | Robin Ringgold Cockey, Kevin Bock Karpinski |
5/10/2011 | 09-4988 | US v. Gabriel Perez-Amaya | J. Harvie Wilkinson III, Dennis W. Shedd, David C. Norton | James Goodman Connell III, Michael John Frank |
5/10/2011 | 10-1880 | Whitney, Bradley & Brown, Inc. v. Christian Kammermann | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Michael Nicholas Petkovich, David Philip Korteling |
5/10/2011 | 10-4493 | US v. Tiffanie Brack | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Leslie Carter Rawls, Frank Joseph Chut Jr. |
5/10/2011 | 10-1911 | Cristina Radi v. Kathleen Sebelius | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Alan Lescht, Neil R. White |
5/10/2011 | 10-1440 | Signature Flight Support Corp v. Landow Aviation Limited | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | Alfred W. Putnam Jr., Louis Edward Dolan Jr. |
5/10/2011 | 10-4260 | US v. Orenthal Dendy | William B. Traxler Jr., G. Steven Agee, Albert Diaz | David Wilson Plowden, William Jacob Watkins Jr. |
5/10/2011 | 10-1509 | Gary Ellis v. Grant Thornton LLP | Roger L. Gregory, Allyson K. Duncan, Clyde H. Hamilton | Stanley Julius Parzen, Benjamin L. Bailey |
5/10/2011 | 10-2352 | Bruce Matson v. Diego Alarcon | Paul V. Niemeyer, Robert B. King, Barbara Milano Keenan | Christopher Lawrence Perkins, Joshua David McKarcher |